Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από wolver »

Τον ιουνιο βγαινει καθε χρονο
Freddo_Espresso
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2017 2:17 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Freddo_Espresso »

Αν επιλέξεις αστυφυλάκων, ετοιμάσου για μπόλικη δράση, αρκετό ξενύχτι και καμιά δεκαριά χρόνια στην Αθήνα. Όμως η αστυνομία και δη στην Αθήνα είναι ένα τεράστιο σχολείο, θα δεις και θα μάθεις πολλά, όμως θα είσαι πάντα δακτυλοδεικτούμενος από πολλούς ως "μπάτσος" πράγμα που δεν είναι πάντα καλό. Από την άλλη η Πυροσβεστική έχει και αυτή δράση (άλλου είδους), όπως και εντελώς διαφορετική απήχηση στο μέσο πολίτη και σαφώς πολύ λιγότερη χαρτούρα, ενώ επιστρέφεις στο τόπο επιλογής σου σχετικά ευκολότερα.

Κάτι ενδιάμεσο είναι το Λιμενικό. Αν γουστάρεις θάλασσα, επαφή με το πολίτη, αστυνόμευση στα λιμάνια και περιπολίες με σκάφη τότε η επιλογή νομίζω πως αποτελεί μονόδρομο, αλλά αν είσαι από μέρος που δεν έχει θάλασσα και επιθυμείς κάποτε να επιστρέψεις, τότε να το σκεφτείς περισσότερο.

"Όλοι θέλουν το καλό σου, αρκεί να μην είναι καλύτερο από το δικό τους."
Douis45
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2019 7:38 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Douis45 »

Δηλαδή ... Μέσα αμα επιλέξω αστυνομια... δεν υπάρχει προοπτική να γυρίσω άμεσα στο τόπο μ... Όσο για το λιμενικό ... Δεν έχω καλή σχέση με τη θάλασσα...

Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από wolver »

Πλεον με τοσες ελλειψεις που εχει η αστυνομια και ειδικα στην Αθηνα οποιος κατσει 10 χρονια και γυρισει στον τοπο του θα ειναι τυχερος! Εδω στην επαρχια και οι υπηρεσιες βγαινουν τσιμα τσιμα! Ας ελπισουμε να αλλαξουν συντομα τα πραγματα!
Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από johnny13 »

Να ρωτήσω όταν θα δίνουμε αθλήματα επιτρέπονται οι κάλτσες συμπίεσης ;
Life Sucks
Douis45
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2019 7:38 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Douis45 »

Άλλη μια ερώτηση... Άμα λέω εγώ περάσω αξιωματικων αστυνομιας υπάρχει περίπτωση να γυρισω στον τόπο μ ( Πύργος Ηλείας)

Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από johnny13 »

Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα τίποτα δεν είναι σίγουρο. Όσο πιο λίγοι μπαίνουν στο σώμα τόσο πιο λίγες και δύσκολες θα είναι οι μεταθέσεις και ειδικά σαν αξιωματικός που ο αριθμός τους είναι ακόμα μικρότερος από τους Αστυφύλακες. Κάποια στιγμή θα πας μάλλον αλλά αυτή η κάποια στιγμή είναι το απόλυτο άγνωστο. Προφανώς θα υπηρετήσεις αρκετά χρόνια στην Αθήνα. Μιλάμε πάντα για τα σημερινά δεδομένα.
Life Sucks
Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από johnny13 »

100 δόκιμους λιμενοφύλακες και 30 σημαιοφόρους για το Λιμενικό. Τα νούμερα σίγουρα δεν είναι καλά. Έχω αρχίσει να χάνω την ελπίδα μου για 500ους δόκιμους Αστυφύλακες φέτος. Τελικά απάντηση δεν πήρα. Στα αθλήματα επιτρέπονται οι κάλτσες συμπίεσης ;

Life Sucks
Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από johnny13 »

310 θέσεις τελικά η Αστυφυλάκων φέτος. Όχι και τεράστια αύξηση...
Life Sucks
Άβαταρ μέλους
NickG
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2018 4:20 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από NickG »

Καλησπέρα παιδιά. Σε λίγες μέρες δίνω πανελλήνιες, και έχω ως στόχο την αστυνομία. Όμως δυστυχώς είμαι πολύ πίσω στα αθλήματα λόγο τραυματισμών και προβλημάτων, και δε θα πάω να δώσω φέτος. Οπότε λογικά θα περάσω σε μια σχολή, και θα πάω με το δέκα τοις εκατό για του χρόνου. Πιστεύετε πως είναι εφικτό, και αν ναι, κατά την άποψη σας πόσα μόρια θα πρέπει να έχω; Ξέρω , είναι πολύ υποκειμενικό καθώς άτομα από σχολές με υψηλότερες βάσεις μπορεί να αλλάξουν γνώμη και να κάνουν και εκείνοι δέκα τοις εκατό, αλλά το θεωρώ δύσκολο. Γνώμες;
Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από johnny13 »

NickG έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Σε λίγες μέρες δίνω πανελλήνιες, και έχω ως στόχο την αστυνομία. Όμως δυστυχώς είμαι πολύ πίσω στα αθλήματα λόγο τραυματισμών και προβλημάτων, και δε θα πάω να δώσω φέτος. Οπότε λογικά θα περάσω σε μια σχολή, και θα πάω με το δέκα τοις εκατό για του χρόνου. Πιστεύετε πως είναι εφικτό, και αν ναι, κατά την άποψη σας πόσα μόρια θα πρέπει να έχω; Ξέρω, είναι πολύ υποκειμενικό καθώς άτομα από σχολές με υψηλότερες βάσεις μπορεί να αλλάξουν γνώμη και να κάνουν και εκείνοι δέκα τοις εκατό, αλλά το θεωρώ δύσκολο. Γνώμες;


αν δεν είσαι τραυματίας τώρα μην το φοβηθείς. Εγώ με ελάχιστη προετοιμασία θα δώσω αθλήματα. Δεύτερον, μην εμπιστεύεσαι το 10% πέρα από το ότι μπορεί να καταργηθεί του χρόνου όπως ακούγεται δεν ξέρεις και πόσα άτομα θα πάρει του χρόνου ή μάλλον αν θα πάρει. Τόσα και τόσα βλέπουμε δεν θα κολλήσουμε σε αυτό. Το 10% είναι μεγάλο ρίσκο για όλες τις σχολές αλλά ιδίως για Αστυνομικές που έχουν πολλούς υποψηφίους

Life Sucks
Άβαταρ μέλους
NickG
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2018 4:20 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από NickG »

Αμφιβαλλω αν θα καταργηθει το 10%. Θα γινει μεγαλος χαμος με μια τετοια αποφαση, καθως δεν δινουν ευκαιρια στους μαθητες να αλλαξουν σχολη σε περιπτωση που δεν τους ταιριαζει η τωρινη τους. Οσο για τον αριθμο των εισακτεων του χρονου, πιστευω πως θα παραμεινει ο ιδιος, δεδομενο δηλαδη πως θα παρει, αφου και ο Μητσοτακης (που φαινεται πως θα κερδισει στις επερχομενες εκλογες) ειπε πως ειναι αναγκαια επιπλεον αστυνομευση ειδικα στην Αθηνα, οποτε πιστευω πως δεν πρεπει να φοβομαστε. Αλλα ναι, αυτο με τις βασεις ειναι πολυ σχετικο, και ειναι οντως μεγαλο ρισκο. Δεν ειμαι τραυματιας τωρα, αλλα απο τοτε που επαθα εξαρθρημα επιγονατιδας, πριν ενα χρονο, εμεινα πολυ πισω, και παχυνα, οποτε ειναι αδυνατον να δωσω αθληματα και να περασω. Ουτε με μεσο με τετοια χαλια.Ευχαριστω για το χρονο σου! Καλη επιτυχια σου ευχομαι!

Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από johnny13 »

15.370 από θεωρητική. Τα σχέδια και οι κόποι ναυάγησαν δεν θα μπω καν στο κόπο να δώσω προκαταρκτικές εξετάσεις. Όνειρο ήταν και πάει. Καλή συνέχεια στους υπόλοιπους παιδιά.
Life Sucks
Άβαταρ μέλους
Daphne88
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Απρ 29, 2019 7:16 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Daphne88 »

Johnny13, θα σε συμβούλευα να μην το αφήσεις γιατί δεν ξέρεις που θα πάει η βάση (Αφού στα άλλα πεδία τα παιδιά δεν έγραψαν τόσο καλά- η θεωρητική φέτος μόνο τα πήγε γενικά καλά, +πόσοι νομίζεις πάνε θεωρητική για να μπουν αστυνομία; )και, εξάλλου, μπορεί να είσαι επιλαχών. Αφού είναι το όνειρο σου να πας να δώσεις και τις προκατρακτικες, ειδικά αν δε θα μπεις και σε έξοδα. Ξέρω κι άλλες τέτοιες περιπτώσεις που δεν έδωσαν προκαταρκτικές και τελικά αποδείχθηκε ότι θα περνούσαν αν έδιναν
jimis-21-
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 30, 2019 2:56 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από jimis-21- »

Καλησπέρα σας. Είμαι καινουριο μέλος στο φόρουμ. Νομίζω ότι γράφω στο κατάλληλο θέμα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν επιτρέπεται από τη σχολή αστυφυλάκων, σε περίπτωση που για κάποιο χ λόγο θελήσει κανείς να φύγει, το χρονικό διάστημα που μπορεί να το κάνει. Για παράδειγμα, επιτρέπεται και στο τέλος του πρώτου έτους ή πιο νωρίς;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες