Κακή χρήση αναβολής;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
AlienHack

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από AlienHack »

Καλημερα σας παιδες Ελλήνων!

Λοιπον , να τα παρω απο την αρχη. το 1998 αποφοιτησα και πηρα αναβολη για 1 χρονο ακομα μιας που ξαναεδωσα πανελλληνιες. Μετα απο αυτο το 1999 εφυγα αγγλια και με τα χαρτια της σχολης μου τοτε πηρα αναβολη μεχρι 31 Δεκεμβριου 2006 (σε 1 μηνα σχεδον! ) . ΤΟ ΘΕΜΑ ειναι οτι τις σπουδες μου τις τελειωσα περσι (2004) αλλα δεν πηγα να κοψω την αναβολη μου καθος σκοπευα να κανω μαστερ αλλα τελευταια στιγμη για οικονομικους λογους δεν μπορεσα.

ΤΩΡΑ ΤΙ; Λογικα θα μου ερθει το χαρτι μεσα στον δεκεμβριο λιγο πριν ληξει η αναβολη μου; Και θα μου ζητησουν τα χαρτια μου σε καποιο σημειο; Υπαρχει περιπτωση να την σκαπουλαρω (να μην χρειαστει να δειξω χαρτια) ; Παλιοι φιλοι μου μου ειπαν οτι δεν χρειαστηκε να δειξουν πουθενα χαρτια αλλα αυτο ηταν στις αρχεσ του 90' . Εχω αποδεικτικα σπουδων μεχρι και το 2004 αλλα οχι για το 05' .
Anonymous

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδες εκανα λαθος ,
εγραψα οτι η αναβολη μου λειγει 31 Δεκεμβριου 2006 , ΛΕΙΓΕΙ 31 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2005, δηλαδη σε ενα μηνα.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από yandr »

Δεν κατάλαβα πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα.

Η αναβολή σου λήγει σε 1 μήνα περίπου, οπότε αν τελείωσες από τις σπουδές σου καλός στρατιώτης.

Παλιότερα εάν διέκοπτες τις σπουδές σου πριν λήξει η αναβολή θα έπρεπε να μπεις στον στρατό, με το δικαιολογητικό ότι η αναβολή σου χορηγήθηκε για τις σπουδές και επομένως εφόσον τις διέκοψες/τελείωσες κ. λπ. θα πρέπει να καταταχτείς. Αυτό δεν ισχύει πλέον.

Anonymous

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Anonymous »

yandr έγραψε:τις σπουδές σου πριν λήξει η αναβολή θα έπρεπε να μπεις στον στρατό, με το δικαιολογητικό ότι η αναβολή σου χορηγήθηκε για τις σπουδές και επομένως εφόσον τις διέκοψες/τελείωσες κ. λπ. θα πρέπει να καταταχτείς. Αυτό δεν ισχύει πλέον.



Το οτι δεν ισχυει πλεων αυτο δεν το ηξερα, εκει ηταν το προβλημα μου.. Πηρα και στην στρατολογια τελικα και ειναι ολα οκ. Δεν εχει σημασια που τελειωσα-διεκοψα τις σπουδες μου το 2003-04 και το 2005 κολοβαρουσα.. Αν παω χαρτι οτι σπουδασα θα μεχρι το 04' θα ειναι ολα οκ
pantierakos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 10, 2006 7:58 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από pantierakos »

να ρωτήσω και εγώ κάτι;

πήρα αναβολή το 2004 εως 31/12/2008 λόγω σπουδών είμαι γραμμένος σε ΤΕΕ την πρώτη χρονιά πέρασα δηλαδη το 2005 τώρα, το 2006 έμεινα. τον Σεπτέμβριο θα ξαναπάω (θα πάω δευτέρα λυκείου) σε 2 χρόνια αν όλα πάνε καλά τα πράγματα θα τελιώσω το λύκειο, και θα πάω φαντάρος... το ερωτημά μου είναι...

πειράζει που δεν πέρασα μια χρονιά; έτσι και αλλιώς ό χρόνος αναβολής μου, μόνο σε μια χρονιά είχα το περιθώριο να μείνω (έτσι όπως τα έχω υπολογίσει) λέτε να μου κάνουν κάτι; αν και δεν νομίζω... συνεχίζω κανονικά και ούτε γάτα ούτε ζημιά...

Anonymous

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

Αν η αναβολή σου είναι για σπουδές στο ΤΕΕ και σου έδωσαν 4 χρόνια, τότε μπορείς λογικά να τα εξαντλήσεις.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Nassos »

pantierakos έγραψε:να ρωτήσω και εγώ κάτι; πήρα αναβολή το 2004 εως 31/12/2008 λόγω σπουδών είμαι γραμμένος σε ΤΕΕ την πρώτη χρονιά πέρασα δηλαδη το 2005 τώρα, το 2006 έμεινα. τον Σεπτέμβριο θα ξαναπάω (θα πάω δευτέρα λυκείου) σε 2 χρόνια αν όλα πάνε καλά τα πράγματα θα τελιώσω το λύκειο, και θα πάω φαντάρος... το ερωτημά μου είναι...

πειράζει που δεν πέρασα μια χρονιά; έτσι και αλλιώς ό χρόνος αναβολής μου, μόνο σε μια χρονιά είχα το περιθώριο να μείνω (έτσι όπως τα έχω υπολογίσει) λέτε να μου κάνουν κάτι; αν και δεν νομίζω... συνεχίζω κανονικά και ούτε γάτα ούτε ζημιά...


Όχι.

Και εγώ είχα μείνει (Ενιαίο Λύκειο). Όταν έκλεισα τα 18 (ήδη ήμουν στην Γ' Λύκείου) μου έστειλαν χαρτί κατατάξεως. Τους έδωσα χαρτί από το σχολείου μου και μου έδωσαν παράταση λόγω Πανελληνίων Εξετάσεων. Πέρασα σε ένα ΤΕΙ πήρα αναβολή. Οσονούπω την κόβω και πάω Στρατό.

LiveToday

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από LiveToday »

Kαλησπέρα σας,

Είμαι 25 ετών. Σπούδασα στην Αθήνα δίνοντας μου γι' αυτόν τον λόγο η στρατολογία αναβολή μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 2010. Οι σπουδές μου τελείωσαν μόλις πριν μισό χρόνο περίπου, τον Ιούνιο του 2007.

Λόγω του ότι κατάγομαι από την Κρήτη, μόλις τελείωσα τις σπουδές μου, κατέβηκα στο μέρος από το οποίο και κατάγομαι και άνοιξα ένα γραφείο.

Θα «έκοβα» την αναβολή μου τώρα για να πάω φαντάρος, μιας και είναι κάτι το οποίο πρόκειται να γίνει έτσι κι αλλιώς, το θέμα είναι πως θέλω να φτάσει μέχρι ένα σημείο το γραφείο ώστε να μπορώ να το αφήσω για το εύλογο χρονικό διάστημα που θα διαρκέσει η θητεία μου.

1) Ένας φίλος μου είπε πως αν εξαντλήσω την αναβολή μου, μόλις πάω στρατό (το 2011 δηλαδή), θα μου ζητήσουν να δικαιολογήσω τι έκανα και είχα την αναβολή αυτή. Εγώ θα τους πω πως σπούδαζα μέχρι το 2007 και τότε ίσως εκτίσω ποινή φυλάκισης π. χ.3 μηνών λόγω του ότι από το 2007 μέχρι το 2011 λάθος που χρησιμοποιούσα την αναβολή ενώ θα έπρεπε να την είχα σταματήσει!

2) Η δεύτερη εκδοχή που μου λένε, είναι πως δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αν μου έχουν δώσει αναβολή μέχρι και το 2011, τότε εγώ θα μπορώ να την εξαντλήσω, ασχέτως που σταμάτησα τις σπουδές μου το 2007, και δεν θα έχω κανένα πρόβλημα! Θα έχω πρόβλημα αν δεν πάω από το 2011 και μετά που θα με καλέσουν φυσικά.

Μήπως γνωρίζετε να με βοηθήσετε πάνω σε αυτό, ποιο από τα παραπάνω ισχύει και τι θα μπορούσα να κάνω;

Έχω σκεφτεί και να πάρω ένα τηλέφωνο στην στρατολογία, αλλά εκεί ίσως να μου δώσουν μία γρήγορη απάντηση του τύπου «Κόφτη την αναβολή και πήγαινε, πρέπει να πας!».

Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από yandr »

Παλαιότερα έπερεπε να διακόψεις και να παρουσιαστείς.

Πλέον αυτό δεν ισχύει.

Ωστόσο κάνε και ένα τηλέφωνο στο στρατολογικό γραφείο για περισσότερα.
kotsos
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 2:04 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από kotsos »

Δν το κοιτανε. Απο τη στιγμη π εχεις αναβολη για τον οποιοδηποτε λογο την πηρες αφου εκανες κ τελειωσες την δουλεια σου εντος της διαρκειας της αναβολης δν τους νοιαζει

8α ειχες προβλημα αν επαιρνες αναβολη κ δν εκανες τπτ σχετικα με τις σπουδες σου κατα την διαρκεια της αναβολης
Anonymous

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Anonymous »

Δηλαδή θέλεις να πείς πως δεν κοιτάνε σχολαστικά τι έκανα κατα την περίοδο της αναβολής μου.

Όταν παρουσιαστώ δεν θα μου ζητήσουν χαρτιά για το τι έκανα (πτυχία, περίοδος σπουδών κ. α.);
kotsos
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 2:04 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από kotsos »

Θα ζητησουν. αλλα οπωσ καταλαβα εχεις χαρτια οποτε δεν θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα

καλου κακου συμβουλεψου ενα στρατολογικο γραφειο να σε συμβουλεψουν πιο καλα απο μενα μην τυχει μια στισ τοσες κ βρεις κανα μπελα...
LiveToday

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από LiveToday »

Χαρτιά έχω, το θέμα είναι πως λένε πως ήμουν σπουδαστής από το 2000 έως το 2007.

Θα έχω πρόβλημα όμως μετά το 2007 μέχρι το 2011 που δεν έκοψα την αναβολή μου;

Θα πήγαινα σε στρατολογικό γραφείο, ανησυχώ μήπως μου δώσουν κάποια γρήγορη απάντηση...

Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
LiveToday

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από LiveToday »

Πήρα τηλέφωνο στην στρατολογία και μου είπαν αυτό που μου είπατε παραπάνω.

Πως δεν θα έχω κανένα πρόβλημα αρκεί να έχω σπουδάσει.
Αν τελείωσα τις σπουδές μου πριν λήξει η αναβολή δεν χρειάζεται να την κόψω και να πάω αλλά μπορώ να την εξαντλήσω.

Ελπίζω να είναι σωστά αυτά και να μην εκτίσω παραπάνω θητεία 2 μήνες όπως μου λένε κάποιοι γνωστοί...

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από yandr »

LiveToday έγραψε:
Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας!


Να' σαι καλά, γι' αυτό είμαστε εδώ Εικόνα

Και μην ανησυχείς για τυχόν πρόσθετη θητεία.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες