Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

Καλησπερα σας!Ειμαι σμηνιτης της Πολεμικης Αεροποριας μας. Θελω καποια στιγμη να γινω Επαγγελματιας Οπλιτης στο σωμα αυτο. Μολις εχθες πληροφορηθηκα για την...
31 Μοίρα Επιχειρήσεων Έρευνας Διάσωσης (31 ΜΕΕΔ) και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης :1ον ενας επαγγελματιας οπλιτης μπορει να καταταγει στην 31 ΜΕΕΔ; 2ον εαν ναι, τοτε ποια ειδικοτητα θα πρεπει να εχει σαν επαγγελματιας οπλιτης; 3ον εαν καποιος επιλεγει για την 31 ΜΕΕΔ, μπορει να κατσει οσα χρονια θελει η αποστρατευεται απο εκει;

εαν μου απαντουσατε θα ηταν μεγαλη μου χαρα, διοτι θα επερνα συμαντικες πληροφοριες που με ενδιαφερουν πολυ.Με ενδιαφερει πολυ η 31 ΜΕΕΜ.Σας ευχαριστω πολυ.Εικόνα

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Velerefontis »

ApOsToLoS έγραψε: Καλησπερα σας! Ειμαι σμηνιτης της Πολεμικης Αεροποριας
μας. Θελω καποια στιγμη να γινω Επαγγελματιας Οπλιτης στο σωμα αυτο. Μολις εχθες πληροφορηθηκα για την...31 Μοίρα Επιχειρήσεων Έρευνας Διάσωσης (31 ΜΕΕΔ)και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης : 1ον ενας επαγγελματιας οπλιτης μπορει
να καταταγει στην 31 ΜΕΕΔ; 2ον εαν ναι, τοτε ποια ειδικοτητα θα πρεπει να εχει
σαν επαγγελματιας οπλιτης; 3ον εαν καποιος επιλεγει για την 31 ΜΕΕΔ, μπορει να
κατσει οσα χρονια θελει η αποστρατευεται απο εκει; Εαν μου απαντουσατε
θα ηταν μεγαλη μου χαρα, διοτι θα επερνα συμαντικες πληροφοριες που με
ενδιαφερουν πολυ. Με ενδιαφερει πολυ η 31
ΜΕΕΜ. Σας ευχαριστω πολυ. Εικόνα


λοιπον αποστολε, οταν δημοσιευεται η προκυρηξη υπαρχει μια ειδικοτητα η οποια εχει τα αρχικα ΟΑΑΕΕ (ΟΠΛΙΤΗΣ ΑΜΥΝΗΣ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ). Τα προσοντα που απαιτουνται, συμπεριλαμβανεται και η προυηπηρεσια σε ειδικες δυναμεις σαν φανταρος. Σε αυτο το θεμα εχεις προβλημα. Ανα τακτα χρονικα διαστηματα, ομως προκυρησονται σχολεια για την 31 ΜΕΕ οπου εποπ οποιασδηποτε ειδικοτητας μπορουν να δοκιμαστουν και αν επιλεγουν να μετατεθουν εκει. Αν επιλεγεις υπαρχει καποιο οριο ηλικιας μεχρι το οποιο μπρεις να μεινεις εκει (νομιζω 35)
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

φιλε μου, σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Να εισαι καλα! Εικόνα
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Velerefontis »

Και εσυ να εισαι καλα φιλε αποστολε
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από illy »

Βελερεφόντη μου, θέλω μια χάρη... Είπες ότι είσαι αμύνης αεροδρομίου, σίγουρα κάπου το έχεις αναφέρει αλλά δεν είμαι διατεθειμένη να ψάξω όλα τα posts σου για να βρω τί είναι ακριβώς η ειδικότητα σου! ΕικόναΕικόνα Μπορείς να μου πεις τί είναι η ειδικότητα σου; ; Σαν φρουρός στον όρχο με τα αεροπλάνα; ΕικόναΕικόνα Συγνώμη αν κάνω λάθος αλλά δεν γνωρίζω και θέλω να μάθω... Θέλω να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες! Τί ακριβώς κάνεις, τί είδους υπηρεσίες κάνεις; Και η ειδικότητα αυτή έτσι ανακοινώνεται στην προκήρυξη; Ως ειδικότητα "αμύνης αεροδρομίου; "
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Velerefontis »

Illy σου απαντω εδω, γιατι πιθανον να ενδιαφερονται και αλλοι. Η ειδικοτητα του αμυνης αεροδρομιων ή << μπατζης>> - απο το παλιο αρκτικολεξο ΜΠΑ, (ΜΟΙΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΩΝ)-εχει σχεση με την επιγεια και αντιαεροπορικη αμυνα μιας μοναδας της αεροποριας (οχι απαραιτητα αεροδρομιο). Στην 124 ΠΒΕ παραμενεις για αλλους τρεις μηνες μετα τη βασικη εκπαιδευση και εκπαιδευεσαι στους τομεις της τοπικης αμυνας και στην παθητικη και ενεργητικη αεραμυνα. Μαθαινεις το χειρισμο των φορητων οπλων της ΠΑ και εκπαιδευεσαι στο διδυμο πυροβολο α/α RHEINMETALL, το μικροτερου βεληνεκους α/α οπλο της αεραμυνας. Μετα την τριπολη τοποθετεισαι σε μοναδες της αεροποριας. Συνηθως οι αντρες αμυνης και ειδικα οταν ειναι ακομα σμηνιτες εποπ εκτελουν την υπηρεσια του σκοπου. Σπανιως του υπαξιωματικου αλλαγης και αρκετα συχνα την υπηρεσια του μελους της ομαε (ομαδα αμεσης επεμβασης). Οσο περνανε τα χρονια και με την προαγωγη σε υποσμηνια και αργοτερα σε σμηνια εκτελεις υπηρεσιες υπαξιωματικου. Δηλαδη ΑΚΠ (ΑΡΧΙΦΥΛΑΚΑΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΠΥΛΗΣ) Ε/ΟΜΑΕ (ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΟΜΑΕ) ΑΚΦΦ (ΑΡΧΙΦΥΛΑΚΑΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΦΥΛΑΚΙΟΥ ΦΡΟΥΡΑΣ) ΒΑΥΜ (ΒΟΗΘΟΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΜΟΙΡΑΣ). Μπορεις επισης να εκπαιδευτεις σε Ο/Σ μεγαλου ή μικρου βεληνεκους, οπως ΒΕΛΟΣ,CROTALLE,PATRIOT,S-300 καθως και σε φορητα συστηματα οπως το STINGER.Mε αυτη την ειδικοτητα μπορεις να πας σε οποιαδηποτε μοναδα της ΠΑ, απο το μουσειο αεροποριας μεχρι το Α/Α Καρπαθου. Αυτο οπως καταλαβαινεις ειναι καλο και κακο. Τελος η ειδικοτητα στην προκυρηξη αναγραφεται οπως το υπεθεσες. Αμυνης αεροδρομιων. Αν χρειαστεις καποια διευκρινηση ή δεν εγινα σαφης σε κατι ρωτα με
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
sauraki....4
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Φεβ 13, 2009 12:48 am
Επικοινωνία:

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από sauraki....4 »

ενδιαφερον... Υπαρχει και σχετικη σελιδα της πολεμικης αεροποριας... Που αναφερονται αναλυτικα ολα... Α ρε βελερεφοντι... ΣΥΔ κυνηγουσα τς τς τσ

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Velerefontis »

Οι σελιδες δε θα σου πουν ολη την αληθεια sauraki μου... [; )
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Marina2 »

Βελερεφόντη επι τη ευκαιρία που είδα το μηνυμα σου να σου πω συγχαρητήρια για τις πληροφορίες που δίνεις και που είσαι διατεθιμενος να δώσεις... Είμαι καινουριο μέλος και παρακολουθώ τις συζητήσεις καιρό τώρα.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Velerefontis »

Να'σαι καλα μαρινα. Καλως ηρθες στην παρεα μας. Και εγω αλλωστε καινουριος ειμαι στο φορουμ. Προθεση μου παντα να βοηθαω οσο μπορω και οπου γνωριζω. Ευχομαι καλες συζητησεις και χρησιμες για ολους μας [; )
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Marina2 »

Είσαι ομως απο τους λιγους που βοηθάει... Κατακαιρους εβλεπα τα παλια μέλοι να ζητουν καποιες συγκεκριμένες πληροφορίες και κανε να μην τους απαντα η να τους δινει ξεκάθαρες απαντησεις. Μπραβο σου που εχεις τη θεληση να βοηθησειςΕικόνα
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από illy »

Βελερεφόντη μου σε υπερευχαριστω για τις πληροφοριες! Να εισαι καλα... Εικόνα Και ευχαριστουμε και παλι για την υπομονη που δειχνειςΕικόνα
Anonymous

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Anonymous »

Ξερει κανενας να μου δωσει στοιχεια για την ειδικοτητα Άμυνας Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων;
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Velerefontis »

Εχεις υπηρετησει ειδικες δυναμεις;
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Anonymous

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Anonymous »

Οχι... Σκοπευτης στο βαρυ πυροβολικο... Για δωσε μου τα φωτα σου...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης