Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Anonymous »

Το ξερω οτι θα ταλαιπωριθω κατα πασα πιθανοτητα στο μελλον αλλα τι να κανω... Ειναι πορωση και δεν περναει Ευκολα η ριμαδα ΕικόναΕικόνα... Αν εχεις περασει καποιου σε στρατο με καταλαβαινεις μαλλον... Το θεμα ειναι οτι κοιταω που εχω μεγαλυτερες πιθανοτητες να περασω... Ευελπιδων η πουθενα αλλου; Παντα μιλαω για υψηλοβαθμες σχολες ομως.

άλεξ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τρί Απρ 27, 2010 11:38 pm
Τοποθεσία: in your head...
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από άλεξ »

Δεν έχω περάσει ακόμα σε σχολή, σκοπεύω σσας στρατολογικό αλλα το ονειρό μου ήταν ανέκαθεν η πολεμική αεροπορία... Γυναίκα είμαι και γώ και διαβασα όσα είπες παραπάνω. Αν έχεις την ίδια πόρωση που αισθανόμαι μια ζωή για ικάρων, εγω θα σου έλεγα να ακοόυθήσεις αυτό που θες περισσότερο! Τι θα πεί οτι δεν τα πανε καλα οι γυναίκες εκεί; Ο τολμών και ο επιμένων νικουν, και αυτες οι 3 γυναίκες που έγιναν ιπτάμενες σημαίνουν ότι όποια το θέλει πολύ μπορεί... Δεν ξέρω, ισως Μιλάω έτσι γιατι εγω δεν μπορώ λόγω μυωπίας! Απο τα 10 μου κουβαλάω την πίκρα οτι "κόβονται τα φτερά μου"... Πραγματικά, αν μπορείς να περάσεις, και ισχύει οτι έχεις πόρωση με τον τομέα, μην το αφήσεις...

Konstantinos

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Konstantinos »

Ρε παιδια μην ακουτε τι λεει ο καθενας. Κυνηγηστε το ονειρο σας. Και εγω εχω μυωπια λιγο, αλλα θα το προσπαθησω. Οσο για τις γυναικες και τους Ικαρους, το θεμα ειναι πως πολλες γυναικες δεν περνανε καλα μεσα στη σχολη γτ ειναι διαφορετικης νοοτροπιας σε σχεση με του στρατου. Νυχακι, μαλλακι, κτλ. Ασε που μολις ακουσουν πως υπαρχει κινδυνος να δημιουργηθει προβλημα στη μητρα τους απαξ και πεταξουν ποτε αποκαρδιωνονται. Την σημερον πλεον ημερα ομως, εχω ακουσει πως υπαρχει μια γυναικα που πεταει σε μεταγωγικο και μια αλλη στα φαντομ (οπως προαναφερθηκε καποιος) . Οποτε μην ακουτε την μαλακια του καθενος γιατι πολυ απλα δεν εχετε να χασετε τιποτα :) Keep your head up!
άλεξ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τρί Απρ 27, 2010 11:38 pm
Τοποθεσία: in your head...
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από άλεξ »

Α μπράβο! καταλαβα καλα; Εσύ θα δώσεις για ικάρων; Και το θέμα της μυωπίας;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από yandr »

Άλεξ, ξεφεύγεις από το θέμα. Αν έχεις κάποια προσωπική ερώτηση υπάρχουν και τα ΠΜ
παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από παπακι »

Αλεξ σου εχω στειλει προσωπικο μυνημα (ΠΜ).Εικόνα
eva1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Αύγ 11, 2010 8:55 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από eva1 »

Εικόνα ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eva1 την Δευ Αύγ 16, 2010 8:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Black_Knight »

eva1 έγραψε:και δεν είμαι καμία ελαττωματική στην εμφάνιση, απεναντίας!


αυτό πού κολλάει;Εικόνα
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
peter1992
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 12:55 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από peter1992 »

Καμια, Ή θα σκεφτεσαι το ενα η το αλλο. Δεν συνδυαζονται και τα 2 για μενα

eva1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Αύγ 11, 2010 8:55 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από eva1 »

Εικόνα ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eva1 την Δευ Αύγ 16, 2010 8:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΣΣΕ

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από ΣΣΕ »

Κατα τη γνωμη μου πρεπει μια γυναικα (το αναφερω ειδικα για αυτη... Ισχυει και για αντρες απλως ειναι πιο πολυ συναισθηματικες οι γυναικες) να ξερει τι θελει
παραδειγμα
ε πως να το κανουμε αμα θες να εισαι σε καλη θεσουλα σε γραφειακι σε καμια πολλη μαγκια σου! Δεν θα απαιτεις ομως να γινεις και αρχηγος ενοπλων δυναμεων!
αν πας ΣΣΕ και οι 4ετεις σε πεθαινουν στην αγγαρεια αλλα εσυ βαζεις τα κλαμματα παλι μην περιμενεις να κερδισεις το σεβασμο του αλλου γιατι πολυ απλα σου λεει ο αλλος " εγω $#% ειμαι που με κανει οτι θελει ο αλλος γιατι αυτη δεν κανει τιποτα"
επισης το να απαναπαυεσαι στον "φαλοκρατισμο" και να λες οτι ολα εκει ευθυνονται ειναι μεγα λαθος
υπαρχουν και οι ρατσιστες υπαρχουν και οι κολακες... Δεν γινεται να τα εχουμε ολα
επισης πρεπει να ειναι σαφες... Δεν γινεται να θες ισοτιμια στη προγαγωγη αλλα οταν προκειται για τη δουλεια να γινεσαι καμια "μικρη και απροστατευτη μπουμπουκα" ή βαζεις κατω το κεφαλι κου δουλευεις για καριερα ή εχεις το στυλακι η δουλιτσα μου να τα παω καλα και να ειναι συνεπης και ως εκει
ΚΑΙ ΤΑ 2 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ουτε ολοι της καριερας θα γινουμε ουτε ολοι θα ειμαστε το δεξι χερι του ανωτερου
αλλοι ειναι πολυ χαρισματικοι στν ηγεσια αλλοι στην εκτελεση
πρεπει ομως να εχεις αυτογνωσια για να βρει την ευτυχια αν πχ πας και σνομπαρεις του κατωτερους σου δεν θα πας πουθενα με το "ποιος ειμαι εγω ρε" ενω αν εισαι εργατικος διαβαζεις διεκδικεις μετεκπαιδευσεις εισαι μια χαρα

Οποτε μην ακουω βλακειες οι γυναικες μια χαρα προοδευουν στον στρατο (για να μη παρεξηγηθω ειμαι αντρας και στρεητ) απλως πρεπει να ξερεις τι θες... Θες δοξα; Κατσε διαβασε κουρασου θες να να εισαι καλη στη δουλεια σ; Να εισαι εργατικη και να εχεις σεβασμο σε ανωτερους και κατωτερους

τωρα με το να καθεσαι και να λες "δεν μπορω γιατι ειμαι γυναικα ειναι κλειστη η ιεραρχια" δεν κανεις τιποτα
γενικα μην καταδεχεσαι να εχεις ειδικη μεταχειριση ουτε να την ωρα της προαγωγης να παιρνεις οτι λιγοτερο απο οσο δειχνεις οτι σου αξιζει και λεω απο οσο δειχνεις γιατι ειμεις οι ελληνες "ειμαστε χαρισματικοι χωρις κανενα ελαττωμα και παντα φταιει ο αλλος" οποτε λεω οσο δειχνεις γιατι απλα να λες ποσο καλος εισαι δν φτανει

Καταληγω
αυτο το μηνυμα δεν ειναι καμια προσωπικη επιθεση Απλως ειναι η αποψη μου
πρεπει να ξερεις τι θες και να χρησιμοποιεις τη λογικη οτι θυσιαζεις παιρνεις
αν καθεσαι δεν θα γινεις και αρχηγος στρατου (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ) απλως θελει να το αγαπας... Αν ειναι να πας δημοσιο πανε καπου αλλου ρε παιδι μου... Μην πας ΣΣΕ, ΜΗΝ πας σνδ
και η σσας καλη ειναι
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 8:43 pm
Τοποθεσία: υψηλη :P
Ενδιαφέροντα: - free running -
Επάγγελμα: kommanto junior
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 »

Να πω και τη δικη μου αποψη! Οταν μπαινεις στο στρατο. Οταν θες πραγματικα να μπεις γιατι ετσι σου αρεσει και δε ζεις χωρις αυτον. Δε σκεφτεσαι οικογενειες χρηματα και δε κολας σε συναισθηματισμους. Θεωρεις πανω απο ολα το στρατο. Την εκπαιδευση. Και την ιδεα οτι ανα πασα στιγμη θα υπερασπιστεις την πατριδα ! Προς θεου. Δε λεω οτι δε μπορει να κανει οικογενεια μια γυναικα στο στρατο. Αλλα οχι να θες να μπεις στη σχολη. Και να αγχωνεσαι για τα υπολοιπα. Αν ειναι δυνατον δηλαδη! Αν ερθει κατι ηρθε.

αυτα απο αποψη το τι ενδοιασμους θα πρεπει να εχει μια κοπελα

αλλα δε κολλαω εδω αλλα στο θεμα της συζητησης.

ρε παιδια ποιον κοροιδευουμε δηλαδη; Ξερουμε οτι οι γυναικες υστερουν μυικης δυναμης απο τους αντρες αλλα αυτο δε τις καθιστα ανικανες! Εφοσον θελουν στρατο θα πρεπει να ξερει οτι υπαρχει περιπτωση να παει παντου. Δλδ να χρειαστει ειτε και να κανει ταξιδια. Ειτε να δουλεψει σε γραφειο ειτε ομως αν δε θελει να καθεται απλα σε ενα γραφειο... Που κατα την γνωμη μου καλυτερα να επαιρναν λογιστες και οχι ατομα που εχουν βγαλει σσε σμυ στυα κτλ...

προς ολα τα κοριτσια που θελουν να μπουνε...

ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ πριν δηλωσετε στρατιωτικες σχολες πια... ! Δυσκολα μπορεις να συνδιασεις την συνεχη εκπαιδευση του στρατου (γιατι δε θεωρω πως να ειναι καποιος στο στρατο ειναι δουλεια αλλα καθηκον προς την πατριδα) ... Οικογενεια καλοπεραση και οτι αλλο σκεφτεσαι. ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ;

εγω προσωπικα Δε Βρισκω λογω υπαρξης αυτου του topic...

Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Black_Knight »

eva1 έγραψε:Black_Knight αγαπητέ συνταγματάρχη, κολλάει στο καλός καγαθός. Βασικά στο υπόλοιπο κόσμο επικρατεί η ιδέα ότι για να πηγαίνει μια γυναίκα στρατιωτικά, κάπου πάσχει. Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι είσαι ολίγον επιθετικός και σε προηγούμενα ποστ σου. Καλά στον ελληνικό στρατό δεν διδάσκουν τη νηφαλιότητα;


ήταν τελειως άσχετο αυτό που είπες γι αυτό. Μιλάς για νηφαλιότητα, εσύ δεν έμαθες για κοινωνικό ρατσισμό;

δεν ενδιαφέρει καθόλου στο Στρατό αν θα "πάσχει" η γυναίκα στην εξωτερική της εμφάνιση.

Δεν θα πας στο στρατό να κανεις πασαρέλα

"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Black_Knight »

eva1 έγραψε: Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι γυναίκα και θα ήθελα να κάνω οικογένεια κοντά στα 30
Εμείς οι αντρες δεν θα κανουμε οικογένεια; Ποια η διαφορα να εισαι γυναίκα; Στο 2010 είμαστε...
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 8:43 pm
Τοποθεσία: υψηλη :P
Ενδιαφέροντα: - free running -
Επάγγελμα: kommanto junior
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 »

eva1 έγραψε: Διαβάζω το πολύ ενδιαφέρον φόρουμ σας συνεχώς και αδιαλείπτως!

Είμαι 17 χρονών κορίτσι δίνω καλοκαίρι 2011 πανελλήνιες και πιάνω όλα τα όρια σωματομετρικά και αγωνισμάτων και μένω Αθήνα. Είμαι καλή μαθήτρια (ιδιαίτερα στα μαθηματικά, φυσική, ηλεκτρονικούς υπολογιστές, αλλά δεν υστερώ εμφανώς κάπου), μου αρέσουν πολύ οι πολεμικές τέχνες (δύο χρόνια-μπλε ζώνη καράτε, διέκοψα λόγω έλλειψης χρόνου, μετά τα 18 θα ασχοληθώ και πάλι), τα πολεμικά όπλα, η στρατηγική, η στρατιωτική ιστορία και δεν είμαι καμία ελαττωματική στην εμφάνιση, απεναντίας! Επίσης ξέρω πολύ καλά και μου αρέσει να μαθαίνω (φιλομαθής προέκυψα!) ξένες γλώσσες Γερμανικά και Αγγλικά, όμως τα πτυχία θα τα πάρω μετά τα 18 γιατί έχω δώσει το βάρος όπως προείπα στα μαθήματα των πανελληνίων.

Μου αρέσει ο στρατός (ιδιαίτερα ότι αφορά την άμυνά μας αλλά ακόμα και η καλή πλευρά της νοοτροπίας του) και η ζωή σε αυτόν. Άρα λοιπόν θα ήθελα στρατιωτικές σχολές. Υπάρχει όμως το όμως! Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι γυναίκα και θα ήθελα να κάνω οικογένεια κοντά στα 30, άρα ποια στρατιωτική σχολή θα ήταν καταλληλότερη;
Είμαι καλή μαθήτρια (ιδιαίτερα στα μαθηματικά, φυσική, ηλεκτρονικούς υπολογιστές, αλλά δεν υστερώ εμφανώς κάπου), μου αρέσουν πολύ οι πολεμικές τέχνες (δύο χρόνια-μπλε ζώνη καράτε, διέκοψα λόγω έλλειψης χρόνου, μετά τα 18 θα ασχοληθώ και πάλι), τα πολεμικά όπλα, η στρατηγική, η στρατιωτική ιστορία και δεν είμαι καμία ελαττωματική στην εμφάνιση, απεναντίας! Επίσης ξέρω πολύ καλά και μου αρέσει να μαθαίνω (φιλομαθής προέκυψα!) ξένες γλώσσες Γερμανικά και Αγγλικά, όμως τα πτυχία θα τα πάρω μετά τα 18 γιατί έχω δώσει το βάρος όπως προείπα στα μαθήματα των πανελληνίων.

εδω τι εχουμε; Βιογραφια; Εικόνα

Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι γυναίκα και θα ήθελα να κάνω οικογένεια κοντά στα 30, άρα ποια στρατιωτική σχολή θα ήταν καταλληλότερη;

και γω γυναικα ειμαι καρδια μου αλλα αν ειναι να ερθει θε να ρθει αλλιως θα προσπερασει. Τωρα εσυ αν εχεις κλεισει ραντεβου για τα 30 στειλε προσκλητηριο

οσο για τη σχολη σου προτινω ανεπιφυλακτα την ΣΣΔΓ!

ΕικόναΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΕΥΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΛΟ...

Υ. Γ ΣΣΑΓ (στρατιωτικη σχολη διχασμενων γυναικων)

αραγε ποτε θα πρεπει να λειτουργησει και τουτη η σχολη; Εικόναολες σχεδον θα την προτιμησουν και θα τη δηλωσουν πιστεψτε με.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης