Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Τάσος

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Τάσος »

Βασίλη, δεν μπόρεσα ακόμη να βγάλω άκρη.
Bill

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Bill »

KΙ εγώ το έχω ακούσει αυτό δεν μπορείς να πας σε καμία στρατιωτική σχολή, εχει αλλάξει η νομοθεσία και σιγουρα του σώματος που ειχες περάσει.
Πάνος

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Πάνος »

απο οποιαδήποτε στρατιωτική σχολή και αν παραιτηθείς θα πληρώσεις την ίδια αποζημίωση;
Βασιλης

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Βασιλης »

Τασο το ψαχνω κι εγω το θεμα και ατι προκυψει θα σ ενημερωσω. Παντως απο σιγουρες πηγες, σπουδαστες που ειχαν παραιτηθει απο την ΣΣΕ παλαιοτερα (οχι πολυ παλια βεβαια) ξαναμπηκαν στην ΣΣΕ στην ιδια σχολη δηλαδη την επομενη η τη μεθεπομενη χρονια!
Τάσος

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Τάσος »

Βασίλη, αν θες στείλε μου ένα email στο hippasos (papaki) gmx (teleia) com για να συντονιστούμε. Καλό θα ήταν να επικοινωνήσουμε άμεσα.
John

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από John »

Εάν παραιτηθείς από στρατιωτικη σχολη δεν μπορείς να ξαναπείς στην ίδια σχολή στα σίγουρα, εάν θες άλλη σχοκη τότε νομίζω ότι γίνεται αν και αρκετοί κάνουν 10 % το καλόκαιρι, επίσης εαν θες να φύγεις μπορείς χωρίς να πληρώσεις όσο είσαι πρωτοετής δηλαδή μέχρι να περάσεις όλα τα μαθήματα του 1ου έτους Ιουνίου, ή για όσους μενουν σε μαθημα τον αύγουστο οπου αμα εχεις κανει 10% για αλλη σχολη , ξερεις και τα αποτελεσματα για το άμα μπήκες στη σχοκη που ήθελες, για άλλη στρατιωτικη σχολη μπορείς να κάνεις 10 % στα πρώτα 2 χρόνια όπου έχεις αυτή την δυνατότητα ή άμα θες ξαναδινεις πανελληνιες και φεύγεις οπότε θες για άλλη στρατοτικη σχολη
Dhmhtrhs

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Dhmhtrhs »

Γειας σας! Εχω περασει λογικα ΣΣΕ αλλα εχω αποφασισει για προσωπικους λογους να μην παω. Εχω δηλωσει βεβαια στο μηχανογραφικο σχολες περα των στρατιωτικων. Σε αυτη την περιπτωση τι γινεται αν θελω να περασω στην πρωτη επιλογη απο τα Πολυτεχνεια; Δεν θαα εμφανιστω την πρωτη μερα. Πρεπει να ξαναδωσω Πανελληνιες ή με το 10% για να περασω σε Πολυτεχνειο;
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από GeoCommand »

Dhmhtrhs έγραψε:Γειας σας! Εχω περασει λογικα ΣΣΕ αλλα εχω αποφασισει για προσωπικους λογους να μην παω. Εχω δηλωσει βεβαια στο μηχανογραφικο σχολες περα των στρατιωτικων. Σε αυτη την περιπτωση τι γινεται αν θελω να περασω στην πρωτη επιλογη απο τα Πολυτεχνεια; Δεν θαα εμφανιστω την πρωτη μερα. Πρεπει να ξαναδωσω Πανελληνιες ή με το 10% για να περασω σε Πολυτεχνειο;


Αν δεν παρουσιαστείς σημαίνει ότι ουδεποτε δήλωσες στρατιωτικές. Εχω την εντύπωση ότι πηγαίνεις απευθείας στην επόμενη επιλογή. Πάρε κάνα τηλέφωνο στην Ευελπίδων και ρωτά

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Χαμένος

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Χαμένος »

Καλησπερα. Περασα ΣΤΥΑ αλλα εφυγα μετα την ορκομοσια γινεται να περασω του χρονου σε αλλη κατευθυνση της ΣΜΥΑ;
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από GeoCommand »

Χαμένος έγραψε:Καλησπερα. Περασα ΣΤΥΑ αλλα εφυγα μετα την ορκομοσια γινεται να περασω του χρονου σε αλλη κατευθυνση της ΣΜΥΑ;


καλησπέρα, για ποιο λόγο έφυγες;

παραίτηση;

; αν θες απαντάς

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Χαμένος

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Χαμένος »

Ήταν ένα λάθος της στιγμής... Ένιωθα ότι πνιγομουν και έτσι έφυγα. Γνωρίζετε αν γίνεται να γυρίσω σε άλλη κατεύθυνση του χρόνου;
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από GeoCommand »

Χαμένος έγραψε:Ήταν ένα λάθος της στιγμής... Ένιωθα ότι πνιγομουν και έτσι έφυγα. Γνωρίζετε αν γίνεται να γυρίσω σε άλλη κατεύθυνση του χρόνου;
Βρήκα αυτό: Όσοι αποχωρούν σε οποιοδήποτε έτος σπουδών από μία στρατιωτική σχολή Προκειμένου να εγγραφούν σε άλλη στρατιωτική σχολή «ή σε παραγωγική σχολή Των Σωμάτων Ασφαλείας» δεν έχουν υποχρέωση καταβολής της αποζημίωσης

Δεν ξέρω με σιγουριά (φέτος δίνω), θα ψάξω Και θα ρωτήσω και γνωστούς. Πάντως καλού κακού παρε τηλ και ρώτα στη σχολή για να μην χάσεις έτος.

Το email μου :giorgoskourmousis7@gmail.com Αν θες να μου πεις τίποτα για τη βασική εκπαίδευση

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Χαμένος

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Χαμένος »

Μάλλον δεν κατάλαβες δεν θέλω να πάω στην επόμενη επιλογή μου θέλω του χρόνου να περάσω σε άλλη κατεύθυνση της ΣΜΥΑ από την οποία αποχώρησα και θα ήθελα να μάθω αν γίνεται
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από GeoCommand »

Χαμένος έγραψε:Μάλλον δεν κατάλαβες δεν θέλω να πάω στην επόμενη επιλογή μου θέλω του χρόνου να περάσω σε άλλη κατεύθυνση της ΣΜΥΑ από την οποία αποχώρησα και θα ήθελα να μάθω αν γίνεται
Κατάλαβα τι λες γι'αυτό και σου παραθέτω τα παραπάνωΑφού σου λέει ότι δεν υποχρεούσε να πληρώσεις αν φύγεις από την μια στρ. Σχολη για να πας σε αλλη άρα λογικά επιτρεπεται.

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Χαμένος

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Χαμένος »

Δεκτο. Αλλα εγω αποχωρησα απο την ΣΜΥΑ Τεχνολογικη κατευθυνση πριν λιγες μερες. Ρωταω τωρα αν μπορω να ξαναπερασω στην ΣΜΥΑ αλλα σε αλλη κατευθυνση της. Αφου ειναι η ιδια σχολη ουσιαστικα και αποχωρησα απο αυτη επιτρεπεται να ξαναπερασω;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες