Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
karabill
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 1:53 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από karabill »

Δεν μπορει να ξαναμπει σσε και γενικα στρατο ξηρας! Μονο πολεμικο ναυτικο ή αεροπορια! Σαφως και πρεπει να χτυπαει το κεφαλι του στον τοιχο παντως : Ρ
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"
Άβαταρ μέλους
mariflo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 20, 2011 3:29 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από mariflo »

ΛΑΘΟΣ μπορει να ξαναδηλωσει τη σχολη το παιδι και εγω φετος το ιδιο λαθος εκανα. Πηρα τηλ στην Ευελπιδων και μου ειπαν ναι μπορουν οσι εχουν παραιτηθει γι απροσωπικους λογους μπορουν να ξαναδηλωσουν τη σχολη!
Αναστασία

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Αναστασία »

Παραιτηθηκα απο την σχολη σσε τον σεπτεμβριο του 2012 αφου εκατσα πρωτα 6 ΜΕΡΕΣ και μου εστειλαν τον ιουλιο του 2013 οτι πρεπει να τους πληρωσω 395 ευρω! Γινεται να το κανουν αυτο;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αναστασία έγραψε:Παραιτηθηκα απο την σχολη σσε τον σεπτεμβριο του 2012 αφου εκατσα πρωτα 6 ΜΕΡΕΣ και μου εστειλαν τον ιουλιο του 2013 οτι πρεπει να τους πληρωσω 395 ευρω! Γινεται να το κανουν αυτο;


εγκόλπιο ΣΣΕ

Αναφέρει κάπου και για την παραίτηση ενος σπουδαστή! Εικόνα

κωστας

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από κωστας »

Παιδια τι παιζει για παραιτηση αποΣΜΥ ενος δευτεροετη οπου εχει δυμπληρωσει 11 μηνες και κατι, τετοια εποχη δηλαδη ενω ειχε μπει 16 σεπ 2013;
Άβαταρ μέλους
Nikos Chatzoglou
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2015 3:44 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Nikos Chatzoglou »

κωστας έγραψε:Παιδια τι παιζει για παραιτηση αποΣΜΥ ενος δευτεροετη οπου εχει δυμπληρωσει 11 μηνες και κατι, τετοια εποχη δηλαδη ενω ειχε μπει 16 σεπ 2013;


Φίλε πέρασες πρώτα όλο το έτος σαν άσσος και παραιτήθηκες αφου έγινες δευτεροετής;
Για ποιο λόγο;

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Terminator »

Υποχρεούσε να καταβάλεις αποζημείωση υπερ του δημοσίου σύμφωνα με άρθρο 8 του Ν.1911/1990 και του Άρθρου 1 παράγραφος 16 Ν.3257/2004
Ευτυχία

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Ευτυχία »

Έχω ακούσει (δεν ξέρω βέβαια εάν ισχύει) ότι εάν κάποιος παραιτηθεί από κάποια στρατιωτική σχολή έχει το δικαίωμα να κάνει εγγραφή σε κάποια άλλη σχολή της θέλησής του;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Terminator »

Ευτυχία έγραψε:Έχω ακούσει (δεν ξέρω βέβαια εάν ισχύει) ότι εάν κάποιος παραιτηθεί από κάποια στρατιωτική σχολή έχει το δικαίωμα να κάνει εγγραφή σε κάποια άλλη σχολή της θέλησής του;


Αυτό ισχύει εάν σε απορρίψουν απο την σχολή γιατί δεν πέρασες τα αθλήματα ή σου βρήκαν σοβαρό πρόβλημα υγείας ή δεν πέρασες τα ψυχοτεχνικά και μπορείς να μπείς στην επόμενη σχολή προτίμησης που συμπλήρωσες στο μηχανογραφικό σου καθ υπέρβαση των θέσεων. Εαν παραιτηθείς όχι μόνο δεν παιρνάς σε άλλη σχολή αλλά θα σου έρθει και έμβασμα στο σπίτι μετά απο μήνες να πληρώσεις τα σπασμένα επειδή παραιτήθηκες που δεν είναι μικρό ποσο είναι καμιά 400 ευρώ κοντά.

Πρώην δόκιμος

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Πρώην δόκιμος »

Γειά σας! Ένα ξαδερφακι μου παραιτήθηκε φέτος από στρατιωτική σχολή και το θελε πολύ ο *****. Σκέφτεται να ξαναπάει αλλά είχε μπει πρώτος στη σχολή ξέρετε κ έφαγε πολύ πηδημα... Άσε που αν ξαναπάει θα τον θυμούνται λέει και θα τον φτύνουνε χαχα! Να ξαναπάει ή να κάτσει στα αβγά τ;

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από marsupilami »

Φιλε νομιζω πως δεν μπορει ναξανα παει στην σχολη διοτι παραιτηθηκε...
Άβαταρ μέλους
Nikos Chatzoglou
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2015 3:44 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Nikos Chatzoglou »

Πρώην δόκιμος έγραψε:Γειά σας! Ένα ξαδερφακι μου παραιτήθηκε φέτος από στρατιωτική σχολή και το θελε πολύ ο *****. Σκέφτεται να ξαναπάει αλλά είχε μπει πρώτος στη σχολή ξέρετε κ έφαγε πολύ πηδημα... Άσε που αν ξαναπάει θα τον θυμούνται λέει και θα τον φτύνουνε χαχα!Να ξαναπάει ή να κάτσει στα αβγά τ;

Ας δοκιμάσει για άλλη στρ σχολή.

Γιατί παραιτήθηκε;

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Terminator »

EΑν παραιτήθηκε πριν ορκιστεί μπορεί να ξαναδώσει αλλά να περιμένει τα χειρότερα απο τους παλιότερους απο άποψη καψωνιού. Αν παραιτήθηκε αφότου ορκίστηκε τότε δεν μπορεί να ξαναπάει συν του ότι απο όσο ξέρω σου στέλνω και ένα χαρτάκι να πληρώσεις τα ''σπασμένα''
Τάσος

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Τάσος »

Χαίρετε. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Είχα περάσει πέρυσι (2018) στη ΣΣΕ και έκανα τη βλακεία να φύγω μετά από 10 μέρες. Το μετάνιωσα και σκέφτομαι να ξαναπάω. Όμως μου είπαν ότι έχει αλλάξει η νομοθεσία και ότι δεν μπορώ να πάω ούτε εκεί ούτε σε άλλη στρατιωτική σχολή. Τελικά τι ισχύει; Στη θέση μου έχουν βρεθεί πολλά παιδιά στο παρελθόν. Δεν μπορεί να μας τιμωρούν έτσι. Ευχαριστώ πολύ.
Βασιλης

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Βασιλης »

Κι εγω περασα περυσι (2018) στην ΣΣΕ και εφυγα (παραιτηθηκα) πριν ορκιστω και θελω να ξαναγυρισω αλλα κι εμενα μ ενημερωσαν πως δεν μπορω να παω ουτε εκει ουτε σε αλλη Στρατιωτικη σχολη. Αν ξερει καποιος υπευθυνα τι ισχυει με την νομοθεσια ας μας ενημερωσει. Αν μαθεις Εγκυρα κατι για τηνπεριπτωση μας συμφωνα με την ισχυουσα νομοθεσια ενημερωσε με αν θελεις!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης