Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Anonymous »

roverr24 έγραψε:Παραιτηθηκε πριν την ορκωμοσια οποτε δε παιζει αγχος

αλλα στα 23 δε σε παιρνουν



ναι αλλά μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για εποπ όμως. Θετικότατο και αυτό.

Συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση έλειπα και δεν το έιδα.
Kostantinos

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Kostantinos »

-Καλησπέρα σε όλους. Ηθελα να ρωτησω : Σε περιπτωση που δηλωσω καποια στρατιωτικη σχολη και δεν θελησω ενταχτω σε αυτην για τον Α ή Β λόγο που ξαφνικα προεκυψε, μπορω να εγγραφω στην επομενη σχολη της προτιμησης μου; Εικόνα Εχω ακουσει πως μπορω απλα να μην παρουσιαστώ στις εξετάσεις υγείας και τις λοιπά αθλητικά τεστ. Αυτό ισχυει οντως;

-Επίσης ξέρω σιγουρα ότι σε σχολες όπως των ικάρων μπορείς να παραιτηθείς στο πρώτο χρόνο της εκπαιδευσής σου και να γράφτεις στην επόμενη σχολη του μηχανογραφικου σου. Ισχυει για τις περισσοτερες απ τις σχολεσ; Και αν ναι σε ποιεσ;

-Και κατι ακομα : Αν παραιτηθεις μεσα σε καποια σχολη ή δεν πας στις προκαταρκτικές εξετάσεις της σχολης. Τον επομενο χρονο εχεις δικαιωμα να ξαναδηλώσεις στρατιωτικές σχολές.

Παιδια ευχαριστω εκ των προτερων.

Υ. Γ. Ειμαι λιγο βιαστικος και για αυτο το λογο δεν προλαβαινω να βαλω τονους παντου!

lefterisg
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2009 12:14 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από lefterisg »

Τις προκαταρκτικές εξετάσεις τις δίνεις πρίν μπείς στη σχολή, οπότε αν δεν παρουσιαστείς σε αυτά αυτόματα ακυρώνεσαι και δεν συμμετέχεις, ενώ την επόμενη χρονιά μπορείς να ξαναδηλώσεις χωρίς κανένα πρόβλημα. Τώρα αν μπείς σε κάποια σχολή και παραιτηθείς δεν μπορείς να πάς σε κάποια άλλη σταρτιωτική σχολή, ούτε να ξανασυμμετέχεις οποιαδήποτε άλλη χρονιά σε άλλη. Το δικαίωμα παραίτησης το έχεις με το πέρας κάποιων ετών (5 νομίζω, αλλά δεν είμαι σίγουρος). Όλα όσα ρωτάς τα λέει αναλυτικά η εγκύκλιος...
Konstantinos

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Konstantinos »

Δηλαδη αν περασω σε καποια σχολη και τον πρωτο χρονο παραιτηθω, μπορω να παω στην επομενη σχολη που ειχα δηλωσει στο μηχανογραφικο μου; Οπως δηλαδη γινεται και με τους ικαρους. Αν δεν τα βγαζεις περα τον πρωτο χρονο παραιτησαι και πας στην επομενη σχολη που εχεις δηλωσει στο μηχανογραφικο σου. Χωρις να χρειαστει να ξαανδωσεις πανελληνιες.
lefterisg
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2009 12:14 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από lefterisg »

Κάτι τέτοιο δεν γίνεται. Στους Ίκαρους συμβαίνει αν το πρώτο χρόνο αποτύχεις, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται ακόμα.
Kostantinos

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Kostantinos »

Δηλαδη εισαι 100% σιγουρος; Ξερω οτι παντως αν δεν εμφανιστεις στις εξετασεις η στο στρατοπεδο την πρωτη μερα ειναι σαν να μην το δηλωσες στο μηχανογραφικο σου.
lefterisg
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2009 12:14 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από lefterisg »

Το να μην εμφανιστείς στις εξετάσεις δεν θα σου πεί κανένας τίποτα. Αλλά γιατί αν περάσεις να μην πας και να φας τη θέση από κάποιον άλλο...
lefterisg
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2009 12:14 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από lefterisg »

Η εγκύκλιος αναφέρει:
Σε περίπτωση παραιτήσεως σπουδαστή από ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ για προσωπικούς λόγους, τοτε αυτός δεν υπάγεται στην περίπτωση των υποψηφίων των υποπαραγράφων 10β και 10δ (διαγραφή για λόγους υγείας) και δεν έχει δικαίωμα εισαγωγής στη Σχολή ή Τμήμα της επόμενης προτίμησης του που έχει στο μηχανογραφικό δελτίο.

Konstantinos

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Konstantinos »

Οχι φιλε δεν σκοπευω να κανω κατι τετοιο. Απλα χτυπα ξυλο πως κατι γινεται και αλλαζουν αρδην τα σχεδια σου και φυσικα δεν θες να επιγχειρησεις να ξαναδωσεις πανελληνιες. Ευχαριστω παρα πολυ παντως. Μακαρι τα ματια μου να αντεξουν τις εξετασεις στο στρατο, γιατι το μυαλο μου φτανει πιστευω για να περασω θεωρητικα. Να εισαι καλα :) " Αιεν υψικρατειν! "
Konstantinos

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Konstantinos »

Αυτο το γνωριζω εγω αναφερομαι στο γεγονος να μην εμφανιστεις στις εξετασεις πριν την εισοδο στη σχολη ή να μην εμφανιστεις την πρωτη μερα.
lefterisg
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2009 12:14 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από lefterisg »

Λοιπόν:
Αν δεν παρουσιαστείς σε οποιοδήποτε στάδιο των ΠΚΕ, δε συνεχίζεις και θεωρήσαι από το Υπουργείο Μάθησης και Θρησκευμάτων ως να μην είχες δηλώσει τη Σχολή.(Οπότε κανένα πρόβλημα)

Αν δεν πας τη μέρα κατατάξεως θα θεωρηθείς ότι ουδέποτε παρουσιάσθηκες για κατάταξη.(Οπότε και εδώ κανένα πρόβλημα από όσο καταλαβαίνω)
Konstantinos

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Konstantinos »

Εισαι Θ Ε Ο Σ... Εσυ φιλε Λευτερη επιτρεπεται να μου πεις που εχεις περασει/εργαζεσαι?
lefterisg
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2009 12:14 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από lefterisg »

Καλή επιτυχία! Είμαι φοιτητής, αλλά συμμετείχα και εγώ το 2008 και κάτι ξέρω πάνω κάτω, ενώ θα συμμετέχω και φέτος με το 10%...
sav25
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Απρ 16, 2010 11:21 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από sav25 »

Παιδια, ξερει κανεις ποσα ειναι τα χρηματα που δινεις στη σχολη ικαρων σε περιπτωση παραιτησης σου; Για ευελπιδων ακουσα πως ειναι 18500 ευρω... Και κατι αλλο αν καποιος κοπει απο τα μαθηματα απομακρυνεται απο τη σχολη χωρις οικονομικη επιβαρυνση;

ΤΑΚΗΣ
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2008 1:38 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: ποδοσφαιρο
Επάγγελμα: μαθητης
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από ΤΑΚΗΣ »

Θα ηθελα να ρωτισω αμα καποιος παραιτηθει μετα την βασικη και δν πληρωσει τι γινετε;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΤΑΚΗΣ την Δευ Ιουν 07, 2010 7:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες