ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
REPAINER
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 7:24 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από REPAINER »

Οταν εγω τουλαχιστον πηγα ΥΕΑ ειχα τελειωσει με τις σπουδες μου και ημουν 25 χρονων, δουλευοντας πολλα χρονια πιο πριν, αρα δεν ειχα αναγκη μια δουλεια (αστειο να λες οτι ειναι δουλεια και οτι γιαυτο πανε) και πηγα συνειδητοποιημενος

αναρωτιεμαι ποσο συνειδητοποιημενος ησουν εσυ στα 18 (που κραζεις τους 20χρονους) οταν μπηκες στην ευελπιδων, και τι ξερεις εσυ απο τον ιδιωτικο τομεα; Δεν εχεις ιδρωσει ποτε για να μιλας για το ποσο σκληρα ειναι εξω τα πραγματα,

βλεπεις οτι αν θελεις να βρεις ψεγαδια βρισκεις παντου. Εγω απλα δε καταλαβαινω που ειναι το κολημα σου; Το οτι οι ΔΕΑ σου κανουν υπηρεσιες που εσυ ξενερωνεις να κανεις; Σε χαλαει που σου κραταει φυλακια; Η σου θιγεται ο εγωισμος επειδη εισαι ευελπις και εισαι ο καλυτερος των παντων;(γιατι εκει δεν υπαρχουν κατσικοποδαροι ε); Πλυση εγκεφαλου μου μυριζει και μαλλον αλλος εχει τη στρατοκαυλιαση και οχι οι 20χρονοι που περιγραφεις

οπως βλεπεις δεν αντιπροσωπεουν και ολους τους ΔΕΑ αυτα που λες

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από roverr24 »

Ειμαι απο ναυτικων δοκιμων μηχανικος, εφαγα 4 χρονια στη σχολη και αριστευσα επειδη το γουσταρα και κανεις δεν ειναι στα 18 του συνειδητοποιημενος απλα ειναι παιδι, η κουραση ηταν μεγαλη και τα μαθηματα ζορικα, το μεταπτυχιακο μου ειναι στην κυριολεξια κουνημενο γιατι διαβαζα πανω στο καραβι, οχι οπως οι περισσοτεροι που πανε 3-4 χρονια Αμερικη και γεμιζουν με πτυχια που πληρωσε ο Ελληνας φορολογουμενος... Εσυ το αξιζες να γινεις ΥΕΑ γιατι σπουδασες, απλα τα πραγματα και καποιοι αλλοι συναδελφοι σου ηταν 20χρονα κακομαθημενα και εγιναν και αυτοι εφεδροι ανθυπολοχαγοι ομως, αρα ειναι πασιφανες οτι ο θεσμος βριθει ανομοιογενειας. Δε καταλαβαινω γιατι εισαι εριστικος μαζι μου, αφου εισαι τελειος σπουδαγμενος, εφεδρος εργατικος και πετυχημενος μαλλον εσυ εισαι κομπλεξικος απεναντι μου... Το μονο που ξερετε ολοι ειναι να κρινετε αλλα μαλλον εξ ιδιων κρινετε τα αλλοτρια...

Σου φταινε οι ΕΠΟΠ σου φταινε οι αξιωματικοι ενω οι φωστηρες οι ΔΕΑ θα σωσουν το στρατο... Ο ΕΠΟΠ παει να φαει ενα κομματακι ψωμι και αρκετα σκυβει το κεφαλι στους αξιωματικους δε χρειαζεται και τον καθε ΥΕΑ (που εστω και να εχει πτυχιο ΑΕΙ) να τον πρηζει, ο ΥΕΑ θα φυγει και θα εχει εξω δουλεια ενω ο ΕΠΟΠ δε θα εχει στον ηλιο μοιρα... Και θα μπορουσες και θα μπορουσα και θα μπορουσαν ολοι δυνητικα να ηταν στη θεση του...

...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από yandr »

roverr24 έγραψε:δε χρειαζεται και τον καθε ΥΕΑ (που εστω και να εχει πτυχιο ΑΕΙ) να τον πρηζει, ο ΥΕΑ θα φυγει και θα εχει εξω δουλεια ενω ο ΕΠΟΠ δε θα εχει στον ηλιο μοιρα...

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς 'να τον πρήζει'. Ο στρατός έχει μία συγκεκριμένη ιεραρχία και όπως ένας ταγματάρχης περιμένει από τον ανθυπολοχαγό να εκτελεί τις εντολές του, έτσι και ο ΔΕΑ περιμένει από τον λοχία να κάνει το ίδιο.

Αν ο θεσμός των ΔΕΑ 'δεν κάνει' για το στρατό πλέον, τότε θα πρέπει η διοίκηση των ενόπλων δυνάμεων να λάβει την απαραίτητη απόφαση για την κατάργησή του. Μέχρι τότε, επαναλαμβάνω ότι η ιεραρχία είναι συγκεκριμένη και δεν εξαρτάται από την μοίρα, τις διαθέσεις, την μονιμότητα ή οτιδήποτε άλλο.

Προσωπικά, όταν ήμουν ΔΕΑ φρόντισα να μετατρέψω την τυπική θέση στη ιεραρχία που μου δόθηκε σε ουσιαστική.
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Su-35 »

Οι ΔΕΑ είναι αξιωματικοί. Ο εποπ τυπικά είναι κατώτερος ακόμα και από φαντάρος...
Τα τρώει όλα (και καλά κάνει) επειδή πληρώνεται.
proskopos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 17, 2010 12:25 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από proskopos »

Ειναι απλο το θεμα. Απο τη στιγμη που δεχεσε να εισαι "μελος" των ενοπλων δυναμεων συμορφώνεσε αναλογα και με την νομοθεσια που διεπει τις Ε. Δ. Γνωριζεις απο την αρχη τα υπερ και τα κατα μεχρι που δεχεσε τελικα την νοοτροπια αφου ορκιζεσαι να υπακους τους ανωτερους σου, ανευ αντιλογιας. Ο δοκιμος λοιπον ειναι κατωτερος απο καποιους, αλλα ειναι και ανωτερος απο καποιους αλλους. Αυτο προυποθετει υπακοη προς τους ανωτερους του και προσταγη προς τους κατωτερους του. Ο δοκιμος δεν ειναι στρατιωτης οπως ειναι ο εποπ μεχρι να γινει υπαξιωματικος. Ειναι μαθητευομενος αξιωματικος του οποιου η ενεργη θητεια ληγει με το περας του χρονου που εχει θεσπιστει, ενω η θητεια του γενικοτερα ληγει οποτε διαταχθει (προσεξτε το αυτο) να διαγραφει απο τις ταξεις των ενοπλων δυναμεων. Οι ευθηνες που εχει ενας ΔΕΑ υπερυσχιουν αυτες των επ. Οπ. Ε. Μ. Θ. Και μ. Υπαξ. Αφου ειναι υπευθηνος και για αυτους συν τα αλλα καθηκοντα που του εχουν αναθεσει. Οσον αφορα η εμπειρια που εχουν οι μονιμοι εναντι των ΔΕΑ ειναι λογικη. Το ιδιο ομως θα πρεπει να γινεται οταν ενας ανθ/λγος που μολις βγηκε απο τη σχολη (21 ετων) διαταξει εναν ε. Μ. Θ. Αλχια με 15 χρονια εμπειρια. Οποτε δεν υπαρχει η λογικη της χρονικης εμπειριας αφου τελικα στο τελος μετραει ο ιεραρχικος βαθμος. Τελος εαν σε καποιον δεν αρεσει καποια διαταγη, το μονο που μπορει να κανει ειναι να υπακουσει σε αυτην και υστερα να παραπονεθει στον αμεσως πιο πανω βαθμο του διαταχθεντα. Υ. Γ. Καποιος ειπε επειδη εχει βγαλει μια Σ. Ε. Α. Π... Να τον πληροφωρισω πως η ΣΕΑΠ εχει βγαλει μεγαλους αγωνιστες στο Αλβανικο μετωπο και τον Ελληνικο αγωνα στην Κυπρο.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από dn24 »

proskopos έγραψε:Ειναι απλο το θεμα. Απο τη στιγμη που δεχεσε να εισαι "μελος" των ενοπλων δυναμεων συμορφώνεσε αναλογα και με την νομοθεσια που διεπει τις Ε. Δ. Γνωριζεις απο την αρχη τα υπερ και τα κατα μεχρι που δεχεσε τελικα την νοοτροπια αφου ορκιζεσαι να υπακους τους ανωτερους σου, ανευ αντιλογιας. Ο δοκιμος λοιπον ειναι κατωτερος απο καποιους, αλλα ειναι και ανωτερος απο καποιους αλλους. Αυτο προυποθετει υπακοη προς τους ανωτερους του και προσταγη προς τους κατωτερους του. Ο δοκιμος δεν ειναι στρατιωτης οπως ειναι ο εποπ μεχρι να γινει υπαξιωματικος. Ειναι μαθητευομενος αξιωματικος του οποιου η ενεργη θητεια ληγει με το περας του χρονου που εχει θεσπιστει, ενω η θητεια του γενικοτερα ληγει οποτε διαταχθει (προσεξτε το αυτο) να διαγραφει απο τις ταξεις των ενοπλων δυναμεων. Οι ευθηνες που εχει ενας ΔΕΑ υπερυσχιουν αυτες των επ. Οπ. Ε. Μ. Θ. Και μ. Υπαξ. Αφου ειναι υπευθηνος και για αυτους συν τα αλλα καθηκοντα που του εχουν αναθεσει. Οσον αφορα η εμπειρια που εχουν οι μονιμοι εναντι των ΔΕΑ ειναι λογικη. Το ιδιο ομως θα πρεπει να γινεται οταν ενας ανθ/λγος που μολις βγηκε απο τη σχολη (21 ετων) διαταξει εναν ε. Μ. Θ. Αλχια με 15 χρονια εμπειρια. Οποτε δεν υπαρχει η λογικη της χρονικης εμπειριας αφου τελικα στο τελος μετραει ο ιεραρχικος βαθμος. Τελος εαν σε καποιον δεν αρεσει καποια διαταγη, το μονο που μπορει να κανει ειναι να υπακουσει σε αυτην και υστερα να παραπονεθει στον αμεσως πιο πανω βαθμο του διαταχθεντα. Υ. Γ. Καποιος ειπε επειδη εχει βγαλει μια Σ. Ε. Α. Π... Να τον πληροφωρισω πως η ΣΕΑΠ εχει βγαλει μεγαλους αγωνιστες στο Αλβανικο μετωπο και τον Ελληνικο αγωνα στην Κυπρο.


σωστος! Εικόνα Καταρχην σαν θεμα οπως δημηουργηθηκε, δεν ειναι συγκρισιμο. Απο την μια μιλαμε για μονιμο προσωπικο, κ απο την αλλη για εφεδρους αξιωματικους. Επισης απο την μια μιλαμε για αλλου ειδους ευθυνες, αλλα κ αλλη εμπιστοσυνη. Ειναι λογικο οπως εχω δει τους μονιμους αξιωματικους μας, να βασιζονται και να εμπιστευονται περ/ρο το μονιμο προσωπικο ανεξαρτητως βαθμου. Ενας δεα εχει πολυ περ/ρες ευθυνες απο εναν εποπ, αλλα ο εποπ (εαν εισαι σωστος επαγγελματιας) κερδιζει την μεριδα του λεοντος σε θεματα εμπιστοσυνης καθαρα για λογους οτι ξερει οτι η σχεση πχ λοχαγου-εποπ ειναι μια σχεση επαγγελματικη βαθιας γνωριμιας, ξερει ο ενας απο χρονια πως σκεφτεται ο αλλος. Αυτα θα μπορουσαμε να πουμε.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ILARXOS »

dn24, αν και ΕΠΟΠ, γραφεις τα πραγματα ως εχουν χωρίς να υποβαθμίζεις τον ΔΕΑ και αυτο σε τιμά!
Αυτό που έχω να πω, κυρίως για να ακούνε οι ΔΕΑ, ειναι οτι αν θέλουν να είναι "παντελονάτοι" δόκιμοι, να φροντίσουν να μάθουν τα καθήκοντά τους όσο πιο γρήγορα μπορούν.
Δυστυχώς, δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν τα μαθαίνουν αυτά στις σχολές των όπλων/σωμάτων τους.
Άριστοι [ολοι;] σε προσοχές και χαιρετούρες, αλλά από καθήκοντα;
Έχω συμβουλέψει πολλούς υποψήφιους ΥΕΑ εδώ μέσα για κάποια πράγματα-κλειδιά που πρέπει να κάνουν με το που θα πατήσουν στη μονάδα - όμως το σχετικό θέμα δεν είναι αυτό, οπότε ας μην πλατειάζω άλλο.
Θα τελειώσω με τη φράση ενός ΕΜΘ λοχία [ επιτρέψτε μου, δεν το βρίσκω τόσο άκυρο,10 χρόνια είχε στο στρατό, κάπου τόσα συμπληρώνουν και οι ΕΠΟΠ]
" Εγώ σέβομαι το δόκιμο γιατί είναι ανώτερος, αλλά και ο δόκιμος σέβεται εμένα για τα χρόνια μου".
Καλή θέληση να υπάρχει και αλληλοσεβασμός και η δουλειά Προχωράει.
Σο σιμπλ!
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από dimitris mak »

Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι ο δοκιμος ειναι ανωτερος φυσικα σε βαθμο απο τον εποπ αλλα πρεπει να τον σεβεται πρωτα απο ολα γιατι ειναι συναδελφοι και κατα δευτερον γιατι αυριο μεθαυριο μπορει να ειναι εκεινος εποπ η κατι παρομιο...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από dn24 »

ILARXOS έγραψε:dn24, αν και ΕΠΟΠ, γραφεις τα πραγματα ως εχουν χωρίς να υποβαθμίζεις τον ΔΕΑ και αυτο σε τιμά!
Αυτό που έχω να πω, κυρίως για να ακούνε οι ΔΕΑ, ειναι οτι αν θέλουν να είναι "παντελονάτοι" δόκιμοι,να φροντίσουν να μάθουν τα καθήκοντά τους όσο πιο γρήγορα μπορούν.
Δυστυχώς, δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν τα μαθαίνουν αυτά στις σχολές των όπλων/σωμάτων τους.
Άριστοι [ολοι;] σε προσοχές και χαιρετούρες, αλλά από καθήκοντα;
Έχω συμβουλέψει πολλούς υποψήφιους ΥΕΑ εδώ μέσα για κάποια πράγματα-κλειδιά που πρέπει να κάνουν με το που θα πατήσουν στη μονάδα - όμως το σχετικό θέμα δεν είναι αυτό, οπότε ας μην πλατειάζω άλλο.
Θα τελειώσω με τη φράση ενός ΕΜΘ λοχία [ επιτρέψτε μου, δεν το βρίσκω τόσο άκυρο,10 χρόνια είχε στο στρατό, κάπου τόσα συμπληρώνουν και οι ΕΠΟΠ]
" Εγώ σέβομαι το δόκιμο γιατί είναι ανώτερος, αλλά και ο δόκιμος σέβεται εμένα για τα χρόνια μου".
Καλή θέληση να υπάρχει και αλληλοσεβασμός και η δουλειά Προχωράει.
Σο σιμπλ!


ολοσωστος. Σο σιμπλ! Δυστυχως δεν προλαβαινουν να τα μαθουν τοσο συντομα, ειναι μικρο το χρονικο διαστημα στις σχολες δοκιμων, οποτε μπορουν να καλυψουν με θυσιες μονο αυτο το χαμενο εδαφος της ελλειψης γνωσης καθηκοντων με το να βγαλουν τα ματια τους στο διαβασμα στους κανονισμους. Το ιδιο ισχυει κ για τους εποπ, κ αυτοι δεν προλαβαινουν μεσα σε 5 μηνες (6 ειναι αλλα με τις αδειες ο "καθαρος" χρονος πεφτει στους 5) να μαθουν πληρως τα καθηκοντα τους. Απλα οι δεα περιοριζονται χρονικα σε σχεση με τους εποπ κ δεν εχουν πιστωση χρονου οπως δινεται στους εποπ στρατιωτες εως κ να γινουν δεκανεις.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ILARXOS »

Η άποψη "γιατι αυριο μεθαυριο μπορει να ειναι εκεινος εποπ η κατι παρομιο... "
δεν με βρίσκει -προσωπικά- και τόσο σύμφωνο.
Ο σεβασμός πρέπει να υπάρχει χωρίς να πηγάζει από το φόβο.
Πάνω από άλα, διότι είναι άνθρωπος.

Επίσης,dn24, "με το να βγαλουν τα ματια τους στο διαβασμα στους κανονισμους"
πέρα από ουτοπικό, είναι πιθανότατα και μή επαρκές.
Δεν χρειάζεται να ξέρεις, πχ στα άρματα, απ' έξω τον 6-32 και τον 6-10
- χρήσιμα πράγματα, αλλά στην πράξη;
2 απλά πραγματάκια θέλει:
Μέριμνα για το προσωπικό, προγραμματισμός αδειών κλπ
και μέριμνα για το υλικό,3-6-12 μηνιαίες κλπ.
Και φυσικά, πάντα μαζί του το μνημόνιο, ώστε να μπορεί να απαντάει ανά πάσα στιγμή στον Ίλαρχό του, ερωτήσεις οπως
"πότε παίρνει ΑΜΔ ο Τάδε; ", "ποιό πολυβόλο φοράει το άρμα τάδε; ", και φυσικά να -δείχνει οτι- Γουστάρει να μένει στον όρχο και να μην ψωφάει να γίνεται "συνοδηγός" - Ακούτε ΔΕΑ;
Βγήκα όμως ΟΦΦ-ΤΟΠΙΚ Εικόνα
REPAINER
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 7:24 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από REPAINER »

Φιλε ιλαρχε ημουν ΔΕΑ και καταλαβαινω τι λες. Και εχεις πολλα δικια σε αυτα που λες, και γω ψοφουσα για συνοδηγος, για το γνωστο λογο που γουσταρουν ολοι. Για να εξαφανιζονται απο το στρατοπαιδο, βλεποντας τωρα απο μακρια τη συμπεριφορα που ειχα, θεωρω οτι θα μπορουσα να κανω πολλα παραπανω, ομως οσο ημουν στη μοναδα πιστεψε με ενας λοχαγος δεν ηρθε ποτε να μου πει 2 συμβουλες, ουτε ενας εμθ που τοση εμπειρια εχουν και μπορουν να βοηθησουν. Γιατι φυσικα οταν ενας ΔΕΑ παρουσιαζεται στη μοναδα δε ξερει τι του γινεται πρακτικα, γιατι θεωρητικα γνωριζει και στο λεω μπεσα. Αν δεν υπαρχει ενας ανθρωπος να τον καθοδηγησει λιγο τον πρωτο καιρο και να τον συμβουλεψει, θα φτασει να θελει να λουφαρει γιατι αρχιζει να νιωθει αχρηστος, και δε θελει να δειχνει ετσι, φυσικα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις. Στον ανθρωπο ειναι. Εδω ανθυπολοχαγοι που πρωτοπαρουσιαζονται στις μοναδες ειναι ψαρωμενοι και ψιλοασχετοι αν μου επιτρεπεται οσον αφορα την πρακτικη καθημερινοτητα του στρατοπαιδου, ενας ΔΕΑ δε θα ειναι?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από dn24 »

REPAINER έγραψε:Φιλε ιλαρχε ημουν ΔΕΑ και καταλαβαινω τι λες. Και εχεις πολλα δικια σε αυτα που λες, και γω ψοφουσα για συνοδηγος, για το γνωστο λογο που γουσταρουν ολοι. Για να εξαφανιζονται απο το στρατοπαιδο, βλεποντας τωρα απο μακρια τη συμπεριφορα που ειχα, θεωρω οτι θα μπορουσα να κανω πολλα παραπανω, ομως οσο ημουν στη μοναδα πιστεψε με ενας λοχαγος δεν ηρθε ποτε να μου πει 2 συμβουλες, ουτε ενας εμθ που τοση εμπειρια εχουν και μπορουν να βοηθησουν. Γιατι φυσικα οταν ενας ΔΕΑ παρουσιαζεται στη μοναδα δε ξερει τι του γινεται πρακτικα, γιατι θεωρητικα γνωριζει και στο λεω μπεσα. Αν δεν υπαρχει ενας ανθρωπος να τον καθοδηγησει λιγο τον πρωτο καιρο και να τον συμβουλεψει, θα φτασει να θελει να λουφαρει γιατι αρχιζει να νιωθει αχρηστος, και δε θελει να δειχνει ετσι, φυσικα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις. Στον ανθρωπο ειναι. Εδω ανθυπολοχαγοι που πρωτοπαρουσιαζονται στις μοναδες ειναι ψαρωμενοι και ψιλοασχετοι αν μου επιτρεπεται οσον αφορα την πρακτικη καθημερινοτητα του στρατοπαιδου, ενας ΔΕΑ δε θα ειναι;


ειλικρηνης αποψη Εικόνα Ειναι πολλα τα θεματα του ΕΣ προς λυση, κουτσα στραβα ομως ολοι επιβιωνουν. Αλλωστε ο ΕΣ εχει φτιαχτει για να επιβιωνουν κ οι πιο χαζοι.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Δοκιμαρα

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Δοκιμαρα »

Υπαρχουν εποπ ρεμελια σκυπιδια! Ειμαι 19 χρονον και ναι ειμαι δοκιμαρα δεν εχετε δει ΣΕΑΠ ΔΕΑν εχετε δει ΤΠτ καπιοι που μιλατε γιαυτο ! Σους! Δλδ οταν ο εποπ ακουε τον λοχαγο 28 χρονον και ο επον εφτασε 30 χρονια υπηρεσιας και ειναι στα 50 του τι θα του πει εινια μεγαλιτερος κανει μοκο.:) οι στελεχαρες οι εποπ που το 70% ξερουν λιγοτερα απο εναν δοκιμο; Που ειναι ντροπη μεσα στο στρατοπεδο ;
ναι και αναφερομενους δεν τους βγαζεις, τους κανεις εγκαλητιριο γραπτο και σου απολοιτε για τις πραξεις του. Σκουπιδια τις ελλεδος ιταν π επερναν 1500 ευρο και κλεγονται γιατι πιγε στα 1300 τωρα πια... Οταν λενε ετις ξερεις εσυ ρε δοκιμακο εινια καλα; Αλλα στα ματια μου λοχιες στο ταγμα μου με 7 χρονια στα στρατο 2 ηταν και δεν ηξεραν να κανουν τιν κεφαλι του κλιστρου του γ3 ειχαν 15 λεπτα και τιν εκανε ο φανταρος αυτοι 8α δειχουν τους στρατιοτες αυτοι π ολοι εχουν μια κοιλαρα μεχρι το πατομα;

ειναι απλα για να τους λειπασε

ανετ γεια 7 και σημερα εποπ ζησε το πσεμα.

ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ILARXOS »

"Δοκιμάρα", αν συντάσσεις κατά αυτόν τον τρόπο και τις αναφορές σου...

Και αφήνω ασχολίαστους τους απαράδεκτους σχολιασμούς σου.
Κι εγώ δεν γουστάρω τους ΕΠ. ΟΠ και το έχω εκφράσει δημόσια, αλλά οι λέξεις που χρησιμοποιείς είναι απαράδεκτες.
Ντροπή.
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

ΔΕΑ vs ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ILARXOS »

ΥΓ: Καλός πολίτης και καλά μυαλά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες