Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
εθνοφυλαξ

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από εθνοφυλαξ »

Λοιπόν είναι 12 ευρώ , τ 3 Ώρο ή 4ωρο αναλόγως. Εγώ είμαι 21 , δεν έχω λευκό απολυτήριο είναι βυσσινί μπορντό κάτι τέτοιο και μπήκα χωρις βύσμα κ τέτοια , ζητούσαν άτομα λόγω οτι έφυγαν πολλοί γιατί χάνεις την κάρτα ανεργίας σου και δεν σ παρέχεται ασφάλιση το κυριοτερο. Φοράς παραλλαγή σαν κανονικός φαντάρος με εξάρτηση αλεξίσφαιρο και όπλο φυσικά , κράνος , τελαμώνα και όλα τα συναφή
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Kourtembeu »

εθνοφυλαξ έγραψε:Λοιπόν είναι 12 ευρώ, τ 3 Ώρο ή 4ωρο αναλόγως. Εγώ είμαι 21, δεν έχω λευκό απολυτήριο είναι βυσσινί μπορντό κάτι τέτοιο και μπήκα χωρις βύσμα κ τέτοια, ζητούσαν άτομα λόγω οτι έφυγαν πολλοί γιατί χάνεις την κάρτα ανεργίας σου και δεν σ παρέχεται ασφάλιση το κυριοτερο. Φοράς παραλλαγή σαν κανονικός φαντάρος με εξάρτηση αλεξίσφαιρο και όπλο φυσικά, κράνος, τελαμώνα και όλα τα συναφή


Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις πόσα 3ωρα κάνεις την εβδομάδα; Θυμάμαι παλιά ήταν 2 με 3την εβδομάδα, αλλά υπήρχε ένα πρόβλημα στην πληρωμή, συνεχίζεται και πάλι αυτή η ιστορία; Και αν ναι πόσο καθυστερούν οι πληρωμές;

εθνοφυλαξ

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από εθνοφυλαξ »

Οι υπηρεσίες είναι 20 το μηνα, ααναλόγως δε ποσά ατομα βρίσκονται και αν κανεις πρωινά κάνεις παραπανω απο αυτον π κανει βραδινά , τουλάχιστον έτσι τ έχουμε εδώ... Έχω 2 εβδομαδες που ξεκίνησα δεν ξέρω αν καθυστερούν στις πληρωμές αλλά απο τους παλιότερους που Ρώτησα δεν μ ανέφεραν κάτι τέτοιο
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Kourtembeu »

Δεν το ήξερα ότι κάνουν και πρωινά νούμερα... Είχα μείνει στα παλιά που ήταν μόνο νυχτερινά (στις Σέρρες).

240 ευρώ δλδ. Εντάξει για χαρτζιλίκι ή για συμπλήρωμα είναι νορμάλ κατάσταση.

Μακάρι να πληρώνεστε κανονικά.

Εθνοφύλακας

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Εθνοφύλακας »

Το πόσες ώρες θα είναι το κάθε νούμερο επαφίεται στη διακριτική ευχέρεια τού εκάστοτε διοικητή. Υποτίθεται ότι πλέον έχει δικαίωμα μέχρι 8 ώρες την ημέρα, όπως μάς λέει ο δικός μας. Επίσης προβλέπεται μέσα ύπνος γιά τα 2 τελευταία νούμερα, πράγμα που όμως δεν τηρείται σέ όλες τίς μονάδες.

Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει κάποιος στάνταρ κανονισμός γιά το τί ακριβώς προβλέπεται, μέ αποτέλεσμα το πρόγραμμα και το ωράριο να γίνονται λάστιχο αναλόγως μέ τίς απαιτήσεις. Και κάπως έτσι φτάσαμε από ΝΥΧΤΟφρουροί να φυλάμε 24-ωρο, από 2-ωρο που φυλούσαμε να φυλάμε πλέον 3 και 3,5 ώρες, από 6 η ώρα που έφευγε το τελευταίο νούμερο πλέον να φεύγει 7 και να μην προλαβαίνουμε να πάμε στη δουλειά μας (όσοι έχουν ακόμα) κτλ.

Τα λεφτά επίσης από 15Ε είναι πλέον στα 12Ε κι ακούγεται ότι θα πέσουν κι άλλο. Η πληρωμή προβλέπεται γιά φέτος 2015 στο τέλος Μαρτίου μέ αρχές Απριλίου, και τότε θα δούμε και πόσα παίρνουμε τελικά.

Αν κάποιος έχει καλύτερη ενημέρωση ή τόν κανονισμό που λέει ποιό είναι το καθεστώς λειτουργίας τής Νυχτοφρουράς, ας συμβάλει γιά να ξέρουμε τί μάς γίνεται!
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Kourtembeu »

Θυμάμαι παλιά ότι σας χορηγούσαν μια στολή τον χρόνο. Ισχύει ακόμα;
Εθνοφύλακας

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Εθνοφύλακας »

Η στολή ισχύει, αλλά εδώ που είμαι εγώ τουλάχιστον είναι μία στα 3 χρόνια + τα άρβυλα, ενώ μόλις πέρυσι μάς έδωσαν τζάκετ γιά πρώτη φορά. Επίσης συμμετέχουμε σέ μία βολή μέ G3Α3 ανά 2 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Kourtembeu »

Μια βολή ανά δυο χρόνια... Έλεος! Πάτε να κάνετε ένα καλό και σας το βγάζουν από την μύτη...1 στολή ανά 3 έτη και τζάκετ όποτε λάχει. Τι να πεις.

Αν ήμουν και εγώ σε παραμεθόριο θα δήλωνα για Εθνοφύλακας. Εδώ Αττική δεν έχει κάτι, και τσάμπα θα πήγαινα, να πω την αλήθεια. Θυμάμαι στις Σέρρες που ήμουν τις Σκοπιές τις είχαμε μισές μισές (μόνιμη δύναμη και Εθνοφύλακες).

Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από DaMon »

KΑστορια που ημουν εγω παντως ειχαμε βολες καθε Μαιο και Σεπτεμβρη.2 φορες το χρονο δηλαδη, συνολικα 6-7 βολες.
εθνοφυλαξ

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από εθνοφυλαξ »

Εδώ κοζν δεν έχει ιματισμό παντως
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Kourtembeu »

DaMon έγραψε:KΑστορια που ημουν εγω παντως ειχαμε βολες καθε Μαιο και Σεπτεμβρη.2 φορες το χρονο δηλαδη, συνολικα 6-7 βολες.


Γράφεις "'ήμουν", σε σταμάτησαν αυτοί ή εσύ για δικούς σου λόγους δεν συνέχισες;

Αλεξανδρος

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Αλεξανδρος »

Καλησπερα, ειμαι κατοικος του νομου Σερρων και ενδιαφερομαι να ενταχθω στην Εθνοφυλακη. Εχω λευκο απολυτηριο απο τη μοναδα που υπηρετησα (535 Μ/Κ ΤΠ, Φερες Εβρου,31η Μ/Κ ΤΑΞ ΠΖ) και ειμαι 26 ετων. Εχω μια αμφιβολια καθως ημουν Ι-3 αλλα ημουν ενοπλος. Πληρω ολες τις προυποθεσεις για να καταταγω στην Εθνοφυλακη; Επισης γνωριζει κανεις που πρεπει να απευθυνθω στις Σερρες; Δε γνωριζω που βρισκονται Τ. Ε. Στο νομο ειναι η αληθεια...
Άβαταρ μέλους
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2015 7:48 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ »

Καλησπερα σας Τι κανετε Ελπιζω να ειστε Ολοι Καλα
απο οτι καταλαβα Απο ολα οσα διαβασα Μπορω να καταταχτω Και εγω στην ΕΘΝΟΦΥΛΑΚΗ της περιοχης μου Εφ'οσον εχω τελειωσει την Θητεια μου αλλα μπορω να πω οτι κολαω στο θεμα του πρασινου και λευκου Οι μισοι λενε Μονο αν Εχεις Λευκο ενω εχω ακουσει επισης απο πολλους οτι μπορω και εγω που εχω πρασινο να καταταχτω στην ΕΘΝΟΦΥΛΑΚΗ...
οντας πληρης Μπερδεμενος Και μην ξεροντας τι απο τα δυο να πιστεψω Θα ηθελα την αποψη σας επ'αυτου
σας Ευχαριστω Εκ των Προτερων Και σας Ευχομαι καλο Υπολοιπο μεγαλης Τεσσαρακοστης και Καλό ΠΑΣΧΑ
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από DaMon »

Ως ΔΕΑ ημουν εκει, ειχα εναν λοχο εθνοφυλακης. Τωρα απολυθηκα αρα δεν ειμαι πια εκει.

Και σχετικα με τα απολυτηρια, μονο με λευκο μπορεις.

ΑΠΛΗΡΩΤΟΣ

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από ΑΠΛΗΡΩΤΟΣ »

Ιανουαριο-φεβρουαριο-μαρτιο θα τους πληρωθουμε μαζι; γιατι τοση καθυστερηση; και 'γω ξερω για 12 ευρω πλεον...3 μηνες απληρωτοι... δεν ξερω πλεον...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες