Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

Παίδες το βρήκα νομίζω. Σύμφωνα με το ΦΕΚ 302, η ηλικία ορίζεται ως εξής:
"Για την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος
νόμου η ηλικία προκύπτει από το έτος γέννησης με
το οποίο κάθε Έλληνας είναι γραμμένος στο μητρώο
αρρένων δήμου ή κοινότητας. Η 1η Ιανουαρίου του έτους
με το οποίο καθένας είναι γραμμένος στο μητρώο αρ−
ρένων λογίζεται ως ημερομηνία γέννησης και αρχή του
έτους, η δε 31η Δεκεμβρίου ως τέλος αυτού."
Οπότε μάλλον κάνω 9μηνο. Βέβαια αύριο πρωί θα πάρω τηλ στο Ρουφ να το επιβεβαιώσω. Πάντως ήταν μια προσωρινή ανακούφηση...

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από yandr »

Πολύ θετικό αυτό. Η αλήθεια είναι ότι έτσι μετρά ο χρόνος και για τις αναβολές, αλλά δεν ήξερα ότι συμβαίνει το ίδιο και για τέτοια θέματα.

Αν θες επιβεβαίωσέ μας την πληροφορία αφού επικοινωνήσεις με το Ρουφ.
kotsos
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 2:04 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από kotsos »

Φάνης έγραψε:Καλησπερα και συγχαρητηρια για την σελιδα. Μια ερωτηση. Ως μεγαλυτερος απο 3 αδελφια δικαιουμαι 9-μηνη θητεια. Η επιθυμια μου ειναι να παω ειδικες δυναμεις. Μπορω να κανω χρηση της μειωμενης θητειας και να υπηρετησω ειδικες δυναμεις, ή αναγκαστικα δεν παρουσιαζομαι εκει; Το ενδεχομενο να κανω 3 μηνες παραπανω δε με ενθουσιαζει!!!


λιγο αργα το επιασα το τοπικ!!!

ο μεγαλυτερος απο 3 αδερφια κανει 9μηνο κ μπορει να υπηρετησει ειδικες δυναμεις αλλα δν μπορει να μπει αλεξιπτωτα

Kostas έγραψε:Καλησπέρα παιδιά.
Να ρωτήσω: όταν λένε ότι δικαιούσαι 9μηνη θητεία όταν ο πατέρας έχει συμπληρώσει τα 70 χρόνια, τί εννοούν ακριβώς; Ημερολογιακά ή ημερομηνιακά; Θέλω να πω: Αν ο πατέρας γεννήθηκε 1 Νοεμβρίου 1938 (1938 - 2008 = 70 χρόνια) κι εγώ έχω καταταγεί το Νοέμβριο του 2007, δικαιούμαι μειωμένη θητεία;
Ευχαριστώ πολύ!


κλεισμενα 70 να εχει ο γονιος κ μετραει! κωστα 9μηνο θα κανεις αδερφε μονο πιστοποιητικο γεννησεως θα σ ζητησουν Εικόνα
kotsos
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 2:04 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από kotsos »

chris έγραψε:Πρώτα απ'όλα θα ήθελα να σε ευχαριστίσω για την απάντηση σου.

Όταν εννοείς σχετικά έγγραφα όταν γεννηθεί το παιδί, εννοείς πιστοποιητικό γεννήσεως; Αν γνωρίζεις βέβαια.

Πιστεύω αν ενημερώσω 2 μήνες πριν είναι καλά. Όταν εννοείς επιπλέον εγκρίσεις;

Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός Εικόνα

P.S. Ευχαριστώ να 'σαι καλά Εικόνα


1ο γραφειο κ μια υπογραφη σε φρουραρχειο οτι πασ εξωτερικο κ 1 οι γυρισες μολισ επιστρεψεις κατα τα αλλα οπωσ βγαινει μια αδεια απλη
Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου, εχω γεννηθει στην Ελλαδα σε αυτη τη περιπτωση τι γινεται; Υπαρχει μειωμενη θητεια; Αν ναι ποσο και αν ειναι υποχρεωτικο να παρουσιαστω

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από yandr »

Προβλέπεται μειωμένη θητεία . Ρίξε μια ματιά στο σχετικό άρθρο.
Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

Συγνώμη κιόλας αν έχει ξαναειπώθει το θέμα μου!! Αν καποιος ειναι 26 χρονων ανύπαντρος αλλά πατέρας ενός παιδιου δικαιούται μειωμένη θητεία; και αν ναι κατα πόσο;
Ευχαριστώ εκ' των πρωτέρων
Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια διαβαζω στο αρθρο μειωμενη θητεια οτι ο πατερας ενος ζωντος παιδιου κανει 9 μηνο και δυο ζωντων παιδιων κανει 6μηνο!! Ο πατερας ενος παιδιου και εγκυος γυναικας στο δευτερο αλλα χωρις να ειναι παντρεμενος ποσο κανει;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από yandr »

Requiem έγραψε:Παιδια διαβαζω στο αρθρο μειωμενη θητεια οτι ο πατερας ενος ζωντος παιδιου κανει 9 μηνο και δυο ζωντων παιδιων κανει 6μηνο!! Ο πατερας ενος παιδιου και εγκυος γυναικας στο δευτερο αλλα χωρις να ειναι παντρεμενος ποσο κανει;


Κάνει 9-μηνο και όταν γεννηθεί το άλλο παιδί, καταθέτει χαρτιά για 6-μηνο.

Ρώτα όμως τι χαρτιά χρειάζονται (επειδή δεν υπάρχει γάμος) από τώρα, για να μην τρέχεις με τα διαδικαστικά αργότερα.
Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

ειμαι 4 χρονια στο εξωτερικο και κανω το διδακτορικο μου. ακουσα οτι υπαρχει μειωμενη θητεια για "επιστημονεσ του εξωτερικου" η καπως ετσι. γνωριζετε κατι παραπανω; ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από yandr »

κωστας έγραψε:ειμαι 4 χρονια στο εξωτερικο και κανω το διδακτορικο μου. ακουσα οτι υπαρχει μειωμενη θητεια για "επιστημονεσ του εξωτερικου" η καπως ετσι. γνωριζετε κατι παραπανω; ευχαριστω


Μόνο για αναβολή έχω ακούσει.

Φυσικά αν κάποιος διαπρέπει μπορεί στο τέλος να ξεπεράσει το όριο ηλικίας της ανυποταξίας και να υπηρετήσει 45 μέρες + εξαγορά.

Ωστόσο καλύτερα να αποτανθείς στην στρατολογία για να σου πει πως αποδεικνύεται ότι κάποιος 'διαπρέπει επιστημονικά'.

Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεία σας παιδιά..

Είμαι 25 χρονών και έχω ένα μικρότερο αδερφό οπου είναι 17. Ο πατέρας μου ειναι 69 χρονών(23/03/1939) οπού τώρα βγαίνει στην σύνταξη. Εγώ ηδη υπηρετω τώρα και κάνω 12μηνη θητεία, έχωντας υπόλοιπο 5 μήνες ακόμα. Αυτο που έμαθα τελευταία και στεναχωρήθηκα παρα πολυ, ειναι οτι αν ο γονέας σου ειναι άνω τον 70 ετών και είσαι ο μεγαλυτερος αδερφός κάνεις 9μηνη θητεία. Αλλα δυστηχώς ο πατέρας μου είναι στα 69 ακομα και δεν νομίζω να με πιάνει η μειωμένη θητεία. Και το θέμα ειναι δεν είμαστε καθόλου καλα στα οικονομικα μας και παίρνω 24ωρη άδειες για να δουλέψω και να βγάλω μερικά λεφτά. Και ψάχνω μήπως βρω καμία άκρη για να δω αν ισχυεί και με πιάνει αυτός ο νόμος.. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτο; Όπως και να έχει σας έυχομαι οτι καλύτερο και καλή θητεία σε αυτούς που υπηρετούν.. Να είστε καλα..
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από yandr »

Νομίζω ότι η ηλικία δεν μετράτε με σωστό τρόπο στον στρατό.

Δηλαδή, αν ο πατέρας σου γεννήθηκε Σεπτέμβριο 1938 τότε θεωρείται 70 ετών. Διάβασε και τη συζήτηση παραπάνω.

Ρώτα στο στρατολογικό σου γραφείο γιατί υπάρχει περίπτωση να απολυθείς άμεσα.

αντονιος
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 22, 2008 1:54 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από αντονιος »

ειμαστε δυο αδελφια και ειμαι ο μεγαλυτερος και εχει πεθανει ο πατερας μου. υπηρετω στο ναυτικο εδω και δυο μηνες. τον αλλον μηνα παντρευομαι και η μελλουσα γυναικα μου ειναι δυο μηνων εγκυος. λεει ο νομος οτι κανεις εξαμηνο αν η γυναικα σου ειναι ανικανη για δουλεια , εμενα στον εκτο μηνα νομικα θα ειναι ανικανη, κανω εξαμηνο:; Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες