Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
tvonp
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Φεβ 10, 2014 3:29 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από tvonp »

Nik0s135 έγραψε:
tvonp έγραψε:3 στολές δίνουν, πριν 2 χρόνια δεν είχαν δώσει χειμερινές-καλοκαιρινές...

Μην ανησυχείς για τα νούμερα, έχει μέχρι και ακραία μεγάλα. Μην πληρώσεις έξω στολή... Συνήθως επειδή περνάνε εκατοντάδες άτομα τη μέρα στα κέντρα, ξέρουν εμπειρικά και σου δίνουν το σωστό νούμερο. Αυλώνα που είναι τεράστιο κέντρο, τα δοκίμαζες επιτόπου κι αν δεν έκαναν σου έδιναν άλλο...


αρα δεν λεω να μην παρω απ'εξω και ελπιζω να μου δωσουν στα μετρα μου...


Ναι... Και κι αν το δοκιμάσεις και δεν κάνει, το αλλάζεις επιτόπου. Μην αγχώνεσαι, με το που περάσεις την πύλη για να καταταγείς, όλα γίνονται σχεδόν αυτόματα, δε χρειάζεται πολλή σκέψη... Πάρε μόνο αρκετά t-shirt και κάλτσες (καμια 10ρια), πάρε δύο φούτερ παραλλαγής και κανα ισοθερμικό παντελόνι, γιατί έρχεται χειμώνας, και θα είσαι εντάξει.

ε εσσο

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από ε εσσο »

φούτερ παραλλαγής δεν έχω, πρέπει να αγοράσω ή θα μας δώσουν; και κάτι ακόμα το οπλοσημο μας το δίνουν ραμμένα στο χιτώνια ή το ραβουμε εμείς;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Nassos »

Αν θα σου δώσουν, θα πάρεις 1. Αναγκαστικά θα πρέπει να αγοράσεις 1-2 ακόμη.

Οπλόσημα και σήματα τα ράβετε εσείς ή, αν είστε τυχεροί, το ραφείο στο Κέντρο από ράφτες.
ε εσσο

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από ε εσσο »

Thanks nasso , θα αγοράσω εγώ τα οπλοσημα και την ετικέτα με το όνομα μου ή θα μας τα έχουν; το "αν θα σου δώσουν" που λες δεν ήταν σίγουρο ότι θα μου δώσουν;
Καλά από τον Σεπτέμβριο μήνα δεν θα φορέσω και το φούτερ για μετά

δίνουν αθλητικά παπούτσια, παντόφλες; σορτσάκια έχω με μαύρο χρώμα κάνουν;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Nassos »

Δες προηγούμενα μηνύματα με παιδιά που μπήκαν από προηγούμενες ΕΣΣΟ και τι τους χορήγησαν, όπως και σε τι κατάσταση ήταν (καινούργια, μεταχειρισμένα κλπ).

Οπλόσημα και "ρουφιάνο" (η ετικέτα με το επώνυμο) σας τα δίνουν εκεί. Απλώς τον "ρουφιάνο" τον παραλαμβάνετε μερικές ημέρες αργότερα.

Επίσης όσοι πάτε σε νησιά, στις εκεί μονάδες θα σας δώσουν να ράψετε και το "ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΕΘΝΟΦΥΛΑΚΗΣ".
grekios
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 01, 2017 8:31 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από grekios »

Ξέρει κάποιος τι είναι η εσωτερική επένδυση χιτωνίου?
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

grekios έγραψε:Ξέρει κάποιος τι είναι η εσωτερική επένδυση χιτωνίου;


Ένα πράγμα σαν πάπλωμα είναι, πάει πακέτο με το τζάκετ που σου χορηγούν.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
grekios
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 01, 2017 8:31 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από grekios »

Το τζάκετ όντως έχει μια πράσινη επένδυση από μέσα που αφαιρείται, άλλα αυτό που ρώτησα λέει χιτώνιο και μάλιστα γράφει ότι χορηγούνται 2, άρα μάλλον δεν αναφέρεται στο τζάκετ.
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

grekios έγραψε:Το τζάκετ όντως έχει μια πράσινη επένδυση από μέσα που αφαιρείται, άλλα αυτό που ρώτησα λέει χιτώνιο και μάλιστα γράφει ότι χορηγούνται 2, άρα μάλλον δεν αναφέρεται στο τζάκετ.


Μόνο αυτή την επένδυση είχα εγώ, επένδυση για χιτώνιο και 2 κιόλας... Μπράβο εξέλιξη ο ΕΣ.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
liabu94
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 01, 2017 3:08 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από liabu94 »

Καλησπέρα, μπαίνω Τρίτη 14 Νοέμβρη μεσολογγι. Ήθελα να ρωτήσω Σεντόνι και μαξιλαροθήκη δίνουν εκεί ή θα πρέπει να πάρω εγώ δικό μου, και αν ναι, μόνο πράσινο ή άσπρο και τα δύο; Επίσης μπορώ να φοράω μαύρα φανελάκια και από πάνω τα φούτερ παραλλαγής όταν κάνει κρύο ή μόνο από μέσα τα κοντά παραλλαγής; Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από gimitrop »

liabu94 έγραψε:Καλησπέρα, μπαίνω Τρίτη 14 Νοέμβρη μεσολογγι. Ήθελα να ρωτήσω Σεντόνι και μαξιλαροθήκη δίνουν εκεί ή θα πρέπει να πάρω εγώ δικό μου, και αν ναι, μόνο πράσινο ή άσπρο και τα δύο; Επίσης μπορώ να φοράω μαύρα φανελάκια και από πάνω τα φούτερ παραλλαγής όταν κάνει κρύο ή μόνο από μέσα τα κοντά παραλλαγής; Ευχαριστώ


Kαλή θητεία

Σου δίνουν ένα πράσινο σεντόνι αλλά μπορείς να έχεις και δικό σου όταν κοιμάσαι αρκεί το πρωί στην επιθεώρηση να το μαζεύεις και να το βάζεις στο σάκο σου

Μπορείς να φοράς οτιδήποτε αρκεί να μην φαίνεται από έξω. Μέσα από το χιτώνιο δηλαδή, βάλε την φαιοπράσινη μπλούζα και μέσα από την μπλούζα οτιδηποτε άλλο για να μην φαίνεται

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
NeosA18

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από NeosA18 »

Καλησπέρα ! Υπάρχει κάποιος που να απολύθηκε πρόσφατα να μας πει ποια από τα υλικά πρέπει να επιστρέψουμε; Σε μερικά διαβάζω ότι επιστρέφεις λουκάνικο και στρατιωτικό εξοπλισμό και σε αλλά διαβάζω ότι επιστρέφεις και όλο το ρουχισμό. Φαντάζομαι θα έχει αλλάξει η διαδικασία τα τελευταία χρόνια και για αυτό.
Άβαταρ μέλους
Cross
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Αύγ 16, 2017 8:33 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Cross »

Καλησπέρα. Λιγο ανοητη η ερωτηση μου. Ξερω, οτι μας δινουν οπλοσημο κτλ τα οποια πρεπει να ραψουμε. Προσωπικα, δεν εχω ιδεα απο ραψιμο, γιατι δεν ετυχε ποτε να χρειαστει να ραψω κατι. Να μαθω ή υπαρχουν και άλλες επιλογες. Καποιοι μου ειπαν για σκρατς.
nix15
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Ιαν 11, 2017 6:17 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από nix15 »

Ρε παιδιά κάλτσες χρειάζεται να αγοράσω; Δεν έχω καταλαβει
Άβαταρ μέλους
zlatan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2015 3:51 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από zlatan »

Cross έγραψε:Καλησπέρα. Λιγο ανοητη η ερωτηση μου. Ξερω, οτι μας δινουν οπλοσημο κτλ τα οποια πρεπει να ραψουμε. Προσωπικα, δεν εχω ιδεα απο ραψιμο, γιατι δεν ετυχε ποτε να χρειαστει να ραψω κατι. Να μαθω ή υπαρχουν και άλλες επιλογες. Καποιοι μου ειπαν για σκρατς.
Καλό είναι να έχεις μια ιδέα. Θα χρειαστεί να ράψεις τουλάχιστον στην αρχή το ταμπελάκι με το όνομά σου, πάνω σε ένα σκρατς το οποίο θα κολλάς μετά στις στολές. Μετά θα έχεις την ευκαιρία να πας σε ράφτη για τα οπλόσημα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες