Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
mikes7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 2:20 am
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από mikes7 »

Παιδια μια λιγο χαζη ερωτηση:Τι διαστασεις ειναι περιπου τα κρεβατια; Επειδη εχω 1,96 υψος ρωταω...

Άβαταρ μέλους
Mitsos319
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Φεβ 07, 2012 5:38 pm
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από Mitsos319 »

James Bond έγραψε:ποτε δεν κοιτουσαν το κρεβατι μου (ενταξει, αν εκεινη την ωρα ειχα ενα αρνι επανω και το γυριζα να ψηθει θα το εβλεπαν). Γενικα ποτε δεν ειχα προβλημα.


ΕΣΠΑΣΑΑΑΑΑΑ ! Δεν μου έχει μείνει άντερο!

Άβαταρ μέλους
Stauros
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2010 3:33 am
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από Stauros »

mikes7 έγραψε:Παιδια μια λιγο χαζη ερωτηση:Τι διαστασεις ειναι περιπου τα κρεβατια; Επειδη εχω 1,96 υψος ρωταω...



2 πρεπει να ειναι, ειμαι 1.90 και ημουν οριακα.
nick_21
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από nick_21 »

Να ρωτήσω και εγώ το πάνω κρεβάτι είναι επίφοβο για να πέσεις αν γυρίζεις πλευρό; Υπάρχουν έστω τίποτα αμυδρά προστατευτικά στα πλαινά του; Γενικά έχουν πέσει άτομα, είναι συχνό φαινόμενο; Επίσης αν χρησιμοποιείς sleeping bag βολεύει το πάνω κρεβάτι; Τέλος πείτε μια γνώμη στο δίλλειμα πάνω ή κάτω κρεβάτι; ΥΓ. Για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις να πω ότι διάβασα όλο το τοπικ και απλά ρωτάω κάποια επιπλέον πραγματάκια. Επιπλέον γνώμες θα είναι καλοδεχούμενες

Stryg
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2012 5:45 pm
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από Stryg »

Συνήθως είναι βαθουλωμένα τα κρεβάτια του στρατού από τη χρήση των τόσων χρόνων. Ακόμα και το βαθούλωμα στο κέντρο του κρεβατιού, βοηθάει στο να μην πέσεις. Άτομα χωρίς κάποιο πρόβλημα υγείας πολύ δύσκολα θα πέσουν από το κρεβάτι. Άτομα με υπνοβασίες κτλ, εκεί ναι υπάρχει πρόβλημα. Γενικά θεωρείται καλύτερη φάση το κάτω κρεβάτι, επειδή μπορείς να την αράξεις έστω για λίγο όταν ο χρόνος ύπνου δεν είναι πολύς κάτι μεσημέρια κτλ. Το μόνο θετικό με τα πάνω, ότι μπορείς να το διατηρείς πιο "καθαρό" δεν κάθονται άλλοι όσο λείπεις κτλ.
Stavros

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από Stavros »

Την ίδια απορία έχω και εγώ αλλά οι απόψεις παίζουν...
Ρώτησα και αρκετούς φίλους και κει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του...
Από ότι συμπέρανα στο πάνω:
Θετικά
Δεν έχει άλλο άτομο από πάνω σου
Δεν αράζουν άλλοι να στο ξεστρώνουν
Δεν πέφτει το μάτι κάποιου εύκολα
Έχει μικρότερη πιθανότητα κοριού

Αρνητικά:
Έχεις συνέχεια ανέβα κατέβα
Σε ενοχλεί το φως το βράδυ
Είναι πιο δύσκολο στο στρώσιμο

Κάτω κρεβάτι:
Θετικά
Αράζεις, στρώνεις, βολεύεσαι πιο άνετα
Δεν σε ενοχλεί τόσο το φως
Στρώνεις πιο εύκολα

Αρνητικά:
Έχεις κάποιον από πάνω
Όταν κάποιος θα έρθει να μιλήσει μαζί σ ή τον δίπλα θα κάτσει στο δικό σου κρεβάτι
Περισσότερες πιθανότητες κοριού
Το βλέπει πιο εύκολα ο άλλος

Το ιδανικότερο κάτω αλλά να μην έχεις κάποιον από πάνω ;)

Συμβουλή που μου δώσανε: Επέλεξε όποιο νομίζεις για τις πρώτες 20 μέρες μέχρι να ορκιστείς (ειδικά αν δεχτεί και κάποιος να κάνετε μια τράμπα στα μισά) και μετά στην μετάθεση πάρε αυτό π βόλεψε εσένα πιο πολύ
nick_21
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από nick_21 »

Stryg έγραψε:Συνήθως είναι βαθουλωμένα τα κρεβάτια του στρατού από τη χρήση των τόσων χρόνων. Ακόμα και το βαθούλωμα στο κέντρο του κρεβατιού, βοηθάει στο να μην πέσεις. Άτομα χωρίς κάποιο πρόβλημα υγείας πολύ δύσκολα θα πέσουν από το κρεβάτι. Άτομα με υπνοβασίες κτλ, εκεί ναι υπάρχει πρόβλημα. Γενικά θεωρείται καλύτερη φάση το κάτω κρεβάτι, επειδή μπορείς να την αράξεις έστω για λίγο όταν ο χρόνος ύπνου δεν είναι πολύς κάτι μεσημέρια κτλ. Το μόνο θετικό με τα πάνω, ότι μπορείς να το διατηρείς πιο "καθαρό" δεν κάθονται άλλοι όσο λείπεις κτλ.


Σε ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σε ότι αφορά υπνόσακο και πάνω κρεβάτι τι γνώμη έχεις; Ειναι πιο δύσκολο να τον χρησιμοποιείς πάνω; Τέλος συμφωνώ με αυτά που λές για το κάτω κρεβάτι ότι βολεύει, αλλά η καθαριότητα είναι ένα θέμα γιατί δεν ξέρεις ποιον θα χεις από πάνω σου.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από dn24 »

nick_21 έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σε ότι αφορά υπνόσακο και πάνω κρεβάτι τι γνώμη έχεις; Ειναι πιο δύσκολο να τον χρησιμοποιείς πάνω; Τέλος συμφωνώ με αυτά που λές για το κάτω κρεβάτι ότι βολεύει, αλλά η καθαριότητα είναι ένα θέμα γιατί δεν ξέρεις ποιον θα χεις από πάνω σου.



Καλησπέρα φίλε. Λοιπόν. Για το θέμα που ρωτάς υπάρχει ξεχωριστό θέμα στο φόρουμ μας, οπότε μπορείς να καλυφθείς πλήρως καθώς έχει γενικές πληροφορίες.

Επιτρέπονται οι υπνόσακοι στο στρατό;

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
nick_21
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από nick_21 »

dn24 έγραψε:
nick_21 έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σε ότι αφορά υπνόσακο και πάνω κρεβάτι τι γνώμη έχεις; Ειναι πιο δύσκολο να τον χρησιμοποιείς πάνω; Τέλος συμφωνώ με αυτά που λές για το κάτω κρεβάτι ότι βολεύει, αλλά η καθαριότητα είναι ένα θέμα γιατί δεν ξέρεις ποιον θα χεις από πάνω σου.



Καλησπέρα φίλε. Λοιπόν. Για το θέμα που ρωτάς υπάρχει ξεχωριστό θέμα στο φόρουμ μας, οπότε μπορείς να καλυφθείς πλήρως καθώς έχει γενικές πληροφορίες.

Επιτρέπονται οι υπνόσακοι στο στρατό;



Το γνωρίζω για το θέμα και ξέρω από φορουμς κλπα. Ενημερωτικά. Δεν θέλω να μάθω αν κάπου επιτρέπονται οι υπνοσακοι σε κάποια μονάδα, ή αν βολεύουν στον ύπνο ή αν ειναι ζεστοί κλπα. Ρώτησα κάτι που σχετίζεται με το θέμα πάνω -κάτω κρεβάτι. Και συγκεκριμένα ρώτησα αν στο πάνω κρεβατι βολεύει να χεις υπνόσακο γιατί ισως είναι στενάχωρα ή ειναι κουραστικό να τον ανεβοκατεβάζεις κάθε βράδυ ή πρωί για να τον κρύβεις σε σύγκριση με το κάτω κρεβάτι που είναι ισως πιο εύκολο, αυτό ρώτησα. Αν έχει Κάποιος απάντηση σε αυτό ας πει. Επιπλέον dn24 μιας και έστειλες αν θες πες και μια επιπλέον γνώμη για το πάνω ή κάτω κρεβάτι γενικά. Ευχαριστώ

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από dn24 »

nick_21 έγραψε:Το γνωρίζω για το θέμα και ξέρω από φορουμς κλπα. Ενημερωτικά. Δεν θέλω να μάθω αν κάπου επιτρέπονται οι υπνοσακοι σε κάποια μονάδα, ή αν βολεύουν στον ύπνο ή αν ειναι ζεστοί κλπα. Ρώτησα κάτι που σχετίζεται με το θέμα πάνω -κάτω κρεβάτι. Και συγκεκριμένα ρώτησα αν στο πάνω κρεβατι βολεύει να χεις υπνόσακο γιατί ισως είναι στενάχωρα ή ειναι κουραστικό να τον ανεβοκατεβάζεις κάθε βράδυ ή πρωί για να τον κρύβεις σε σύγκριση με το κάτω κρεβάτι που είναι ισως πιο εύκολο, αυτό ρώτησα. Αν έχει Κάποιος απάντηση σε αυτό ας πει. Επιπλέον dn24 μιας και έστειλες αν θες πες και μια επιπλέον γνώμη για το πάνω ή κάτω κρεβάτι γενικά. Ευχαριστώ



Επειδή κανόνας του φόρουμ είναι να μην ποστάρουμε σε λάθος topic (αυτό αφορά κι εμένα φυσικά) οπότε σε παρέπεμψα φίλε μου στο ανάλογο θέμα για να συνεχίσουμε εκεί την συζήτηση, διότι οι κ.moderator -ορθώς- θα μας μεταφέρουν τα μηνύματα ή θα μας τα διαγράψουν οπότε αν κ θέλω να βοηθήσω γνωρίζω εκ των προτέρων ότι γράφεις κι εσύ κι εγώ τσάμπα εδώ για τους υπνόσακους. Ενημερωτικά στο λέω φυσικά.

Ως προς το ερώτημα σου για το πάνω η κάτω κρεβάτι, για εμένα καλύτερα στον μέσα θάλαμο αν είναι λόχος με 2 θαλάμους, γιατί στον 1ο θάλαμο συνήθως κάθονται όλοι στα πιο εύκαιρα Κρεβάτια που είναι αυτά που βλέπουν πρώτα και είναι κάτω φυσικά. Προσωπικά καλύτερα τα κάτω κρεβάτια, ειδικά τα βράδια παιδεύεσαι να ετοιμαστείς αν έχεις υπηρεσία και κοιμάσαι σε πάνω.

ως πρός τους υπνόσακους δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ πάνω και κάτω, δεν είναι κ θεόψηλα τα πάνω για να μην μπορείς εύκολα να τον μαζέψεις. Τι Γιάννης τι Γιαννάκης.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
310LELE
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1304
Εγγραφή: Τρί Οκτ 19, 2010 8:50 pm
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από 310LELE »

Κρεβατι παντα το πανω! Αλλα ΠΟΤΕ πισω απο πριζα εγω στο πευκο ειχα την ατυχια να ειμαι πισω απο πριζα και το μαξιλαρι μου ειχε γινει γερμανος!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ύπνος στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι;

Δημοσίευση από Nassos »

Για το μάζεμα-άπλωμα του υπνόσακου δεν παίζει ρόλο αν είναι στο πάνω ή στο κάτω κρεβάτι.

Βέβαια αν κουβαλάς κανένα 3κιλο "γκοτζίλα" για θερμοκρασίες Σιβηρίας εννοείται το κάτω είναι πιο βολικό.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες