Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
TasosPapp

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από TasosPapp »

hazardous έγραψε: Δευ Σεπ 18, 2023 2:54 pm
TasosPapp έγραψε: Δευ Σεπ 18, 2023 1:18 pm Γεια σας θέλω να με βοηθήσει όποιος ξέρει. Θ κάνω 10% του χρόνου για αστυφυλάκων και πιθανότατα περνάω. Η διαμονή μέσα στη σχολή πόσους μήνες κρατάει; Απ' όσο γνωρίζω μένεις μέσα μόνο τον πρώτο χρόνο και μετά γυρνάς μόνο για εξετάσεις στα μαθήματα ισχύει αυτό;
Γενικά θέλω πληροφορίες για τα χρονικά διαστήματα Μέχρι να τελειώσει η φοίτηση ουσιαστικά και να αποφοιτήσεις
Η σχολή πλέον είναι 3 ετής. Είσαι 6 μηνες μεσα και 6 μηνες πρακτικη μεχρι να τελειωσεις τη σχολη


Δηλαδή μένεις μόνο 6 μήνες; Και αυτό ήταν δεν ξαναμενεις μέσα;
Η 6 μήνες τον χρόνο για τρία χρόνια;
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από hazardous »

TasosPapp έγραψε: Τρί Σεπ 19, 2023 4:11 pm
hazardous έγραψε: Δευ Σεπ 18, 2023 2:54 pm
TasosPapp έγραψε: Δευ Σεπ 18, 2023 1:18 pm Γεια σας θέλω να με βοηθήσει όποιος ξέρει. Θ κάνω 10% του χρόνου για αστυφυλάκων και πιθανότατα περνάω. Η διαμονή μέσα στη σχολή πόσους μήνες κρατάει; Απ' όσο γνωρίζω μένεις μέσα μόνο τον πρώτο χρόνο και μετά γυρνάς μόνο για εξετάσεις στα μαθήματα ισχύει αυτό;
Γενικά θέλω πληροφορίες για τα χρονικά διαστήματα Μέχρι να τελειώσει η φοίτηση ουσιαστικά και να αποφοιτήσεις
Η σχολή πλέον είναι 3 ετής. Είσαι 6 μηνες μεσα και 6 μηνες πρακτικη μεχρι να τελειωσεις τη σχολη


Δηλαδή μένεις μόνο 6 μήνες; Και αυτό ήταν δεν ξαναμενεις μέσα;
Η 6 μήνες τον χρόνο για τρία χρόνια;
Πιστεύω ηταν απλο αυτο που εγραψα. Για 3 χρονια θα εισαι 6 μηνες στη σχολη και 6 μηνες πρακτικη.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Yetii
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2023 4:15 pm
Επικοινωνία:

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Yetii »

Καλησπέρα, μια ερώτηση θέλω να κάνω, κάποιος που περνάει σχολή αστυφυλάκων έχει την δυνατότητα να κάνει στρατιωτική θητεία?
Yetii
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2023 4:15 pm
Επικοινωνία:

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Yetii »

Καλησπέρα, μια ερώτηση θέλω να κάνω, κάποιος που περνάει σχολή αστυφυλάκων έχει την δυνατότητα να κάνει στρατιωτική θητεία?
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από hazardous »

Yetii έγραψε: Τρί Οκτ 10, 2023 4:19 pm Καλησπέρα, μια ερώτηση θέλω να κάνω, κάποιος που περνάει σχολή αστυφυλάκων έχει την δυνατότητα να κάνει στρατιωτική θητεία;
Καλησπέρα φίλε. Όχι δεν μπορείς να κάνεις θητεία αν περάσεις αστυφυλάκων, εκτός αν μπεις πρωτα στρατο και δωσεις μετα πανελληνιες.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
FanisT
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2022 1:48 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Ενδιαφέροντα: Boxing, Fitness
Επικοινωνία:

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από FanisT »

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι απαγορευτικο για ένα άτομο με μαθησιακές δυσκολίες όπως δυσλεξία ή δεπυ να εισαχθεί στη σχολή αστυφυλάκων αλλά και να την περατώσει. Διάβασα ότι βάσει νόμου απαγορεύεται απλά ήθελα να ξέρω μήπως οι επιτροπές δείχνουν κάποια κατανόηση κατά τον έλεγχο του ατόμου. Όλα αυτά εφόσον αυτές οι μαθησιακές δυσκολίες δεν προκαλούν σοβαρό πρόβλημα στην καθημερινότητα του ατόμου.
Επισκέπτης

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν σε ελέγχει κάποιος αν έχεις μαθησιακές δυσκολίες. Αν περάσεις τις ΠΚΕ (που δεν είναι κατι δυσκολο) περνάς κανονικά.
Yetii
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2023 4:15 pm
Επικοινωνία:

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Yetii »

Μια ερώτηση, αν περάσεις σχολή αστυφυλάκων, η πόλη που θα σε στείλουν είναι τυχαία; Επίσης μπορώ να πάρω μετεγγραφή από αυτή που με έστειλαν σε κάποια άλλη?
Yetii
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2023 4:15 pm
Επικοινωνία:

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Yetii »

Επίσης μετά την σχολή, υπάρχει η δυνατότητα κάποιος να βγάλει στρατιωτικά σχολεία πχ ΣΒΕΑ, ΣΥΚ κτλπ; Αν ναι πως; Πρέπει να πάει σε συγκεκριμένη ομάδα της αστυνομίας?
Yetii
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2023 4:15 pm
Επικοινωνία:

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Yetii »

Γνωρίζει κάποιος αν περάσεις αστυφυλάκων ποτε παρουσιάζεσαι στην σχολή;
Yetii
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2023 4:15 pm
Επικοινωνία:

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Yetii »

Όσον αφορά την παραπάνω ερώτηση μου, χω διαβάσει σε κάποιες σελίδες ότι παρουσιάζεσαι Οκτωβρίο και σε άλλες ότι μπορεί να υπάρχει καθυστέρηση για κάποιους μήνες; Τι ισχύει?
Chris132

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Chris132 »

Ξέρεις κανείς αν μείνει έγκυος μια γυναίκα κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης στην αστυφυλάκων τί γίνεται;
Lambros2000

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Lambros2000 »

Καλησπερα. Ηθελα να ρωτησω. Γινονται περετερω υγειονομικες εξετασεις και κατα τη διαρκεια της φοιτησης ή οταν αποφοιτησεις; Και αν ναι τι εξετασεις;
KwstisMp

Re: Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από KwstisMp »

Πότε θα γίνουν πκε γνωρίζουμε;
Αιτήσεις στα τμήματα πότε κάνουμε για πανελλήνιες φέτος;
ElenhMp

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ElenhMp »

Απ' όσο γνωρίζω μέχρι 26 μπαίνουν στην αστυνομία μέσω πανελλαδικών. Απ' όσους είναι μέσα τώρα ισχύει αυτό; Έχει μπει κανένας 24-25 που να είναι μέσα τώρα στις σχολές;
Δίνω φέτος αγωνίσματα με 10% από πέρυσι και λογικά θα μπω αστυφυλάκων
Μια ερώτηση στις εξάμηνες πρακτικές η αστυνομία πληρώνει δωμάτια πχ σε ξενοδοχείο; Η σε δομές ή πληρώνεις μόνος σου τη διαμονή;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες