Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ »

Μπορειτε συνοπτικα ολα μαζι τι να μας πειτε τι χρειαζεται καποιος για να γινει εθνοφυλακας;(οτι πρεπει να εισαι σε παραμεθοριο, οτι πρεπει να εχεις λευκο απολυτηριο)

Γιώργος

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλημέρα στα μέλη του φόρουμ.

Ζητάω τα φώτα σας σχετικά με το τάγμα Εθνοφυλακής: Έχω κληθεί να παρουσιαστώ στις 26/4, όμως εργασιακές κ προσωπικές υποχρεώσεις δεν μου επιτρέπουν να εκπληρώσω αυτή την θητεία (4 ημέρες την εβδομάδα ταξιδεύω κ εκτός, πολλές φορές κ Κυριακή), πόσο μάλλον να διατηρήσω οπλισμό του ΕΣ με ασφάλεια (αφού η έδρα μου δεν είναι σταθερή).

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Nassos »

Αυτοκτονία Εθνοφύλακα στον Έβρο

Τέλος στη ζωή του έδωσε μέσα στο σπίτι του ένας Εθνοφύλακας στο Διδυμότειχο.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες που μεταδίδει το Δίκτυο Ελεύθερων Φαντάρων ήταν 57 ετών. Δεν έχουν γίνει γνωστοί οι λόγοι που τον οδήγησαν στην τραγική απόφαση.

Onalert.gr
θανασης Σταυρου

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από θανασης Σταυρου »

Να κανω και εγω μια ερωτιση αν γνωριζει κανενας να μου απαντισει; Ειμαι εθνοφυλακας ενεργος και εκτελω ειδικες αποστολες για το στρατο, δικαιουμε να σιτιζομαι εναντι αμοιβης φυσηκα να πληρωνω το αντιτιμο, στη τοπικη λεσχη?
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από samloxias »

Βεβαίως και θα πρέπει. Ξέρεις πόσα "έθνη" φυλάς; .
εθνοφυλαξ

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από εθνοφυλαξ »

Μάγκες να ξεκαθαρίσουμε κάτι.Εθνοφυλαξ λέγεται ο νυχτοφρουρος που κακώς λέγεται εθνοφυλαξ , αλλα και αυτον που καλούν για μετεκπαίδευση.

Με κάλεσαν για μετεκπαίδευση και ειναι να παρουσιαστω 2 φορες το μήνα για 10 φορες. το προγραμμα λέει βολές με κάποια όπλα και εκπαίδευση πανω σ αυτά .

Εμενα με καλεσαν να παρευρεθω σ την εκπαιδευση για να παρω ενα χαρτι που να λεει οτι παρακολουθησα ςκανα βολες κι μπορω να εργαστω ως εθνοφυλακας αλλιως διαγραφομουν.

όσοι δεν ήταν νυχτοφρουροι τους κάλεσαν και αυτους για μετςκπαιδευση κ στο δελτιου εισοδου λεγονται εθνοφυλακες.

Παναγιωτης

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Παναγιωτης »

Καλησπερα δεν μπορω να καταταγω σαν εθνοφυλακας γιατι υπηρετησα αεροπορια γνωριζει καποιος να μου τι μπορω να κανω
Άβαταρ μέλους
maksec
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Σεπ 30, 2015 4:16 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από maksec »

Καλησπερα, ειμαι 34 εχω απολυθει το 2001, με ειχαν στειλει λευκο απολυτηριο και μου το ξανααλαξαν με γαλαζιο, μπορω να καταταγω στην εθνοφυλακη?
Σαμιος

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Σαμιος »

Απο 45 ετων μεχρι 60
πολίτης

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από πολίτης »

Οταν η εθνοφυλακες θελουν αλλα τα στρατοπεδα δεν πραγματοποιουν τις κηριακατικες εκπαιδευσεις τοτε τι μπορει να κανει ο εθνοφυλακας για να αλλαξει αυτο; Και μιλαμε για εθνοφυλακες νησιων που εχουν οπλα στα σπιτια τους για πολλα χρονια και πολλοι δεν ξερουν καν να τα δουλεψουν... Σε αυτη την περιπτωση τι δικαίωμα εχει ενας απλος εθνοφυλακας (αν εχει) ωστε να ενεργησει για να αλλαξει αυτο
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από dn24 »

πολίτης έγραψε:Οταν η εθνοφυλακες θελουν αλλα τα στρατοπεδα δεν πραγματοποιουν τις κηριακατικες εκπαιδευσεις τοτε τι μπορει να κανει ο εθνοφυλακας για να αλλαξει αυτο; Και μιλαμε για εθνοφυλακες νησιων που εχουν οπλα στα σπιτια τους για πολλα χρονια και πολλοι δεν ξερουν καν να τα δουλεψουν... Σε αυτη την περιπτωση τι δικαίωμα εχει ενας απλος εθνοφυλακας (αν εχει) ωστε να ενεργησει για να αλλαξει αυτο


Φίλε μου ωραίο θέμα έπιασες. Οι εθνοφύλακες είναι στρατιώτες με όλα τα δικαιώματα και υποχρεώσεις για το χρονικο διάστημα που υπηρετουν π. Χ ΣΚ ή νυκτοφρουρα. Την χρονική αυτη περιοδο ισχύει πληρως ο ΣΠΚ. Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να απευθύνεστε στη Διεύθυνση Πεζικού του ΓΕΣ (και όχι στη Δνση Επιστράτευσης), καθώς η τελευταία δεν έχει αρμοδιότητα.

Επίσης, διάβασε τον νόμο , για τα δικαιώματα των εθνοφυλάκων.

πολιτης

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από πολιτης »

dn24 έγραψε:
πολίτης έγραψε:


Φίλε μου ωραίο θέμα έπιασες. Οι εθνοφύλακες είναι στρατιώτες με όλα τα δικαιώματα και υποχρεώσεις για το χρονικο διάστημα που υπηρετουν π. Χ ΣΚ ή νυκτοφρουρα. Την χρονική αυτη περιοδο ισχύει πληρως ο ΣΠΚ. Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να απευθύνεστε στη Διεύθυνση Πεζικού του ΓΕΣ (και όχι στη Δνση Επιστράτευσης), καθώς η τελευταία δεν έχει αρμοδιότητα.

Επίσης, διάβασε τον νόμο , για τα δικαιώματα των εθνοφυλάκων.



ΕυχαριστωΕικόνα... Κατι ακομα αν μπορεις να μου απαντησεις:1, Η εθνοφυλακη τυπου Α που δεν εκτελει καποια υπηρεσια (σκοπια φρουρα κ. Τλ) απλα εκπαιδεβονται για αμυνα, η εκπαιδευση αυτη προβλεπετε για καθε κηριακη;2, οι εθνοφυλακες εχουν το δηκαιωμα να απευθηνθουν σε ανωτερο βαθμο Περαν του διοικητη τις εθνοφυλακης στο εκαστοτε στρατοπεδο; Π. Χ την διευθηνση πεζικου του ΓΕΣ οπως μου αναφερατε; Η θα εχουν κυρωσεις; Και παλι ευχαριστω

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από dn24 »

πολιτης έγραψε:ΕυχαριστωΕικόνα... Κατι ακομα αν μπορεις να μου απαντησεις:1, Η εθνοφυλακη τυπου Α που δεν εκτελει καποια υπηρεσια (σκοπια φρουρα κ. Τλ) απλα εκπαιδεβονται για αμυνα, η εκπαιδευση αυτη προβλεπετε για καθε κηριακη;2, οι εθνοφυλακες εχουν το δηκαιωμα να απευθηνθουν σε ανωτερο βαθμο Περαν του διοικητη τις εθνοφυλακης στο εκαστοτε στρατοπεδο; Π. Χ την διευθηνση πεζικου του ΓΕΣ οπως μου αναφερατε; Η θα εχουν κυρωσεις; Και παλι ευχαριστω



Ναι κάθε Κυριακή, εκτός και αν φυσικά κληθείς σε επιστράτευση με Ειδικό φύλλο πορείας.

Θα το πας ιεραρχικά, αυτό είναι το σωστό. Θα απευθυνθείς στον Διοικητή της εθνοφυλακής/μονάδος σου, και εαν δεν πάρεις απο αυτόν κατατοπιστική απάντηση, τότε θα μιλήσεις με το ΓΕΣ.

Εμείς σε ευχαριστούμε.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
HONDA
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 21, 2016 12:01 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από HONDA »

Τι εκπεδευση να γινεται οταν ενας ΔΕΑ παει να κανει θεωρια σε 10 αντε20 ατομα ηλικιας 45 με 55 και τον κοιταζουν σαν να ειναι ο γιος τους και να λενε τι λεει ο πιτσιρικας οταν εμεις υπρετουσαμε αυτος δεν υπηρχε. Και μαζευονται σε μια ακρη και λενε ιστοριες. Ενα αλλο θεμα τα ατομα που εχει. Αλλος δεν χανει μερα και αλλος δν πατησε απο τοτε που πηρε το οπλο. ΣΚΟΡΠΟΧΩΡΙ
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από dn24 »

HONDA έγραψε:Ενα αλλο θεμα τα ατομα που εχει. Αλλος δεν χανει μερα και αλλος δν πατησε απο τοτε που πηρε το οπλο. ΣΚΟΡΠΟΧΩΡΙ


Οι εθνοφύλακες, υπάγονται στους προβλεπόμενους κανονισμούς και νόμους διατάξεις, όπως ακριβώς οι έφεδροι οπλίτες. Επομένως, είναι θέμα διοίκησης της μονάδος, για το καλεσμά τους. Προφανώς και δεν υπάρχει μέριμνα δια την εκπαίδευση των.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης