Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα! Είμαι Γ' Λυκειου κ φέτος δίνω παννελήνιες, έχω δηλώσει ως πρώτη επιλογή την ΣΜΥ την οποία κατά 99,9% την πιάνω. Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή μου αρέσουν τα οικονομικά αν γνώριζει κάποιος πως μπαινει κάπιος απο ΣΜΥ στο οικονομικο σωμα του στρατου; Ξέρω οτι υπάρχει μονο απο ΣΣΑΣ (δεν το πιανω). Κοιταξα στο site της ΣΜΥ κ λεει οτι παιρνουν τις εξης ειδικότητες: ΠΕΖΙΚΟ-ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ-ΠΥΡΟΒΟΛΟΚΟ-ΜΗΧΑΝΙΚΟ- ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΩΝ-ΤΕΧΝΙΚΟ-ΕΦΟΔΙΑΣΜΟΥ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ-ΥΛΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ-ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥ. Και οτι μετα απο ειδικη εκπαιδευση μπορουν να πανε στην ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ και ΕΡΕΥΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ για το οικονομικο δεν λεει τιποτα, γνωριζει κανεις αν πηγαινουν; Το οικονομικο εκτος απο τους αξιωματικους και τους εποπ δεν περνει απο σμυ;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από kallitexnis »

Αν δεν κάνω λάθος δέχεται υπ/κούς που τελειώνουν οικονομικό τμήμα μετά την αποφοίτησή τους απ'τη ΣΜΥ
Anonymous

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Anonymous »

kallitexnis έγραψε:Αν δεν κάνω λάθος δέχεται υπ/κούς που τελειώνουν οικονομικό τμήμα μετά την αποφοίτησή τους απ'τη ΣΜΥ


Αν καταλαβα καλα λες για οικονομικο τμημα μεσα στην σμυ ή πανε σε τει ή αει κ μετα μπαινουν; Γιατι ξερω οτι δεν υπαρχει οικονομικο τμημα μεσα στην σχολη κ νομιζω οτι δεν εχουν ουτε ενα οικονομικο μαθημα αν δεν κανω λαθος!

Anonymous

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Anonymous »

αννα έγραψε:
kallitexnis έγραψε:Αν δεν κάνω λάθος δέχεται υπ/κούς που τελειώνουν οικονομικό τμήμα μετά την αποφοίτησή τους απ'τη ΣΜΥ


Αν καταλαβα καλα λες για οικονομικο τμημα μεσα στην σμυ ή πανε σε τει ή αει κ μετα μπαινουν; Γιατι ξερω οτι δεν υπαρχει οικονομικο τμημα μεσα στην σχολη κ νομιζω οτι δεν εχουν ουτε ενα οικονομικο μαθημα αν δεν κανω λαθος!


Συγνωμη τωρα προσεξα που λες για μετα την σχολη. Αρα αν θελω να μπω στο οικονομικο σωμα πρεπει να σπουδαω σε αει ή τει μετα την σμη; Ή υπαρχει ειδικο τμημα στον στρατο που πας για εκπεδευση; Κ αν τελειωσω την σχολη δινω ειδικες εξετασεις ή μπαινω κατευθειαν στο σωμα;
Νικος_1992
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2009 1:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Νικος_1992 »

Γεια σας ειμαι νεος στο forum θα ηθελα να κανω μια ερωτηση αν με το καλο περασω σμυ (θα δηλωσω οπλα) με κληρωη θα γινει η καταταξη μου Σε δοικιτικο Η τεχνικο; Εγω θελω οποσδηποτε δοικιτικο γιατι θελω να δηλωσω ειδικες δυναμεις... Ευχαριστω

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από kallitexnis »

Νικος_1992 έγραψε: Γεια σας ειμαι νεος στο forum θα ηθελα να κανω μια ερωτηση αν με το καλο περασω σμυ (θα δηλωσω οπλα) με κληρωη θα γινει η καταταξη μου Σε δοικιτικο Η τεχνικο; Εγω θελω οποσδηποτε δοικιτικο γιατι θελω να δηλωσω ειδικες δυναμεις... Ευχαριστω

Είναι όλα με κλήρωση. Απλά στην δήλωση του όπλου-σώματος έχεις να επιλέξεις μεταξύ 2-3 επιλογών. Όσο για Ε. Δ. Πρέπει να κληρωθείς Λοχίας (ΠΖ).
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από kallitexnis »

αννα έγραψε:
Συγνωμη τωρα προσεξα που λες για μετα την σχολη. Αρα αν θελω να μπω στο οικονομικο σωμα πρεπει να σπουδαω σε αει ή τει μετα την σμη; Ή υπαρχει ειδικο τμημα στον στρατο που πας για εκπεδευση; Κ αν τελειωσω την σχολη δινω ειδικες εξετασεις ή μπαινω κατευθειαν στο σωμα;
Στην αρχή το Οικονομικό Σώμα επάνδρωσαν Αξιωματικοί που προέρχονταν από την παλιά Επιμελητεία και άλλες υπηρεσίες με διαχειριστικές αρμοδιότητες. Στη συνέχεια και μέχρι του έτους 1972 κατατάχθηκαν ως Ανθυπολοχαγοί στο Οικονομικό Σώμα πτυχιούχοι ή τελειόφοιτοι Ανωτάτων Οικονομικών και Νομικών Σχολών που πέτυχαν στους προκηρυχθέντες γι' αυτό ειδικούς διαγωνισμούς. ΕικόναΑπό το έτος 1973 οι Αξιωματικοί του Οικονομικού Σώματος προέρχονται από τη Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων (ΣΣΑΣ) και είναι πτυχιούχοι του τμήματος Οικονομικών Επιστημών της Σχολής Νομικών και Οικονομικών Επιστημών (ΝΟΕ) του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

ΕικόναΕπιπλέον, στο Οικονομικό Σώμα υπηρετούν Υπαξιωματικοί (ΕΜΘ-ΕΠΟΠ) και Πολιτικό Προσωπικό, προσφέροντας πολύτιμες υπηρεσίες στην εκπλήρωση της αποστολής του.

Νικος_1992
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2009 1:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Νικος_1992 »

Ευχαριστω... Οταν λες να επιλεξω μεταξυ 2-3 Εννοεις Πεζικο τεθωρακισμενα μηχανικο κτλπ;

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από kallitexnis »

Νικος_1992 έγραψε: Ευχαριστω... Οταν λες να επιλεξω μεταξυ 2-3 Εννοεις Πεζικο τεθωρακισμενα μηχανικο κτλπ;

Για παράδειγμα σε μία φίλη μου είχε: ΠΒ ΦΠΒ ΠΖ ΤΘ (αν θυμάμαι) αυτή σηκώθηκε και είπε: Πυροβολικό.
nikoss
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 11:38 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από nikoss »

Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το πως μπορει ο αποφοιτος της σμυ να συνεχισει σε ενα ΑΕΙ , δινει ξανα πανελληνιες; Η χρησιμοποιει το βαθμο προσβασης της τελευταιας φορας που εδωσε πανελληνιες; Και τελος αν επιβαρθνεται απο την υπηρεσια Με επιπλεον χρονια γι αυτη του την επιλογη

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από kallitexnis »

nikoss έγραψε: Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το πως μπορει ο αποφοιτος της σμυ να συνεχισει σε ενα ΑΕΙ , δινει ξανα πανελληνιες; Η χρησιμοποιει το βαθμο προσβασης της τελευταιας φορας που εδωσε πανελληνιες; Και τελος αν επιβαρθνεται απο την υπηρεσια Με επιπλεον χρονια γι αυτη του την επιλογη

Μπορείς να εισαχθείς σε ΑΕΙ με τους τρόπους που ανέφερες είτε χωρίς εξετάσεις (με κατατακτήριες) ανάλογα με τις ανάγκες της υπηρεσίας. Δεν επιβαρύνεσαι για κανένα χρονικό διάστημα. Απλά μπορείς να παίρνεις άδεια για παρακολούθηση και εξεταστική περίοδο μαθημάτων.
ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
nikoss
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 11:38 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από nikoss »

Δηλαδη Αν δε μπω με κατατακτηριες Δινω κανονικα πανελληνιες (τα παντα ολα; )

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από kallitexnis »

nikoss έγραψε: Δηλαδη Αν δε μπω με κατατακτηριες Δινω κανονικα πανελληνιες (τα παντα ολα;)

Ακριβώς. Αν δεν καταφέρεις να εξασφαλίσεις την είσοδό σου σε ΑΕΙ-ΤΕΙ μέσω της υπηρεσίας, εξετάζεσαι με το ισχύον σύστημα εισαγωγής Σε ΑΕΙ-ΤΕΙ, του Υπουργείου Παιδείας, ή με το 10% αν έχεις καλή βαθμολογία απ'την τελευταία φορά που εξετάστηκες στις πανελλαδικές εξετάσεις.
Pilotos
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 15, 2009 5:12 pm
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Pilotos »

Καλη φαση! Και λογικα ρε παιδια μετα απο την αποκτηση του πτυχιου θα μεταβαινεις και σε μεγαλυτερους βαθμους;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από kallitexnis »

Pilotos έγραψε:Καλη φαση! Και λογικα ρε παιδια μετα απο την αποκτηση του πτυχιου θα μεταβαινεις και σε μεγαλυτερους βαθμους;
Όχι απαραίτητα. Απλά μπορεί να έχεις καλύτερη μετάθεση.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες