Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Anonymous »

ανδρεας έγραψε: Καλημερα σας. Υπηρετω στην Π. Α. Ειμαι ανθυπασπιστης με 18 χρ υπηρεσιας. Ηγυναικα μου ειναι εγκυος στο πρωτο μας παιδι. Θα ηθελα να μαθω αν δικαιουμαι εγω την αδεια ανατροφης τεκνου επειδη η συζυγος μου εχει ασφαλεια ΟΑΕΕ (ΠΑΛΙΟ ΤΕΒΕ). Δεν θεμελιωνει δηλαδη αδεια απο το δικο της ταμειο... Σε περιπτωση που γινεται θα μπορουσα να πληροφορηθω βασει ποιας νομοθεσιας την δικαιουμαι; Εθχαριστω εκ των προτερων.


Μια διόρθωση φίλε αεροπόρε... Η αναφορά που θα κάνεις θα πρέπει να σταλεί στο ΓΕΑ/ΔΜΠ και όχι ΓΕΣ/ΔΜΠ που έγραψα. Λάθος λόγω ταχύτητας.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από illy »

Εγω το καταλαβα οτι εννοουσες αυτο απο την στιγμη που υπηρετει στην πολεμικη αεροπορια οποτε θα απευθυνθει στο γεα... Τελικα εσυ εβγαλες συμπερασμα, ενημερωθηκες απο την υπηρεσια σου αν δικαιουσαι την αδεια ανατροφης; Εγω παντως ξερω οτι την δικαιουσαι αλλα ισως στον στρατο να μην το κανουν διοτι στον στρατο γινονται ολα τα ακυρα κ τα κουλαΕικόναΕικόνα

Dum spiro spero
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Velerefontis »

kapatsos έγραψε:
Velerefontis έγραψε: Για να τελειωνουμε, με το θεμα. Αν η συζυγος ηταν και αυτη στρατιωτικος και οχι μονο στον ευρυτερο δημοσιο τομεα, τοτε αν δεν την επαιρνε η ιδια θα μπορουσε να την παρει ο συζυγος. Τωρα σε
ιδιωτικη εταιρεια, ουτε κατα διανοια


Τώρα το πρόσεξα: Σβήσατε την απάντησή μου σε αυτό το μήνυμα και αφήσατε τη δική του που είναι "αλλού γι' αλλού"! Ε ρε Φ που θέλετε...


σιγα ρε εξυπνε, που θα μας ριξεις και φ
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από yandr »

Είναι λίγο παλιό το άρθρο αυτό και μπορεί να μην ισχύει πλέον
KAITH
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 21, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: αλεξ/πολη-βολος
Επάγγελμα: ανεργη
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από KAITH »

Εικόνα

παιδια απ'οτι φαινεται οχι μονο θα παιρνει η γυναικα αδεια αλλα και ο αντρας μαζι!
αλλιως υπαρχει παραβαση του κοινοτικου δικαιου! Δειτε το link Εικόνα
διαλεξε μια δουλεια που σ'αρεσει και δε θα χρειαστει να δουλεψεις ουτε μια μερα στη ζωη σου.. (κομφουκιος)
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από illy »

Απο την στιγμη Καιτη που αρχισε να ισχυει στο υπολοιπο δημοσιο λογικο ηταν να το εισαγουν κ στον στρατο κ μπραβο τους!Εικόνα
Dum spiro spero
KAITH
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 21, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: αλεξ/πολη-βολος
Επάγγελμα: ανεργη
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από KAITH »

Ειληκρινα εχω αρχισει και φοβαμαι.ΕικόναΕικόναΕικόνα
ο αντρας μου θελει να την παρει αυτην την 9μηνη αδειουλα οπωσδηποτε!
σ'ευχαριστω illy μου για το τηλ που εκανες!
διαλεξε μια δουλεια που σ'αρεσει και δε θα χρειαστει να δουλεψεις ουτε μια μερα στη ζωη σου.. (κομφουκιος)
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από illy »

Καιτη σε ποιο πατησες, σε ποιο λινκ; Για οτι αφορα θεματα προσωπικου;
Dum spiro spero
KAITH
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 21, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: αλεξ/πολη-βολος
Επάγγελμα: ανεργη
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από KAITH »

illy έγραψε:Καιτη σε ποιο πατησες, σε ποιο λινκ; Για οτι αφορα θεματα προσωπικου;

τι εννοεις; Που βρηκα το αρθρο; Στο εθνος απο τον ημερισιο τυπο του army.
διαλεξε μια δουλεια που σ'αρεσει και δε θα χρειαστει να δουλεψεις ουτε μια μερα στη ζωη σου.. (κομφουκιος)
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Rafale »

έγραψε:Velerefonti υπάρχει κάποιος κανονισμός ή διαταγή (πάγια, διαρκούς ισχύος) που να αναφέρεται σε αυτό το θέμα; Έχεις κάποια στοιχεία, πέραν των όσων υπάρχουν στο διαδίκτυο, που να γνωρίζεις και που μπορείς να παραθέσεις για να μάθουμε κι εμείς τι γίνεται επί του θέματος;

Ευχαριστώ.
Οι πδ δεν αναρτωνται σε ιστοσελιδες. Γι αυτες θα ρωτησεις το 1ο γραφειο σου και θα λαβεις γνωση Αφου δεν σου αρκει η παραθεση της πληροφοριας
hlias

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από hlias »

Ειχε ενα αρθρο το εθνος στις 23/01/2010 για αυτο το θεμα. συμφωνα με το αρθρο ο αναπληρωτης υπουργος εθνικης αμυνας εδωσε εντολη να χορηγειται αδεια ανατροφης τεκνου εννεα μηνων και στους ανδρες στρατιωτικους. μεχρι να γινει η σχετικη νομοθετικη ρυθμιση δοθηκε εντολη στα γενικα επιτελεια να χορηγειται η παραπανω αδεια και στο αρρεν προσωπικο κατ΄εφαρμογη του συνταγματος και του κοινωτικου δικαιου. η εντολη αυτη βγαζει τη χωρα απο τον κινδυνο να της επιβληθει προστιμο για παραβαση του κοινωτικου δικαιου.

νικος

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από νικος »

Παιδια καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος εαν το δικαιωμα αυτο το εχουμε και εφοσον εχει γεννηθεί το παιδί. Εγω σαν στρατιωτικος οταν γεννήθηκε το παιδι μου εκανα υπεράνθρωπες προσπάθειες για να διεκδικήσω την άδεια, αλλα στο ΓΕΣ δεν γνώριζαν τίποτα, και το μονο που καταφερα ηταν να μιλήσωμε όλα τα γραφεια εκει μεσα χωρίς κανένα αποτελεσμα.
KAITH
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 21, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: αλεξ/πολη-βολος
Επάγγελμα: ανεργη
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από KAITH »

Εικόνα
απ'οτι λεει εδω την αδεια την κανει χρηση ο ενας απ'τους δυο. Απλα εχει και ο αντρας αυτο το δικαιωμα. Μπορουν επισης να την μοιραστουν. Φυσικα ο αντρας την παιρνει αφου γεννηθει το παιδι. Αλλα και παλι αν την παιρνει ο ενας απ'τους δυο. Νομιζω οτι ειναι προφανες... Αν υπαρχει και ο θηλασμος στη μεση... Αυτα σε περιπτωση που ειναι και 2 στρατιωτικοι ή ο ενας στο δημοσιο και αλλος στρατιωτικος
διαλεξε μια δουλεια που σ'αρεσει και δε θα χρειαστει να δουλεψεις ουτε μια μερα στη ζωη σου.. (κομφουκιος)
DiMiTrA P
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 17, 2009 4:55 pm
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από DiMiTrA P »

KAITH έγραψε:Εικόνα
απ'οτι λεει εδω την αδεια την κανει χρηση ο ενας απ'τους δυο. Απλα εχει και ο αντρας αυτο το δικαιωμα. Μπορουν επισης να την μοιραστουν. Φυσικα ο αντρας την παιρνει αφου γεννηθει το παιδι. Αλλα και παλι αν την παιρνει ο ενας απ'τους δυο. Νομιζω οτι ειναι προφανες... Αν υπαρχει και ο θηλασμος στη μεση... Αυτα σε περιπτωση που ειναι και 2 στρατιωτικοι ή ο ενας στο δημοσιο και αλλος στρατιωτικος
ΕΠΙΣΗΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΗΔΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΤΑΓΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ!(ΓΙΑ ΤΟΝ takis2, ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΠΟΡΙΑ... ) Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες