Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ale
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 03, 2011 4:05 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από ale »

Δηλαδή για γυναίκα δεν λένε και πολύ τα όπλα έτσι; Γιατί δεν ξέρω αν θα πιάσω με 10% τα σώματα. Ήθελα να μάθω τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα γενικότερα των στρατιωτικών σχολών γιατί είναι όπως και να το κάνουμε μεγάλη απόφαση αν γίνει.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από roverr24 »

Στα σωματα εχεις πολυ μεγαλυτερη πιθανοτητα να συνεχισεις σπουδες σε καποιο ΑΕΙ μετα την Ευελπιδων, ειναι πολυ πιο ηρεμα τα πραγματα και δεν υπαρχει η πιεση που υπαρχει στα οπλα, γενικα ομως και οπλα να πας αν διαλεξεις μηχανικο η διαβιβασεις ειναι παρα πολυ καλα για γυναικα
ale
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 03, 2011 4:05 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από ale »

Τι υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μην μπορώ μέσω των όπλων να μπω μετά σε κάποι ΑΕΙ; Με κατατακτήριες. Γιατί είχα σκοπό να κάνω και κάτι τέτοιο. Βλέπω κι όλας ότι προτείνεται αρκετά η αεροπορία
Νελλυ

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Νελλυ »

Παιδια... Δν ξερω για σας... Δν εχω φτασει ακομα στη ηλικια για να περασω σε στρατιωτικη σχολη. Αλλα το θελω παρα πολυ εδω και χρονια, πιστευω πως οι γυναικες που περνανε σε στρατιωτικες σχολες για το χαβαλε και για τα λεφτα δεν αξιζουν ουτε το παραμικρο! Στο στρατο πρεπει να περνανε μονο οι μαχημες και οι δυνατες (και ψυχικα και σωματικα εννοειται) Τα μαμοθρευτα κοριτσακια της μαμακας δεν εχουν δουλεια εκει! Και ειδικα στις Ειδικές Δυναμεις! Αυτές ειναι σπιτι-κουζινα-παιδακια! Δεν τα υποτιμω φυσικα... Απλα οσο να'ναι ειναι σιγουρα χωρις σωματικη δυναμη... Δεν θα εχουν λογο να γκρινιαζουν εκει... Ενω στο στρατο κανονικα οποιες παραπονιουντε κτλ πρεπει να απομακρινοντε απο το στρατο... Οσες εχουν τα κοτσια να αντεξουν στις ειδικες δυναμεις θα το καταφερουν... Οι υπολοιπες... Δρομο και στη μαμακα τους! Ααα και κατι αλλο... Καμια ιδεα για καμια καλη σχολη να περασω;
Άβαταρ μέλους
Deathdiver
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2010 6:22 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Deathdiver »

Νελλυ έγραψε:Παιδια... Δν ξερω για σας... Δν εχω φτασει ακομα στη ηλικια για να περασω σε στρατιωτικη σχολη. Αλλα το θελω παρα πολυ εδω και χρονια, πιστευω πως οι γυναικες που περνανε σε στρατιωτικες σχολες για το χαβαλε και για τα λεφτα δεν αξιζουν ουτε το παραμικρο! Στο στρατο πρεπει να περνανε μονο οι μαχημες και οι δυνατες (και ψυχικα και σωματικα εννοειται) Τα μαμοθρευτα κοριτσακια της μαμακας δεν εχουν δουλεια εκει! Και ειδικα στις Ειδικές Δυναμεις! Αυτές ειναι σπιτι-κουζινα-παιδακια! Δεν τα υποτιμω φυσικα... Απλα οσο να'ναι ειναι σιγουρα χωρις σωματικη δυναμη... Δεν θα εχουν λογο να γκρινιαζουν εκει... Ενω στο στρατο κανονικα οποιες παραπονιουντε κτλ πρεπει να απομακρινοντε απο το στρατο... Οσες εχουν τα κοτσια να αντεξουν στις ειδικες δυναμεις θα το καταφερουν... Οι υπολοιπες... Δρομο και στη μαμακα τους! Ααα και κατι αλλο... Καμια ιδεα για καμια καλη σχολη να περασω;


Γιατι ξερεις εσυ καμια γυναικα με σωματικη δυναμη... ;

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από roverr24 »

Και επισης τι ξερεις εσυ απο στρατο; Εικόνα
Geogett
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 19, 2011 12:06 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Geogett »

Σε ευχαριστω για την ενημερωση, σιγουρα η ΣΑΝ και η ΣΥΔ ειναι καλες στρατιωτικες σχολες για μια γυναικα και θα το λαβω υποψη μου. Αλλα σε γενικες γραμμες, αν εισαι Ευελπις, θα ηθελα σε παρακαλω και θα το εκτιμουσα να με ενημερωσεις πανω σε αυτο το θεμα, για μια κοπελα στη ΣΣΕ, γιατι καταλαβα οτι δε την προτεινεις αυτη τη στρατιωτικη σχολη για μια γυναικα... Σε ευχαριστω...
Άβαταρ μέλους
EFI1997
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2012 5:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από EFI1997 »

Το να είσαι γυναίκα δεν σημαίνει οτι εισαι κατώτερη απο κάθε αντρα και σίγουρα μπορείς να πας σε όποια σχολή θες... Φτάνει να Προσπαθείς!
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Αλέξης »

Ναι καλά εντάξει, η γνωστή καραμέλα, μια γυναίκα δεν είναι κατώτερη απο τον άντρα και τρίχες φούξια... Υπάρχουν δουλειές που είναι αμιγώς ανδρικές και άλλες αμιγώς γυναικείες, μη μπερδεύουμε το σώβρακο με τη γραββάτα... Οι περισσότερες γυναίκες στο στρατό αλλά και στην αστυνομία θρονιάζονται σε μια πολυθρόνα και φτιάχνουν τα νύχια τους όλη τη ρημάδα τη μέρα, και μετά το παίζουν και καλά εγώ είμαι στρατιωτικός και είμαι ισότιμη μ έναν άνδρα που τρέχει στις ραχούλες με τα φαντάρια ή παίζει πιστολίδια με τον κάθε σεσημασμένο... Μην ακούω τώρα αηδίες.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από roverr24 »

Η Ευελπιδων ΑΕΙ ειναι μην εισαι τοσο αρχομανης, οπως ολοι οι Ελληνες, απο μηχανικο και διαβιβασεις σε στελνουν αν θες πολυτεχνειο αλλιως μπαινεις οπου θελεις μονη σου
Άβαταρ μέλους
EFI1997
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2012 5:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από EFI1997 »

Ρε παιδια εγω δε λέω οτι όλες οι γυναίκες ειναι ικανές όπως ούτε και όλοι οι ανδρες ειναι ικανοι αν και βεβαια το ποσοστό των γυναίκων που μπορεί να αντέξει και να είναι ισάξια με έναν ανδρα σε οποιαδήποτε σχολή είναι μικρο... Όμως δεν μπορούμε να λέμε οτι οι μόνο οι αντρες μπορούν να αντέξουν στις δύσκολες σχολές και οτι καμία γυναίκα δεν είναι ικανή για τιποτα! Άλλωστε μας το έχουν αποδείξει πολλές ικανές γυναίκες οι οποίες έχουν βγει απο αξιόλογες σχολές και είναι άξιες επαγγελματίες και δεν είναι μόνο σε γραφία...
Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από ar93 »

Ρε συ Αλέξη, εσύ μας έβγαλες άχρηστες! Δεν διαφωνώ πως υπάρχουν γυναίκες που το μόνο που θέλουν είναι το γραφείο και η λούφα, αλλά ξέρω επίσης και πολλούς άντρες που πηγαίνουν στο στρατό για τη σιγουριά και επειδή νομίζουν ότι είναι δημόσιο! Εγώ προσωπικά έχω γνωρίσει και γυναίκα που ήταν στις ειδικές δυνάμεις στα αλεξίπτωτα και πίστεψέ με και Εργατική ήταν και άξια (προφανώς) ... Δεν σου λέω ότι όλες είμαστε ικανές για ειδικές δυνάμεις, ας μην κοροϊδευόμαστε οι γυναίκες έχουμε από τη φύση μας μικρότερο σκελετό και πιο αδύναμο μυϊκό σύστημα, αλλά με θέληση και προσπάθεια όλα γίνονται! Επίσης σε γραφεία είναι και πολλοί άντρες... Γιατί να κατηγορούμε μόνο τις γυναίκες;(γενικά και οι γραφειάδες χρειάζονται, άντρες-γυναίκες, οπότε δεν πρέπει να κατηγορούμε κανένα φύλο γιατί έχει γραφείο) ... Όσο για το αν τρέχουν στις ραχούλες δεν το σχολιάζω, θα έπρεπε να ξέρεις ότι όλα τα στελέχη πηγαίνουν κανονικά στις ασκήσεις ανεξαρτήτως φύλου (και σου το λέω γιατί το ξέρω από συγγενή-γυναίκα που ήταν στον στρατό και πήγαινε σε ασκήσεις μέχρι να πάρει σύνταξη) ! Τώρα τι να πω, άμα η άλλη έχει βύσμα είναι σίγουρο ότι ούτε θα δουλεύει και θα ξεγλιστράει και από τις ασκήσεις, αλλά αυτό δεν είναι θέμα φύλου!

Υ. Γ Δεν το παίζουμε κομμάντα, όπως προείπα καταλαβαίνω πως λόγω ''φτιαξιάς'' (να στο πω κι έτσι) είναι πιο δύσκολο σε μία γυναίκα να διαπρέψει στον στρατό, όμως αυτό που θέλουμε είναι ο σεβασμός... Και όχι δεν είμαστε κατώτερες! Το ανώτερος-κατώτερος δεν κρίνεται από τη σωματική δύναμη, π. Χ ένας καθηγητής πανεπιστημίου (ας πούμε παχουλός) είναι κατώτερος από ένα ποδοσφαιριστή; ... κι ακόμα (τελευταίο. Δεν σας κουράζω άλλο : Ρ) υπάρχουν και γυναίκες άξιες, που δουλεύουν στον στρατό και πετυχαίνουν πολλά, οπότε μην τονίζετε συνέχεια ότι υπάρχουν κότες που κωλοβαράνε, πείτε κι ένα μπράβο σε αυτές που τα καταφέρνουν!

ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Αλέξης »

Ναι οκ αυτή την άποψη συμμερίζομαι κ εγώ ως ένα σημείο, οι περισσότερες όμως πάνε εκεί μέσα δεν περνάνε ούτε τα 3/10 της εκπαίδευσης που προβλέπεται (γιατί πολύ απλά είναι γυναίκες και αμα τις ζορίσουνε ή θα βάλουν τα κλάμματα ή θα επικαλεστούν ρατσισμό) και βγαίνουν έξω και ΑΠΑΙΤΟΥΝ ισότιμη αντιμετώπιση με τους άνδρες συναδέλφους τους, ενώ πολλές φορές αυτοπαρουσιάζονται ως οι πλέον μάχιμες και δεν ξέρω γω τι άλλο... ;)
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Για να μην το κλειδώσω το θέμα, ο τίτλος αναφέρεται για την καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες και όχι για το αν είναι κατάλληλες για το στρατό η όχι...
Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από ar93 »

Συγγνώμη... Αλλά δεν μπορεί να λέει ότι οι περισσότερες πάνε για να λουφάορυν κι οτι βάζουν τα κλάματα κ. Λ. Π! Τις ξέρει όλες για να μπορεί να κρίνει; Τέλος πάντων, συγγνώμη και πάλι που ξεφύγαμε!
ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες