Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Tvonp

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Tvonp »

2015 Α, υγειονομικό. Δεν είχαν δώσει σετ καθαρισμού, υπήρχαν σε έναν κοινό φοριαμο μερικά τα οποία χρησιμοποιούσαν όλοι. Επειδή είχαν φθαρεί οι σχοινοβελοι το ανεφερα στον διοικητή λόχου και μου έδωσε. Όταν έφυγα το έδωσα σε άλλους. Υποχρεωμένοι να σου δώσουν υλικά για να καθαρίσεις το όπλο εννοούσα, διαθέσιμα τη μονάδα δηλαδή. Δεν είσαι υποχρεωμένος να αγοράσεις.

Ναι όπλο ξεκλειδώνει και βγαίνει για καθαρισμο μόνο με άδεια αυδμ εννοείται. Αλλά ζητάς και την παίρνεις.

Nikos Ntg

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Nikos Ntg »

Γεια σε όλους, παρουσιαζομαι Αυλώνα 12/9 (16 μερες) και εχω μια απορία
Κοίταζα στα φόρουμ για τα ενδύματα που σου παρεχει ο ΕΣ οταν μπεις, αλλα ολες οι λιστες ηταν πολυ παλιες και κοίταζα στα σχόλια πιο πάνω οτι δεν δίνουν παπούτσια φόρμες κλπ, θα μπορούσε αν ξερει καποιος να μου απαντησει μια μια λιστα για να ξερω τι να παω να παρω, πηγα εκανα μια πρωτη αγορα σε μπλουζες παραλαγης καλτσες πάτους εσώρουχα και 2 πετσέτες και μου πήγαν στα 80?. Αν καποιος μπορει και ξερει τι μας παρεχουν την σήμερον Ημέραν θα μου ηταν πολυ χρήσιμο και για μενα αλλα και για αλλα παιδια που παρουσιαζονται
Άβαταρ μέλους
GelocThan
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2016 4:50 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από GelocThan »

Αν και διαβασα οτι ο στρατος σου δινει πετσετες, υπαρχει προβλημα να παρω δικες μου απο το σπιτι;
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από gimitrop »

GelocThan έγραψε:Αν και διαβασα οτι ο στρατος σου δινει πετσετες, υπαρχει προβλημα να παρω δικες μου απο το σπιτι;


Όχι βέβαια, κανείς δεν πρόκειται να κάνει επιθεώρηση στις πετσέτες Εικόνα

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Άβαταρ μέλους
Babis_17
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 07, 2017 5:14 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Babis_17 »

Καλησπέρα, πρόκειται να παρουσιαστώ σε 9 ημέρες και βρίσκομαι στη διαδικασία προετοιμασίας, διαβάζω ότι μου δώσουν τα παρακάτω: Κάθε νεοσύλλεκτος λαμβάνει τα παρακάτω είδη:3 χιτώνια 3 παντελόνια παραλλαγής 6 ζευγάρια χακί κάλτσες 2 μποξεράκια 3 λευκά αμάνικα φανελάκια 2 μεγάλες πετσέτες μπάνιου 2 μεσαίες πετσέτες 2 μικρές πετσέτες 1 χειμωνιάτικο στρατιωτικό μπουφάν 2 τζόκεϊ 1 μπερές 2 ζευγάρια αρβύλες 1 ζευγάρι αθλητικά παπούτσια 1 σορτσάκι με 1 λεπτή μπλούζα μακρομάνικη σε χρώμα μπλε 1 μακρομάνικη πιτζάμα (1 χακί σκελέα και 2 χακί μακρομάνικες μπλούζες) 1 ζευγάρι καλοκαιρινές παντόφλες 1 λουκάνικο που έχει 3 σωληνάρια βερνίκι,2 βούρτσες και 0,1 ή 2 ζευγάρια ωτοασπίδες 1 πλαστικό παγούρι 1 κρεμάστρα 1 μακρομάνικη χειμωνιάτικη ζεστή μπλούζα 2 χακί κοντομάνικες μπλούζες ή φανέλες παραλλαγής

Ίσχύουν ακόμη αυτά ή πλέον δίνουν λιγότερα; Μίας και οι συγγενείς μου, λόγω απόστασης, δεν θα μπορέσουν να μου κάνουν κάποια επίσκεψη κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης και απ ότι καταλαβαίνω, δεν θα υπάρχει χρόνος και πιθανότατα και η δυνατότητα για να πλένουμε τα ρούχα μας, μπορεί κάποιος να μου πει τι θεωρεί πως θα έπρεπε να εχω μαζί μου και σε τι ποσότητες;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από gimitrop »

Babis_17 έγραψε:Καλησπέρα, πρόκειται να παρουσιαστώ σε 9 ημέρες και βρίσκομαι στη διαδικασία προετοιμασίας, διαβάζω ότι μου δώσουν τα παρακάτω: Κάθε νεοσύλλεκτος λαμβάνει τα παρακάτω είδη:3 χιτώνια 3 παντελόνια παραλλαγής 6 ζευγάρια χακί κάλτσες 2 μποξεράκια 3 λευκά αμάνικα φανελάκια 2 μεγάλες πετσέτες μπάνιου 2 μεσαίες πετσέτες 2 μικρές πετσέτες 1 χειμωνιάτικο στρατιωτικό μπουφάν 2 τζόκεϊ 1 μπερές 2 ζευγάρια αρβύλες 1 ζευγάρι αθλητικά παπούτσια 1 σορτσάκι με 1 λεπτή μπλούζα μακρομάνικη σε χρώμα μπλε 1 μακρομάνικη πιτζάμα (1 χακί σκελέα και 2 χακί μακρομάνικες μπλούζες) 1 ζευγάρι καλοκαιρινές παντόφλες 1 λουκάνικο που έχει 3 σωληνάρια βερνίκι,2 βούρτσες και 0,1 ή 2 ζευγάρια ωτοασπίδες 1 πλαστικό παγούρι 1 κρεμάστρα 1 μακρομάνικη χειμωνιάτικη ζεστή μπλούζα 2 χακί κοντομάνικες μπλούζες ή φανέλες παραλλαγής

Ίσχύουν ακόμη αυτά ή πλέον δίνουν λιγότερα; Μίας και οι συγγενείς μου, λόγω απόστασης, δεν θα μπορέσουν να μου κάνουν κάποια επίσκεψη κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης και απ ότι καταλαβαίνω, δεν θα υπάρχει χρόνος και πιθανότατα και η δυνατότητα για να πλένουμε τα ρούχα μας, μπορεί κάποιος να μου πει τι θεωρεί πως θα έπρεπε να εχω μαζί μου και σε τι ποσότητες;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.


Όντως, τα πήρες όλα αυτά;

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
gr_ar

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από gr_ar »

Έγραψε πως τα διάβασε, λογικά θα τα είδε σε ξεχασμένο άρθρο του 1999 Εικόνα
Αρουρι#78

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Αρουρι#78 »

Β'εσσο,2017,547 Α/Μ Τάγμα πεζικού, ΡέθυμνοΜας δώσανε:

1 Τζακετ πλήρη(καινούριο)

1 πουλόβερ μάλλινο (καινούργιο)

3 χιτώνιο (2 μεταχειρισμένα,1 καινούργιο)

3 παντελόνια (2μεταχειρισμενα,1 καινούργιο)

1 πηλικιο (μεταχειρισμένο)

2 κοντομανικα(καινούργια)

1 αμανικο (καινούργιο)

1 σλιπ (καινούργιο)

1 αρβυλα (πολύ μεταχειρισμένα)

1 σαγιοναρες (καινούργιες)

2 καλτσες μάλλινες (καινούργιες)

1 υδροδοχειο (πολύ μεταχειρισμένο)

1 αλυσίδα ταυτότητας

1 σαπουνοθηκη πλαστική καινούργια

1 ζωνη παντελονιού

2 ζευγαρια ωτοασπιδες

1 λουκάνικο(μεταχειρισμένο)

1 διακριτικά τάγματος

1 κάλτσες γυμναστική λευκές(καινούριες)

1μπερε καινούργιο

3πετσετες(μικρή, μεσαία, μεγάλη)

Τα μεταχειρισμένα είναι μεταχειρισμένα πέραν πάσης αμφιβολίας, τα καινουργια μπορεί και να μην είναι καινούργια.

Σε 3μερες ορκίζομαι, θα γράψω αν μας πούνε να επιστρέψουμε πράμα

mojotzotzo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2017 12:22 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από mojotzotzo »

Εικόνα

Αυτά δώσανε στην Σπάρτη, νομίζω το 1 ζευγάρι ωτοασπίδες αντί για δύο είναι η διαφορά με τα παραπάνω. Χιτώνια κάποιοι είχανε 3 καλά, οι περισσότεροια είχαν τα 2 τα αγγαρείας/ασκήσεων ή όπως αλλιώς λέγονταν. Παντελόνια νομίζω είχανε όλοι 3 καλά.

Υδροδοχεία (παγουρίνο Εικόνα ) το πιο καινούριο που είχε κάποιος ήταν του 1986, δεν ξέρω αν κάποιος ήρωας δοκίμασε να πιει από μέσα.

Αρβύλες οι περισσότεροι νομίζω είχανε νέου τύπου και ολοκαινουριες ή έστω σε εξαιρετική κατάσταση. Εμένα είναι κατασκευασμένες Φεβρουάριο του 2016 για παράδειγμα. Τα παιδιά που φοράνε πιο μικρό νούμερο (40-42 χοντρικά) ήταν αυτοί που τους δώσανε παλαιού τύπου και μεταχειρισμένα.

Fidi

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Fidi »

Προσοχή, μην φύγετε από το κέντρο πρωτού σιγουρευτείτε πως όσα γράφει το χρεωστικό τα έχετε πάρει.
Kinor

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Kinor »

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω αν αντί για χακί μπλουζάκια (παραλλαγής δηλαδή) μπορώ να πάρω λευκά μαζί μου.
gr_ar

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από gr_ar »

Αν τα θέλεις μόνο για να κοιμάσαι ναι, γενικά όχι δεν μπορείς να αντικαταστήσεις από μόνος σου τα χακί με δικές σου προτιμήσεις Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από gimitrop »

Kinor έγραψε:Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω αν αντί για χακί μπλουζάκια (παραλλαγής δηλαδή) μπορώ να πάρω λευκά μαζί μου.


Mπορείς, αρκεί να τα φοράς μόνο στο θάλαμό σου, στην έξοδο ή ακόμα και όταν κυκλοφορείς στο στρατόπεδο ή στην υπηρεσία Αλλά με κάτι άλλο από πάνω για να μην φαίνονται

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Άβαταρ μέλους
tvonp
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Φεβ 10, 2014 3:29 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από tvonp »

Kinor έγραψε:Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω αν αντί για χακί μπλουζάκια (παραλλαγής δηλαδή) μπορώ να πάρω λευκά μαζί μου.


Δε μπορεί να φαίνεται λευκό στη στολή. Μπορείς να τα φοράς όμως κάτω από το φούτερ όμως, το Χειμώνα. Κατά τ' άλλα στην έξοδο ή στον ύπνο...

Ό, τι δε βλέπεται προβλέπεται, αυτή είναι η βασική αρχή

Kinor

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Kinor »

Καλώς, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες