Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
zlatan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2015 3:51 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από zlatan »

nix15 έγραψε:Ρε παιδιά κάλτσες χρειάζεται να αγοράσω; Δεν έχω καταλαβει
Θα σου δώσουν τρία ζευγάρια. Επειδή θα τις φοράς συνέχεια και θα ιδρώνεις καλό είναι να τις αλλάζεις συστηματικά για να προστατέψεις τα πόδια σου. Κι επειδή οι δυνατότητες να πλένεις τα ρούχα σου είναι περιορισμένες -υποθέτω βέβαια αυτό διαφέρει ανάλογα σε ποιο στρατόπεδο είσαι- θα χρειαστείς περισσότερα ζευγάρια.

Όλα σχετικά είναι. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κόσμος που τη βγάζει μόνο με τις κάλτσες του στρατού. Εγώ είχα πάρει 5 ζευγάρια βαμβακερά με 2 ευρώ έκαστο και τα χρησιμοποίησα.

nix15
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Ιαν 11, 2017 6:17 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από nix15 »

zlatan έγραψε:
nix15 έγραψε:Ρε παιδιά κάλτσες χρειάζεται να αγοράσω; Δεν έχω καταλαβει
Θα σου δώσουν τρία ζευγάρια. Επειδή θα τις φοράς συνέχεια και θα ιδρώνεις καλό είναι να τις αλλάζεις συστηματικά για να προστατέψεις τα πόδια σου. Κι επειδή οι δυνατότητες να πλένεις τα ρούχα σου είναι περιορισμένες -υποθέτω βέβαια αυτό διαφέρει ανάλογα σε ποιο στρατόπεδο είσαι- θα χρειαστείς περισσότερα ζευγάρια.

Όλα σχετικά είναι. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κόσμος που τη βγάζει μόνο με τις κάλτσες του στρατού. Εγώ είχα πάρει 5 ζευγάρια βαμβακερά με 2 ευρώ έκαστο και τα χρησιμοποίησα.

Ναι πηγα και πηρα 5
Άβαταρ μέλους
Cross
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Αύγ 16, 2017 8:33 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Cross »

zlatan έγραψε:
Cross έγραψε:Καλησπέρα. Λιγο ανοητη η ερωτηση μου. Ξερω, οτι μας δινουν οπλοσημο κτλ τα οποια πρεπει να ραψουμε. Προσωπικα, δεν εχω ιδεα απο ραψιμο, γιατι δεν ετυχε ποτε να χρειαστει να ραψω κατι. Να μαθω ή υπαρχουν και άλλες επιλογες. Καποιοι μου ειπαν για σκρατς.
Καλό είναι να έχεις μια ιδέα. Θα χρειαστεί να ράψεις τουλάχιστον στην αρχή το ταμπελάκι με το όνομά σου, πάνω σε ένα σκρατς το οποίο θα κολλάς μετά στις στολές. Μετά θα έχεις την ευκαιρία να πας σε ράφτη για τα οπλόσημα.
Δεν πρεπει να τα εχω ραμμενα για την ορκωμοσια και τα οπλοσημα; Πώς θα παω σε ραφτη πριν την ορκωμοσία αφου δεν θα εχουμε αδειες και εξοδους απο οσο ξερω; Σκρατς εχω παρει αλλα προς το παρον μονο ενα για οπλοσημο και κατι που περίσσεψε για το ταμπελακι. Στο ΚΨΜ εχει σκρατς, για να παρω απο εκει;
Άβαταρ μέλους
steve.mc
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 04, 2018 10:52 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από steve.mc »

Τα μεταχειρισμένα μπορούμε να τα αρνηθούμε;
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

steve.mc έγραψε:Τα μεταχειρισμένα μπορούμε να τα αρνηθούμε;


Όχι
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Cross έγραψε:
zlatan έγραψε:
Cross έγραψε:Καλησπέρα. Λιγο ανοητη η ερωτηση μου. Ξερω, οτι μας δινουν οπλοσημο κτλ τα οποια πρεπει να ραψουμε. Προσωπικα, δεν εχω ιδεα απο ραψιμο, γιατι δεν ετυχε ποτε να χρειαστει να ραψω κατι. Να μαθω ή υπαρχουν και άλλες επιλογες. Καποιοι μου ειπαν για σκρατς.
Καλό είναι να έχεις μια ιδέα. Θα χρειαστεί να ράψεις τουλάχιστον στην αρχή το ταμπελάκι με το όνομά σου, πάνω σε ένα σκρατς το οποίο θα κολλάς μετά στις στολές. Μετά θα έχεις την ευκαιρία να πας σε ράφτη για τα οπλόσημα.
Δεν πρεπει να τα εχω ραμμενα για την ορκωμοσια και τα οπλοσημα; Πώς θα παω σε ραφτη πριν την ορκωμοσία αφου δεν θα εχουμε αδειες και εξοδους απο οσο ξερω; Σκρατς εχω παρει αλλα προς το παρον μονο ενα για οπλοσημο και κατι που περίσσεψε για το ταμπελακι. Στο ΚΨΜ εχει σκρατς, για να παρω απο εκει;


Πιάς' το πρόχειρα με μια παραμάνα, καρφίτσα ή κανε 4-5 περάσματα με την κλωστή ίσα να στέκεται, μετά το πας σε ράφτη.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Άβαταρ μέλους
steve.mc
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 04, 2018 10:52 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από steve.mc »

_KOURSAROS_ έγραψε:
steve.mc έγραψε:Τα μεταχειρισμένα μπορούμε να τα αρνηθούμε;


Όχι


σορρυ κιολας αλλά με ποια λογική το λες αυτό;

αν, ας πούμε, φοράς άρβυλα 43 και σου δώσουν 40 θα τα βάλεις;

αν φοράς XL και σου δώσουν medium θα το κρατήσεις;

γιατί κάποιος να χρεωθεί υλικό με φθορές που δεν έχει ο ίδιος προκαλέσει και συγχρόνως είναι αμφιβόλου υγιεινής;

τεσπα αν υπάρχει κάποιος κανονισμός ή νόμος που προβλέπει αυτά παρακαλώ να παραθέσεις.

keypnoemvrios2018

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από keypnoemvrios2018 »

Παιδιά ο υπνόσακος που βλέπω συχνά να προτείνεται σε τι χρησιμεύει;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Nassos »

Αν δεν θες να κάνεις το πρωϊνό στρώσιμο του κρεβατιού απλώς βάζει πάνω στο κρεβάτι τον υπνόσακο και κοιμάσαι.

Επίσης στις ασκήσεις στην ύπαιθρο ("σχοινάκια") θα τον χρειαστείς γιατί διαφορετικά θα κοιμάσαι με σεντόνι-κουβέρτα του ΕΣ μέσα στη σκηνή.
keypnoemvrios2018

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από keypnoemvrios2018 »

Ευχαριστω!
NikLz
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 2:50 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από NikLz »

Καλησπέρα στο στρατό μας έδωσαν διάφορα ρούχα. Όλα αυτά είναι πάρα πολλά για να τα κουβαλάω μαζί μου με κάθε μετάθεση. Επίδης το σακίδιο μου μας έδωσαν είναι άθλιο/μισοσκισμένο. Μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα άλλο σακίδιο δικό μου και να βάλω μέσα πχ. Τα μισά ρούχα από αυτά που μας έδωσαν, μαζί με ό, τι άλλο χρειάζομαι, αντί για το σακίδιο που μας έδωσαν;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Nassos »

Αναγκαστικά θα πρέπει να παίρνεις και το σακίδιο που σας έδωσαν στην κατάταξη με τα προβλεπόμενα υλικά.
NikLz
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 2:50 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από NikLz »

@Nassos Καλά σοβαρά μιλάς τώρα;

Ουδέποτε μας είπαν κάτι τέτοιο. Το μόνο που μας είπαν είναι να ντυνόμαστε με τα ρούχα της παραλλαγής που μας έδωσαν. Τώρα το πως θα το κατορθώσω αυτό υπέθεσα ότι είναι δικό μας θέμα (γενικά όλα τα υποθέταμε καθώς δεν μας έλεγαν σχεδόν τίποτα).

Άβαταρ μέλους
Panosss
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2016 10:28 am
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή
Ενδιαφέροντα: Μπάσκετ
Επάγγελμα: Φοιτητής
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Panosss »

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος, σε περίπτωση που αγοράσω δικά μου άρβυλα, υπάρχει ενδεχόμενο να μου τα κρατήσουν στον έλεγχο;
Ω ξειν', αγγέλλειν Λακεδαιμονίοις ότι τήδε κείμεθα τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι.
ManM
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 18, 2021 6:43 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από ManM »

Παιδιά θα σας δώσουν δύο ζευγάρια άρβυλα. Δεν χρειάζεται να πάρεις δικά σου. Να είσαι στέλεχος να πάρεις δικά σου άρβυλα αλλά φαντάρος δεν νοείται να έχει δικό του άρβυλο. Θα Σας την πούνε αυτό είναι σίγουρο. Τουλάχιστον στα Αλεξίπτωτα δεν άφηναν να φοράς κάτι άλλο πέραν από άρβυλο στρατού.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες