ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από Terminator »

1) http://www.diamantisgiannis.gr/frontend/articles.php?cid=702) θα το γνωρίσεις οταν μπείς μέσα στην σχολή

3) δεν υπάρχουν όρια οσον αφορά τα ταξίδια όπως το εμπορικό ναυτικό που σου λέει θέλω τόσους μήνες Ταξίδι αλλά κάθε καλοκαίρι έχει απόπλου ταξίδι

4) https://enstoloi.net/ergalia/neo-misthologio-2017/

5) για ποιο πράγμα να πας εξωτερικό για μεταπτυχιακό ή σε ΝΑΤοική βάση;

iasonass
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 18, 2017 11:15 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από iasonass »

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, απο εκπαιδευση εννοω εχει κατι εξτριμ; Ναι σε βαση ελεγα
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από Terminator »

Η εκπαίδευση χωρίζεται σε ναυτική (τα καλοκαιρινά απόπλου δηλαδή), στρατιωτική εκπαίδευση και ακαδημαική εκπαίδευση. Ακαδημαική εκπαίδευση μπορείς να βρείς τα μαθήματα στο ίντερνετ και να δείς τι διδάσκονται (http://smyn.hellenicnavy.gr/index.php/ekpaideysi/didaskomena-mathimata/a-tetramino).

Υπάρχει πιθανότητα να πας έξω ως στρατιωτικός ακόλουθος ως αξιωματικός σε μεγαλύτερο βαθμό
AirGreek
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιουν 26, 2017 12:13 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από AirGreek »

Καλησπέρα σας, Γνωρίζει μήπως κάποιος από ποια σχολή στελεχώνονται τα ελικόπτερα του Πολεμικού Ναυτικού, δεν εννοώ τους πιλότους που προέρχονται από τη Σ. Ε. Ν. Αλλά το πλήρωμα που βρίσκετε εντός του ελικοπτέρου σε κάθε είδους αποστολές, κυρίως σε έρευνας και διάσωσης ;

Επίσης θα ήθελα να κάνω την ίδια ερώτηση για τα πληρώματα των ελικοπτέρων της Πολεμικής Αεροπορίας καθώς και του Στρατού Ξηράς.

Ευχαριστώ πολύ.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από Terminator »

Τα ελικόπτερα του πολεμικού ναυτικού μην μπερδεύεσαι επανδρώνονται απο αξιωματικούς που προέρχονται απο την ΣΝΔ και φυσικά τους πιλότους δεν έχει καμιά σχέση με την έρευνα και την διάσωση. Η έρευνα και διάσωση είναι αποστολή του Λιμενικού Σώματος στην θάλασσα και εναέρια στην Πολεμική Αεροπορία που οι πιλότοι του σώματος έρευνας και διάσωσης είναι κατά κύριο λόγο απο την Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων. Του στρατού ξηράς αντίστοιχα το πλήρωμα επανδρώνεται απο αξιωματικούς και υπαξιωματικούς της Αεροπορίας Στρατού.
Dimitra2
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Δεκ 20, 2017 3:13 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από Dimitra2 »

Γεια σας, επειδή έχω αρχίσει να σκέφτομαι για το τι θα ακολουθήσω, μήπως μπορεί κάποιος να μου πει η κάθε ειδικότητα στην σμυν τί ακριβώς κάνει; ξέρω πως δεν διαλέγουμε εμείς ειδικότητα.
trilobitis

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από trilobitis »

Στην παρούσα φάση για το ΠΝ, κάθε ειδικότητα (με ελάχιστες εξαιρέσεις) θα κάνει καράβι για τουλάχιστον 15 χρόνια σε υποστελεχωμένα πλοία (δλδ έξτρα καθήκοντα και τραγικές υπερωρίες σε ταξίδια). Αν κρίνεις πως αξίζουν τον μισθό, την όποια μονιμότητα και περίθαλψη, κάνε το. Προσπάθησε να αποφύγεις ΑΡΜ/ΜΗΧ αλλά σχετικά είναι όλα.
Δημήτρης

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλησπέρα ! Γνωρίζετε ποιος είναι ο μισθός ενός υπαξιωματικού; Κατά τη διάρκεια φοίτησης στην σμυν υπάρχει κι εκεί μισθός;
ΓαβριελαΤ.

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από ΓαβριελαΤ. »

Καλησπέρα, θα ήθελα να μάθω με ποια διαδικασία παίρνετε ειδικότητες μέσα στην σχολή;
TZITZIKAKOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Σεπ 10, 2012 11:07 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από TZITZIKAKOS »

Σχετικά με τις ειδικότητες μία πολύ καλή είναι να πας στα σκυλιά του ναυτικού ως συνοδός.
The Marine
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 10:54 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από The Marine »

Υπάρχει κάποιος με μυωπία που να πέρασε την υγειονομική επιτροπή της ΣΜΥΝ να μου πει με σιγουριά πόσο είναι το όριο μυωπίας και αν εξετάσθηκε με γυαλιά η όχι. Ευχαριστω.
"Θαρσείν Χρή" ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ
Γιώργος

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από Γιώργος »

Πόσα ταξίδια γίνονται και πόσες μέρες
Κωνσταντινος

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από Κωνσταντινος »

Παιδιά μήπως γνωρίζεται πόσες πιθανότητες εχει κάποιος να πάρει την ειδικότητα που θέλει γιατο πχ εγω που είμαι απο οικονομικά θα ηταν άκυρο να με πετάξουν ηλεκτρολόγο. Έχω έναν αξιοπρεπή βαθμό 16500 μόρια αλλα λέει οτι παει και ανάλογα με τις ανάγκες του σώματος. Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από GeoCommand »

10% ;
Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης