Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
tasostasos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2015 1:38 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από tasostasos »

Γεια σας... θα ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι μειωμενη θητεια... εχω χασει και τους δυο μου γονεις και εχω ενα μεγαλυτερο αδερφο ο οποιος ειχε υπηρετησει κανονικη θητεια επειδη ζουσαν τοτε... δικαιουμαι μειωμενη ή κανω 9μηνο?
cuervo

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από cuervo »

tasostasos έγραψε:Γεια σας... Θα ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι μειωμενη θητεια... Εχω χασει και τους δυο μου γονεις και εχω ενα μεγαλυτερο αδερφο ο οποιος ειχε υπηρετησει κανονικη θητεια επειδη ζουσαν τοτε... Δικαιουμαι μειωμενη ή κανω 9μηνο;
6μηνη θητεία δικαιούσαι.
Άβαταρ μέλους
tosou
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 12:49 pm
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από tosou »

Καλησπέρα σας. Έχουν πεθάνει και οι 2 γονείς μου και είμαι μοναχοπαίδι. Θα έχω μειωμένη θητεία η κανονική; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Kakarikas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 10, 2015 9:16 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Kakarikas »

Καλημέρα υπηρετώ εδω και επτά μήνες τη θητεία μου και πρόσφατα κατέθεσα τα χαρτιά μου για να πάρω την μειωμένη θητεία ως τρίτεκνος.. απλα θα ήθελα να κανω μια διευκρίνιστικη ερώτηση.. Οι δυο μου αδελφές ειναι έγγαμες και εγω είμαι το μόνο αγόρι της οικογένειας.. υπάρχει περίπτωση να μν εγκριθεί η αίτηση μου για μειωμένη θητεία ; λόγο του οτι οι δυο μου αδελφές ειναι έγγαμες ;
GR ARMY
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2015 12:42 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από GR ARMY »

Η διάρκεια της μειωμένης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης για υπερήλικα γονέα, εξαρτάται και από άλλα στοιχεία της οικογενειακής κατάστασης του ενδιαφερόμενου.
GR ARMY
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2015 12:42 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από GR ARMY »

Αγαπητέ φίλε, την μειωμένη θητεία την δικαιούται ο μόνος ή μεγαλύτερος γιός, μεταφορά δε του δικαιώματος δεν γίνεται εκτός εάν ο δικαιούχος αδελφός κριθεί ανίκανος για κάθε εργασία.
GR ARMY
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2015 12:42 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από GR ARMY »

Το αίτημα για μεταφορά στους υπόχρεους μειωμένης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης θα εγκριθεί, επειδή δικαιούχος είναι ο μόνος ή μεγαλύτερος αδελφός (άρρεν) από τρία ζώντα αδέλφια. Η οικογενειακή κατάσταση των δύο αδελφών σας δεν σας επηρεάζει.
nikolasd21

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από nikolasd21 »

Καλησπέρα, κατατάχτηκα με την 2015 Α ΕΣΣΟ.9 μηνη θητεία. Πριν 1 μήνα έχασα τον πατέρα μου. Ο αδερφός μου ειναι μεγαλύτερος σε ηλικία απο εμενα ειναι ομως άνεργος και υπηρέτησε κανονικά την θητεία του πριν πριν 8 χρονια. Υπαρχει περίπτωση να δικαιούμαι μείωση θητείας;
Kostas_GR

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Kostas_GR »

Γεια σας!

Είμαι μοναχοπαίδι, η μητέρα μου έχει πεθάνει και ο πατέρας μου είναι 71 ετών (συνταξιούχος) και καρκινοπαθής. Ρώτησα τη Στρατολογία και μου είπαν ότι δικαιούμαι οχτάμηνο, εκτός αν ο πατέρας μου περάσει από Επιτροπή και κριθεί ανίκανος για εργασία. Εγώ πίστευα ότι θα έφτανε και μόνο το γεγονός ότι ο πατέρας μου είναι υπερήλικας.

Από την εμπειρία σας, πιστεύετε ότι θα πάρω το εξάμηνο;

Ευχαριστώ πολύ.

Nikos

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Nikos »

Καλησπέρα,
Πως μπορώ να μάθω εάν μπορώ να κάνω 3 μήνες θητεία;
Έχω έρθει στην Ελλάδα το 1998 από την Ρωσία αλλά οι γονείς μου πήραν ελληνική ιθαγένεια και ταυτότητα το 2002. Εγώ είμαι γεννημένος το 1990 άρα το 2002 ήμουν 12 χρονών. Έχω βρει πως όσοι ήρθαν πάνω απο 11 χρονών κάνουν 3 μήνες στρατό. Ξέρει κανείς κάτι επι του θέματος;

Ευχαριστώ.
Δημητρης

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Δημητρης »

Καλησπερα σημερα πηρα τηλεφωνο στη στρατολογια και μου ειπαν οτι 11/11/15 παρουσιαζομαι στο 9ο συνταγμα πεζικου καλαματα και εχω ενδειξη ΥΕΑ. Οι ερωτησεις πολλες εχω φαει το ιντερνετ ο καθενας λεει τα δικα του οποτε ειπα να ανοιξω ενα θεμα μηπως μπορεσει καποιος να με βοηθησει.Καταρχην θα ηθελα να ρωτησω αν κανω 8μηνο ή 9μηνο αφου ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων και μοναχογιος, αν δηλαδη θεωρουμε προστατης και αν θεωρουμε, τι πρεπει να παω απο χαρτια, ποτε και που. Η επομενη ερωτηση που εχω ειναι επειδη δεν θελω να γινω δοκιμος λογω του εξτρα 5μηνου μιας και με πιεζουν τα πραγματα με το ΤΕΙ που φοιτω και δεν με ενδιαφερουν τα μορια για προκυρηξη. Παλιοτερα αν δεν ηθελες να γινεις δοκιμος μπορουσες να γινεις λοχιας η δεκανεας. Αυτο συνεχιζει να υπαρχει; και αν ναι τι πρεπει να κανω?

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια εκ των προτερων

oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από oldsoldier »

http://www.army.gr/default.php?pname=kat_ejairesh_metath_koin_logoi_doth&la=1

Για το ΥΕΑ συμπληρώνεις αίτηση μόλις παρουσιαστείς ότι δεν σε ενδιαφέρει και τελειώνει το θέμα. Είναι από τα πρώτα πράγματα που θα κάνεις μόλις μπεις στο κέντρο.

panaioak1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2015 6:12 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από panaioak1 »

Καλησπέρα σας, παρουσιάζομαι στις 9/11 στην Τρίπολη στην Αεροπορία. Θέλω να ρωτήσω αρχικά αν η Μαρώνεια θεωρείται παραμεθώριος και υπηρετείται εκεί 9μηνο. Επίσης, είμαστε 3τεκνοι, ο πατέρας μου είναι 73 ετών και η αδερφή μου έχει 67% και άνω αναπηρία. Ο αδερφός μου, που είναι μεγαλύτερος μου, έχει υπηρετήσει τη θητεία του μειωμένη λόγω της 3τεκνιας. Εγώ μπορώ να ζητήσω μειωμένη θητεία ή όχι; Ή τουλάχιστον να εξασφαλίσω την παραμεθώριο.
Χρήστος

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Χρήστος »

Καλησπέρα σας ο αδερφός μου δικαιούται μειωμένης θητείας επειδή έχουμε χάσει τη μητέρα μας και παρότι δίδυμοι αυτός τυπικά θεωρείται "μεγαλύτερος" στα χαρτιά. Ο αδερφός μου όμως σπουδάζει ακόμα, ενώ εγώ θα καταταγώ μέσα στον Ιανουάριο. Γίνεται λοιπόν να παραιτηθεί του δικαιώματος του πριν καταταγεί και να τύχω εγώ μειωμένης θητείας που το έχω περισσότερο ανάγκη αυτή τη στιγμή λόγω μεταπτυχιακών σπουδών από Σεπτέμβρη; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες