Επιστράτευση

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nimda
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2016 9:25 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση

Δημοσίευση από Nimda »

Finrodd έγραψε:Η προηγούμενη γενική επιστράτευση ήταν με το Σισμίκ, άσχετα αν κράτησε λίγες ώρες.

Ούτε καλά καλά το 74 δεν Έγινε επιστράτευση της προκοπής...

Κόψτε ορισμένοι την τηλεόραση...
Finrodd
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 04, 2018 10:56 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση

Δημοσίευση από Finrodd »

Φίλε χαλάρωσε λίγο, ποια τηλεόραση;Ο πατέρας επιστρατεύθηκε τότε κι από αυτόν γνωρίζω τα γεγονότα.

Εσύ σε τι στηρίζεααι κι εκφέρεις άποψη;

Nimda
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2016 9:25 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση

Δημοσίευση από Nimda »

Δεν απευθύνομαι σε εσένα, αλλά γενικά το αναφέρω τα περί τηλεόρασης

Μερική επιστράτευση είχε γίνει τοτε, την ώρα που καλούσαν τον πατέρα σου σε άλλες περιοχές κόβαν βόλτες...

Finrodd
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 04, 2018 10:56 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση

Δημοσίευση από Finrodd »

Ισχύει, μέχρι να παρουσιασθεί είχε λήξει.
Mpampis

Επιστράτευση

Δημοσίευση από Mpampis »

Καλησπέρα. Έχω την εξής ερώτηση, σε περίπτωση επιστράτευσης αν κάποιος έχει μόνο έναν γονέα εν ζωή ο οποίος είναι μη αυτοεξυπηρετούμενο άτομο (συγκεκιμένα η μάνα μου με βαριά άνοια, δε δυναται να μετακινηθεί, το λεξιλόγιό της περιορίζεται σε 10 λέξεις max και είναι στο κρεββάτι μόνιμα) υπάρχει κάποια πρόβλεψη; Ο λόγος που ρωτάω είναι πως σε μια τέτοια περίπτωση αν μου συμβεί κάτι, για τη μητέρα μου ισοδυναμεί με θάνατο, αφου δεν υπάρχει κανείς άλλος να τη βοηθήσει (μονο η αδερφη της με άνοια αρχικού σταδίου όμως κι εκείνη).

Γιάννης

Επιστράτευση

Δημοσίευση από Γιάννης »

Καλησπέρα σας. Ηθελα να ρωτησω κατι που μας ειχε πει ενας διμοιρίτης εποπ αρχιλοχιας στον στρατο οταν υπηρετουσα. Μας ελεγε σε περιοδο πολεμου στο μετωπο θα στειλουν πρωτα τους ι5 επίτηδες για να πεθανουν επειδη κανανε λουφα την θητεια τους. Ισχυει κατι τετοιο ή απλα το ελεγε ετσι για τους γιωταδες για να τους τρομαξει;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιστράτευση

Δημοσίευση από Nassos »

Λαλακίες έλεγε για να σας ψαρώσει.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιστράτευση

Δημοσίευση από Nassos »

Ευκαιρία να επικαιροποιήσετε τα στοιχεία σας χωρίς να τρέχετε στις Μονάδες Επιστράτευσης σας.

Ηλεκτρονική Εφαρμογή Αποστολής Ειδοποίησης Εφέδρου

https://efedros.army.gr/
Σύγκου

Επιστράτευση

Δημοσίευση από Σύγκου »

Και στα Ίμια έγινε επιστράτευση σε Έβρο και νησιά Ανατολικού Αιγαίου και μάλιστα γενική.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Επιστράτευση

Δημοσίευση από yandr »

Να πούμε εδώ ότι έχουμε και σχετικό άρθρο για την επιστράτευση ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση

Δημοσίευση από giannismar »

Πολύ καλό αρθρο!
stayrakas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιουν 29, 2021 1:04 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση

Δημοσίευση από stayrakas »

Παιδια μπικα απο κοδικους του ταξις του πατερα μ στο στρατολογια ο ανθροπως εχει τελιοσει τον στρατο το 1983 υπαρχει περιπτωσει που εκανα αυτη την συνδεση και εβαλα Email να υπαρξει θεμα ;
Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Τι θέμα να υπάρξει; Να καλέσουν τον πατέρα σου φαντάρο;Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΛευκόςΛύκος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιουν 17, 2022 1:12 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση

Δημοσίευση από ΛευκόςΛύκος »

Καλησπέρα σας,

Είμαι φοιτητής και δέν έχω κάνει ακόμα τη στρατιωτική μου θητεία.

Αυτό υποθέτω οτι με κατατάσσει στην κατηγορία των Στρατεύσιμων (Στρατεύσιμοι καλούνται οι υπόχρεοι σε στράτευση, οι οποίοι βρίσκονται νόμιμα έξω από τις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων, χωρίς να έχουν εκπληρώσει τη στρατεύσιμη στρατιωτική υποχρέωσή τους.).

Σε περίπτωση πολέμου με γειτονική χώρα, που μάλλον είναι αρκετά πιθανό μεσα σε αυτό το καλοκαίρι, εγώ θα ήθελα να πολεμήσω. Πώς μπορώ να το πετύχω αυτο;

Θα επρεπε να στείλω καποια επιστολή κάπου δηλώνοντας οτι είμαι πρόθυμος να καταταγώ ως εθελοντής, πρίν να χρειαστεί να με καλέσουν;

Επίσης, σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, υπάρχει πιθανότητα να με δεχτούν χωρίς να περάσω απο βασική εκπαιδευση; Καταλαβαίνω ποσο ηλίθιο και ίσως αυτοκτονικό ακούγεται αυτο στα αυτιά ενός πιο έμπειρου ανθρώπου, μα έχω ήδη καλή φυσική κατάσταση, καλές γνώσεις σκοποβολής και είμαι εξοικιωμένος με τη νηστεία και την αυπνία που απ'οτι φαίνεται είναι βασικά τμήματα της καθημερινότητας του Στρατιώτη. Βέβαια δεν είμαι εξοικειωμένος με τον οπλισμό του Ελληνικού Στρατού και ούτε ξέρω να τον λύνω και να τον συναρμολογώ, που είναι προβληματικό.

Είμαι πολύ πρόθυμος να πολεμήσω, και σε μια κοινωνοία που οι άνθρωποι τείνουν να σκέφτονται πως θα αποφύγουν το στρατό, καταλαβαίνω οτι ίσως αυτά που προτείνω ακούγονται ακραία. Παρ'ολα αυτά ήθελα την αποψή σας και τις οδηγίες σας πάνω στο θέμα.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιστράτευση

Δημοσίευση από Nassos »

Βασικά είναι απόφαση του ΚΥΣΕΑ (Κυβερνητικού Συμβουλίου Εξωτερικών και Άμυνας) για το ποιές ομάδες πολιτών καλούνται στα όπλα σε περίπτωση πολέμου.

Στη περίπτωση των σπουδαστών, ανακαλείται η αναβολή στράτευσης και αναλόγως των αναγκών, θα κληθούν να παρουσιαστούν στην μονάδα που έχουν διαταχθεί για βασική εκπαίδευση.

Αν τώρα θέλεις συγκεκριμένες λεπτομέρειες, μπορείς να επικοινωνήσεις με τη Διεύθυνση Επιστράτευση του ΓΕΣ.

https://epistrateusi.army.gr/

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες