Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
LoneWolf_24
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Απρ 05, 2013 2:51 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από LoneWolf_24 »

Ευχαριστώ πολύ! Είμαι στην Αερονομία (Security Forces) με λίγα λόγια είμαστε η αστυνομια και το πεζικο της αεροποριας. Με συνεννόηση με στρατολόγο, πήρα το ASVAB τεστ γενικών γνώσεων

Πέρασα σωματικες, υγειονομικες εξετασεις στο MEPS (ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ)

Έπειτα βασική εκπαιδευση 2 μήνες. Και σχολή Αερονομίας 3 μήνες και τώρα είμαι στη πρώτη μου βάση.

Βασικά κριτήρια εισαγωγής

-Απολυτήριο λυκείου

-Αμερικάνικη υπηκοοτητα ή άδεια παραμονής

-"Γνώση" αγγλικής γλώσσας (έχω δει λατινο αμερικάνους που με δυσκολία μιλάνε αγγλικά.

Υπάρχει βέβαια και το πρόγραμμα MAVNI που μπορούν ξένοι χωρις Υπηκοοτητα ή άδεια παραμονής να καταταγούν αλλά θα πρέπει να μιλάνε κάποια γλώσσα από μια συγκεκριμένη λίστα που έχουν υψηλή ζήτηση. Τα ελληνικά δεν είναι μέσα στη λίστα δυστυχώς.

Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3253
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από Diasostis31 »

LoneWolf_24 έγραψε:Ευχαριστώ πολύ! Είμαι στην Αερονομία (Security Forces) με λίγα λόγια είμαστε η αστυνομια και το πεζικο της αεροποριας.Με συνεννόηση με στρατολόγο, πήρα το ASVAB τεστ γενικών γνώσεων

Πέρασα σωματικες, υγειονομικες εξετασεις στο MEPS (ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ)

Έπειτα βασική εκπαιδευση 2 μήνες. Και σχολή Αερονομίας 3 μήνες και τώρα είμαι στη πρώτη μου βάση.

Βασικά κριτήρια εισαγωγής

-Απολυτήριο λυκείου

-Αμερικάνικη υπηκοοτητα ή άδεια παραμονής

-"Γνώση" αγγλικής γλώσσας (έχω δει λατινο αμερικάνους που με δυσκολία μιλάνε αγγλικά.

Υπάρχει βέβαια και το πρόγραμμα MAVNI που μπορούν ξένοι χωρις Υπηκοοτητα ή άδεια παραμονής να καταταγούν αλλά θα πρέπει να μιλάνε κάποια γλώσσα από μια συγκεκριμένη λίστα που έχουν υψηλή ζήτηση. Τα ελληνικά δεν είναι μέσα στη λίστα δυστυχώς.



Ειχες υπηκοοτητα; Η απεκτησες πρασινη καρτα; Αν ναι, με ποιον τροπο, μεσω λοταριας;

LoneWolf_24
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Απρ 05, 2013 2:51 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από LoneWolf_24 »

Όχι είχα υπηκοοτητα λόγω γέννησης στην Αμερική. Με πατέρα Έλληνα μεγάλωσα Ελλάδα. Υπηρέτησα και ως έφεδρος δεκανέας καταδρομών στη Χίο.
Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από δημητρης98 »

Για να κατατακτει καποιος οπως εκανες και εσυ τον περιοριζουν στις επιλογες η' εχει τις ιδιες δυνατοτητες με εναν αμερικανο πολιτη;

μεχρι τι βαθμο θα φτασεις και μισθο αν επιτρεπεται;

LoneWolf_24
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Απρ 05, 2013 2:51 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από LoneWolf_24 »

Αυτό είναι λιγο πολύπλοκο. Αναλογως τι θες να κανεις. Αν εισαι Αμερικανος μπορείς να κανεις οτι θες (εαν ειναι διαθεσιμο) αν έχεις αδεια παραμονης μονο κ εισαι ξενος δε μπορεις να κανεις κατι που να εχει σχεση με υψηλη διαβαθμιση ασφαλειας. Η πληρωμη εξαρταται απο πολλα πραγματα. Το βαθμο, ποσα ετη υπηρεσιας εχεις, το που εισαι και επειτα ειναι τα επιδοματα που διαφερουν. Υπάρχουν μισθολογικοι πίνακες αν γκουκλαρεις US MILITARY PAY 2018. Εαν καταταγεις απλα (ως enlisted) φτανεις εως Chief Master Sergeant E-9Που είναι ο Γενικός Αρχισμηνίας. Οπου ΝΑΤΟικα είναι ισόβαθμος του Ανθυπασπιστή. Είναι λίγο περίεργο καθώς οι ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ εδώ έχουν παραπάνω βαθμούς. Το ίδιο ισχύει και στα άλλα σώματα.

Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από δημητρης98 »

Θα μπορουσες να γινοσουν πχ πιλοτος, μηχανικος η και ειδικοδυναμιτης;

ολο τον χροο μπορεις να λαβεις μερος ή βγαινει καποιου ειδους προκυρηξεις;

η θητεια σου στην ελλαδα μετρηθηκε;

LoneWolf_24
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Απρ 05, 2013 2:51 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από LoneWolf_24 »

Πιλότος πρέπει να είσαι αξιωματικός να πας με όριο ηλικίας τα 29 (εκτός αν αλλάξουν το νόμο να παίρνουν και υπαξιωματικούς που είναι πιθανό) Για τα άλλα μπορούσα να πάω άπλα με ενδιέφερε πιο πολύ Law enforcement. Οι ένοπλες δυνάμεις εδώ στρατολογούν συνεχώς.

Η θητεία Ελλάδα δε μέτρησε καθόλου αλλά όλοι ανώτεροι μου το έχουν εκτιμήσει και με σέβονται περισσότερο από τους υπόλοιπους συναδέλφους μου. Καταλαβαίνουν το γεγονός ότι έχω μια πείρα με ιεραρχία και στρατιωτική ζωή.

Επίτρεψε μου να ρωτήσω, έχεις Αμερικανική υπηκοότητα;

Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από δημητρης98 »

Οχι δεν εχω αμερικανικη υπηκοοτητα

εσυ εκει μπηκες σαν ο αντιστοιχος εποπ στην ελλαδα αυτος ειναι ο θεσμος;

πχ εγω που δεν εχω ηπηκοοτητα τι επιλογες θα εχω;

τα ορια για τα αθληματα ποια ειναι;

LoneWolf_24
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Απρ 05, 2013 2:51 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από LoneWolf_24 »

Ναι μπορεις να το συγκρινεις με τους ΕΠΟΠ περιπου. Δε θελω να σε προσγειώσω αλλά αν δεν έχεις Αμερικανική υπηκοοτητα ή να ζεις Αμερική με άδεια παραμονής δε μπορείς να κάνεις κατι. Μετα λεγεώνα των ξένων άμα σε ενδιαφέρει που δε χρειαζεται να ξερεις γαλλικά αλλά δε ξέρω αν είσαι πρόθυμος για κάτι τέτοιο. Τα αθλήματα διαφέρουν από σώμα σε σώμα.
LoneWolf_24
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Απρ 05, 2013 2:51 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από LoneWolf_24 »

Για να μην έχουμε άσκοπες συζητήσεις, άμα κάποιος είναι Ελληνο-Αμερικάνος με Υπηκοότητα και ενδιαφέρεται να κάνει κατί ανάλογο, με χαρά να τον κατατοπίσω για ότι χρειαστεί.
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από giannismar »

Παντως, μιας κ ειμαστε σε φορουμ, μπορεις να γραψεις ετσι γενικα 1-2 διαφορες στην νοοτροπια των αμερικανικων ενοπλων δυναμεων.
LoneWolf_24
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Απρ 05, 2013 2:51 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από LoneWolf_24 »

Είναι τόσες πολλες οι διαφορες που δε ξέρω από που να ξεκινησω, πραγματικα. Πάντως εδω συτό που κάνει τη διαφορα και με ευχαριστεί είναι ότι οι πλεοιψηφια των πολιτών με ευχαριστουν που υπηρετω. "Thank you for your service" σε σντίθεση με την Ελλάδα που σε κοιτανε λες και εισαι σκουπιδι οταν εισαι φσνταρος. Επίσης προαγωγες αξιοκρατικες με Εξετάσεις μόνο και για να μείνεις περνας αθλήματα καθε 6-12 μήνες.

Κων

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από Κων »

Εχω υπηρετήσει εκει και θα σας πω οτι πολυ τους υποτιμάτε γτ αυτοι εχουν πειρα και ξερουν πως θα αντιμετωπίσουν τέτοιες καταστάσεις και ειναι μάχιμη δύναμης ε αντίθεση με εμας γτ εχω υπηρετήσει και στον EΣ και μαλιστα στην 35μκ... σας το λεω αυτο γιατι ειναι δυσκολα πολυ σε αποστολές που εχω παει και εχω εμπλακεί με τον εχθρό σε εμπόλεμες ζώνες.. γιαυτο αμα δεν δειτε και και δεν το περασετε μην λετε πολλα..
αποστολης

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από αποστολης »

Κων έγραψε:Εχω υπηρετήσει εκει και θα σας πω οτι πολυ τους υποτιμάτε γτ αυτοι εχουν πειρα και ξερουν πως θα αντιμετωπίσουν τέτοιες καταστάσεις και ειναι μάχιμη δύναμης ε αντίθεση με εμας γτ εχω υπηρετήσει και στον EΣ και μαλιστα στην 35μκ... Σας το λεω αυτο γιατι ειναι δυσκολα πολυ σε αποστολές που εχω παει και εχω εμπλακεί με τον εχθρό σε εμπόλεμες ζώνες. Γιαυτο αμα δεν δειτε και και δεν το περασετε μην λετε πολλα.


εχεις χρονια;

Ντοντος

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από Ντοντος »

Αν υπηρετησεις στην αμερικη και γυρισεις ελλαδα υπαρχει περιπτωση να σε ζητησουν και στο ελληνικο στρατοπεδο. Και κατι ακομα ειναι δυσκολο να ενταχθεις στον στρατο με βαση αυτες τις γνωσεις που θα εξεταστεις
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες