Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anastasis1900
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 3:29 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Anastasis1900 »

Β ΕΣΣΟ 2021, μας έδωσαν τα εξής:2 στολές (χιτώνιο και παντελόνι) καινουργιες

1 τζάκετ με επένδυση (μάλλον) μεταχειρισμένο

2 φουτερ (εσωτερική επένδυση) καινουργια

2 κοντομάνικα λαδί (σαν lycra) καινούργια

1 μποξεράκι λαδί καινουργιο

3 πετσέτες (σώματος, ποδιών και προσώπου)

1 ζευγάρι άρβυλα καινουργια

1 ζώνη μεταχειρισμένη

1 τζοκευ και 1 μπερε

1 κολόμβιο (μάλλινο φούτερ) μεταχειρισμενο

3 ζευγάρια κάλτσες καινουργιες

1 ζευγαρι πάτους για τα σκουπίδια κατευθείαν

σαγιονάρες

υδροδοχείο και σαπουνοθήκη

λουκάνικο

2 σήματα όπλου και 2 σημαίες (λαδι και μπλε), κακής ποιότητας, χωρίς σκρατς, οπότε πρέπει να αγοράσεις από το ΚΨΜ (υπολόγισε και τα έξοδα του ράφτη, δεν ράβονται με το χέρι αυτά, θέλει ραπτομηχανή)

1 κιτ για τον κοροναιο (με αντισηπτικό, γάντια, μάσκες καλής ποιότητας)

ωτοασπίδες

νεκροτάμπελο και σπιούνο δυστυχώς δεν πήρα ούτε μου έδωσαν σε όλη την θητεία μου

Τώρα, στο τέλος, δεν επιστρέφεις ΣΙΓΟΥΡΑ, κάλτσες, μποξεράκι, σαγιονάρες, κοντομάνικα, σήματα. Τώρα, ανάλογα με το διαχειριστή υλικού κάθε μονάδας, μπορούν να σε βάλουν να τα δείξεις μπορεί και όχι. Επειδή υπηρέτησα σε υλικοπολεμίτικη μονάδα, δεν μπορείτε να φανταστείτε τι βρίσκαμε μέσα στα χιτώνια και τα τζάκετ. Από χρήματα (μέχρι και 20αρικο), χαρτομάντηλα, ακουστικά, χαρτιά, μέχρι και κουτάκι με προφυλακτικά (έλεος). Ηθικό δίδαγμα: Όταν είναι να ξεχρεώσετε ψάξτε τις τσέπες σας! Επίσης, στην κατάταξη υπογράφεις ένα χαρτί για το τι παρέλαβες. Αυτό το χαρτί, υπάρχει μέχρι το τέλος στο ατομικό φάκελο σου. Οπότε να ελέγξετε Τι πήρατε και αν δείτε κάποια απόκλιση το αναφέρετε στον λοχαγό σας.

grigor2023
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Αύγ 07, 2023 10:45 am
Τοποθεσία: Κιλκίς
Επάγγελμα: Φοιτητής
Επικοινωνία:

Re: Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από grigor2023 »

Χαίρετε!
Παρουσιάζομαι το Νοέμβριο (ΣΤ' ΕΣΣΟ) και μαζεύω υλικό για τον στρατό.
Μπορεί κάποιος που υπηρέτησε ή υπηρετεί τώρα πρόσφατα να μου πει τι σου παρέχει ο στρατός από ρουχισμό (εκτός αν ισχύει η ίδια λίστα με τη λίστα του τελευταίου που έγραψε) ; Και τι κρατάμε στο τέλος της θητείας;
Και μια άλλη ερώτηση. Αν το σημείωμα σου γράφει ΥΕΑ και θέλεις να πας, το οπλόσημο το ράβεις στο χιτώνιο που σου έδωσαν όταν παρουσιάστηκες ή σου δίνουν άλλο όταν πας ΥΕΑ ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Konstantinos2023

Re: Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Konstantinos2023 »

Σε μένα ζήτησαν τα πάντα εκτός από τα πολύ απαραίτητα και επειδή μου έλειπε ένα φλις μου είπαν ότι δεν υπογράφουν αν δεν το πάρουν…
Πραγματικά τραγικοί ενώ πόσοι γνωστοί και φίλοι από μονάδες της ίδιας πόλης έδωσαν ελάχιστα πράγματα καθώς τόσο εγώ όσο και αυτοί είναι ντόπιοι.
Κάλεσα και το γεεθα για επεξήγηση και μου είπαν ότι αν θέλουν μπορούν να κάνουν τα στραβά μάτια αλλά είναι ξεκάθαρα στην ευχέρεια τους.
Εν τέλει βρήκα τρόπο αλλά μακάρι να πέσετε σε καλές μονάδες και ανθρώπους και να σας εξυπηρετήσουν αντί να σας ταλαιπωρούν.
Εδώ ζητούσαν Υ/Δ από τα ΚΕΠ και όχι από το gov που είναι το ίδιο. Τελικά πήγα από gov και δεν πήραν χαμπάρι.
Άβαταρ μέλους
mech82
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από mech82 »

grigor2023 έγραψε: Δευ Αύγ 07, 2023 10:51 am Και τι κρατάμε στο τέλος της θητείας;
Και μια άλλη ερώτηση. Αν το σημείωμα σου γράφει ΥΕΑ και θέλεις να πας, το οπλόσημο το ράβεις στο χιτώνιο που σου έδωσαν όταν παρουσιάστηκες ή σου δίνουν άλλο όταν πας ΥΕΑ ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων;
Από τα χρεωμένα στο ΔΑΦΙ, στο τέλος της θητείας σου κρατάς ότι δεν σου ζητήσουν πίσω. Θεωρητικά μπορούν να σου ζητήσουν τα πάντα (εκτός ίσως ΤΑΠ), μπορεί όμως και τίποτα. Εξαρτάται από την περίοδο, τη μονάδα από την οποία απολύεσαι κλπ.
Πρακτικά μιλώντας παραλλαγές, υποδήματα, εσώρουχα και νεκροτάμπελο δεν τα ζητάνε πίσω.Hot items είναι οι πετσέτες (για χρήση στον όρχο) και οι σάκοι ιματισμού (λουκάνικο) που είναι τρομερά ανθεκτικοί και χρησιμοποιούνται για αποθήκευση/μεταφορά πλείστων υλικών. Φλις, τζάκετ και αντίστοιχα ανάλογα τι ελλείψεις υπάρχουν (φανερές ή κρυφές, τοπικά ή κεντρικά).

Ο αξιωματικός ιματισμού δεν έχει καμία όρεξη να ταλαιπωρεί κανέναν. Αν ζητάει να επιστραφεί κάτι από το ΔΑΦΙ για να σε ξεχρεώσει είναι είτε γιατί α) έτσι διετάχθη, είτε γιατί β) έχει ελλείψεις στα χρεωμένα του και προσπαθεί να τις καλύψει.

Σαν ΥΕΑ, έχεις οπλόσημο από τη μια μεριά και προμηθεύεσαι αλφόσημο/βητόσημο για την άλλη (το οποίο αντικαθιστάς με δεύτερο οπλόσημο όταν ονομαστείς ΔΕΑ στο τέλος της σχολής). Θα σας τα εξηγήσουν στη σχολή όταν και αν πας, δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Δεν βάζεις τίποτα στη στολή χωρίς οδηγίες και σχετική διαταγή.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες