Επισκεπτήριο στο στρατό

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
eirini16
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2015 2:00 pm
Επικοινωνία:

Επισκεπτήριο στο στρατό

Δημοσίευση από eirini16 »

Καλησπερα και απο μενα, πολυφορεμενο το θεμα του επισκεπτηριου ε;
εψαξα και βρηκα πολλες πληροφοριες αλλα και παλι σαφη απαντηση για το ερωτημα μου δεν βρηκα!
Λοιπον, το αγορι μου ειναι στο μεγαλο πευκο και 15/11 ειναι το πρωτο επισκεπτηριο, διαβασα λοιπον σε σχετικο ψαξιμο οτι οι φανταροι δηλωνουν αν περιμενουν καποιον. Εγω λοιπον θελω να παω για εκπληξη (μενω πολυ μακρια απο αθηνα και ο φιλος μου σιγουρα δεν θα το περιμενει). Θα εχω προβλημα αν παω χωρις να με εχει δηλωσει; Μηπως τους φανταρους που δεν περιμενουν επισκεψεις τους βαζουν σε δουλειες; Ή ολοι ανεξαρτητως αν περιμενουν επισκεψεις ή οχι ειναι 10-1 ελευθεροι; Θα ηταν κριμα να κανω 10 ωρες ταξιδι και να φαω πορτα ή κατι τετοιο!
Cuervo

Επισκεπτήριο στο στρατό

Δημοσίευση από Cuervo »

Δεν τίθεται θέμα να φας άκυρο , ταυτότητα να έχεις μαζί σου , εκείνη την ημέρα όλοι οι φαντάροι είναι χαλαροί .
eirini16
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2015 2:00 pm
Επικοινωνία:

Επισκεπτήριο στο στρατό

Δημοσίευση από eirini16 »

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου και την βοηθεια!
Akismp
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2015 11:22 pm
Επικοινωνία:

Επισκεπτήριο στο στρατό

Δημοσίευση από Akismp »

eirini16 έγραψε: Θα εχω προβλημα αν παω χωρις να με εχει δηλωσει; Μηπως τους φανταρους που δεν περιμενουν επισκεψεις τους βαζουν σε δουλειες; Ή ολοι ανεξαρτητως αν περιμενουν επισκεψεις ή οχι ειναι 10-1 ελευθεροι; Θα ηταν κριμα να κανω 10 ωρες ταξιδι και να φαω πορτα ή κατι τετοιο!


Αυτό ακριβώς. Εκείνη τη μέρα κάποιος πρέπει να είναι θαλαμοφύλακας, κάποιος στα μαγειρία κλπ. Οπότε βάζουν τους φαντάρους που δεν περιμένουν επίσκεψη. Καλό θα ήταν να έχει ενημερώσει ώστε μην κάνεις τζάμπα το ταξίδι. Έκπληξη ή όχι, το ταξίδι είναι μεγάλο οπότε θα το εκτιμήσει μόνο και μόνο που θα πας, να είσαι σίγουρη.

eirini16
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2015 2:00 pm
Επικοινωνία:

Επισκεπτήριο στο στρατό

Δημοσίευση από eirini16 »

Δεν ειναι λιγο παραλογο αυτο; Εχουν ενα 3 ωρο να δουν τους δικους τους και οσοι δεν εχουν επισκεπτηριο θα κανουν δουλειες; Μηπως αυτες τις δουλειες τις κανουν πιο παλιοι που εχουν εξοδους και αρα δεν εχουν αναγκη απο επισκεπτηρια; Αν ηταν ετσι δεν θα δηλωναν ολοι οτι περιμενουν επισκεψεις και μετα θα λεγαν "τελικα δεν βολεψε να ερθει" ;
παντως επειδη δεν εχει χρονο να μιλαμε πολυ τον ψαρεψα σημερα και τον ρωτησα αν τουλαχιστον τοτε 10-1 που ειναι το επισκεπτηριο Θα εχει χρονο να μιλησουμε τηλεφωνο και οτι επειδη ανησυχω μηπως τον βαλουν σε καποια δουλεια να δηλωσει οτι με περιμενει ωστε να τον αφησουν ελευθερο... Δεν πιστευω να υποψιαστηκε τιποτα γιατι ενα λεπτο πριν του γκρινιαζα που δεν μιλαμε πολυ Εικόνα οργανωμενο το εγγλημα Εικόνα
ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Επισκεπτήριο στο στρατό

Δημοσίευση από ziaba »

Αν φιλάει εκείνη την ώρα μπορεί να ζητήσει από τον αξιωματικό υπηρεσίας να τον αλλαξουν... Καλά αυτό για να κάνουν δούλες οι παλοι δεν το σχολίαζω χεχεχε!!!
Πολίτης !!!336 !!!
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Επισκεπτήριο στο στρατό

Δημοσίευση από Avatar »

ziaba έγραψε:Αν φιλάει εκείνη την ώρα μπορεί να ζητήσει από τον αξιωματικό υπηρεσίας να τον αλλαξουν... Καλά αυτό για να κάνουν δούλες οι παλοι δεν το σχολίαζω χεχεχε!


γιατί ο παλιός τι είναι λιγότερο γιωτάς από τον νέο ;
θαλαμοφύλακες τις πρώτες μέρες μπαίνουν οι "παλιοί", την τελευταία βδομάδα πριν ορκιστούν κάνουν θαλαμοφύλακες, μαγειρία εκείνη τη μέρα μπορεί να βάλουν κάποιον που δεν περιμένει επισκεπτήριο αλλά θυμάμαι σε εμάς είχαν βάλει πάλι παλιούς
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Άβαταρ μέλους
fairy1991
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2016 9:16 pm
Επικοινωνία:

Επισκεπτήριο στο στρατό

Δημοσίευση από fairy1991 »

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αμα εισαι αλλοδαπος μπορεις να παρεβρεθεις σε ορκομοσια η σε επισκεπτηριο?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επισκεπτήριο στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

fairy1991 έγραψε:Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αμα εισαι αλλοδαπος μπορεις να παρεβρεθεις σε ορκομοσια η σε επισκεπτηριο;


Άμα έχεις ταυτότητα ή διαβατήριο, ή κάποιο έγγραφο προσωρινής άδειας παραμονής στην Ελλάδα, ναι φυσικά.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Μικα

Επισκεπτήριο στο στρατό

Δημοσίευση από Μικα »

Παιδιά ένας γνωστός μου μπήκε φαντάρος στο ΚΕΤΘ Αυλώνας 19 Ιανουαρίου.. Έχω να κάνω δυο ερωτήσεις:1) πότε περίπου θα ορκιστεί;

2) Θέλω πολύ να πάω να τον δω! Είναι κάτι που δεν θα περιμένει σίγουρα! τα επισκεπτηρια πρέπει να έχουν δηλωθεί από πιο πριν; Δεν υπάρχει πιθανότητα να μιλήσουμε πριν πάω και θα προτιμούσα να μην "έτρωγα άκυρο" στην είσοδο μετά από τόσο ταξίδι. Εικόνα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Επισκεπτήριο στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μικα έγραψε:Παιδιά ένας γνωστός μου μπήκε φαντάρος στο ΚΕΤΘ Αυλώνας 19 Ιανουαρίου. Έχω να κάνω δυο ερωτήσεις:1) πότε περίπου θα ορκιστεί;

2) Θέλω πολύ να πάω να τον δω! Είναι κάτι που δεν θα περιμένει σίγουρα! Τα επισκεπτηρια πρέπει να έχουν δηλωθεί από πιο πριν; Δεν υπάρχει πιθανότητα να μιλήσουμε πριν πάω και θα προτιμούσα να μην "έτρωγα άκυρο" στην είσοδο μετά από τόσο ταξίδι.Εικόνα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



1) Σε περίπου 11 μέρες άρα κατά τα τέλη Ιανουαρίου η ορκωμοσία.

2) Κανονικά θα του ζητηθεί να δηλώσουν ποια άτομα περιμένουν να τους επισκεφθούν για να το γνωρίζουν στην πύλη, αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο. Σου γράφω έγκυρα ότι μπορείς να πας και απροειδοποίητα με την ταυτοτητούλα σου στο επισκεπτήριο. Θα σε αφήσουν να μπεις μέσα μην ανησυχείς.

Μικα

Επισκεπτήριο στο στρατό

Δημοσίευση από Μικα »

D.Y.K έγραψε:
Μικα έγραψε:Παιδιά ένας γνωστός μου μπήκε φαντάρος στο ΚΕΤΘ Αυλώνας 19 Ιανουαρίου. Έχω να κάνω δυο ερωτήσεις:1) πότε περίπου θα ορκιστεί;

2) Θέλω πολύ να πάω να τον δω! Είναι κάτι που δεν θα περιμένει σίγουρα! Τα επισκεπτηρια πρέπει να έχουν δηλωθεί από πιο πριν; Δεν υπάρχει πιθανότητα να μιλήσουμε πριν πάω και θα προτιμούσα να μην "έτρωγα άκυρο" στην είσοδο μετά από τόσο ταξίδι.Εικόνα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



1) Σε περίπου 11 μέρες άρα κατά τα τέλη Ιανουαρίου η ορκωμοσία.

2) Κανονικά θα του ζητηθεί να δηλώσουν ποια άτομα περιμένουν να τους επισκεφθούν για να το γνωρίζουν στην πύλη, αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο. Σου γράφω έγκυρα ότι μπορείς να πας και απροειδοποίητα με την ταυτοτητούλα σου στο επισκεπτήριο. Θα σε αφήσουν να μπεις μέσα μην ανησυχείς.



Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη, ίσως ακουστεί χαζό αλλά είναι η πρώτη φορά που έρχομαι αντιμέτωπη με κάτι τέτοιο.. Τι θα ήταν καλό να του πήγαινα; Δεν γνωρίζω αν χρειάζεται κάποια είδη ή αν επιτρέπονται τρόφιμα κτλ

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Επισκεπτήριο στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μικα έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη, ίσως ακουστεί χαζό αλλά είναι η πρώτη φορά που έρχομαι αντιμέτωπη με κάτι τέτοιο. Τι θα ήταν καλό να του πήγαινα; Δεν γνωρίζω αν χρειάζεται κάποια είδη ή αν επιτρέπονται τρόφιμα κτλ



Τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης σαφέστατα και επιτρέπονται.

Από εκεί και πέρα εδώ θα μου επιτρέψεις να σε ρωτήσω και συγγνώμη και για την αδιακρισία εσύ τι σχέση έχεις με τον λεβέντη; Είσαι μητέρα του; Αδερφή του; Φίλη ή κοπέλα του;

Σε ρωτάω για να μπω λίγο στο "κλίμα" ώστε να σου πω την άποψη μου για το τι θα ήταν καλύτερο να του πας.

Σε γενικές γραμμές πάντως τα φανταράκια έχουν περισσότερη ανάγκη πράγματα πρώτης ανάγκης όπως τρόφιμα ή ρούχα Ή χρήματα για να μπορούν να περάσουν (κυρίως στις εξόδους τους).

Από εκεί και πέρα αν πρόκειται για... "αίσθημα" τότε ακόμη και ένα συμβολικό δωράκι πέρα από την παρουσία σου εννοείται και την έκπληξη που θα του κάνεις θα το εκτιμήσει ιδιαίτερα πιστεύω.

Μικα

Επισκεπτήριο στο στρατό

Δημοσίευση από Μικα »

D.Y.K έγραψε:Τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης σαφέστατα και επιτρέπονται.

Από εκεί και πέρα εδώ θα μου επιτρέψεις να σε ρωτήσω και συγγνώμη και για την αδιακρισία εσύ τι σχέση έχεις με τον λεβέντη; Είσαι μητέρα του; Αδερφή του; Φίλη ή κοπέλα του;

Σε ρωτάω για να μπω λίγο στο "κλίμα" ώστε να σου πω την άποψη μου για το τι θα ήταν καλύτερο να του πας.

Σε γενικές γραμμές πάντως τα φανταράκια έχουν περισσότερη ανάγκη πράγματα πρώτης ανάγκης όπως τρόφιμα ή ρούχα Ή χρήματα για να μπορούν να περάσουν (κυρίως στις εξόδους τους).

Από εκεί και πέρα αν πρόκειται για... "αίσθημα" τότε ακόμη και ένα συμβολικό δωράκι πέρα από την παρουσία σου εννοείται και την έκπληξη που θα του κάνεις θα το εκτιμήσει ιδιαίτερα πιστεύω.



Τι να λέω και εγώ τώρα. Ξεκινήσαμε από συμφοιτητές, καταλήξαμε φίλοι αλλά για μένα ήταν πάντα κάτι παραπάνω (μελό έγινε το ποστ Εικόνα ) ευχαριστώ και πάλι για όλα! Κατατοπιστηκα πλήρως!

Άβαταρ μέλους
ferrari
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2016 4:39 pm
Επικοινωνία:

Επισκεπτήριο στο στρατό

Δημοσίευση από ferrari »

Να ρωτησω, στο επισκεπτηριο που διαρκει κανα 2ωρο επιτρεπεται να με παρουν να παμε για κανενα καφε και εντος 2ωρου να με ξαναφερουν μεσα?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες