ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια εχω μια ερωτηση επειδη φετος ειμαι 3η Λυκειου και εχω ως δευτερο στοχο Αστυφυλακων (1ος ΣΤΥΑ) αν εγω περασω με τις παννεληνιες κανω την διετη φητιση στν σχολη μετα εχω το δικαιωμα να δηλωσω για Μ. Α. Τ η για τν ομαδα Ζ; Και αν δω μετα απο καιρο οτι βγει προκυρηξει οπως αναφερατε για τν Ε. Κ. Α. Μ (αν δω οτι μπορω να ανταπεξελθω στις απαιτησεις) μπορω να δηλωσω για να περασω τν εκπαιδευση; Και αν δν τα καταφερω και τα παρατησω θα ξαναγυρισω στν επιλογη που ειχα κανει οταν βγηκα απο τν σχολη; Στο μελλον αν ξαναθελησω θα μπορεσω να ξαναδηλωσω για ΕΚΑΜ και αν ναι στν υπηρεσια επιδρα με καποιο τροπο αρνητικα το οτι δν καταφερα να περασω τν εκπαιδευση γιατι οπως ειπατε ειναι αναλογη των ενοπλων Δυναμεων...

Ευχαριστω για τν υπομονη που θα δειξετε με το να το διαβασετε.
Αλλα ηταν ολες οι αποριες που ειχα...
Anonymous

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλη μου τετα, ΕΚΑΜ μπορεις να μπρεις η απο αστυφυλακων η απο αξιωματικων η απο προκυρηξη ειδικων φρουρων (ποθ μετα για να μπεις εκαμ πρεπει να προπονισαι στοθς ειδικους γροθροθς 5 χρονια για αθτο καλιτερα περνα απο αστιφιλακων) ... Φετος τα μορια ειναι 13124 απο αστυγυλακων, απο αξιωματικων ειναι 18552 ... Πανελαδηκες δινεις αν περασεις απο αστυφυλακων η αξιωματικων... Απο προκυ3η δεν χριαονται πανεληνιες, Τα λεφτα ειναι καλα και αναλογα τη καταταξη σου περνεις και περισοττερα... Νομιζω στην αρχη πρεπει ναι ειναι καπου στα 1000 οσα περνοθν και οι απλοι αλλα περνεις σιν παραπανω λογω των επικινδινων ασκησεων... Για κοπελες. Δεν ξερω λογικα ναι αν εχεις πολυ διναμη, αντοχη και θεληση... Τι να σου πω καλη τυχη Εικόνα
Anonymous

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Anonymous »

Μαγκας έγραψε:Φιλη μου τετα, ΕΚΑΜ μπορεις να μπεις η απο αστυφυλακων η απο αξιωματικων η απο προκυρηξη ειδικων φρουρων (ποθ μετα για να μπεις εκαμ πρεπει να προπονισαι στοθς ειδικους φρουρους 5 χρονια για αυτο αστο καλιτερα περνα απο αστιφιλακων) ... Φετος τα μορια ειναι 13124 απο αστυφυλακων, απο αξιωματικων ειναι 18552 ... Πανελαδηκες δινεις αν περασεις απο αστυφυλακων η αξιωματικων... Απο προκυξη δεν χριαζονται πανεληνιες, Τα λεφτα ειναι καλα και αναλογα τη καταταξη σου περνεις και περισοττερα... Νομιζω στην αρχη πρεπει ναι ειναι καπου στα 1000 οσα περνουν και οι απλοι αλλα περνεις σιν παραπανω λογω των επικινδινων ασκησεων... Για κοπελες Δεν ξερω λογικα ναι Δεχονται αν εχεις πολυ διναμη, αντοχη και θεληση... Τι να σου πω καλη τυχη Εικόνα
Anonymous

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Anonymous »

Σορρυ για τα γραμματα ειχα σινιθησει greeklees σιαωαστε το 2ο
Anonymous

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε παιδια θελω κι εγω να περασω στα εκαμ... (ομαδα εφοδων η ελευθερος σκοπευτησ)
θελω να μαθω
1. τι προπονηση κανουν καθημερινα;
2. περνας και απο αστυφυλακων και απο αξιωματικων;
3. σε διωχνουν αν δεν τους κανεις;
4. πρεπει να εχεις συγκεκριμενο υψος;
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Rafale »

GIANNIS έγραψε:Ρε παιδια θελω κι εγω να περασω στα εκαμ... (ομαδα εφοδων η ελευθερος σκοπευτησ)
θελω να μαθω
1. Τι προπονηση κανουν καθημερινα;
2. Περνας και απο αστυφυλακων και απο αξιωματικων;
3. Σε διωχνουν αν δεν τους κανεις;
4. Πρεπει να εχεις συγκεκριμενο υψος;
για να γινεις σκοπευτης πρεπει πρωτα να μπεις εκαμ και μετα μπορεις να παρεις την ειδικοτητα που θελεις. Βεβαια πρεπει να εχεις ενα πολυ σπανιο προσον που λεγεται απιστευτη υπομονη καθως δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα να καθεσαι ωρες ακινητος για να μην προδωσεις τη θεση σου. Οσο για τα αλλα που ρωτας διαβασε τις σελιδες ολες.

πρωτα απο ολα πρεπει να διαβασεις για να μπεις σχολη αστυφυλακων καθως σαν εφ δεν μπορεις να μπεις εκαμ.(ενημερωτικα προς ολους) .

πρεπει να περασεις το σταδιο της επιλογης για τ η μοναδα που ειναι δυσκολο και λιγοι τα καταφερνουνε.

πρωτο και βασικο κριτηριο ομως ειναι να εχει αναγκη απο ατομα.

πρεπει να εχεις πολυ καλη φυσικη κατασταση για να τρεχεις μεγαλες αποστασεις.

και τελος εννοειτε πως σε διωχνουν αν δεν τους κανεις

JohnKr
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 17, 2009 5:17 am
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από JohnKr »

Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτή την υπηρεσία; Γιατί πολλά ακούω τελευταία.
παυλος_αθηνα

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από παυλος_αθηνα »

Καλησπερα... Ειμαι δοκιμος αστυ/φας και ενδιαφερομαι για τα εκαμ... Διαβασα παραπανω πως για να μπεις χρειαζεται να κανεις 40 καμψεις και ανω 15 ελξεις οπως ειπε ο /η cristi ... Εγω σαν αθλητης του στιβου κανω ανετα 80 καμψεις και πανω απο 25 ελξεις κανω μπαρα πιο πολλα κοιλα απο οτι ειμαι (δηλαδη πανω απο 75) ... Εχω αντοχη και παρα πολυ καλη ταχυτητα αλλα δεν ειμαι καλος στο κολυμπι. Εχω πιθανοτητες να τα καταφερω το ρωταω επειδη δεν ειμαι οπως ειπα καλος στο κολυμπι. Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την προσοχη σας.

χαραλαμπος

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από χαραλαμπος »

γεια σας! Είμαι 18 και σε λίγες μέρες θα μπω ειδικές δυνάμεις. Στόχος μου είναι τα Ε. Κ. Α. Μ. Θα μπω ειδικός φρουρός και θα κάνω πενταετές. Μετά θα γίνω αστυφύλακας. Θα πρέπει να κάνω και άλλα 5 χρόνια ως αστυφύλακας για να πάω στα Ε. Κ. Α. Μ. Ή θα κάνω μονό το πενταετές ως ειδικός φρουρός. Σας παρακαλώ πείτε μου σύντομα γιατί επείγει.! Ευχαριστώ!

Ταιπαν

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Ταιπαν »

Επειδη εχουμε μπερδεψει αρκετα το θεμα... Στην ΕΚΑΜ μπορουνε να μπουνε Αστυφυλακες ΠΣ (δηλαδη παραγωγικης σχολης μεσω πανελλαδικων) και οχι ΕΦ. Υπαρχει οριο ηλικιας που ακομα και εαν εισαι 20 ετων και θες 8 ετη για να γινεις αστυφυλακας, δεν το προλαβαινεις. Προκυρηξη δεν βγαινει καθε χρονο για ΕΚΑΜ, μπορει να περασουνε και 3-4 χρονια για να βγει προκυρηξη αναλογα των αναγκων. Το σταδιο επιλογες ειναι ΠΟΛΥ απαιτητικο και πρεπει να εχεις προσοντα αθλητη.
Δεν ειναι μονο οι καμψεις και το τρεξιμο το θεμα. Ειναι η γενικοτερη ψυχολογια που πρεπει να εχεις, διοτι πανω απο ολα αυτο μετραει. Δεν ειναι αναγκη να εισαι body-builder, πρεπει ομως να εχεις ενα ΓΕΡΟ σωμα ικανο να αντεχει σε ασκησεις με ενταση. Κανεις δεν θα σου πει να σηκωσεις 120 κιλα μπαρα.
Δεν ειναι αναγκη να εχεις 5 χρονια ελαχιστης υπηρεσιας στην ΕΚΑΜ. Εαν πας στο σχολειο, και δειξεις οτι αξιζεις και εισαι καλος, αντεξεις, και φανει οτι το θες και οτι μπορεις να ανταπεξελθεις δεν προκειτε να πας χαμενος.
Savvas

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Savvas »

Μπραβο σε ολους εσας που βοηθατε τους νεοσους !
Με τη σειρα μου και γω θα ηθελα να ρωτησω εαν μπω για παραδειγμα εκαμ μεσω αστυφυλακων ή αξιωματικων και δεν τους κανω οπως ειπατε και με πεταξουν μετα συνεχιζω την δουλεια μου ως αστυφυλακας ή αξιωματικος;
Ή αποβαλλομαι απο το σωμα;
Seal

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Seal »

Όσον αφορά από εκπαίδευση στα αλεξίπτωτα οι άντρες των Ε. Κ. Α. Μ. Εκπαιδεύονται στις τεχνικές H.A.L.O./H.A.H.O;

Εάν γνωρίζει κανείς σας παρακαλώ να απαντήσει
ΟΑΑΕΕ02
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2010 2:21 am
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από ΟΑΑΕΕ02 »

Seal έγραψε:Όσον αφορά από εκπαίδευση στα αλεξίπτωτα οι άντρες των Ε. Κ. Α. Μ. Εκπαιδεύονται στις τεχνικές H.A.L.O./H.A.H.O.
οι τεχνικες που λες ειναι για ελευθερας και δεν θυμαμαι να υπαρχει ελευθερατζης στην εκαμ, τα παιδια προς τιμην τους παιρνουν τα αλεξιπτωτα χωρις οικονομικα οφελη, σε μια χωρα που ξεπουλιεται παντου
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Nassos »

Σε άλλες μονάδες στο εξωτερικό κάνουν εκπαίδευση και στα άλματα ελευθέρας. Για τα στελέχη της ΕΚΑΜ δεν γνωρίζω.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης