Ειδικότητες στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
psaraklas11

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από psaraklas11 »

Καλησπερα! Οριστηκα και μου εδωσαν ειδικοτητα γραφεα ενω εχω τελειωσει οδοντιατρος. Εχω δωσει το πτυχιο μου στην στρατολογια πριν παρουσιαστω αλλα μαλλον δεν εδωσαν μεγαλη βαση... Μπορω να κανω κατι για να αλλαξω τη ειδικοτητα σε αυτη που σπουδασα; Σωμα= Υγειονομικο

Ευχαριστω

cuervo

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από cuervo »

Ειδικότητα γραφέας δεν υπάρχει, σαν υπηρεσία υπάρχει, κάτι δεν έχεις καταλάβει.
Άβαταρ μέλους
aris 1943
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2014 1:06 pm
Ενδιαφέροντα: Πολεμικες Τεχνες
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από aris 1943 »

Καλα και εμεις ειχαμε ειδικοτητες αλλα μονο αυτη δεν καναμε οτι ναναι μας εβαζαν ολους απλα τυπικα ειχαμε ειδικοτητα σε εμας τουλαχιστον οτι να ναι
δε με σέβεσαι τότε θα με φοβάσαι
Άβαταρ μέλους
nickbar
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2014 9:55 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από nickbar »

cuervo έγραψε:Ειδικότητα γραφέας δεν υπάρχει, σαν υπηρεσία υπάρχει, κάτι δεν έχεις καταλάβει.


Μια χαρά υπάρχει ειδικότητα τεχνικός αποθηκάριος-γραφέας. Το θέμα είναι αυτό που γράφτηκε ακριβώς από κάτω ότι δλδ μπορεί στη μονάδα σου να είσαι απλά σκοπάνθρωπος και τίποτα άλλο, ασχετα με το τι ειδικότητα πήρες. Όπως και ένας με ειδικότητα οδηγός αυτοκινήτου/κίνησης (στο κεεμ σπαρτης παίρνουν σχεδόν όλοι αυτή την ειδικότητα από εμ) εξυπακούεεται ότι δεν θα του δώσουν αυτοκίνητο να οδηγεί για το υπόλοιπο της θητείας του...
cuervo

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από cuervo »

Γραφεας σκετο αν εννοουσε για αυτο το ειπα.
Νικος

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Νικος »

Παιδιά ξέρει κανείς αν υπάρχει ειδικότητα ελεύθερον σκοπευτων; Αν ναι που και πως μπορώ να παω.. :)
Άβαταρ μέλους
Mourou
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Οκτ 05, 2015 8:33 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Mourou »

Καλησπερα,

Γνωρίζει κανείς τι ειδικότητες δίνουν στο μηχανικό ;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Mourou έγραψε:Καλησπερα,

Γνωρίζει κανείς τι ειδικότητες δίνουν στο μηχανικό ;



Διάβασε κάτω κάτω ΕΔΩ για τις κύριες ειδικότητες που παίρνουν οι Οπλίτες του μηχανικού.

d340
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2015 1:11 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από d340 »

Παρουσιάστηκα Αυλώνα Τεθωρακισμένα έχω τιμητική άδεια ορκωμοσίας λίγες ημέρες παραπάνω και αύριο φεύγω ξανά για Αυλώνα... Είμαι Ι1. Έγραψα και στο θέμα μαγείρων δυστυχώς δεν πήρα απάντηση. Είχα επιλέξει προτίμηση για τεχνικός αποθηκάριος γραφέας και μου ήρθε μετάθεση να πάω στην Σπάρτη μάγειρας βασική εκπαίδευση και μετά Αλεξανδρούπολη... Οκ από Αλεξανδρούπολη είμαι χάρηκα αρκετά αλλά εγώ δεν έχω ιδέα από μαγειρική, δεν μου αρέσει, και τρελαίνομαι στην σκέψη μονάχα πώς θα βγάλω την θητεία μου στα μαγειρεία ! Θα ήθελα μια θητεία κανονική, ασκήσεις βολές όπλα κλπ όπως όλοι οι γνωστοί/φίλοι μου που πήγανε... Τι μπορώ να κάνω ; Αλλάζει κάπως ; Υπόψιν έχω πτυχίο οαεδ μηχανικού αυτοκινήτων αλλά δεν το χα δηλώσει επειδή μου είπανε στο συνεργείο δεν είναι καλά ... Αν το δηλώσω τώρα μπορεί να γίνει κάτι ;
cuervo

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από cuervo »

d340 έγραψε:Παρουσιάστηκα Αυλώνα Τεθωρακισμένα έχω τιμητική άδεια ορκωμοσίας λίγες ημέρες παραπάνω και αύριο φεύγω ξανά για Αυλώνα... Είμαι Ι1. Έγραψα και στο θέμα μαγείρων δυστυχώς δεν πήρα απάντηση. Είχα επιλέξει προτίμηση για τεχνικός αποθηκάριος γραφέας και μου ήρθε μετάθεση να πάω στην Σπάρτη μάγειρας βασική εκπαίδευση και μετά Αλεξανδρούπολη... Οκ από Αλεξανδρούπολη είμαι χάρηκα αρκετά αλλά εγώ δεν έχω ιδέα από μαγειρική, δεν μου αρέσει, και τρελαίνομαι στην σκέψη μονάχα πώς θα βγάλω την θητεία μου στα μαγειρεία ! Θα ήθελα μια θητεία κανονική, ασκήσεις βολές όπλα κλπ όπως όλοι οι γνωστοί/φίλοι μου που πήγανε... Τι μπορώ να κάνω ; Αλλάζει κάπως ; Υπόψιν έχω πτυχίο οαεδ μηχανικού αυτοκινήτων αλλά δεν το χα δηλώσει επειδή μου είπανε στο συνεργείο δεν είναι καλά ... Αν το δηλώσω τώρα μπορεί να γίνει κάτι ;


Πλέον δεν γίνεται τίποτα, αν κοπείς επίτηδες από μάγειρας κατά 99% θα γίνεις Τ/Φ.

Νίκος

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Νίκος »

Μαγκες εχω τελειωσει την εκπαιδευση μου ως μαγειρας και εχω 3 μερες στην μοναδα μου, σε 2 μερες μπαινω νοσοκομειο για γενικες εξαιτασεις που κανουν οι μαγειρες για να δουν αν εχω κατι κολλητικο η οτιδιποτε αλλο που θα με εκρινε ακαταλληλο και θελω να κοπω οπωσδιποτε.

Δεν αντεχω μεσα στα μαγειρια να κοβω κρεμμυδια και να φτιαχνω φαγητα και απο χαζομαρα μου δεν κοπηκα νωριτερα εξαιτιας του πτυχιου που μου λεγανε πως ειναι σημαντικο παρολο που το να γινω μαγειρας ως μονιμη δουλεια θα ηταν αν ειχα αποτυχει σε ολα τα αλλα επαγγελματα που εχω στο μυαλο μου.

Θελω να κανω ενοπλες υπηρεσιες και γενικα να ειμαι ενεργος ως στρατιωτης, καταλαβαινετε δεν ειμαι απο αυτους που λενε θελω να τα ξυνω στον στρατο και να ειμαι λουφα και κατι εχω δει πως αν μπω μονιμος στον στρατο και εχω μια συγκεκριμενη ειδικοτητα στην θητεια μ θα την συνεχισω και ως μονιμος, εχω ρωτησει ατομα και μ ειπαν πως μονο με ι4 σου αφαιρουν την ειδικοτητα αλλα τωρα περναω σπεν και δεν θα ηθελα να τα χασω και δεν ξερω αν βγω τωρα ι4 και με βαλουν Τ/Φ και κανω αργοτερα επανεξεταση και επανελθει το Ι μου αν θα γινετε να περασω τοτε σπεν μαζι με την αλλη ΕΣΣΟ.

Ειμαι ηδη Δ και περναω μαζι με την Ε και επισης σκεφτηκα να περναγα πρωτα σπεν και μετα να εβγαινα Ι4 αλλα μου ειπαν πως αν παρω μαχητοσημο δεν θα γινετε να βγω τοτε Ι4 γιαυτο χρειαζομαι μια γρηγορη και σιγουρη απαντηση.
Άβαταρ μέλους
kolegas
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από kolegas »

Παρουσιαζομαι μεσολογγι μπορω να παρω ειδικοτητα σετηλ και να παω πυργο μεταθεση; Επισης απο το μεσολογγι που μπορω να παω μετα; Υπαρχει καποιος περιορισμος στην ειδικοτητα που θα παρω; Η μπορω να παρω οποιαδηποτε ειδικοτητα;

ευχαριστω πολυ

cuervo

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από cuervo »

kolegas έγραψε:Παρουσιαζομαι μεσολογγι μπορω να παρω ειδικοτητα σετηλ και να παω πυργο μεταθεση; Επισης απο το μεσολογγι που μπορω να παω μετα; Υπαρχει καποιος περιορισμος στην ειδικοτητα που θα παρω; Η μπορω να παρω οποιαδηποτε ειδικοτητα;

ευχαριστω πολυ



Βρε άνθρωπε τσάμπα σου έγραψα στο προηγούμενο θέμα; Άμα δεν καταλαβαίνεις από ελληνικά πες το να μην ασχολούμαστε.

Τι ειδικότητα να πάρεις και πως να πάρεις μετάθεση; Τελευταία φορά, δεν τα επιλέγεις εσύ αυτά εκτός και αν έχεις βύσμα, μη σπαμάρεις και μη ρωτάς τα ίδια πράγματα για τον θεό.

Γιαννης

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Γιαννης »

Ο τυφεκιοφορος τι ακριβως κανει?
Δημήτρης

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλησπέρα ! Μου βγήκε στη στρατολογια ότι παρουσιάζομαι τωρα το Μάρτιο στην Αρτα , στο πεζικο ειναι καλα εκει ; Επίσης τι ιδικοτητες μπορω να πάρω απο το πεζικο ; Εχω τελειώσει και παιδαγωγικό , θα παίξει κάποιο ρόλο ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης