Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιωργος

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Γιωργος »

Δυσκολεύεται να προσαρμοστεί και θέλει να φύγει μήπως προλάβει τις εγγραφες για την επόμενη σχολή.
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Black_Knight »

Γιώργος έγραψε:Καλημέρα σας. Θα ήθελα να σας κάνω δύο πολύ σημαντικές ερωτήσεις. Ο αδερφός μου πέρασε τώρα στη ΣΜΑ και θέλει να φύγει πριν την ορκωμοσία. Η ερώτηση μου είναι: Αν παραιτηθεί τώρα μπορεί να μπεί στην αμέσως επόμενη σχολή που περνούσε βάση του μηχανογραφικού του ή θα χάσει τη χρονιά του;

Mπορεί να πάει στην επόμενη. Καλά ο αδερφός σου δεν το έχει μάθει εκεί μέσα;
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
σμυ

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από σμυ »

Καλησπερα.

Μολις παραιτηθηκα απο τη σμυ.

Εχω 2 ερωτησεις που με καινε. Οποιος μπορει ας βοηθησει.

1. Εχω δικαιωμα να γραφτω στην επομενη σχολη προτιμησης;

2. Αν ξαναδωσω πανελλαδικες μπορω να δηλωσω καποια αλλη (οτι δεν μπορω να ξαναδηλωσω σμυ ειναι σιγουρο) στρατιωτικη η αστυνομινη σχολη;

Ευχαριστω.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Greek_Army »

σμυ έγραψε:Καλησπερα. Μολις παραιτηθηκα απο τη σμυ.

Εχω 2 ερωτησεις που με καινε. Οποιος μπορει ας βοηθησει.

1. Εχω δικαιωμα να γραφτω στην επομενη σχολη προτιμησης;

2. Αν ξαναδωσω πανελλαδικες μπορω να δηλωσω καποια αλλη (οτι δεν μπορω να ξαναδηλωσω σμυ ειναι σιγουρο) στρατιωτικη η αστυνομινη σχολη;

Ευχαριστω.



διάβασε στην σελίδα 3
σμυ

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από σμυ »

Ευχαριστω για τη διευκρινιση.

Αν και νομιζω ειναι τουλαχιστον αυστηρη η ποινη αυτη, διοτι περι ποινης προκειται αν σου απαγορευουν να πας στην επομενη σου επιλογη.

Αν γνωριζετε να μου απαντησετε και στην 2η ερωτηση μου σας ειμαι υποχρεος

νεος

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από νεος »

Γι αυτους που σκεφτονται να παραιτηθουν από Στρατιωτικες Σχολες, ας ρωτησουν πως τα περνανε μεσα και οι Αστυνομικοι.
KostasSSE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2010 4:37 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από KostasSSE »

Καλημερα! Να ρωτησω και κατι αλλο. Ειδα στο φορουμ ενας μελος τον Ευελπι να λεει οτι δεν μπορει να φυγει λογω οικονομικου προβληματος. Σε αναγκαζει η ΣΣΕ να πληρωσεις για να φυγεις; Αν ναι ποσα πληρωνεις; Τα 10.000? που ξοδευειγια σενα ετησιως;
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 8:43 pm
Τοποθεσία: υψηλη :P
Ενδιαφέροντα: - free running -
Επάγγελμα: kommanto junior
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 »

Η αποζημιωση ειναι κοντα στα 100.000 χιλιαδες. Οχι 10.Εικόνααν κανω λαθος διορθωστε με.

Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από dn24 »

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 έγραψε:Η αποζημιωση ειναι κοντα στα 100.000 χιλιαδες. Οχι 10.Εικόνααν κανω λαθος διορθωστε με.



απο ποια πηγη αν επιτρεπεται ισχυει αυτος ο υπερογκος αριθμος που λες; Δεν ξερω αν ισχυει, ρωταω για να μαθω.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 8:43 pm
Τοποθεσία: υψηλη :P
Ενδιαφέροντα: - free running -
Επάγγελμα: kommanto junior
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 »

16. Οσοι εξέρχονται από το στράτευμα λόγω παραίτησης ή απόταξης ή λόγω υποβολής ειδικής έκθεσης αποστρατείας, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 10 του Ν.2439/1996 (ΦΕΚ 219 Α), υποχρεούνται να καταβάλουν υπέρ του Δημοσίου αποζημίωση ίση με το γινόμενο του βασικού μισθού του κατεχόμενου βαθμού επί τους υπολειπόμενους μήνες υποχρέωσης παραμονής στο στράτευμα. Οσοι αποχωρήσουν με αίτησή τους πριν από την εκπλήρωση των ανειλημμένων υποχρεώσεών τους και έχουν εκπαιδευτεί στο εξωτερικό υποχρεούνται να καταβάλουν εκτός από την ανωτέρω αποζημίωση και τη δαπάνη της εκπαίδευσής τους. Η αποζημίωση ή η δαπάνη εκπαίδευσης, κατά περίπτωση, καταλογίζεται και βεβαιώνεται ως δημόσιο έσοδο κατά τις διατάξεις του άρθρου 55 του π. Δ.16/1989 (ΦΕΚ 89 Α).

Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από dn24 »

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 έγραψε:16. Οσοι εξέρχονται από το στράτευμα λόγω παραίτησης ή απόταξης ή λόγω υποβολής ειδικής έκθεσης αποστρατείας, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 10 του Ν.2439/1996 (ΦΕΚ 219 Α), υποχρεούνται να καταβάλουν υπέρ του Δημοσίου αποζημίωση ίση με το γινόμενο του βασικού μισθού του κατεχόμενου βαθμού επί τους υπολειπόμενους μήνες υποχρέωσης παραμονής στο στράτευμα. Οσοι αποχωρήσουν με αίτησή τους πριν από την εκπλήρωση των ανειλημμένων υποχρεώσεών τους και έχουν εκπαιδευτεί στο εξωτερικό υποχρεούνται να καταβάλουν εκτός από την ανωτέρω αποζημίωση και τη δαπάνη της εκπαίδευσής τους. Η αποζημίωση ή η δαπάνη εκπαίδευσης, κατά περίπτωση, καταλογίζεται και βεβαιώνεται ως δημόσιο έσοδο κατά τις διατάξεις του άρθρου 55 του π. Δ.16/1989 (ΦΕΚ 89 Α).



κ απο αυτο το ΦΕΚ βγηκε το ποσο των 100.000?;

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 8:43 pm
Τοποθεσία: υψηλη :P
Ενδιαφέροντα: - free running -
Επάγγελμα: kommanto junior
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 »

dn24 έγραψε:
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 έγραψε: 16. Οσοι εξέρχονται από το στράτευμα λόγω παραίτησης ή απόταξης ή λόγω υποβολής ειδικής έκθεσης αποστρατείας, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 10 του Ν.2439/1996 (ΦΕΚ 219 Α), υποχρεούνται να καταβάλουν υπέρ του Δημοσίου αποζημίωση ίση με το γινόμενο του βασικού μισθού του κατεχόμενου βαθμού επί τους υπολειπόμενους μήνες υποχρέωσης παραμονής στο στράτευμα. Οσοι αποχωρήσουν με αίτησή τους πριν από την εκπλήρωση των ανειλημμένων υποχρεώσεών τους και έχουν εκπαιδευτεί στο εξωτερικό υποχρεούνται να καταβάλουν εκτός από την ανωτέρω αποζημίωση και τη δαπάνη της εκπαίδευσής τους. Η αποζημίωση ή η δαπάνη εκπαίδευσης, κατά περίπτωση, καταλογίζεται και βεβαιώνεται ως δημόσιο έσοδο κατά τις διατάξεις του άρθρου 55 του π. Δ.16/1989 (ΦΕΚ 89 Α).

κ απο αυτο το ΦΕΚ βγηκε το ποσο των 100.000?;

αααααΕικόναμε τρελανες πια χαχα υπολογισε! Βασικος μισθος x υπολειπους μηνες υποχρεωτικης παραμονη!1200 πες επι ποσους μηνες; ... Και θα το βρεις!Εικόνα. Οσο πιο νωρις φυγεις λοιπον απο το στρατευμα τοσο περισσοτερο πληρωνειςΕικόνα Ελπιζω να σε καλυψα

Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από dn24 »

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 έγραψε:

αααααΕικόναμε τρελανες πια χαχα υπολογισε! Βασικος μισθος x υπολειπους μηνες υποχρεωτικης παραμονη!1200 πες επι ποσους μηνες; ... Και θα το βρεις!Εικόνα. Οσο πιο νωρις φυγεις λοιπον απο το στρατευμα τοσο περισσοτερο πληρωνειςΕικόνα Ελπιζω να σε καλυψα



ο βασικος μισθος ανθυπολοχαγου ειναι 899?. Οσο πιο νωρις φυγεις να σε διορθωσω, τοσο λιγοτερα πληρωνεις. Κανεις δεν εχει πληρωσει τετοια ποσα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Dimitris93
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2010 3:10 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Dimitris93 »

Καλά τα λέει η Ευαγγελία... Όσο πιο νωρίς φύγεις τόσο περισσότερο πληρώνεις... Αφού σου έχουν μείνει περισσότεροι υπολειπόμενοι μήνες, Εκτός βέβαια αν φύγεις πριν την ορκωμοσία που δεν πληρώνεις τίποτα
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από dn24 »

Dimitris93 έγραψε:Καλά τα λέει η Ευαγγελία... Όσο πιο νωρίς φύγεις τόσο περισσότερο πληρώνεις... Αφού σου έχουν μείνει περισσότεροι υπολειπόμενοι μήνες, Εκτός βέβαια αν φύγεις πριν την ορκωμοσία που δεν πληρώνεις τίποτα
περαν αυτου οπου για τους υπολειπομενους μηνες στην ευελπιδων εχεις δικιο, εδω μιλαμε ομως για μετα την ευελπιδων. Ποιος εχει πληρωσει ρε φιλε 100.000? για να παραιτηθει απο το στρατο;7 χρονια στο στρατο, πρωτη φορα το ακουω ενας αξιωματικος να φυγει κ να πληρωσει τετοια ιλλυγυωδη ποσα. Κουβεντα σε υποθετικες βασεις κανουμε.

...
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης