Κακή χρήση αναβολής;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Mimis21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2015 9:09 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Mimis21 »

Δηλαδή πες ότι δεν περνάω πανελλήνιες και δεν πηγαίνω Ι. Ε. Κ... Αν ξαναπάω ΕΠΑ. Λ. Και πάρω άλλο πτυχίο και σε 3 χρόνια από σήμερα τους παρουσιάσω το απολυτήριο που πήρα πέρυσι, το πτυχίο που πήρα πέρυσι και το άλλο πτυχίο που θα πάρω σε 2 χρόνια θα υπάρχει πρόβλημα; Ή όχι?
cuervo

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από cuervo »

Δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Mimis21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2015 9:09 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Mimis21 »

Ευχαριστώ πολύ! Α και όταν λήγει η αναβολή μου, πότε περίπου θα με καλέσουν; Δεκέμβρη 2017 λήγει, να υπολογίζω άνοιξη 2018 ή μπορεί να με βάλουν και το Γενάρη?
cuervo

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από cuervo »

Ψάξε λίγο στο φορουμ και θα βρεις το σχετικό θέμα.
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Παιδιά, καλημέρα! Πώς είστε;

Έχω μία απορία. Επειδή από ότι φαίνεται έχω κάνει κακή χρήση αναβολής, ήθελα να μάθω αν αλλάζει τίποτα αφού θα τη διακόψω τώρα σε ένα δύο μήνες. Αν υπάρχει ήδη αυτή η ερώτηση, ποστάρετε ένα link άμα μπορείτε, γιατί είναι λίγο περίπλοκο για να το ψάξω και να το βρω. Εκτός και αν όταν λέτε "ψάξε λίγο" σημαίνει "διάβασε όλο το forum". Εικόνα

cuervo

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από cuervo »

Το ψάξε λίγο σημαίνει να διαβάσεις το συγκεκριμένο θέμα αλλά παλαιότερες αναρτήσεις.
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Πήγα αρκετά πίσω, αλλά δε βρήκα παρόμοιο. Αν είσαι σίγουρος ότι υπάρχει ίδια ερώτηση με τη δική μου και ξέρεις που είναι, μήπως μπορείς να μου πεις τί νούμερο σελίδα είναι;
cuervo

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από cuervo »

Βαριέμαι να ψάχνω τελοσπαντων, όταν θα πας να κόψεις την αναβολή θα σου ζητήσουν βεβαίωση σπουδών, αν δεν έχεις υπογράφεις μια υπεύθυνη δήλωση η οποία αναφέρει πως έχεις κάνει κακή χρήση αναβολής και πως είσαι ενήμερος για τις συνέπειες που θα υποστείς.
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Και κάτι ακόμα!

Είναι απαραίτητο να πληρώσω το πρόστιμο εκείνη τη στιγμή; Ή μπορώ και να δω πώς είναι η κατάσταση πρώτα, ώστε να πληρώσω αφού θα μπω;

cuervo

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από cuervo »

Konstantinos_ έγραψε:Και κάτι ακόμα!

Είναι απαραίτητο να πληρώσω το πρόστιμο εκείνη τη στιγμή; Ή μπορώ και να δω πώς είναι η κατάσταση πρώτα, ώστε να πληρώσω αφού θα μπω;



Μπορείς να το πληρώσεις όποτε θέλεις κατά τη διάρκεια της θητείας σου.

Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Ευχαριστώ! Να 'σαι καλά φίλε.
Περαστικός Οπλίτης

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Περαστικός Οπλίτης »

Παιδιά καλησπέρα.

Διάβασα τις προηγούμενες σελίδες απλά ήθελα να ρωτήσω και εσάς για διευκρίνιση.

Η αναβολή μου έληξε τον 12/2014.

Από το Πανεπιστήμιο πέρασα 100+ μαθήματα και μου μένει μόνο η πτυχιακή. Λόγω εργασίας δε μπόρεσα να καταθέσω το πιστοποιητικό σπουδών πρίν τη κατάταξή μου (όπως έγραφε το σημείωμα κατάταξης ότι έπρεπε να κάνω για να μην μου επιβληθεί πρόσθετη θητεία).

Δε πιστεύω ότι έχω κάνει κακή χρήση αναβολής.(Απαντήστε μου εαν μπορώ να έχω δίκιο σε αυτή τη περίπτωση).
Επειδή δε προλάβαινα και όπως μου είχαν πει και φίλοι με το που κατατάχθηκα στη μονάδα προσπάθησα να καταθέσω εκεί το πιστοποιητικό αλλά δε το δέχθηκαν και μου είπαν ότι πρέπει να το πάω στη στρατολογική υπηρεσία που ανήκω.

Υπόψιν ότι στο βιβλίο προστίμων στο στρατόπεδο το όνομά μου δεν ήταν γραμμένο. Αποφάσισα να πάω όμως στη στρατολογική υπηρεσία για να καταθέσω το χαρτί και χωρίς καν να το δούν (μαθήματα - χρονολογίες) μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω ?90.

  • Μπορώ να το γλυτώσω;
  • Εαν όχι πρέπει να πάω να πάρω παράβολο αύριο όπως μου πρότειναν και να πάω σε τράπεζα; (σας γράφω ό, τι ακριβώς μου είπαν) Ή σε αυτές τις περιπτώσεις πας στην εφορία;
  • Από τη στιγμή που ξεκίνησε η διαδικασία πρέπει να έχω ξεμπερδέψει σε 15 ημέρες μήπως και μου έρθει χαρτί από την εφορία ξαφνικά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κώστας

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Κώστας »

Καλησπέρα και από εμένα,
Έχω διαβάσει πάρα πολλά posts αλλά δε βρήκα ακριβώς ίδια με τη δική μου περίπτωση.

Το 2007 γράφτηκα σε πανεπιστήμιο της Ιταλίας και πήρα αναβολή μέχρι το Δεκέμβριου του '15.
Λόγω οικονομικών προβλημάτων επέστρεψα πριν τελειώσω τη σχολή και εργάζομαι από τότε μέχρι και σήμερα στην Ελλάδα (σε κάποια μαγαζία "μαύρα", τα πρώτα ένσημα τα είχα το 2010). Το 2014 άνοιξα την δική μου επιχείρηση με εφορία και όλες τις νόμιμες διαδικασίες και από το καλοκαίρι του 2014 εργάζομαι και στην επιχείρησή μου αλλά και σαν υπάλληλος (μάγειρας) με απαλλαγή από το ΙΚΑ λόγω ΟΑΕΕ της προσωπικής μου εταιρείας.

Κανονικά, το Δεκέμβριο λήγει η αναβολή. Έλεγα να την κόψω νωρίτερα γιατί διάβασα για 3-4 μήνες extra θητείας λόγω "Κακής χρήσης" της αναβολής μου, μιας που από το 2007 δεν έχω πληρώσει στο πανεπιστήμιο και φυσικά δεν έχω χαρτί ότι τελείωσα.
Το ζητούμενο είναι να πάω όσο το αργότερο γίνεται στρατό (θέλω να αξιοποιήσω την εταιρεία μου τώρα που πάει καλά).
Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
cuervo

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από cuervo »

Εχεις διαβάσει παρα πολλά πόστα και καταλάβες πως λόγω κακης χρήσης τρως 3-4 μηνες, τρέλα πουλάς?Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες