Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
sydbarret
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2012 3:09 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από sydbarret »

ειμαι εποπ δνεας 4 χρονια με απολυσαν ι3 λογω υγειας και θελω να μαθω αν για να παρω την αποζημιωση, τις κρατησεις κτλ. Πρεπει να καταθεσω καποια χαρτια και που... Μια βοηθεια θα την εκτιμουσα...

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από dn24 »

sydbarret έγραψε:ειμαι εποπ δνεας 4 χρονια με απολυσαν ι3 λογω υγειας και θελω να μαθω αν για να παρω την αποζημιωση, τις κρατησεις κτλ. Πρεπει να καταθεσω καποια χαρτια και που... Μια βοηθεια θα την εκτιμουσα.
Καλησπέρα, κι εγώ πρώην στρατιωτικός είμαι,(παραιτήθηκα), και ακόμα ταλαιπωρούμαι σε αυτό το θέμα, οπότε έπεσες στον κατάλληλο άνθρωπο. Λοιπόν θα στα πώ με ακρίβεια και εγκυρότητα.

Καταρχήν για να πάρεις τις κρατήσεις (δεν λέγεται αποζημίωση) είναι επιστροφή κρατήσεων απο τον ΕΛΟΑΣ.(οι κρατήσεις για το εφάπαξ). Μόνο αυτά δικαιούσαι τίποτα άλλο. Καταρχήν θα πρέπει να σταματήσει απο την διεύθυνση οικονομικού η μισθοδοσία σου στην τράπεζα. Μόλις σταματήσει, θα επικοινωνήσεις στην συνέχεια με τον σχηματισμό σου και θα μιλήσεις με το αρμόδιο γραφείο οικονομικού (Ο). Θα σου πούν να τους στείλεις με επιστολή (στείλτη Συστημένη) την απόδειξη πληρωμής απο την εφορία των μισθών που έμπαιναν (2-3 μηνιάτικα) μετά την υπογραφή σου της απόλυσης σου.

Θα πας στην εφορία και θα καταθέσεις με τραπεζική επιταγή στον κωδικό "3241-χρέη προς το δημόσιο" αυτα τα μηνιάτικα που προανέφερα. Αφου στείλεις την εξοφλητική αποδειξη της εφορίας στον σχηματισμό σου, μόλις την λάβουν θα σου στείλουν έντυπο που θα λέει ποιά είναι τα πρόσθετα δικαιολογητικά που θα πρέπει να συγκεντρώσεις, τα οποία μόλις τα συγκεντρώσεις θα τα στείλεις στο ΓΕΣ στην διεύθυνση οικονομικού.

Αυτά είναι:

φορολογική ενημερότητα (ισχύει 1 μήνα οπότε βγάλτην τελευταία αφου έχεις συγκεντρώσει όλα τα υπόλοιπα).

βεβαίωση μη οφειλής (θα στη στείλουν απο τον σχηματισμό σου όταν παραλάβουν οτι δεν χρωστάς)

βεβαίωση μη διαχειριστικής οφειλής (οι υπογραφές απο την μονάδα σου)

φωτοτυπία βιβλιαρίου τραπέζης Γενικής τράπεζας επικυρωμένη (θα πας στη τράπεζα και θα στην επικυρώσουν το ΚΕΠ δεν την επικυρώνει γιατί δεν είναι δημόσιο έγγραφο, και μόνο της Γενικής τράπεζας και ας είχες αλλάξει τράπεζα μισθοδοσίας)

πιστοποιητικό τύπου Α (απο στρατολογία)

Σήμα απόλυσης ή εγκύκλιο αποστρατείας (ζήτα το απο την μονάδα σου να το στείλουν με φαξ στον ΕΛΟΑς,(fax 210-3212317) αν είσαι ακόμα στη μονάδα σου πήγαινε και πάρτο εσύ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο).

Όλα αυτά τα στέλνεις με συστημένη πάλι στο ΓΕΣ (Δ/ΟΙ) και αυτό ήταν.

sydbarret
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2012 3:09 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από sydbarret »

Τρέχα γυρευόπουλε ένα πράγμα δηλαδή! Σ'ευχαριστώ πάντως.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από dn24 »

sydbarret έγραψε:Τρέχα γυρευόπουλε ένα πράγμα δηλαδή! Σ'ευχαριστώ πάντως.


Δικά σου χρήματα είναι κρατημένα απο τους μισθούς σου, οπότε προς όφελος σου είναι να κινήσεις την διαδικασία. Καλό κουράγιο!

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
lampisd
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 29, 2013 2:10 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από lampisd »

Καλημέρα ήμουν Εποπ 7Η σειρά με απέλυσαν στις 24/5 μου έστειλαν τον φάκελο μισθοδοσίας, έκανα οτι μου ζήτησαν και τον Δεκέμβρη μου μπήκαν 1700 ευρώ ΕΛΟΑΣ ΠΡΩΗΝ ΤΑς, αυτα τα χρήματα είναι οι κρατήσεις; Εχω υπηρετήσει 3 χρόνια. Τι αποζημίωση πρέπει να πάρω;

Επίσης υπάρχουν στον λογαριασμο μισθοδοσιας μου 5000 που μπήκαν ως τον Ιουλιο, Αυτη ειναι η αποζημίωση μου;

Στο στρατόπεδο μου ειπαν οταν απολυθηκα οτι θα συνεχισουν να μπαινουν καποιοι μισθοι αλλα να μην τους πειραξω γιατι θα μου ζητηθουν.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από dn24 »

lampisd έγραψε:Καλημέρα ήμουν Εποπ 7Η σειρά με απέλυσαν στις 24/5 μου έστειλαν τον φάκελο μισθοδοσίας, έκανα οτι μου ζήτησαν και τον Δεκέμβρη μου μπήκαν 1700 ευρώ ΕΛΟΑΣ ΠΡΩΗΝ ΤΑς, αυτα τα χρήματα είναι οι κρατήσεις; Εχω υπηρετήσει 3 χρόνια. Τι αποζημίωση πρέπει να πάρω;

Επίσης υπάρχουν στον λογαριασμο μισθοδοσιας μου 5000 που μπήκαν ως τον Ιουλιο, Αυτη ειναι η αποζημίωση μου;

Στο στρατόπεδο μου ειπαν οταν απολυθηκα οτι θα συνεχισουν να μπαινουν καποιοι μισθοι αλλα να μην τους πειραξω γιατι θα μου ζητηθουν.



Καλησπέρα και καλός πολίτης πλέον. Πρώην συνάδερφος είμαι, και αυτό το διάστημα κι εγώ με το ίδιο θέμα τρέχω, για να μου καταβάλει ο ΕΛΟΑΣ τις επιστροφές των κρατήσεων μου, οπότε θα σου δώσω την πλέον κατάλληλη κατεύθυνση. Καταρχήν επειδή μας τα είπες όλα μαζί, για να τα βάλουμε σε μια σειρά.

αυτές τις ενέργειες εδώ , τις έχεις κάνει;

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
lampisd
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 29, 2013 2:10 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από lampisd »

Ολα αυτα τα εχω κανει, τι δικαιουμαι δλδ μονο τα 1700; Δεν δικαιουμαι και αποζημιωση 6 μισθους αφου δουλευα 3 χρονια?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από dn24 »

lampisd έγραψε:Ολα αυτα τα εχω κανει, τι δικαιουμαι δλδ μονο τα 1700; Δεν δικαιουμαι και αποζημιωση 6 μισθους αφου δουλευα 3 χρονια;


Απάντησε μου σε κάτι, παραιτήθηκες η σε απέλυσαν;(πχ λόγω ποινών)

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από dn24 »

lampisd έγραψε:MΕ απελυσαν λογο υγειας ι3


Από όσο γνωρίζω, δεν δικαιούσαι κάτι άλλο, αποζημίωση θα έχεις δικαίωμα να δικαιούσαι μόνο εάν είχες συμπληρώσει 7ετία, ή το διπλάσιο των κρατήσεων που πήρες τώρα θα έπαιρνες μόνο εάν σε Απόλυαν λόγω ποινών. Αυτό στο λέω με σχετική βεβαιότητα.

όμως για να είσαι απόλυτα σίγουρος γιατί άνθρωπος είμαι και ίσως κάνω λάθος, κάλεσε έναν στρατιωτικό Δικηγόρο.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
lampisd
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 29, 2013 2:10 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από lampisd »

Εμενα μου ειχαν πει στην μεραρχια συγκεκριμενα, οτι θα μου δωσουν και 6 μισθους, ξερεις που μπορω να ρωτησω?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από dn24 »

lampisd έγραψε:Εμενα μου ειχαν πει στην μεραρχια συγκεκριμενα, οτι θα μου δωσουν και 6 μισθους, ξερεις που μπορω να ρωτησω;


Πάρε τηλ. Στο ΓΕΣ ή στην μονάδα που ήσουν, και πες τους να σου δώσουν το τηλ. Της μεραρχίας που Ανήκες. Ενδεχομένως η περίπτωση σου να υπάγεται στις περιπτώσεις που δεν φεύγουν Οικειοθελώς (παραίτηση) οπότε να δικαιούσαι το διπλάσιο των κρατήσεων που πήρες από τον ΕΛΟΑΣ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
pitmpoul4
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2014 1:21 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από pitmpoul4 »

Καλησπερα! Ημουν εποπ και με απελυσαν για λογους υγειας με ι3 παθολογικο προβλημα στη μεση την ιδιοτητα του εποπ την απεκτησα καθως υπηρετουσα σαν κληρωτος οι 14 μηνες μετρουντε σαν στρατιωτικη θητεια και οι υπολοιποι 8 μηνες σαν εποπ. Μετα απο 2 χρονια απο την απολυση αλλαξα το ι3 σε ι1 περασα στην πυροσβεστικη σαν επιλαχων-επιτυχων υπαρχει περιπτωσει να με διωξουν λογω αλαγμενου ι η ειναι νομιμη η αλλαγη απο την ανωτατη υγειονομικη επιτροπη?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Έχει συζητηθεί το συγκεκριμένο θέμα σε άλλη ενότητα του φόρουμ.

Καταγγελία για προκήρυξη Πυροσβεστικής (2011)
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης