Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Anonymous »

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις αν μπορω να παρω την αδεια ανατροφης τεκνου εγω και οχι η γυναικα μου (δουλευει στην eurobank) αν μπορω ποσους μηνες δικαιουμε και που πρεπει να απευθυνθω. Ευχαριστω πολυ!
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Velerefontis »

Αν φιλε μου η συζυγος σου ηταν διορισμενη στο δημοσιο και δεν επαιρνε την δεκατετραμηνη αδεια κυησεως-λοχειας που δικαιουταν, τοτε θα ειχες εσυ το δικαιωμα για οχταμηνη αδεια με περιορισμενες αποδοχες. Επισης αν δεν επιθυμουσες την αδεια, θα μπορουσες επι ενα ετος να εργαζεσαι με περιορισμενο ωραριο. Τωρα ομως που η συζυγος σου εργαζεται στον ιδιωτικο τομεα δε γινεται να παρεις εσυ αντι αυτης την αδεια
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από illy »

Βελε εισαι σιγουρος; Διοτι πλεον ισχυει αυτο που λεει το παλικαρι... Πως αν η συζυγος ειναι στον ιδιωτικο τομεα μπορει να την παρει ο αντρας που ειναι στο δημοσιο... Τωρα δεν ξερω αν αυτο δεν ισχυει για τον στρατο, αν εκει εχουν αλλο καθεστως κ δεν ισχυει οτι ισχυει για το υπολοιπο δημοσιο
Anonymous

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Anonymous »

Velerefonti υπάρχει κάποιος κανονισμός ή διαταγή (πάγια, διαρκούς ισχύος) που να αναφέρεται σε αυτό το θέμα; Έχεις κάποια στοιχεία, πέραν των όσων υπάρχουν στο διαδίκτυο, που να γνωρίζεις και που μπορείς να παραθέσεις για να μάθουμε κι εμείς τι γίνεται επί του θέματος;

Ευχαριστώ.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Velerefontis »

Με πληγωνεις... Ειχα αδεια αυτες τις ημερες. Αυριο που θα παω στη μοναδα θα κοιταξω το θεμα. Μη βιαζεσαι να κρινεις φιλε μου
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Anonymous

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Anonymous »

Εντάξει, συγνώμη. Το παίρνω πίσω...
θα περιμένω απάντησή σου.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Velerefontis »

Για να τελειωνουμε, με το θεμα. Αν η συζυγος ηταν και αυτη στρατιωτικος και οχι μονο στον ευρυτερο δημοσιο τομεα, τοτε αν δεν την επαιρνε η ιδια θα μπορουσε να την παρει ο συζυγος. Τωρα σε
ιδιωτικη εταιρεια, ουτε κατα διανοια
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Anonymous

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλημερα σας. Υπηρετω στην Π. Α. Ειμαι ανθυπασπιστης με 18 χρ υπηρεσιας. Ηγυναικα μου ειναι εγκυος στο πρωτο μας παιδι. Θα ηθελα να μαθω αν δικαιουμαι εγω την αδεια ανατροφης τεκνου επειδη η συζυγος μου εχει ασφαλεια ΟΑΕΕ (ΠΑΛΙΟ ΤΕΒΕ). Δεν θεμελιωνει δηλαδη αδεια απο το δικο της ταμειο... Σε περιπτωση που γινεται θα μπορουσα να πληροφορηθω βασει ποιας νομοθεσιας την δικαιουμαι; Εθχαριστω εκ των προτερων.
Anonymous

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Anonymous »

Πιθανότατα όπως θα κατάλαβες με τα όσα γράφτηκαν παραπάνω, δεν υπάρχει κάτι ουσιαστικό που να καλύπτει τέτοιες περιπτώσεις, πλην των νοσηλευτριών. Αλλά εγώ θα σε συμβούλευα να κάνεις το εξής: Όταν η γυναίκα σου με το καλό συμπληρώσει τον 3ο και μπει στον 4ο μήνα να στείλεις μια αναφορά στο ΓΕΣ/ΔΜΠ (ιεραρχικά) και να ζητήσεις να σου απαντήσουν στο ερώτημά σου. Αν σου δώσουν ασαφή απάντηση, που είναι και το πιθανότερο γιατί είναι ψιλοφαφάρες, τότε θα βρεις έναν στρατοδίκη και θα κινηθείς ανάλογα.
Προσωπικά είμαι 99% σίγουρος ότι μπορείς να τους στείλεις αδιάβαστους γιατί υπάρχουν πολλές τρύπες για το συγκεκριμένο θέμα.
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από GenerX »

Κάνε αυτό που σου λέει ο kapatsos.

Μέγιστη ντροπή να χρειάζεται κάποιος άδεια και αν την πάρει να λαμβάνει μικρότερες αποδοχές.

Δούλος στην εργασία, εκβιασμός και σε κάτι αναγκαίο...

Από το κακό στο χειρότερο πάμε.

Προσέλαβε κάποιον καλό νομικό. Και μην ψαρώνεις αν σου πουν ότι "δε μπορείς να πάρεις την άδεια για τους χ λόγους".

Ψάξε τον κώδικα, πάρε έναν καλό δικηγόρο και ξεβρακώνοντας τους καραγκιόζηδες που σε ταλαιπωρούν, θα δημιουργήσεις και δεδικασμένο.

Καλή επιτυχία
Anonymous

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλύτερα στρατοδίκη. Ο νομικός, αν και υπάρχουν κάποιοι που γνωρίζουν καλά τα στρατιωτικά θέματα, δεν έχει την άμεση ενημέρωση για το τι συμβαίνει στα ενδότερα.
Anonymous

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Anonymous »

Υπαρχει δεδικασμενο απο ενα λοχαγο. Ψαξτε στο σαιτ τις ενωσης πολυτενων.

Anonymous

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Anonymous »

λελε έγραψε: Υπαρχει δεδικασμενο απο ενα λοχαγο. Ψαξτε στο σαιτ τις ενωσης πολυτενων.



Καλά, περίπου, το έγραψες... Ένωση πολυτέκνων! Άλλη περίπτωση αυτή.
Anonymous

Άδεια ανατροφής τέκνου σε άνδρες στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Anonymous »

Velerefontis έγραψε: Για να τελειωνουμε, με το θεμα. Αν η συζυγος ηταν και αυτη στρατιωτικος και οχι μονο στον ευρυτερο δημοσιο τομεα, τοτε αν δεν την επαιρνε η ιδια θα μπορουσε να την παρει ο συζυγος. Τωρα σε
ιδιωτικη εταιρεια, ουτε κατα διανοια


Τώρα το πρόσεξα: Σβήσατε την απάντησή μου σε αυτό το μήνυμα και αφήσατε τη δική του που είναι "αλλού γι' αλλού"! Ε ρε Φ που θέλετε...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες