Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
liderty
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2010 3:12 am
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από liderty »

Αν ο ανδρας ειναι στρατιωτικος και η συζυγος ειναι ελευθερος επαγγελματιας, δικαιουται ο αντρας την αδεια ανατροφης τεκνου;
blackmore
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 27, 2010 10:16 pm
Τοποθεσία: ep.op.
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από blackmore »

Βρε παιδια εγω που ειμαι επ. Οπ. Εδω και 1,5 χρονια την δικαιουμαι την αδεια?
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από laios »

blackmore έγραψε:Βρε παιδια εγω που ειμαι επ. Οπ. Εδω και 1,5 χρονια την δικαιουμαι την αδεια;
ΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ!
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Rafale »

Για αδειες κυησης - τοκετου και ανατροφης τεκνου μπορειτε να δειτε τις διαταγες απο τα 1α γρ των μοναδων σας. -υπ αριθμ 2/1ης/21-01-2010

- Φ 454/137800/Σ.909/28-1-2010/ΓΕΕΘΑ

αν αντιμετωπισετε δυσκολια με το να σας δωσουν τις διαταγες να λαβετε γνωση θα τα γραψω εδω.

spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από spirosgiapros »

http://www.sysmed.gr/cms/anakoinoseis/303-9mhnh-adeia-anatrofhs-teknou
kostas234
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 27, 2011 5:53 pm
Τοποθεσία: ΛΧΙΑΣ
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από kostas234 »

Καλησπέρα παιδία

Άκουσα από ένα συνάδελφο ότι υπάρχει διαταγή που λέει ότι όταν η σύζυγος φτάσει στον 8 μήνα της εγκυμοσύνης το στέλεχος δεν κάνει υπηρεσίες και δεν συμμετέχει σε καμία δραστηριότητα για 4 μήνες. Θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρω αυτή την διαταγή γιατί αυτός ο συνάδελφος εδώ και 3 μήνες όλο μου την φέρνει ή εκτός και αν είναι ράδιο αρβύλα.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από yandr »

Με διαταγή του ΓΕΕΘΑ, ικανοποιείται εν μέρει, ένα πάγιο αίτημα των στρατιωτικών. Καθορίσθηκε ότι: "... Από τούδε και στο εξής στο γυναικείο στρατιωτικό προσωπικό θα χορηγείται επιπλέον άδεια ανατροφής τέκνου διαρκείας τριών (3) μηνών με πλήρεις αποδοχές, λόγω γεννήσεως του τρίτου και άνω τέκνου τους, κατ΄ αναλογική εφαρμογή των διατάξεων των άρθρων 51 παρ.2 και 53 παρ.1 και 2 του Ν.3528/2007 (ΦΕΚ Α΄ 26, "Κύρωση του Κώδικα Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν. Π. Δ. Δ. ") ... ".

Ωστόσο ο ΣΥΣΜΕΔ επιμένει ότι οι ευεργετικές αυτές διατάξεις θα πρέπει να αφορούν όχι μόνο τις γυναίκες αλλά και τους άνδρες στρατιωτικούς και επικαλείται γι΄ αυτή την άποψη τη σχετική νομοθεσία που ισχύει για τους δημοσίους υπαλλήλους.

πηγή
maria30
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 18, 2010 2:53 am
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από maria30 »

έγραψε:Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις αν μπορω να παρω την αδεια ανατροφης τεκνου εγω και οχι η γυναικα μου (δουλευει στην eurobank) αν μπορω ποσους μηνες δικαιουμε και που πρεπει να απευθυνθω. Ευχαριστω πολυ!


Μπορεις να την παρεις την αδεια κανονικα. Εαν η γυναικα σου δεν παρει καθολου αδεια ανατροφης τεκνου τοτε δικαιουσε 9 μηνες ενω αν χρησιμοποιησει την αδεια που δικαιουτε και εκεινη θα παρεις εσυ το υπολοιπο. Εγω δουλευω στον ιδιωτικο τομεα πωλητρια και ο αντρας μου πηρε αυτη την αδεια τον περασμενο Οκτωβρη, πηρε 45 μερες γιατι δουλευω ημιαπασχοληση και πηρα και 6 μηνες αδεια ανατροφης απο τον ΟΑΕΔ... Οποτε ο αντρας μου επρεπε να παρει τους υπολοιπους 3 αλλα λογω ημιαπασχολησης πηρε το μισο δηλ 45 μερες... Και τωρα που μιλαμε ο αντρας μια φιλης μου στρατιωτικος και εκεινος στον ιδιωτικό τομεα και η γυναικα πηρε την αδεια αυτη, εδω και μια βδομαδα.

Βγηκε διαταγη και ειναι στα στρατοπεδα κανονικα θα επρεπε να σας ειχαν ενημερωσει και αν θελετε το Φ της διαταγης ειναι: Φ.454/137800/Σ.909/28 ΙΑΝ 2010/ΓΕΕΘΑ/ΚΛ. ΠΟΡΩΝ/ΔΑΔ

Α, την αδεια την δικαιουσε αποκλειστικα και μονο εαν το παιδι δεν εχει ξεπερασει τον 14ο μηνα

George

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από George »

Καλησπερα. Η γυναικα μου ειναι εκπαιδευτικος στο δημοσιο μονιμη κ πηρε την 9μηνη αδεια ανατροφης κ τωρα επιστρεφει στη δουλεια της. Το παιδι μας ειναι 13 μηνων. Δικαιουμακ κι εγω αδεια ανατροφης;

Καποιοι μου ειπαν πως δικαιουμαι. Ισχυει αυτο για τα αλλα σωματα ασφαλειας ομως οι στρατιωτικοι καναμε φετος ενσταση κ δικαιωθηκαμε κ τωρα παιρνουν κ οι 2αδεια μεχρι να γινει 30 μηνων το παιδι. Ετσι μου ειπαν. Εγω δε το πιστευω βεβαια αλλα μου "εβαλαν ψυλλους στ αυτια". Ισχυει κατι τετοιο;

george

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από george »

Ξερει καποιος να μου απαντησει;Εικόνα
cuervo

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από cuervo »

Σύμφωνα με νέα νομοθετική ρύθμιση εννιάμηνη άδεια ανατροφής νεογέννητου παιδιού θα δικαιούνται πλέον και οι άνδρες στρατιωτικοί. Αυτό το δικαίωμα μέχρι πρότινος το είχαν μόνο οι γυναίκες στρατιωτικοί.

Επίσης εννιάμηνη θα είναι και η άδεια που θα δικαιούνται οι στρατιωτικοί λόγω υιοθεσίας τέκνου, την οποία από δω και στο εξής θα μπορούν να τη λαμβάνουν και οι άνδρες.

Συνοψίζοντας λοιπόν, με βάση τη συγκεκριμένη διαταγή οι γυναίκες στρατιωτικοί θα μπορούν να πάρουν 5μηνη άδεια κύησης- τοκετού μετά τον 4ο μήνα κύησης ενώ 9μηνη άδεια ανατροφής τέκνων θα δικαιούνται και γυναίκες και άνδρες μόνιμοι και εθελοντές στρατιωτικοί, σύμφωνα με τον Δημοσιοϋπαλληλικό Κώδικα. Και στις δύο περιπτώσεις, η άδεια θα Πρέπει να εξαντλείται μέχρι τη συμπλήρωση 14 μηνών του τέκνου.

Βέβαια υπάρχουν και κάποιες παράμετροι που πρέπει να διασαφηνιστούν.

Έτσι λοιπόν αν και οι δυο γονείς είναι στρατιωτικοί Θα κάνει χρήση ο ένας και Θα το δηλώνουν από κοινού.

Αν ο/η σύζυγος του/της στρατιωτικού εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα και δικαιούται διευκολύνσεων, μπορεί να κάνει χρήση της 9μηνης άδειας με αποδοχές κατά το μέρος που ο/η σύζυγος δεν κάνει χρήση του δικού του/της δικαιώματος.

Αν ο/η σύζυγος του/της στρατιωτικού είναι δημόσιος υπάλληλος, με κοινή δήλωση καθορίζεται ποιος θα κάνει χρήση. Μπορούν επίσης να μοιράσουν την άδεια.

Αν ο/η σύζυγος του/της στρατιωτικού δεν εργάζεται, ο/η σύζυγος δεν δικαιούται να κάνει χρήση των διευκολύνσεων, εκτός αν έχει σοβαρή πάθηση.

Η συγκεκριμένη ρύθμιση είναι πολύ σημαντική γιατί δίνει στους μπαμπάδες τη δυνατότητα να ασχοληθούν συστηματικά με την ανατροφή του παιδιού τους, να το γνωρίσουν και να αναπτύξουν ισχυρούς συναισθηματικούς δεσμούς μαζί του.

ΧΡΗΣΤΟΣ

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από ΧΡΗΣΤΟΣ »

Αδεια ανατροφης μπορει να παρει καποιος μεχρι τον 30ο μηνα του παιδιου... Εχει βγει συμπληρωματικη οδηγια
Νικος 1974

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Νικος 1974 »

Μπορω να παρω αδεια ανατροφης χωρις να εργαζεται η συζυγος; Εαν γνωριζετε κατι πληροφορηστε με ευχαριστω
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Nassos »

Υπέγραψε ο Καμμένος την απόφαση για άδεια ανατροφής τέκνου και στους άνδρες

Με παρέβαση του Α/ΓΕΕΘΑ, Ναύαρχου Ε. Αποστολάκη, υπεγράφη και από τον Υπουργό Εθνικής Άμυνας, κ. Πάνο Καμμένο, η σχετική υπουργική απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Εθνικής Άμυνας κ. Δ. Βίτσα, ικανοποιώντας ένα πάγιο διαχρονικό αίτημα της Ομοσπονδίας μας, για τη χορήγηση της άδειας ανατροφής τέκνου και στους άρρενες στρατιωτικούς των οποίων οι σύζυγοι δεν εργάζονται και προωθήθηκε για δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης, η οποία θα λάβει χώρα εντός των επομένων ημερών.

Onalert.gr
Εικόνα
dfotis2
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 12, 2016 3:28 am
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από dfotis2 »

Καλημέρα,είμαι μόνιμος Υπαξιωματικός της Πολεμικής Αεροπορίας και η σύζυγος μου εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα.

Σύμφωνα με την από 9 Φεβ 2010 Διαταγή με θέμα "Άδεια Κυήσεως - Τοκετού και Ανατροφής Τέκνου" που βρήκα στο haf.gr (δεν γνωρίζω αν υπάρχει πιο πρόσφατη) δικαιούμαι 9μηνη άδεια κατά το μέρος που η σύζυγος μου δεν θα κάνει χρήση των δικών της δικαιωμάτων.

Σύμφωνα δε με αυτά που μου είπαν στο γραφείο Στρ. Προσωπικού της μονάδας μου, δικαιούμαι 9 μήνες πλην την άδεια που θα πάρει η σύζυγος από το ΙΚΑ (του ΟΑΕΔ αν πάρει δεν προσμετράται)

Εύλογες απορίες - ερωτήσεις:

1. Πως μεταφράζονται σε μέρες οι 9 μήνες, μιας και υπάρχει μήνας με 28 μέρες και μήνες με 31 μέρες.

2. Η σύζυγος θα πάρει υποχρεωτικά 56 μέρες από το ΙΚΑ πριν τον τοκετό και 63 μέρες μετά. Υποθέτω οι μέρες πριν, είναι άδεια τοκετού και οι μέρες μετά, άδεια ανατροφής τέκνου. Άρα η άδεια μου θα είναι 9 μήνες πλην τις 63 μέρες που θα πάρει μετά τον τοκετό;

3. Πως είναι δυνατόν Στρατιωτικός που η σύζυγος του εργάζεται (άρα θα επιστρέψει κάποια στιγμή στην εργασία της) να δικαιούται άδεια μικρότερη των 9 μηνών (εφόσον θα κάνει και η σύζυγος χρήση των δικών της δικαιωμάτων) και ο Στρατιωτικός του οποίου η σύζυγος δεν εργάζεται (άρα το παιδί θα χαίρει της πλήρης παρουσίας της μητέρας του) να δικαιούται 9 ολόκληρους μήνες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες