Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από GeoCommand »

Χαμένος έγραψε:Δεκτο. Αλλα εγω αποχωρησα απο την ΣΜΥΑ Τεχνολογικη κατευθυνση πριν λιγες μερες. Ρωταω τωρα αν μπορω να ξαναπερασω στην ΣΜΥΑ αλλα σε αλλη κατευθυνση της. Αφου ειναι η ιδια σχολη ουσιαστικα και αποχωρησα απο αυτη επιτρεπεται να ξαναπερασω;


Τηλέφωνο στη σχολή , μόνη λύση για σιγουριά.

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Ανώνυμος-η ®🇬

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Ανώνυμος-η ®🇬 »

Εφόσον έφυγες μετά την ορκομωσία, δυστυχώς δεν μπορείς να ξαναδώσεις γενικά για στρατιωτικές σχολές. Αλλά τι σε νοιάζει;

Και εγώ είχα παραιτηθεί κάποτε!!

Βάσανο οι στρατιωτικές σχολές. Προετοιμάζουν πολύ καλούς δημόσιους υπάλληλους.

Ανώνυμος-η

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Ανώνυμος-η »

Καλά μπες εσύ και μετά έλα να μας τα πεις!!
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από GeoCommand »

Ανώνυμος-η ®🇬 έγραψε:Εφόσον έφυγες μετά την ορκομωσία, δυστυχώς δεν μπορείς να ξαναδώσεις γενικά για στρατιωτικές σχολές. Αλλά τι σε νοιάζει;

Και εγώ είχα παραιτηθεί κάποτε!!

Βάσανο οι στρατιωτικές σχολές. Προετοιμάζουν πολύ καλούς δημόσιους υπάλληλους.

Παρόλο που το προσωπικό και των τριών κλάδων των Ε. Δ. αμοίβεται -αυτό έλειπε (!)- από το δημόσιο , το "δημοσιοϋπαλληλίκι" σαν νοοτροπία πηγάζει από τους άλλους δημ. υπαλλήλους [λ. χ. εκπαιδευτικοί (δυστυχώς) και λοιποί...]. Αφενός η εκπαίδευση τους είναι εξαιρετικά απαιτητική και απαιτεί επιμονή και θέληση αφετέρου η μονιμοτητητα και η σταθερότητα του μισθού είναι μια ελάχιστη διευκόλυνση συγκριτικά με την επικινδυνότητα του έργου που επιτελούν.

;*Τίποτα δεν είναι απόλυτο. Ασφαλώς υπάρχουν και εξαιρέσεις*

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Ανώνυμος-η ®🇬

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Ανώνυμος-η ®🇬 »

Όταν εισαχθείτε και εσείς σε μια στρατιωτική σχολή θα καταλάβετε ότι οι περισσότεροι έχουν επιλέξει μια στρατιωτική σχολή για την επαγγελματική αποκατάσταση. Πιστεύετε πως όντως όλα αυτά τα παιδιά που σπουδάζουν σε μια τέτοιο σχολή το ήθελαν απο μικρά παιδιά;Πραγματικά με εντυπωσιάζει που ξαφνικά μετατραπήκαμε όλοι σε πατριώτες. Επιπροσθέτως πάνω σε αυτό που αναφέρατε σχετικά με την εκπαίδευση. Εγώ ουδέποτε έθιξα τέτοιο θέμα. Συνεπώς το επιχείρημα σας είναι αίολο. Αντιθέτως ομολογώ ότι είναι αρκετά απαιτητική. Τέλος, αφού αναφέρατε το κομμάτι της επικινδυνότητας έχω να σας πω πως αυτά τα επαγγελματά που αξίζουν αυτόν τον τίτλο είναι αυτά του πιλότου του αλεξιπτωτιστή και του δύτη (ουκ, μακ). Οι υπόλοιπες ειδικότητες που αποτελούν και το μεγαλύτερο κομμάτι των ενόπλων δυνάμεων μόνο επικίνδυνες δεν είναι!

Σας το λέω απο προσωπική εμπειρία, απο τα παιδιά που βρίσκονται εκεί μέσα , λίγα αξίζουν να φορούν το εθνόσημο, μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού μου!

petros

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από petros »

kaΛησπερα. εχω φυγει ωσ επιλαχων το 2018 απο σσε για αεροπορια, μπορω να γυρισω με το 10 τοισ εκατο, δεν ορκιστηκα
a.

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από a. »

Καλησπέρα σε όλους, Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος σε πόσο χρονικό διάστημα απ τη στιγμή της υποβολής παραίτησης μπορεί κάποιος να προσληφθεί από άλλη δουλειά. Έχω συμπληρώσει τα αναγκαστικά χρόνια υπηρεσίας εδώ και 2 χρόνια οπότε αυτό δεν είναι εμπόδιο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Νίκος

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Νίκος »

Ξέρει κανείς άμα κάποιος παραιτηθεί από την σμυ ενώ ήτανε σώματα άμα μπορεί να δηλώσει να πάει όπλα;
Annamaria
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 07, 2021 11:47 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Annamaria »

Ορκίστηκα σε στρατιωτικη σχολη πριν ένα μήνα αλλά τελικά αποφάσισα πως δεν μου αρεσει το μέλλον που μου προσφέρει. Αν παραιτηθώ θα μπορω να κάνω 10 τοις εκατο για αστυνομία η να δώσω πανελληνιες για άλλη ένοπλη δύναμη;
Katerina5yeidj
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Οκτ 10, 2022 3:25 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Katerina5yeidj »

Ήμουν σμυ για 3 εβδομάδες, παραιτήθηκα πριν την ορκομωσία και τώρα το μετάνιωσα, υπάρχει περίπτωση να μπορώ να ξανά πάω με 10% ή με το να ξανά δώσω πανελλήνιες?
georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από georgekir »

Ναι μπορείς με το 10% να ξαναμπείς
georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από georgekir »

Ναι με την προϋπόθεση ότι θα ξανά περάσεις αθλήματα κλπ
Natalie
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 28, 2023 11:43 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση από Στρατιωτική Σχολή

Δημοσίευση από Natalie »

Καλησπέρα, έστω ότι κάποιος έχει δηλώσει στο μηχανογραφικό το τμήμα ιπταμένων της Ικάρων και την ΣΜΥΑ. Εάν περάσει στην σμυα και παραιτηθεί κατά την διάρκεια της βασικής εκπαίδευσης, υπάρχουν πιθανότητες να τον καλέσουν αργότερα ως επιλαχόντα στην Ικάρων ή διαγράφεται τελείως από την αεροπορία τουλάχιστον για το τρέχον έτος;
Kapoios98

Re: Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Kapoios98 »

Απ' την στιγμή που θα ορκιστείς και παραιτηθείς. Μετά έχει πετάξει το πουλάκι! Όχι δεν σε καλούν νομίζω δεν μπορείς να ξαναδώσεις... Στρατό αεροπορία Ναυτικό
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες