Σπουδές στο εξωτερικό και αναβολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
student
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 02, 2009 12:03 am
Επικοινωνία:

Σπουδές στο εξωτερικό και αναβολή

Δημοσίευση από student »

Καλημέρα σε όλους
Σπουδάζω στο εξωτερικό καί από πέρσι είμαι 18 ετών. Δεν εχώ παρεί κανένα σημείωμα κατατάξεως ακώμα. Τι να τους στείλω για πάρω αναβολή; Έχει καθόλου ανάγκη να έρθω προσωπικά γιατί ακόμα και δουλεύω εκεί;
nik2
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2010 5:22 am
Επικοινωνία:

Σπουδές στο εξωτερικό και αναβολή

Δημοσίευση από nik2 »

Καλησπέρα

Μέχρι πόσα χρόνια μπορεί κανείς να πάρει αναβολή από το στρατό για σπουδές στο εξωτερικό; Επίσης, αν φύγω και δε γυρίσω ποτέ στην Ελλάδα θα με ψάξουν στο εξωτερικό ή όχι; Θεωρώ το στρατό χάσιμο χρόνου και δε θα θελα να πάω, έχω πάρει υποτροφία σε πανεπιστήμιο της Αμερικής για να συνεχίσω τις σπουδές μου και δε θέλω να χάσω άσκοπα ένα χρόνο από τη ζωή μου πηγαίνοντας στο στρατό της Ελλάδας.

ευχαριστώ εκ των προτέρων
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik2 την Σάβ Μαρ 06, 2010 5:31 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
christoforos86

Σπουδές στο εξωτερικό και αναβολή

Δημοσίευση από christoforos86 »

Για πρώτο πτυχίο ή μεταπτυχιακό παίρνεις αναβολή μέχρι τα 28 και για διδακτορικό μέχρι τα 31. Να σε ψάξουν στο εξωτερικό δεν υπάρχει περίπτωση, ούτε καν στο αεροδρόμιο δεν θα το ξέρουν. Αν αποφασίσεις να μείνεις έξω, δηλαδή να είσαι κάτοικος εξωτερικού, θα μπορείς να έρχεσαι για 6 μήνες το χρόνο στην Ελλάδα (μιλάμε για μετά την λήξη της αναβολής σου), μέχρι να περάσεις τα 35 οπότε και μπορείς να εξαγοράσεις την θητεία σου, και να περάσεις 45 μέρες στον στρατό μόνο.

Το πρόβλημα είναι αν αποφασίσεις να γυρίσεις νωρίτερα, πχ. Για μία πολύ καλή δουλειά που θα σου τύχει... Πιστεύω πως είναι μία υποχρέωση όσο μεγαλύτερος την περνάς και όσο πιο πολλά έχεις κάνει, τόσο μεγαλύτερο αντίκτυπο έχει.

Μπορείς να κάνεις αναβολή της αποδοχής σου στο πανεπιστήμιο (defer) για ένα χρόνο και να τελειώνεις έτσι ώστε στο μέλλον να μπορείς να γυρίσεις στην Ελλάδα αν το αποφασίσεις για οποιοδήποτε λόγο. Αλλά αυτό είναι η άποψη μου, για κάθε έναν έχει άλη βαρύτητα το να διακόψει τις σπουδές του για ένα χρόνο. Καλή τύχη σε ότι επιλέξεις.
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Σπουδές στο εξωτερικό και αναβολή

Δημοσίευση από fideas emk »

nik2 έγραψε:Καλησπέρα

Μέχρι πόσα χρόνια μπορεί κανείς να πάρει αναβολή από το στρατό για σπουδές στο εξωτερικό; Επίσης, αν φύγω και δε γυρίσω ποτέ στην Ελλάδα θα με ψάξουν στο εξωτερικό ή όχι; Θεωρώ το στρατό χάσιμο χρόνου και δε θα θελα να πάω, έχω πάρει υποτροφία σε πανεπιστήμιο της Αμερικής για να συνεχίσω τις σπουδές μου και δε θέλω να χάσω άσκοπα ένα χρόνο από τη ζωή μου πηγαίνοντας στο στρατό της Ελλάδας.

ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αυτό είναι το πνεύμα υιέ μου! Βρε ούστ! Κοπρόσκυλα. Κι εμείς έχουμε κάνει εξωτερικά αλλά γυρίσαμε και καναμε στρατό. Εσύ δηλαδή δε θες το στρατό της Ελλαδας ε; Ολοι οι άλλοι είναι οι λακαμάδες δηλαδή που πρεπει να τον κανουν; ... Α ρε Σπάρτη που ξαφανίστηκες! Να σουτάρισεις δια παντός τέτοια τεκνά...

Ολοι οι αλλοι θελουν να πετανε χρονο απο τη ζωή τους ε; Μονο εσύ δε θες...

Αν ειναι ρωτα γιατι η θητεια στον αμερικαν άρμυ μπορει να μετραει... Και σαν ελληνική θητεια εκει που θα εισαι. Και μετα ελα για πρωθυπουργος... Αλλωστε εχει ξαναγίνει (με τον Ανδρεα Π) ...

Το λυπηρό είναι να ακους 18χρονα να λενε τετοια... Για αυτό το μελλον μας διαγράφεται ζοφερό για κανενα κωλοευρο στην τσέπη...

για χαρα και καλό ξύπνιο!

nik2
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2010 5:22 am
Επικοινωνία:

Σπουδές στο εξωτερικό και αναβολή

Δημοσίευση από nik2 »

fideas emk έγραψε: Αυτό είναι το πνεύμα υιέ μου! Βρε ούστ! Κοπρόσκυλα. Κι εμείς έχουμε κάνει εξωτερικά αλλά γυρίσαμε και καναμε στρατό. Εσύ δηλαδή δε θες το στρατό της Ελλαδας ε; Ολοι οι άλλοι είναι οι λακαμάδες δηλαδή που πρεπει να τον κανουν; ... Α ρε Σπάρτη που ξαφανίστηκες! Να σουτάρισεις δια παντός τέτοια τεκνά...

Ολοι οι αλλοι θελουν να πετανε χρονο απο τη ζωή τους ε; Μονο εσύ δε θες...

Αν ειναι ρωτα γιατι η θητεια στον αμερικαν άρμυ μπορει να μετραει... Και σαν ελληνική θητεια εκει που θα εισαι. Και μετα ελα για πρωθυπουργος... Αλλωστε εχει ξαναγίνει (με τον Ανδρεα Π) ...

Το λυπηρό είναι να ακους 18χρονα να λενε τετοια... Για αυτό το μελλον μας διαγράφεται ζοφερό για κανενα κωλοευρο στην τσέπη...

για χαρα και καλό ξύπνιο!



τι έχει προσφέρει η Ελλάδα σε μένα για να κάτσω να χάσω 1 χρόνο από τη ζωή μου για να χω να ακούω τον κάθε αποτυχημένο να μου πρήζει τα παπάρια; Συγνώμη κι όλας.

θα προστατέψω οποιονδήποτε με σέβεται, και θα νε εκεί όταν τον χρειάζομαι. Δες λίγο τριγύρω σου να δεις τι γίνεται, τι έχει κάνει η Ελλάδα για μένα για να κάτσω να φάω 1 χρόνο από τη ζωή μου προστατεύοντας την; Όταν μου απαντήσεις σοβαρά θα μπορέσω να σου απαντήσω αναλόγως, τους πατριωτισμούς και τις λοιπές μ*λ*κίες δε τις γουστάρω καθόλου, αυτές να τις κρατάς για σένα, καιρός να συνειδητοποιήσεις φίλε μου ότι η Ελλάδα δεν είναι Αρχαία Ελλάδα με τους νόμους και τις αξίες τις, ούτε έχει καμία σχέση με τη Σπάρτη, η Ελλάδα του σήμερα είναι Ελλάδα συμφερόντων και αυθαιρεσιών, όπου ο πλούσιος τρώει τα λεφτά του φτωχού και ο φτωχός υποχρεούται να υπηρετήσει τον πλούσιο για να επιβιώσει μέσα σε αυτό το χάος.

δε πρόκειται να μπω στη λίστα των θυμάτων αυτής της ανοησίας. Έχω στόχους στη ζωή μου, ζώ για να καταφέρω κάτι και δε πρόκειται να με εμποδίσει κανένας.

φιλικά
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik2 την Τρί Μαρ 09, 2010 4:10 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
anti-militarism

Σπουδές στο εξωτερικό και αναβολή

Δημοσίευση από anti-militarism »

Και αν κάποιος είναι αντίθετος με την ιδεολογία του στρατού; Εγώ έτυχε να γεννηθώ σε αυτή τη χώρα... Όπως θα μπορούσε να τύχει να γεννηθώ σε οποιαδήποτε άλλη χώρα... Εγώ τι φταίω που κάποιοι μπορεί να αποφάσισαν να χωρίσουν τα χωράφια τους; Εγώ δεν έχω κανένα συμφέρον από κανένα... Δεν έχω πειράξει κανέναν και ούτε έχω σκοπό να το κάνω. Με ενδιαφέρει να έχω ένα ασφαλές περιβάλλον για να ζήσω και να Δημιουργήσω (πνευματικά) Και ο στρατός δεν συντελεί σε αυτό (όποιοι το νομίζουν αυτό είναι τουλάχιστον αφελείς).

anti-militarism

Σπουδές στο εξωτερικό και αναβολή

Δημοσίευση από anti-militarism »

Και όσον αφορά στη Σπάρτη, μπορεί να αποτελεί υπόδειγμα πειθαρχίας και θάρρους, αλλά οι αρχαίοι έλληνες έχουν μείνει στην Ιστορία διότι εδώ δημιουργήθηκαν οι βάσεις της Δημοκρατίας, της Φιλοσοφίας, του Αξιωματικού Λογισμού, της Γεωμετρίας, του Απειροστικού Λογισμού, κτλ και όχι επειδή οι σπαρτιάτες ήταν πειθαρχημένοι...

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σπουδές στο εξωτερικό και αναβολή

Δημοσίευση από yandr »

Υπάρχει ξεχωριστό θέμα για την κατάργηση της θητείας και τα μηνύματα που αναφέρονται σε αυτό θα διαγράφονται.
6sigma
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2020 9:14 am
Επικοινωνία:

Σπουδές στο εξωτερικό και αναβολή

Δημοσίευση από 6sigma »

Ειμαι γεννημένος το Νοέμβριο του 1993 και φοιτώ στο εξωτερικό. Έχω αναβολή σπουδών μέχρι 31-12-2020. Δικαιούμαι αναβολή μέχρι 28 ετών, δηλαδή 1 επιπλέον χρόνο μέχρι 31-12-2021; Εάν ναι, τι χρειάζεται για να αλλάξει - παραταθεί η αναβολή μου για ένα χρόνο ακόμα; Ευχαριστώ

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες