ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από spirosgiapros »

cristi έγραψε: Καλησπερα και απο δω. Καταρχην ειναι η εκαμ; Η τα εκαμ; Αν Γνωριζεις περι εκαμ Μπορεις σε παρακαλω να μας Πεις τι εκπαιδευση ακριβως κανουν στο σχολειο; Και αυτο προς ενημερωση ενδιαφερομενων. Το οριο ηλικιας το γνωριζεις;



Nassos έγραψε:Είναι η ΕΚΑΜ. Αν όμως πρόκειται να αναφερθούμε στα στελέχη λέμε τα ΕΚΑΜ, όπως λέμε τα ΟΥΚ.


οπως λεει και ο nassos ειναι Η ΕΚΑΜ [Εθνικη Κατασταλτικη Αντιτρομοκρατικη Μοναδα]
τα στελεχη οι πολιτες τα αποκαλουν τα ΕΚΑΜ π. Χ. Ερχονται τα ΕΚΑΜ οι ενστολοι ομοως τους αποκαλουμε ΕΚΑΜιτες [οπως ΛΟΚατζηδες ΟΥΚαδες] π. Χ. Ερχονται οι ΕΚΑΜιτες η ερχεται Η ΕΚΑΜ [η μοναδα δηλαδη]

επισημες πληροφοριες απο το ειδικο πληροφοριακο εντυπο της αστυνομιας
http://www.astynomia.gr/images/stories/DOCS/Attachment11479_ENHMEROTIKO_EKAM_28-7-04.pdf

DimitrisGR έγραψε: Αυτο κάλλιστα θα μπορούσε να άλλάξει. Η πραγματαική υπηρεσία είναι κατανοητο αλλα απο τη στιγμη που ΄χεις κάποιους Ε. Φ. Οι οποιοι πληρούν προυποθέσεις. ΤΟυς έχεις και κόβουν βόλτες αντι να τους κάνεις χρήση επιχειρησικα και να έχεις ακόμα καλυτερα αποτελέσματα.

Σιγουρα μιλάμε για στελέγχη αλλα η 5ετια για Ε. Φ και στα 21-22 να μπει ο άλλος πάιε αυτόματα στα 26-27 και συνήθως τέτοια επίλεκτα σώματα έχουν όριο ηλικίας.

Χωρις να θέλω να κακολογίσω αλλα βλέπουμε όλοι το ηθικο και την σωματικη / ψυχικη ικανότητα των σειρών Αστυφυλάκων και αξιωμάτικων ΕΛ. ΑΣ. ΕΙναι λίγοι αυτοι που το "έχουν". Οπότε καλο θα ήταν να αλλάξει η πρόσληψη. Π. Χ. Μιλας για πραγματικη υπηρεσια (το μιλας σε 3ο πρόσωπο). Εχεις προσλάβει π. Χ.3 δοκιμους απο Ει. Δυναμεις Σχαλ πέρασαν, ΚΕΑΠ μικρό πέρασαν. Επιχειρησιακα και σαν στελέγχη είχαν μια εμπειρία. Αστους και καλα 2 χρόνια να ψηθούν και μετα δώσε μια ευκαιρια.

Μιλάω καθαρα για στελεγχωση απο ατομα με εμπειρία. Αλλο να εχεις πιάσει όπλο μια και 2 φορές στη σχολη και αλλο να εχεις ρίξει και με ένα αυτοματο.

Βεβαια αν γνωρίζω καλα στην ΕΚΑΜ υπάρχουν και Βατραχανθρωποι...



εγω θα διαφωνησω στο οτι η προυπηρεσια στις ειδ δυναμεις ειναι απαραιτητα χρησιμο προσον... Ας σκεφτουμε μονο τις στρατιωτικες τακτικες cqb και room entry και τους στρατιωτικους κανονες εμπλοκης και θα καταλαβουμε γιατι

αλλωστε ενα απο τα παλαιοτερα και πιο επιλεκτα μελη της SAS - που συμμετειχε και στην επιχειρηση στην πρεσβεια του ιραν - Το επιβεβαιωνει σε συνεντευξη του

η ΕΚΑΜ οντως κατατασσεται στις πιο μαχιμες μοναδες του κοσμου ασχετα αν εμεις οι ξερολες οι ελληνες τους εχουμε ΑΔΙΚΑ κακοχαρακτηρισει για την υποθεση της αμαλιας

υ. Γ. Χθες η ΕΚΑΜ ειχε επιτυχη επιχειρηση
Anonymous

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Anonymous »

spirosgiapros έγραψε:
cristi έγραψε: Καλησπερα και απο δω. Καταρχην ειναι η εκαμ; Η τα εκαμ; Αν Γνωριζεις περι εκαμ Μπορεις σε παρακαλω να μας Πεις τι εκπαιδευση ακριβως κανουν στο σχολειο; Και αυτο προς ενημερωση ενδιαφερομενων. Το οριο ηλικιας το γνωριζεις;



Nassos έγραψε:Είναι η ΕΚΑΜ. Αν όμως πρόκειται να αναφερθούμε στα στελέχη λέμε τα ΕΚΑΜ, όπως λέμε τα ΟΥΚ.


οπως λεει και ο nassos ειναι Η ΕΚΑΜ [ΕIDIKH Κατασταλτικη Αντιτρομοκρατικη Μοναδα]
τα στελεχη οι πολιτες τα αποκαλουν τα ΕΚΑΜ π. Χ. Ερχονται τα ΕΚΑΜ οι ενστολοι ομοως τους αποκαλουμε ΕΚΑΜιτες [οπως ΛΟΚατζηδες ΟΥΚαδες] π. Χ. Ερχονται οι ΕΚΑΜιτες η ερχεται Η ΕΚΑΜ [η μοναδα δηλαδη]

επισημες πληροφοριες απο το ειδικο πληροφοριακο εντυπο της αστυνομιας
http://www.astynomia.gr/images/stories/DOCS/Attachment11479_ENHMEROTIKO_EKAM_28-7-04.pdf

DimitrisGR έγραψε: Αυτο κάλλιστα θα μπορούσε να άλλάξει. Η πραγματαική υπηρεσία είναι κατανοητο αλλα απο τη στιγμη που ΄χεις κάποιους Ε. Φ. Οι οποιοι πληρούν προυποθέσεις. ΤΟυς έχεις και κόβουν βόλτες αντι να τους κάνεις χρήση επιχειρησικα και να έχεις ακόμα καλυτερα αποτελέσματα.

Σιγουρα μιλάμε για στελέγχη αλλα η 5ετια για Ε. Φ και στα 21-22 να μπει ο άλλος πάιε αυτόματα στα 26-27 και συνήθως τέτοια επίλεκτα σώματα έχουν όριο ηλικίας.

Χωρις να θέλω να κακολογίσω αλλα βλέπουμε όλοι το ηθικο και την σωματικη / ψυχικη ικανότητα των σειρών Αστυφυλάκων και αξιωμάτικων ΕΛ. ΑΣ. ΕΙναι λίγοι αυτοι που το "έχουν". Οπότε καλο θα ήταν να αλλάξει η πρόσληψη. Π. Χ. Μιλας για πραγματικη υπηρεσια (το μιλας σε 3ο πρόσωπο). Εχεις προσλάβει π. Χ.3 δοκιμους απο Ει. Δυναμεις Σχαλ πέρασαν, ΚΕΑΠ μικρό πέρασαν. Επιχειρησιακα και σαν στελέγχη είχαν μια εμπειρία. Αστους και καλα 2 χρόνια να ψηθούν και μετα δώσε μια ευκαιρια.

Μιλάω καθαρα για στελεγχωση απο ατομα με εμπειρία. Αλλο να εχεις πιάσει όπλο μια και 2 φορές στη σχολη και αλλο να εχεις ρίξει και με ένα αυτοματο.

Βεβαια αν γνωρίζω καλα στην ΕΚΑΜ υπάρχουν και Βατραχανθρωποι...



εγω θα διαφωνησω στο οτι η προυπηρεσια στις ειδ δυναμεις ειναι απαραιτητα χρησιμο προσον... Ας σκεφτουμε μονο τις στρατιωτικες τακτικες cqb και room entry και τους στρατιωτικους κανονες εμπλοκης και θα καταλαβουμε γιατι

αλλωστε ενα απο τα παλαιοτερα και πιο επιλεκτα μελη της SAS - που συμμετειχε και στην επιχειρηση στην πρεσβεια του ιραν - Το επιβεβαιωνει σε συνεντευξη του

η ΕΚΑΜ οντως κατατασσεται στις πιο μαχιμες μοναδες του κοσμου ασχετα αν εμεις οι ξερολες οι ελληνες τους εχουμε ΑΔΙΚΑ κακοχαρακτηρισει για την υποθεση της αμαλιας

υ. Γ. Χθες η ΕΚΑΜ ειχε επιτυχη επιχειρηση
Anonymous

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδια και καλη χρονια... Θα ηθελα να ρωτησω και εγω μερικα πραγματακια σχετικα με την ΕΚΑΜ. Απο το γυμνασιο ελεγα να δηλωσω για αξιοματικος αστυνομιας και μενω στον Κορυδαλλο (ειμαι 15-16 ετων τωρα) και οπως ειπα θελω να δηλωσω αξιομ. Αστυνομιας...
Μεσα μου αισθανομαι να το εχω και να το θελω πραγματικα... Δεν ειναι στην μεση μια λεξη που λεγεται μισθος. Αλλα θα το κανω γιατι το θελω πραγματικα... Διαβασα παραπανω αυτα που ειπατε και εχω μερικες αποριες...

1) Απο αξιομ. Αστυνομιας γινεται να ενταχθω μετα σε εκαμ;(εχω και σωματικη διαπλαση λογω 4 χρονων γυμναστηριου.)
2) Τι ειδους εκπαιδευση γινεται;(εχω μερικους γνωστους και μου εχουν πει οτι μαθαινεις αφοπλιση του αντιπαλου, σιωπηλο βημα [ ειναι μεταφορικος ο λογος που το λενε ετσι ] και πολλα αλλα.
3) Εχει καποιος κανενα ενημερωτικο εκτος απο αυτο απο την ελληνικη αστυνομια... ;
4) Τι αλλα πρεπει να εχεις για να μπεις;(υψος, βαρος.)
5) Εκτος απο την θητεια που πρεπει να κανεις σαν αστυφυλακας τι αλλο μπορεις να κανεις για να μπεις απο αλλου;

Συγνωμη που σας κουρασα, αλλα ψαχνω και εγω καπου απαντησεις.)

Ευχαριστω.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Rafale »

ΕΚΑΜ (Ειδικη κατασταλτικη αντιτρομοκρατικη μοναδα) ειναι τμημα των ειδικων δυναμεων της ΕΛ. ΑΣ και επεμβαινει μετα απο εγριση του αρχηγου της ΕΛ. ΑΣ.

καθηκοντα εκαμ
1) αντιμετωπιση καταστασεων ομηριων (κτιρια αεροσκαφη τρενα οχηματα)
συλληψεις υψηλου κινδυνου.
2) συνοδειες επισημων πορσωπων υψηλου κινδυνου.
3) αντιμετωπιση προσβολων ομηριων με οπλα μαζικης καταστροφης
4) επιχειρησεις εναντιον της τρομοκρατιας και του οργανωμενου εγκληματος
5) επιχειρησεις διασωσης και απεγκλωβισμου ατομων απο ατυχηματα και φυσικες καταστροφες.
τα ατομα εκπαιδευονται στις παρακατω ειδικοτητες
1) ειδικες ομαδες εφοδου
2) ελευθερους σκοπευτες
3) ειδικους σε θεματα παραβιασεων (θυρων -τοιχων)
4) αλεξιπτωτιστες
5) βατραχανθρωπους
6) αναρριχητες-καταρριχητες
7) χιονοδρομους
8) νοσοκομους πεδιου μαχης.

εκτος απο τη βασικη εκπ[αιδευση εφαρμοζονται τριμηνιαια προγραμματα συντηριτικης εκπαιδευσης καθ ολη τη διαρκεια του χρονου.(μετρο-αγροτικες περιοχες).

ειναι το επιλεκτο τμημα της ΕΛ. ΑΣ. Στελεχωνεται απο εθελοντες αστυνομικους που επιλεγονται με αυστηρα κριτηρια και εκπαιδευονται καθημερινα σε σκληρη βαση.

αρχικα η δυναμη ηταν 150 αλλα μετα τους ολυμπιακους φτασανε στους 200.

συνεργαζονται με εδ χρησιμοποιουν αεροσκαφη c-130 και ελικοπετρα ch-47 και super puma καθως επισης και ελικοπτερα SEAHAWK. Σουπερ πουμα για τεχνικες καταρριχησεων fast rope και Αεραποβασεις.

Προσφερει εκπση C.Q.B. Στις ειδικες δυναμεις των εδ και εκπαιδευει προσωπικο της ελ. Ασ. Σε βασικες τεχνικες βολων και μαχης.

εξοπλισμο που φερουν
1) αντιβαλιστικα κρανη με καλυπτρες
2) προσωπιδες αεριων
3) ειδικης σχεδιασης αλεξισφαιρα γιλεκα
4) επιχειρησιακες στολες ΝΟΜΕΧ
5) γυαλια εφοδου
6) μεσα προστασιας γονατων και αγκωνων
7) αντιβαλιστικες ασπιδες προστασιας
8) ξοπλισμο προστασιας Χ. Β.P. Π ουσιων
9) ατομικους φακους
10) ατομικους ασυρματους ICOM-MOTOROLA
11) πολυεργαλεια
12) συσκευες Νight vision goggles
επισης διατιθεται πληρης εργαλεια Για την εκτελεση ειδικων αποστολων οπως
1) οχηματα ταχυκινητα
2) φουσκωτα ταχυπλοα σκαφη
3) υλικα αναρριχησης
4) συλλογες fast rope για ολα τα ελικοπτερα
5) ειδικα υλικα παραβιασης θυρων
6) τυποποιημενα εκρηκτικα γεμισματα
7) ενδοσκοπια
8) συσκευες υπερυθρης παρατηρησης
9) χειρομβοβιδες κροτου-λαμψης
10) χημικες ουσιες-καπνογονες ουσιες
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Rafale »

Μπαινεις πρωτα στη σχολη αστυφυλακων και αφου αποφοιτησεις μπαινεις ΕΚΑΜ. Υπαρχουν 3 μοναδες εκαμ (ΕΚΑΜ-1, ΕΚΑΜ-2. ΕΚΑΜ-3) Το 1 ειναι αθηνα το 2 θεσνικη και το 3 ελ. Βελιζελος.
οταν υπρχουν κενες θεσεις Στη μοναδα γινεται προκυρηξη σε ολα τα ατ της χωρας.
για να δηλωσεις ΕΚΑΜ καλο θα ειναι να εχεις προυπηρεσια 3ετη σε μαχιμη υπηρεσια της αστυνομιας (αμεση δραση, ασφαλεια, μετρα ταξης) ωστε να εξοικιωθεις με το εγκλημα και να μην νισωσεις το φοβο.
βασικο προσον ειναι να εισαι γυμνασμενος αρκετα ωστε να μπορεις να κανεις 40 καμψεις και ανω 15 ελξεις να κολυμπας αρκετα μετρα να εχεις μεγαλη αντοχη και βασικα να αγαπας αυτο που κανεις.
αν εχεις και οικονομικη δυνατοητττα καλο θα ηταν να εκπαιδευτεις σε καποια σχολη στην ελλαδα η εξωτερικο σε οτι αφορα πολεμικες τακτικες αναρριχησης/καταρριχησης ειδικα σε κτιρια.
να εισαι πολυ καλος στο σημαδι που θα σου φαει πολλες ωρες σε σκοπευτηρια.
το βυσμα δεν ισχυει οπως παλια αλλα 2-3 καλες γνωριμιες θα ηταν καλο.
καθε χρονο οι κενες θεσεις ειναι 4-5 μετα βιας.
Anonymous

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Anonymous »

Το πρωτο ποστ που εκανες το εχω ηδη διαβασει αλλα απο κατω οπως μου γραφεις, και σου εγραψα κιολας,4 χρονια γυμναστηριο (και 1 χρονο κολυμβηση... ) αλλα δεν μου απαντησες (σε ευχαριστω σε οσα μου ειπες ηδη) απο αξιοματικος αστυνομιας μετα μπορω να μπω σε εκαμ ή να μην παω καθολου αξιοματικος;
(καθημερινα κανω συνεχομενα 38 καμψεις... Αλλα σε 2 χρονια πιστευω θα βελτιωθω.)
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Rafale »

Αυτα που εγραψα χαραλαμπε δεν ηταν για σενα μονο μα κατι σε γενικες πληροφοριες περι εκαμ προς ολους.Εικόνα
Anonymous

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Anonymous »

Συγνωμη τοτε... Μπορεις να μου δωσεις και εμενα μια μικρη απαντησουλα;(συγνωμη για πριν
)
Anonymous

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Anonymous »

Χαχα, και αυτο το εχω δει :) αλλα δεν υπαρχει κατι που να διευκρινιζει... Μηπως πρεπει να παω σε ενα αστυνομικο τμημα να ρωτησω;:)
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Rafale »

Σου εδωσα απαντηση βρε χαραλαμπε. Απο αστυφυλακων και αξκοι μπαινουν επικεφαλης.
Anonymous

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Anonymous »

ΝΑι αυτο λεω... Επικεφαλης για να μπεις στα ΕΚΑΜ ή και καλα για να κουμανταρεις;
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Η ΕΚΑΜ εχει να διοργανώσει σχολείο 7 χρόνια... Το τελευταιο εγινε το 2003... Εικόνα
Οποτε Χαραλαμπε μην σχεδιάσεις το επαγγελματικό σου μέλλον με βάση την επιθυμία για είσοδο σε μια συγκεκριμένη υπηρεσία... Εκτός των άλλων το σχολείο των ΕΚΑΜ έχει αντιστοιχα επίπεδα επιτυχίας με αυτο της ΜΥΚ... Οποτε ακόμα και αν όλα σου ερθουν όπως τα θες, η ολοκλήρωση του σχολείου είναι μια εξαιρετικα δύσκολη προσπάθεια απο μόνης της...
Anonymous

ΕΚΑΜ - Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια μπορειτε να μου απαντησετε πος μπαινεις εκαμ; Ποσα ειναι τα μορια; Δινεις πανελλαδηκες γιανα περασεισ; Και ποσα λεφτα περνουν; Κανει αυτο το επαγκελμα για κοπελες; Ή καλυτερα να μπω αστυφυλακων και μετα να δωσω για αφιωματικων! Θελω μια γνωμη!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης