Γυναίκες Ιπτάμενες

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΒΑΣΩ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από ΒΑΣΩ »

άλεξ έγραψε: Ε αυτο λεω βρε κριστυ, δεν ειμαι σιγουρο αν οσα ακουω ειναι βλακειες η ισχυουν, γιαυτο Ρωταω αλλωστε, μπας και ξερει κανεις πιο σχετικος Εικόνα¨απλα Το συζηταω συχνα το θεμα και λενε Τα κλασσικα μεν οτι οι γυναικες δεν ειναι για τετοια (στρατο), Αλλα ποσο μαλλον για αεροπορια, προσωπικα δεν μ'αρεσει να τ'ακουω αυταΕικόνα, οπως ειπατε παραπανω οποιος αντεχει ειν το θεμα, ειτε αντρας ειτε γυναικα. Αληθεια γιατι δεν υπαρχουν σε μαχητικα;(εχω ακουσει για 2, εκτος του ελικοπτερου.)

Εγω πιστευω το οτι δεν υπαρχουν πολλες γυναικες σε μαχητικα στην Ελλαδα ειναι καθαρα θεμα νοοτροπιας και των γυναικων αλλα και της πολεμικης αεροποριας γενικα. Ειναι κατι καινουργιο και δεν θα ειναι ευκολο να αποδεχθουν την καταστασει αυτη. Στο εξωτερικο οι γυναικες ειχαν αρχισει να πετανε απο την δεκαετια του 30 και μεταΕικόνα. Οποτε σκεψου οτι πιλοτους γυναικες αρχισε να δεχεται η σχολη ικαρων το 2004. Τεραστια διαφορα πιστευω. Εδω καλα καλα οι γυναικες για να μπουν σε απλα μαχιμες ειδικοτητες στα υπολοιπα σωματα του στατου παλεψαν χρονια! Φαντασου μελλον που εχουμε για να αποδεχθουν πληρως μελλοντικες γυναικες Μαχιμες πιλοτους.Εικόνα

ΒΑΣΩ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από ΒΑΣΩ »

IKAROS13 έγραψε:Βασικα οταν οι γονεις ανατρεφουν τα παιδια τους μες στη καλοπεραση και την τρυφη λογικο ειναι τα παιδια, ωριμαζοντας να γινονται απο λιγο εως πολυ, χαιδεμενα... Να μην μπορουν να πειθαρχηθουν απ τους αλλους, ποσο μαλλον να πειθαρχησουν οι ιδιοι τον εαυτο τους.(Το οποιο αποτελει βασικο χαρακτηριστικο ενος ικαρου) Ειδικα οι κοπελες, πρεπει να ειναι γλυκες, καλοσυνατες, ευαισθητες. Πιστεψτε με ομως! Οι γυναικες εχουν μηχανισμους στο σωμα τους που τις κανει ατρωτες μεχρι καποια επιπεδα πονου, κοινως, βιολογικα ειναι σχεδιασμενες να αντεχουν χειροτερες καταστασεις απο οτι οι αντρες! Δεν εχουν πιο πολυ δυναμη απ τους αντρες, αλλα πιο πολυ αντοχη. Λογω του οτι θα γινουν καποια στιγμη μανες και ο οργανισμος τους θα πρεπει να αντεξει ολη την διαδικασια αυτη και παραλληλα να προστατευσει το εμβρυο. Επομενως, τα στερεοτυπα και το μυαλο των γυναικων τους βαζει φρενο στα ονειρα τους. Αν μια γυναικα καταφερει να αποβαλει αυτο το τροπο σκεψης, μπορει ανετα να πεταξει μαχητικο. Αλλα αν εχει το μυαλο της στο να ειναι καλοχαιδεμενη και ευαισθητη πετυχαινει αλλα πραγματα, γινεται πιο αρεστη σε καποιον αντρα προστατη. Τεσπα. Ξεφυγα καπου. Απλα, αποβαλλετε εσεις οι γυναικες ολα τα κομπλεξ. ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ. Παρωπιδες!Εικόνα
πολυ ωραια ειναι αυτα που εγραψες μπραβο!Εικόνακαι συμφωνω απολυτα! Ολα ειναι θεμα νοοτροπιας. Ποτε δεν ειπα οτι ολες οι γυναικες θα μπορουσαν να τα καταφερουν ειναι μια σκληρη δουλεια. Το μονο που ζητω και αν ακουστω ειναι να μας δινουν ισες ευκεριες! Γιατι πιστευω οτι πολοι αντρες εχουν καταλαβει λαθος καποια πραγματα οι γυναικες δεν θελουν μονο ισοτητα θελουν πανω απ'ολα ισοτιμια.
ΣΙ

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από ΣΙ »

Λοιπον εγω ενα πραγμα θα πω και βαλτε το καλα στο μυαλο σας. Οι γυναικες δεν αξιζουν να ειναι μεσα στον στρατο. Δημιουργουν πολλα προβληματα, που αν δεν εισαι μεσα στην ΣΙ δεν μπορεις να τα καταλαβεις. Ποσο μαλλον να πετανε κιολας. Και να παιρνουν στον λαιμο τους με τις μ... ς τους τους εκαστοτε χειριστες που θα βρισκονται σε σχηματισμο μαζι τους... Ειμαι μεσα και ξερω.
ΒΑΣΩ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από ΒΑΣΩ »

ΣΙ έγραψε:Λοιπον εγω ενα πραγμα θα πω και βαλτε το καλα στο μυαλο σας. Οι γυναικες δεν αξιζουν να ειναι μεσα στον στρατο. Δημιουργουν πολλα προβληματα, που αν δεν εισαι μεσα στην ΣΙ δεν μπορεις να τα καταλαβεις. Ποσο μαλλον να πετανε κιολας. Και να παιρνουν στον λαιμο τους με τις μ... ς τους τους εκαστοτε χειριστες που θα βρισκονται σε σχηματισμο μαζι τους... Ειμαι μεσα και ξερω.
Μηπως εισαι λιγο μισογυνης; Δεν ξερω απλα σεβομαι το οτι βρισκεσε στην ικαρων κατα την γνωμη δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο. Ειναι ντροπη και που το λες. Οι γυναικες εχουν προσφερει στο στρατο και θα συνεχισουν να προσφερουν. Ειναι πολυ υποτιμιτικη αυτη η σταση σου. Αλλα δυστηχως στην ελλαδα ετσι εχουμε μαθει να ζουμε υποτιμωντας τους αλλους και σε διαφορες περιπτωσεις τις γυναικες ιδιαιτερα! Το εχω τονισει πολες φορες σε αυτο το θεμα οτι δεν κανουν ολες οι γυναικες για των στρατο. Ειναι μια σκληρη δουλεια. Το μονο που με θλιβει πραγματικα ειναι αυτη η νοοτροπια απο τους ελληνες γενικα. Ειμαστε ενα εθνος με παιδεια, γραμματα και τεχνες αλλα βλεπω οτι ειμαστε πολυ πισω σε θεματα ΑΝΘΡΩΠΙΑΣ (χωρις να ειμαι απολυτη) ! Εγω προσωπικα σαν γυναικα Παλευω για τα ονειρα μου για την ισοτητα μου προς στους ανδρες. Απο την στιγμη που μου δινεται η ευκερια να μπω στη σχολη θα παλεψω με νυχια και με δοντια. Για να αποδειξω πρωτα απ"ολα στον ευατο μου την πραγματικη μου αξια ως γυναικα μιας και μου τονιζουν μεχρι και οι γονεις μου με εμμεσο τροπο οτι δεν θα τα καταφερω. Και να αποδειξω σε δισπιστους οτι και μια γυναικα με σκληρη δουλεια μπορει να τα καταφερει μια χαρα... Υ. Γ αν λεω ασυναρτησιες πειτε το.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από Rafale »

ΣΙ έγραψε:Λοιπον εγω ενα πραγμα θα πω και βαλτε το καλα στο μυαλο σας. Οι γυναικες δεν αξιζουν να ειναι μεσα στον στρατο. Δημιουργουν πολλα προβληματα, που αν δεν εισαι μεσα στην ΣΙ δεν μπορεις να τα καταλαβεις. Ποσο μαλλον να πετανε κιολας. Και να παιρνουν στον λαιμο τους με τις μ... ς τους τους εκαστοτε χειριστες που θα βρισκονται σε σχηματισμο μαζι τους... Ειμαι μεσα και ξερω.
καλυτερα να απομονωσεις στο μυαλο σου τις συγκεκριμενες γυναικες. Ας μην κανουμε την εξαιρεση κανονα και παιρνει η μπαλα και τις υπολοιπες. Ουτε σωστο ουτε δικαιο ειναι. Δεν κανουν ολες για το στρατο και επρεπε οσες δεν κανουν να ειχαν παει σπιτια τους η σε καποιο αλλο επαγγελμα.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από yandr »

Υπάρχει το θέμα H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες , εδώ συζητάμε μόνο για τις γυναίκες που ενδιαφέρονται για την Σχολή Ικάρων, τι θα αντιμετωπίσουν, τι προοπτικές έχουν κλπ.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από illy »

ΣΙ έγραψε:Λοιπον εγω ενα πραγμα θα πω και βαλτε το καλα στο μυαλο σας. Οι γυναικες δεν αξιζουν να ειναι μεσα στον στρατο. Δημιουργουν πολλα προβληματα, που αν δεν εισαι μεσα στην ΣΙ δεν μπορεις να τα καταλαβεις. Ποσο μαλλον να πετανε κιολας. Και να παιρνουν στον λαιμο τους με τις μ... ς τους τους εκαστοτε χειριστες που θα βρισκονται σε σχηματισμο μαζι τους... Ειμαι μεσα και ξερω.
Μαθε λοιπον φιλε μου οτι ο καλυτερος πιλοτος με πολλες πτησεις στο ενεργητικο του ειναι γυναικα κ ολοι την εχουν προτυπο... Κ ειναι πολυ καλη στη δουλεια της! Οποτε κοριτσια οποιες θελετε πραγματικα να γινετε ιπταμενες να εχετε παραδειγμα αυτη τη γυναικα κ τιποτα να μην σας επηρεαζει ωστε να ακολουθησετε αυτο που αγαπατε
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος illy την Παρ Μάιος 28, 2010 3:40 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Dum spiro spero
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από Rafale »

yandr έγραψε:Υπάρχει το θέμα H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες , εδώ συζητάμε μόνο για τις γυναίκες που ενδιαφέρονται για την Σχολή Ικάρων, τι θα αντιμετωπίσουν, τι προοπτικές έχουν κλπ.
ΒΑΣΩ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από ΒΑΣΩ »

Καλυτερα να απομονωσεις στο μυαλο σου τις συγκεκριμενες γυναικες. Ας μην κανουμε την εξαιρεση κανονα και παιρνει η μπαλα και τις υπολοιπες. Ουτε σωστο ουτε δικαιο ειναι. Δεν κανουν ολες για το στρατο και επρεπε οσες δεν κανουν να ειχαν παει σπιτια τους η σε καποιο αλλο επαγγελμα.

Αυτο ακριβως εννοω! Οσες δεν μπορουν σπιτι τους! Το θεμα ολο ειναι να Τθις σεβονται τις γυναικες το πια θα τα καταφερει ειναι δικο τους θεμα! Και εγω στο κατω κατω υπαρχει περιπτωσει να μην τα καταφερω δεν ξερω πως ειναι εκει! Αλλα θα προσπαθησω με ολη τη δυναμη μου και ολη την ψυχη μου! Και θελω σε λιγα χρονια να γυρισω και να πω στον ευατο μου ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!Εικόνα

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από Su-35 »

Οι γυναικες στην Ελλαδα το πολυ πολυ να φτασουν ως πιλοτοι μεταφορικου ελικοπτερου.

Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να καταφερουν νε πεταξουν με μαχητικο αεροσκαφος ή εστω με επιθετικο ελικοπτερο. Μακαρι να βρεθει καποια να τα καταφερει και να αποτελεσει εξαιρεση αλλα ειναι πολυ δυσκολο.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από Rafale »

ΒΑΣΩ έγραψε: Το θεμα ολο ειναι να Τθις σεβονται τις γυναικες το πια θα τα καταφερει ειναι δικο τους θεμα! Και εγω στο κατω κατω υπαρχει περιπτωσει να μην τα καταφερω δεν ξερω πως ειναι εκει! Αλλα θα προσπαθησω με ολη τη δυναμη μου και ολη την ψυχη μου! Και θελω σε λιγα χρονια να γυρισω και να πω στον ευατο μου ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!Εικόνα

το σεβασμο στο στρατο δεν σου τον χαριζει κανεις. Ανεξαρτητως βαθμου. Τον κατακτας. Δινοντας το καθημερινο σου αγωνα ως ενστολη Σε ολους αυτους που αμφισβητουν αλλοι καλοπροαιρετα και αλλοι οχι. Μηνυμα πολλαπλο με πολλους αποδεκτες Προς ολες τις κατευθυνσεις. Σου ευχομαι να τα καταφερειςΕικόνα

παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από παπακι »

Παιδες, απο εγκυρες πληροφοριες του ευρυτερου κοινωνικου μου περιβαλλοντος, εντος ενος ετους θα εχουμε και δευτερη κοπελα στα μαχητικα! Ψηλα το κεφαλι κοριτσια Εικόνα
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από Su-35 »

IKAROS13 έγραψε:Παιδες, απο εγκυρες πληροφοριες του ευρυτερου κοινωνικου μου περιβαλλοντος, εντος ενος ετους θα εχουμε και δευτερη κοπελα στα μαχητικα! Ψηλα το κεφαλι κοριτσια Εικόνα

Γιατι η πρωτη ποια ειναι; Για Eλλαδα αναφερεσαι;Mηπως μπερδευεις τα μαχητικα με τα μεταφορικα ελικοπτερα;
παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από παπακι »

Γνωριζω πως εχουμε ηδη μια κοπελα στα φαντομ.
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Γυναίκες Ιπτάμενες

Δημοσίευση από Su-35 »

Η Ιωαννα Χρυσαυγη (πεταει) με RF-4 και οχι με F-4E. Ειναι και τα 2 phantom αλλα αλλο το ενα και αλλο το αλλο.
Τα RF-4 της 348 μοιρας (Λαρισα) χρησιμοποιουνται ως αεροσκαφη τακτικης αναγνωρισης και οχι σαν μαχητικα που αναλαμβανουν αποστολες αναχαιτισης και εμπλεκονται σε αερομαχιες.

Επισης ειναι συγκυβερνητης και οχι κυβερνητης. Τα καθηκοντα της ειναι να χειριζεται τις φωτογραφικες μηχανες.
Οπως και να εχει ειναι μια καλη αρχη αλλα προς το παρον δεν υπαρχει "ελληνιδα πιλοτος μαχητικου".
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης