Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από Soap »

JohnTehGreek έγραψε:Ας μην κρυβόμαστε, όποιος πηγαίνει στρατό πηγαίνει επειδή γουστάρει να βρεθεί σε εμπόλεμη κατάσταση εκτός αν κυνηγάνε απλά μια θεσούλα στο δημόσιο να βολευτούν.


Το εθεσες πολυ γενικα αρα και λαθος.

Περι ενος μεγαλου ποσοστου που μιλησες οτι θελει τη θεση στο δημοσιο συμφωνω. Αλλα οχι οτι οι υπολοιποι πηγαινουν επειδη θελουν να βρεθουν σε μια εμπολεμη κατασταση. Καμια σχεση. Ορισμενοι, ελαχιστοι, ισως οντως να το θελουν αλλα οχι να λεμε οτι οποιος δε μπαινει για την θεσουλα, μπαινει απλα για να παει να πολεμησει. Αν θες την γνωμη μου, Ναι, εννοειται οτι ορισμενοι εχουν το μικροβιο του στρατου και γουσταρουν να λυσσανε στην εκπαιδευση για μια ζωη μεχρι να συνταξιοδοτηθουν.

Άβαταρ μέλους
lokatzis
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευ Μαρ 21, 2016 11:12 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από lokatzis »

Γιατί στην Αμερική δεν τους λιώνουν στις ασκήσειςΕμπόλεμη κατάσταση εδώ στην Ελλάδα μπα κάνω εκεί αφγανισταν, Συρία και στην λεγεωνα των ξενων που πολεμάνε

Και εμένα μου αρέσει ο στρατός και θέλω να μου μάθει πράγματα σαν αυτά που βλέπουμε στις ταινίες του λιαμ Νίλσον στο taken

Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Ενδεχομένως να είναι όπως τα λες Soap, παρόλα αυτά το βρίσκω χαζό να πηγαίνει κάποιος να πεθαίνει στις ασκήσεις για 800?.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Οι περισσότεροι πηγαίνουν γιατί με το πέρας της στρατιωτικής "θητείας" δικαιούνται επιχορήγηση και υποτροφία για σπουδές σε Πανεπιστήμια.

Και είναι σημαντικό πόσο, αν αναλογιστούμε πόσο πανάκριβη είναι η ανώτατη ιδιωτική εκπαίδευση στις ΗΠΑ.
Σακης

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από Σακης »

Καλησπερα φιλε μου, στη Αμερικη με 2 τροπους μενεις εκει, η με το να παντρευτεις η να μπεις στον στρατο, εχει γραφεια σε ολη την Αμερικη και μπορεις να δηλωσεις εκει. Αλλα να ξερεις μετα τα 4 χρονια υπαρχει κατα 90% να σου βρουνε κατι στραβο και να σε διωξουν, αν το ψαξεις λιγο θα το βρεις.
hitman

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από hitman »

Σακης έγραψε:Καλησπερα φιλε μου, στη Αμερικη με 2 τροπους μενεις εκει, η με το να παντρευτεις η να μπεις στον στρατο, εχει γραφεια σε ολη την Αμερικη και μπορεις να δηλωσεις εκει. Αλλα να ξερεις μετα τα 4 χρονια υπαρχει κατα 90% να σου βρουνε κατι στραβο και να σε διωξουν, αν το ψαξεις λιγο θα το βρεις.


δεν πρεπει να εχεις υπηκοοτητα?

εχει και εκει μισθοφορικο στρατο σαν την λεγεωνα?

hitman

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από hitman »

Ισχυει και για το το εξωτερικο στην παραπανω περιπτωση για αμερικη?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Το μήνυμα μου ήταν απάντηση για ένα παιδί που πρόκειται να καταταχθεί στον Ελληνικό στρατό και απλά έγραψα τον σύνδεσμο για να δει το σχετικό νήμα.

Συγγνώμη αν δημιουργήθηκε τυχόν παρεξήγηση.

Στις ΗΠΑ ισχύουν εντελώς άλλες διαδικασίες που έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα μηνύματα.
hitman

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από hitman »

το ιδιο ισχυει αμα θες να καταταγεις σε καποια ευρωπαικη χωρα?
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Σακης έγραψε:Καλησπερα φιλε μου, στη Αμερικη με 2 τροπους μενεις εκει, η με το να παντρευτεις η να μπεις στον στρατο, εχει γραφεια σε ολη την Αμερικη και μπορεις να δηλωσεις εκει. Αλλα να ξερεις μετα τα 4 χρονια υπαρχει κατα 90% να σου βρουνε κατι στραβο και να σε διωξουν, αν το ψαξεις λιγο θα το βρεις.


Φίλε μην παραπληροφορείς τον κόσμο.

Ο μοναδικός τρόπος να πας στον Αμερικάνικο στρατό είναι με το να έχεις είτε Αμερικάνικη υπηκοότητα είτε πράσινη κάρτα.

Και τα 2 όμως θέλουν πάρα πολλά χρόνια για να τα πάρεις.

Το να πας να χτυπήσεις την πόρτα σε ένα στρατολογικό γραφείο (που αυτό καταλαβαίνω ότι λες) απλά δεν παίζει.

hitman

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από hitman »

και τη ορια ηλικιας εχουν?εχουν και αυτοι θεσμους σαν τους εποπ που εχουμε και εμεις?

μπορει να πας σε επιλεκτες μοναδες?

Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

hitman έγραψε:και τη ορια ηλικιας εχουν; εχουν και αυτοι θεσμους σαν τους εποπ που εχουμε και εμεις;

μπορει να πας σε επιλεκτες μοναδες;



Τι όριο ηλικίας έχουν ποιοι; Στον Αμερικάνικο στρατό; Μεχρι τα 35 μπορείς να καταταγείς.

Όχι τέτοιους θεσμούς δεν έχουν γιατί πολύ απλά επειδή έχουν ζήτηση για προσωπικό ο Αμερικάνος πολίτης για να καταταγεί απλά πάει σε ένα στρατολογικό γραφείο και ξεκινάει αμέσως την εκπαίδευση. Αν τα καταφέρει γίνεται Στρατιώτης. Τόσο απλά.

Σε επίλεκτες Μονάδες φυσικά μπορείς να πας αν αντέξεις και περάσεις την εκπαίδευση (καθόλου εύκολη).

ΑΛΛΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ. ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΗ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ Ή ΑΛΛΙΏΣ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ΠΡΑΣΙΝΗ ΚΑΡΤΑ.

ΚΑΙ ΤΑ 2 ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΖΗΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΙΣ ΗΠΑ.

Γιαυτό συμβουλεύω να μην κοιτάτε για Αμερικάνικο στρατό.

Όσο για την Ευρώπη που ζήτησες μπορείς φυσικά να πας στην Λεγεώνα των ξένων που είναι τμήμα του Γαλλικού στρατού και δέχεται ανθρώπους από όλο το κόσμο. Πολύ απλά πας στην Γαλλία χτυπάς την πόρτα και ξεκινάς μέσα σε λίγα λεπτά τις δοκιμασίες. Αν τα καταφέρεις περνάς στην βασική εκπαίδευση.

Από εκεί και πέρα μπορείς να πας στον Στρατό του Βελγίου που δέχεται πολίτες από όλες τις χώρες μέλη της Ε. Ε

Παρόλα αυτά πρέπει να μιλάς αρκετά καλά και τις 2 επίσημες γλώσσες της χώρας (Γαλλικά και Ολλανδικά αν δεν κανω λάθος).

Δεν γνωρίζω άλλη χώρα που να παίρνει ξένους στην Ε. Ε

hitman

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από hitman »

Η λεγεωνα ειναι μισθοφορικος στρατος
εχει και το βελγιο μισθοφορικο;
υπαρχει καποιο θεμα εδω μεσα για το βελγικο;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Επαγγελματικός Στρατός είναι και στο Βέλγιο, περισσότερες πληροφορίες στη Πρεσβεία του Βελγίου

Σέκερη 3, Αθήνα,10671
2103617886
http://greece.diplomatie.belgium.be/en
athens@diplobel.fed.be

Να μην ξεφεύγουμε από το θέμα μας.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες