Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
περίεργος

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από περίεργος »

Η εοεπ είναι και αυτή ομάδα του λιμενικού;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Nassos »

Γ. Πλακιωτάκης: Υλοποιούμε ένα πολύ μεγάλο πρόγραμμα ενίσχυσης των Ειδικών Δυνάμεων του Λιμενικού Σώματος Στην σημαντική αναβάθμιση των επιχειρησιακών δυνατοτήτων της Ειδικής Ομάδας Επιχειρήσεων Πειραιά (ΕΟΕΠ), του Κλιμακίου Ειδικών Αποστολών του Λιμενικού Σώματος - Ελληνικής Ακτοφυλακής, αναφέρθηκε ο Υπουργός Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής κ. Γιάννης Πλακιωτάκης, στο πλαίσιο των εγκαινίων των ανακαινισμένων εγκαταστάσεων, που πραγματοποιήθηκε στην πύλη Ε11, στο Λιμάνι του Πειραιά.

«Η ανακαίνιση των εγκαταστάσεων είναι ένα σημαντικό βήμα στην πορεία αναβάθμισης της Ομάδας Ειδικών Επιχειρήσεων Πειραιά του Λιμενικού Σώματος, μιας Ομάδας που έχει προσφέρει πολλά και σημαντικά και συνεχίζει να προσφέρει και που οι προσπάθειες της αναγνωρίζονται πλέον όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και διεθνώς», σημείωσε ο κ. Πλακιωτάκης και πρόσθεσε «στο Υπουργείο Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, υλοποιούμε ένα πολύ μεγάλο πρόγραμμα ενίσχυσης των επιχειρησιακών δυνατοτήτων των Ειδικών Δυνάμεων, τόσο σε μέσα όσο και σε εξοπλισμό. Στόχος μας είναι να αναπτύξουμε ακόμα περισσότερο τις διεθνείς συνεργασίες της Ειδικής Ομάδας του Λιμενικού Σώματος με σκοπό την ανταλλαγή καλών πρακτικών και σε επίπεδο επιμόρφωσης αλλά βεβαίως και σε επίπεδο διεθνών συνεργασιών που υπηρετούν τον στόχο μας, δηλαδή την προστασία των πολιτών και την προστασία των ζωτικών λειτουργιών της πατρίδας μας».

Ο κ. Πλακιωτάκης ευχαρίστησε τον Πρόεδρο του ΟΛΠ Yu Zeng Gang και ευχήθηκε τη συνέχιση και τη περεταίρω διεύρυνση της συνεργασίας.

Από την πλευρά του, ο Αρχηγός του Λιμενικού Σώματος - Ελληνικής Ακτοφυλακής, Αντιναύαρχος Λ. Σ. Θεόδωρος Κλιάρης, ευχαρίστησε με τη σειρά τον Οργανισμό Λιμένος Πειραιώς, όπου «με την πολύτιμη αρωγή του έχουμε ένα σύγχρονο κτίριο πλέον, με άρτια υλικοτεχνική υποδομή για την καλύτερη δυνατή υποστήριξη του ιδιαιτέρως απαιτητικού έργου του Κλιμακίου, ενώ ταυτόχρονα καλύπτονται και οι ανάγκες εκπαίδευσης των επιμέρους επιχειρησιακών ομάδων και βελτιώνονται αισθητά οι συνθήκες καθημερινής λειτουργίας των στελεχών μας» και πρόσθεσε «η πρωτοβουλία σας υποδηλώνει υψηλό αίσθημα εταιρικής Κοινωνικής ευθύνης και καταδεικνύει έμπρακτα τη στήριξή σας στο σπουδαίο έργο που επιτελεί το Λιμενικό Σώμα-Ελληνική Ακτοφυλακή».

Από την πλευρά του, ο πρόεδρος της ΟΛΠ Α. Ε.Yu Zeng Gang, εξέφρασε τη χαρά του για τα εγκαίνια της παραχώρησης του «μεγάλου εσωτερικού και εξωτερικού χώρου συνολικής επιφάνειας 1.100 τετραγωνικών μέτρων, εντός των εγκαταστάσεων του Λιμένα Πειραιά, σε νέες και αναβαθμισμένες εγκαταστάσεις, αφιερωμένες στην κάλυψη των αναγκών των Ειδικών Δυνάμεων του Λιμενικού Σώματος-Ελληνικής Ακτοφυλακής. Η παρουσία των Ειδικών Δυνάμεων στην περιοχή του Λιμένα», πρόσθεσε, «θα ενισχύσει το αίσθημα ασφάλειας σχετικά με την επιχείρηση κρουαζιέρας στο λιμάνι του Πειραιά, τη διεθνή πύλη εισόδου στην Ελλάδα».

Υπουργείο Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Προχθές γράψαμε για την ακατανόητη απόφαση της ηγεσίας του Λιμενικού να μην αξιοποιήσει τους βατραχανθρώπους που πήρε από τις ΕΔ στην ειδικότητα τους, αλλά να τους στείλει σε νησιά, σε άσχετες υπηρεσίες.

Κάθε μια βραχονησίδα.. Γαντζωμένα τα Βατράχια όπως λέει και το τραγούδι των περίφημων ΟΥΚαδων. Αυτη είναι η επιλογή της ηγεσίας, να στείλει 14 έτοιμους βατραχανθρώπους, που εισήχθησαν στη σχολή Λιμενοφυλάκων με την προκήρυξη του λιμενικού το 2019, να υπηρετήσουν σε νησιά του Ανατολικού Αιγαίου αντί της ΜΥΑ (Μονάδας Υποβρύχιων Αποστολων- Αντιτρομοκρατική Λιμενικού Σώματος).

Πηγή

Τα έλεγα από τότε εγώ στους υποψήφιους ΛΦ του 2019...

Άβαταρ μέλους
MarkosCrete
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2020 4:54 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από MarkosCrete »

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση για τα άτομα που γνωρίζουν τι γίνεται Με τις ειδικότητες στο λιμενικό. Είμαι τελειόφοιτος ΑΕΝ και σε λίγους μήνες θα είμαι επισήμως Αξιωματικός Εμπορικού Ναυτικού. Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω τα χαρτιά μου για την επόμενη προκήρυξη που θα βγάλουν για αξιωματικούς Λιμενικού (όπως είχαν βγάλει και φέτος) με σκοπό να μπω στα κλιμάκια. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αυτό είναι εφικτό ή αν είμαι αναγκασμένος να κάτσω μέσα σε πλωτό σκάφος του λιμενικού επειδή μπήκα από προκήρυξη ως πλωτάρχης. Δεύτερον, θα μπορώ έστω και σαν αξιωματικός πλωτών να περάσω σχολεία όπως αυτά του ΚΕΑΠ, ΣΥΚ κλπ;

Γενικά θέλω να μάθω τι μπορώ να κάνω και τι σχολεία μπορώ να περάσω με ειδικότητα πλοιάρχου. Δεν θέλω να φύγω από τα καράβια που παίρνω μίνιμουμ 5χιλιαρικα το μήνα για να πάω στο λιμενικό, να είμαι μόνιμα στην θάλασσα και να παίρνω 1100 ευρώ το μηνα (Στο λιμενικό μπαίνουμε με το βαθμό του σημαιοφόρου οπότε τόσα είναι τα χρήματα.) θέλω να ζήσω και να κάνω κάτι διαφορετικό. Όποιος ξέρει ας μου πει από κάτω τι ισχύει.

fsafsa

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από fsafsa »

MarkosCrete έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση για τα άτομα που γνωρίζουν τι γίνεται Με τις ειδικότητες στο λιμενικό. Είμαι τελειόφοιτος ΑΕΝ και σε λίγους μήνες θα είμαι επισήμως Αξιωματικός Εμπορικού Ναυτικού. Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω τα χαρτιά μου για την επόμενη προκήρυξη που θα βγάλουν για αξιωματικούς Λιμενικού (όπως είχαν βγάλει και φέτος) με σκοπό να μπω στα κλιμάκια. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αυτό είναι εφικτό ή αν είμαι αναγκασμένος να κάτσω μέσα σε πλωτό σκάφος του λιμενικού επειδή μπήκα από προκήρυξη ως πλωτάρχης.Δεύτερον, θα μπορώ έστω και σαν αξιωματικός πλωτών να περάσω σχολεία όπως αυτά του ΚΕΑΠ, ΣΥΚ κλπ;

Γενικά θέλω να μάθω τι μπορώ να κάνω και τι σχολεία μπορώ να περάσω με ειδικότητα πλοιάρχου. Δεν θέλω να φύγω από τα καράβια που παίρνω μίνιμουμ 5χιλιαρικα το μήνα για να πάω στο λιμενικό, να είμαι μόνιμα στην θάλασσα και να παίρνω 1100 ευρώ το μηνα (Στο λιμενικό μπαίνουμε με το βαθμό του σημαιοφόρου οπότε τόσα είναι τα χρήματα.) θέλω να ζήσω και να κάνω κάτι διαφορετικό. Όποιος ξέρει ας μου πει από κάτω τι ισχύει.



Μείνε εκεί που είσαι τότε.

Άβαταρ μέλους
MarkosCrete
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2020 4:54 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από MarkosCrete »

Αμφιβάλω αν κατάλαβες έστω και στο ελάχιστο γιατί ρώτησα αυτό που ρώτησα. Αν είναι να βγω από την θάλασσα που παίρνω έναν καλό μισθό και να μπω στο λιμενικό και να είμαι πάλι στην θάλασσα για το 1/5 των χρημάτων, αντί να είμαι στα κλιμάκια που μου αρέσουν και με ενδιαφέρουν, ποιος ο λόγος να το κάνω; Τα λεφτά αυτούσια δεν είναι το θέμα μου. Το θέμα μου είναι να κάνω αυτό που πραγματικά μου αρέσει και να μην αφήσω την καριέρα μου για να κάνω το πράγμα που προσπάθησα να αποφύγω και με λιγότερα χρήματα. Αν τώρα εσύ ή ο οποιοσδήποτε δεν καταλαβαίνει το κίνητρο μου και την λογική μου, πρόβλημα του. Εγώ βοήθεια ζήτησα. Όχι την παπατζα σου.
Fsasa

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Fsasa »

Δεν είναι παπάτζα, το λιμενικό έχει τεράστια κενά στα πλωτά, μην περιμένεις κάτι καλύτερο για αυτό και σου απάντησα μείνε εκεί που είσαι, εσύ το πήρες στραβά δεν σου φταίω εγώ.
Άβαταρ μέλους
MarkosCrete
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2020 4:54 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από MarkosCrete »

Με συγχωρείς τότε φίλε. Απλά πολλοι εδώ μέσα έχουν την τάση να απαντάνε λίγο επιθετικά χωρίς να δίνουν ουσιαστική βοήθεια.

Όπως και να έχει, έστω λοιπόν ότι δεν μπορώ να μπω σε κλιμάκιο, θα μπορώ τουλάχιστον να περάσω σχολεία που προανέφερα; Μου φαίνεται πολύ περίεργο όντας αξιωματικός να μην μπορώ να περάσω σχολεία ενώ απλοί λιμενοφύλακες μπορουν να πάνε και για σβεα, συκ, κεαπ, σχολείο ΟΕΑ κλπ.

fsafsa

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από fsafsa »

MarkosCrete έγραψε:Με συγχωρείς τότε φίλε. Απλά πολλοι εδώ μέσα έχουν την τάση να απαντάνε λίγο επιθετικά χωρίς να δίνουν ουσιαστική βοήθεια.

Όπως και να έχει, έστω λοιπόν ότι δεν μπορώ να μπω σε κλιμάκιο, θα μπορώ τουλάχιστον να περάσω σχολεία που προανέφερα; Μου φαίνεται πολύ περίεργο όντας αξιωματικός να μην μπορώ να περάσω σχολεία ενώ απλοί λιμενοφύλακες μπορουν να πάνε και για σβεα, συκ, κεαπ, σχολείο ΟΕΑ κλπ.



Μπορείς να περάσεις όσα σχολεία αντέχει η ψυχή σου.

Και σε κλιμάκιο ΟΕΑ μπορείς να μπεις, η ΟΕΑ έχει πλωτά.

Aπλώς από άποψη μισθών σίγουρα δεν αξίζει.

Άβαταρ μέλους
MarkosCrete
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2020 4:54 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από MarkosCrete »

Εντάξει ς' ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Τα λεφτά δεν είναι το παν. Το θέμα είναι να κάνουμε κάτι που να μας γεμίζει και να μην το βλέπουμε σαν δουλειά.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Nassos »

Βασικά θέλει πολύ προσοχή. Στελέχη από ΣΞ και ΠΝ με ειδικότητα Υ/Κ παραιτήθηκαν από τις Υπηρεσίες τους για να ενταχθούν στη ΜΥΑ, έχασαν βαθμούς, και αντ'αυτού τους έστειλαν στα νησιά.'Ενας δε παραιτήθηκε

https://www.militaire.gr/limeniko-vatrahantropoi/

Άβαταρ μέλους
MarkosCrete
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2020 4:54 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από MarkosCrete »

Καλημέρα Νάσο. Γνωρίζω για την περίπτωση που γράφεις. Εγώ όμως θα είμαι αξιωματικός Εμπορικού Ναυτικού και όχι πολεμικού ναυτικού σε λίγους μήνες που τελειώνω με την σχολή. Οποιονδήποτε βαθμό και να έχω στο Εμπορικό ναυτικό δεν θα τον χάσω αν μπω στο Λιμενικό. Δηλαδή αν είμαι υποπλοίαρχος ΕΝ όταν θα ενταχθω στο λιμενικό, ο βαθμός μου θα παραμείνει κανονικά και σε περίπτωση που εν τέλη εγκαταλείψω/φύγω απ' Το λιμενικό. Αυτό γίνεται λόγω του ναυτικού φυλλαδίου που αφενός παρουσιάζει ότι έχεις δουλέψει μήνες ως αξιωματικός και κυρίως λόγω του χαρτιού που παραλαμβάνουμε από τα Λεγόμενα ΚΕΣΕΝ που πιστοποιούν ότι είσαι υποπλοίαρχος/ πλοίαρχος κλπ.

Εν κατακλείδι δεν φοβάμαι την περίπτωση που ανέφερες, δεν μπορεί να μας αγγίξει εμάς του ΕΝ. Ο φόβος μου ήταν / είναι, το να μπω λιμενικό θέλοντας να περάσω σχολεία και αργότερα να μπω στα κλιμάκια και εν τέλη να είμαι πάλι σε σκάφος του λιμενικού να θαλασσοδερνομαι όλη μέρα λες και είμαι ακόμα στα καράβια.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Nassos »

Καλημέρα, δεν αναφερόμουν στο βαθμούς. Θετικό ότι ως Αξιωματικός ΕΝ δεν χάνεις τους βαθμούς.

Αναφερόμουν στο γεγονός ότι στελέχη των ΕΔ παραιτήθηκαν για να πάνε στη ΜΥΑ λόγω της δράσης της και το ότι αναβαθμίστηκε πολύ μετά τη πιστοποίηση/εκπαίδευση από τους Αμερικάνους, συν τις νέες εγκαταστάσεις που κατασκευάζονται στο ΚΕΚΑΝ.

Αντ'αυτού, όπως ανέφερες, θαλασσοδέρνονται σε νησιά του Ανατολικού Αιγαίου με αντικείμενα άσχετα από αυτά που εκπαιδεύτηκαν. Υποτίθεται ότι ήθελαν επειγόντως στελέχη ειδικά για τη ΜΥΑ λόγω της τραγικής υποστελέχωσης της.

Λιμενοφύλακας

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Λιμενοφύλακας »

Φίλε Μάρκο είδα όσα γράφεις δυστυχώς εάν μπεις σε πλωττα λιμενικού όχι σχολεία που ζητάς αλλά θα σαι μια ζωή εγκλωβισμενοα στα παθ του λιμενικού που χουν τρελές έλειψες, απλώς στα παθ (πλωττα που στέλνουν άτομα από ΑΕΝ κυρίως σαν εσένα) παίρνουν διό μισθό άρα περίπου 2200?, εγώ είμαι λιμενοφύλακας μπήκα από προκυρηξη πέρσυ σαν κεατζης και Καλά αλλά δεν θα μας απορροφήσει ποτέ το σύστημα θέλει βισμα δλδη για να περάσεις σχολείο, βγαίνει μια φορά στα 3 χρόνια και παίρνει 30 άτομα ξέρω εγώ οπότε όπως κτλβαινεις έχει τρελή αναμονή, δυστηχως το λιμενικό σαν σώμα δεν αξίζει, κάκιστες μεταθέσεις σε νησιά, νόμιζα θα ναι εύκολα αλλά απογοητεύτηκα τλκα όντας Αθηναίος, μας είπαν όπου πας είναι για 4 χρόνια τοποθέτηση και καλά, όμως έχει παλιότερους λιμενοφύλακες εδώ που έχουν υπηρετήσει 6 χρόνια κι ακόμα περιμενουν να αλλαχτούν...
fsafsa

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από fsafsa »

Λιμενοφύλακας έγραψε:Φίλε Μάρκο είδα όσα γράφεις δυστυχώς εάν μπεις σε πλωττα λιμενικού όχι σχολεία που ζητάς αλλά θα σαι μια ζωή εγκλωβισμενοα στα παθ του λιμενικού που χουν τρελές έλειψες, απλώς στα παθ (πλωττα που στέλνουν άτομα από ΑΕΝ κυρίως σαν εσένα) παίρνουν διό μισθό άρα περίπου 2200?, εγώ είμαι λιμενοφύλακας μπήκα από προκυρηξη πέρσυ σαν κεατζης και Καλά αλλά δεν θα μας απορροφήσει ποτέ το σύστημα θέλει βισμα δλδη για να περάσεις σχολείο, βγαίνει μια φορά στα 3 χρόνια και παίρνει 30 άτομα ξέρω εγώ οπότε όπως κτλβαινεις έχει τρελή αναμονή, δυστηχως το λιμενικό σαν σώμα δεν αξίζει, κάκιστες μεταθέσεις σε νησιά, νόμιζα θα ναι εύκολα αλλά απογοητεύτηκα τλκα όντας Αθηναίος, μας είπαν όπου πας είναι για 4 χρόνια τοποθέτηση και καλά, όμως έχει παλιότερους λιμενοφύλακες εδώ που έχουν υπηρετήσει 6 χρόνια κι ακόμα περιμενουν να αλλαχτούν...


Καλά χωρίς βύσμα ξεχνάς Ραφήνα-Πειραιά και Λαύριο όχι για 4 αλλά για 10 χρόνια.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες