Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Ελληνοτουρκικά θέματα, βαλκάνια, εξωτερική πολιτική και διεθνείς σχέσεις
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από yandr »

Καλά, και εγώ μπορώ να πάρω το άλλο άκρο για να 'ενισχύσω' τα επιχειρήματά μου. Προς το παρόν όμως, μόνο μία φωτογραφία του TOPOL έχω δει που να υποστηρίζει αυτά που λέτε.
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από TOPOL-M »

yandr έγραψε:Καλά, και εγώ μπορώ να πάρω το άλλο άκρο για να 'ενισχύσω' τα επιχειρήματά μου. Προς το παρόν όμως, μόνο μία φωτογραφία του TOPOL έχω δει που να υποστηρίζει αυτά που λέτε.
Αντί να ποστάρεις το defencenet και τον Μαυράκη θα μας πεις την άποψή σου ή δεν έχεις τελικά; Τώρα αν εσύ σε αυτήν την ιστορία είδες μόνο την photo που ανέβασα Μάλλον δεν θα βλέπεις ούτε ελέφαντα στα 2 μέτρα...

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από yandr »

Δηλαδή εσύ έβαλες μία φωτογραφία, εγώ έβαλα την άποψη του Διευθυντή του ΚΕΠΑ και κατά κάποιον περίεργο τρόπο εγώ είμαι λάθος;

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ο αγωγός θα πρέπει να πραγματοποιηθεί μονάχα αν είναι προς το συμφέρον της Ελλάδας και επειδή βλέπω ότι υπάρχει ισχυρός αντίλογος τόσο εντός Ελλάδας όσο και από την Βουλγαρία, είμαι επιφυλακτικός.

Την δική σου την άποψη την ξέρουμε. Εφόσον εμπλέκονται Ρώσοι είναι καλό.

TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Δηλαδή είσαι αρνητικός και συμφωνείς με Μαυράκη και Σία.

Οτι δεν είναι προς το συμφέρον της Ελλάδας ο αγωγός...

Μάλιστα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από yandr »

Αν δεν ξέρεις ανάγνωση θα σου πρότεινα να μείνεις στις φωτογραφίες.

Βαριέμαι να γράφω τα ίδια και τα ίδια.

Διάβασε τι έγραψα και όταν καταλάβεις μου απαντάς. ...
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Το είμαι επιφυλακτικός είναι μια πολιτικάντικη έννοια του είμαι αντίθετος αλλά δεν τολμάω να το πω γιατί θα με κράξουν
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από yandr »

Άμα το λες εσύ έτσι θα είναι.
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από Signaller »

Οριστικά εγκαταλείπει η Μόσχα τον αγωγό Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη Εικόνα
Οι Ρώσοι εταίροι στην κοινοπραξία «Trans Balkan Pipeline B.V». «OAO Transneft», «OAO Rosneft» και «ΟAO Gazprom Neft» θα τερματίσουν επισήμως τη χρηματοδότησή τους στο σχέδιο αυτό στη διάρκεια γενικής συνέλευσης των μετόχων που θα πραγματοποιηθεί αύριο στη Ρώμη, αναφέρει η Vedomosti επικαλούμενη πηγές της κοινοπραξίας που δεν κατονομάζει. Η εξέλιξη αυτή ουσιαστικά «θάβει» το σχέδιο κατασκευής του αγωγού, σύμφωνα με τη ρωσική εφημερίδα.

ΠΗΓΗ

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από kampf »

Ο αμερικανοδουλος γεωργακης εκανε παλι την δουλεια του. Αναμενομενο
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
Giouli
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 11:36 pm
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από Giouli »

H Ρωσια δεν αποχωρει απο τον Μπουρκάς-Εκπρόσωπος του Πούτιν διαψεύδει τις φήμες Η Ρωσία δεν σκοπεύει να αποχωρήσει από το σχέδιο κατασκευής του πετρελαιαγωγού Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη, δήλωσε απόψε ο Ντμίτρι Πεσκόφ, εκπρόσωπος Τύπου του Ρώσου πρωθυπουργού Βλαντίμιρ Πούτιν.

«Η πληροφορία ότι η Ρωσία έχασε το ενδιαφέρον της στον πετρελαιαγωγό Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη είτε ότι ετοιμάζεται να βγει από το σχέδιο, δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα», είπε ο κ. Πεσκόφ στο ρωσικό πρακτορείο Ιντερφάξ.

«Η Μόσχα διατηρεί την προσήλωσή της σε όλες τις συμφωνίες σχετικά με αυτό το σχέδιο και συνεχίζει να εκπληρώνει όλες τις υποχρεώσεις, που έχει αναλάβει», υπογράμμισε ο εκπρόσωπος Τύπου του Β. Πούτιν, ο οποίος θεωρείται ότι έχει την πλήρη ευθύνη και πρωτοβουλία στις ενεργειακές πολιτικές της Μόσχας στο πλαίσιο του «καταμερισμού ευθυνών» ανάμεσα στον ίδιο και τον πρόεδρο Μεντβέντεφ.

http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/126529/i-rosia-den-apohorei-apo-ton-bourgas/
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από yandr »

Δεν αποχωρεί αλλά το σχέδιο σέρνεται 100 χρόνια και οι ρωσικές εταιρείες αποφάσισαν την διακοπή χρηματοδότησης. Το θέμα κόλλησε στη Βουλγαρία και με το στανιό συνεργασία δεν γίνεται.
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από Signaller »

Κι όμως αποδεικνύεται ότι το πρόβλημα ήταν της Ελλάδας τουλάχιστον σύμφωνα με τον εκπρόσωπο της «Τρανσνιέφτ» Ίγκορ Ντεμίν, ο οποίος είπε ότι απλά το έργο "παγώνει" και δεν θα διαλυθεί η κοινοπραξία: "Η Ελλάδα σταμάτησε την χρηματοδότηση της εταιρείας του αγωγού Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη" αποκάλυψε πριν λίγο μιλώντας στο πρακτορείο ΡΙΑ-Νόβοστι ο Ντεμίν και τόνισε ότι απλά βάζουν στο "ψυγείο" το όλο project και δεν θα αποχωρήσουν από την κοινοπραξία. Πόσο ήταν το "τεράστιο" χρέος που δεν πλήρωνε η Ελλάδα και έκανε την Ρωσία να προχωρήσει σε "πάγωμα" του έργου; Λιγότερο από 1,3 εκατομμύρια ευρώ!

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Giouli
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 11:36 pm
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από Giouli »

Η Βουλγαρια το αρχισε που δεν πληρωνε επειδη λεει θελει να δει πρωτα τι επιπτωσεις εχει ο αγωγος στο περιβαλλον... Αρα κακα τα ψεματα δεν ειναι κοροιδο η Ελλαδα να δινει χρηματα...
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από greko_27 »

Κατι απο "το γεφυρι της Αρτας" μου θυμιζει η ολη ιστορια. "Το πρωι χτιζοτανε το βραδυ γκρεμιζοτανε"Εικόνα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από D.Y.K »

Γιατί είχε κανείς αμφιβολία στο ότι το πρόβλημα ήτανε της Ελλάδας; Εικόνα Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες