ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Xalvas7
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 5:59 pm
Επάγγελμα: ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΣ
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Xalvas7 »

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι κανει η συδ;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από kallitexnis »

Αποστολή της Σχολής Υπαξιωματικών Διοικητικών είναι η παραγωγή Υπαξιωματικών αντίστοιχων ειδικοτήτων, ώστε να είναι ικανοί να ανταποκριθούν με επιτυχία στις ιδιαίτερα αυξημένες υποχρεώσεις και στα καθήκοντα που θα τους ανατίθενται μέσα σ' ένα τεχνολογικά υψηλού επιπέδου μηχανισμό που είναι η Πολεμική Αεροπορία και σ' ένα επιχειρησιακά πολύ ευαίσθητο χώρο όπως είναι ο εναέριος χώρος της Πατρίδας μας. Ειδικότητες: ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΩΝ , ΤΑΜΕΙΑΚΩΝ , ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ , ΑΜΥΝΗΣ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΩΝ και ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΩΝ .
ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από billaras »

Ρε παιδια πως και η ΣΥΔ εχει 18100 μορια... Υπαξιωματικος δεν βγαινεις; Τι προνομια ς παρεχουν και ειναι τοσο << Κελεπουρι>>
petrinabas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Μάιος 19, 2009 3:01 am
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από petrinabas »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ... Ειμαι μαθητρια της β λυκειου και σκεφτομαι σοβαρα το ενδεχομενο να επιλεξω του χρονου μια στρατιωτικη σχολη για τις σπουδες μου... Εχω ακουσει καλα λογια για τη ΣΥΔ... Υπαρχει καποιος που γνωριζει τα πραγματα μεσα στη σχολη και μπορει να με ενημερωσει; Τι συνθηκες επικρατουν; Το επιπεδο της σχολς ειναι καλο; Επισης κατι σημαντικο... Τι γινεται με τις μεταθεσεις; Ευχαριστω προκαταβολικαΕικόνα
Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

petrinabas έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ... Ειμαι μαθητρια της β λυκειου και σκεφτομαι σοβαρα το ενδεχομενο να επιλεξω του χρονου μια στρατιωτικη σχολη για τις σπουδες μου... Εχω ακουσει καλα λογια για τη ΣΥΔ... Υπαρχει καποιος που γνωριζει τα πραγματα μεσα στη σχολη και μπορει να με ενημερωσει; Τι συνθηκες επικρατουν; Το επιπεδο της σχολς ειναι καλο; Επισης κατι σημαντικο... Τι γινεται με τις μεταθεσεις; Ευχαριστω προκαταβολικαΕικόνα


Απο οτι καταλαβα δεν ξερεις τι να επιλεξεις αλλα σε ενδιαφερει ο στρατος. Θα σου πω τι θα εκανα εγω αλλα προσοχη εσυ κανε αυτο που σου αρεσει. Εγω ειχα κοιταξει τις βασεις τις προηγουμενης χρονιας αλλα δεν πρεπει να στηριζεσαι σε αυτες εξ΄ολοκληρου γιατι υπαρχουν αυξομιωσεις αναλογα με την ζητηση. Η σειρα των σχολων που προτεινω εγω ειναι: ΣΣΑΣ οικονομικο- ψυχολογια-στρατολογια-ΣΜΑ-ΣΥΔ-ΣΑΝ (αν θες κατι ιατρικο) -ΣΣΕ σωματα- ΣΣΕ οπλα μαζι με ΣΤΥΑ -ΣΜΥ σωματα- ΣΜΥ οπλα, το ναυτικο δεν το βαζω καθολου γιατι εισαι γυναικα κ καλο ειναι να εχεις προσωπικη ζωη. Να ξερεις οτι ΣΥΔ, ΣΤΥΑ, ΣΜΥ εισαι υπαξιωματικος γινεσαι αξιωματικος μετα απο 20 χρονια περιπου αλλα στα χρηματα δεν εχουν κ μεγαλη διαφορα με τους αξιωματικους. Εγω θυμαμαι την χρονια που περασα η ΣΥΔ κ ΣΤΥΑ που εισαι υπαξιωματικος ηταν πιο ψηλα απο την ΣΣΕ που εισαι αξιωματικος. Αν δεν ενδιαφερεσαι τοσο για το γαλονια προτεινω καλυτερα ΣΥΔ απο ΣΣΕ ειναι καλυτερο σε μεταθεσεις, μπορει να κατσεις σε ενα μερος για πολλα χρονια ενω ΣΣΕ κ ΣΜΥ πρεπει να μετακινησε καθε 3 χρονια. Εγω ειμαι στρατο ξηρας κ εχω μεταθεσεις αλλα αν με ρωτουσες που θα ηθελα να παω θα σου ελεγα αεροπορια. Τωρα θα κοιταξεις ποιες σχολες μπορεις να δηλωσεις αναλογα με την κατευθυνση που εχεις παρει, ζητα απο το φροντηστιριο σου να σε βοηθηση αλλα προσεχε θα δηλωσεις αυτο που νομιζεις οτι μπορεις να ανταπεξαλθεις καλυτερα στα μαθηματα, στο λεω γιατι καποια ατομα χασανε την σχολη επειδη κανανε λαθος επιλογη κατευθυνσης με αποτελεσμα να χασουνε αρκετα μορια. Ενημερωσου καλα πριν μπεις σε στρατιωτικη σχολη. Αν θες να με ρωτησεις κατι αλλο στην διαθεση σου!
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από kallitexnis »

Όλες οι Στρατιωτικές Σχολες έχουν υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης Ακαδημαϊκής και Στρατιωτικής. Όμως είναι στρατιωτικές σχολές. Οπότε ότι διαταγή σου δώσουν την ακολουθείς. Όσο για τα μόρια που είπε ο Βασίλης είναι υψηλά διότι πολλοί είναι αυτοί που δηλώνουν Π. Α. Και σχολές υπαξιωματικών λόγω των λιγότερων μεταθέσεων σε περίεργες περιοχές (πχ. Πινέζες=κοίτα που είναι στο χάρτη) και λόγω ακαταλληλότητας εισαγωγής στην Σ. Ι. Ευχαριστώ.
vasilias
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 6:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από vasilias »

Γεια σας παιδες...8α ηθελα να ρωτησω τι μορια χρειαζομαι για να μπω στην ΣΤΥΑ. Δεν πηγαινω σε λυκειο αλλα σε ΕΠΑ. Λ (επαγγελματικο λυκειο)
anna_pas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 7:47 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από anna_pas »

Καλησπέρα!
του χρόνου δίνω πανελλήνιες και σκέφτομαι σοβαρά να περάσω αν βγάλω τα απαιτούμενα μόρια στη ΣΥΔ... Αλλά "φοβάμαι" αρκετά την ιδέα του στρατού... Είναι πολυ αυστηρά εκεί ρε παιδιά; Έχει πολύ στρατιωτική εκπαίδευση; Δεν σε αφήνουν να κουνηθείς; Και αφου τελειώσεις τη σχολή που σε διορίζουν; Οπου γουστάρουν αυτοί ε;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από kallitexnis »

anna_pas έγραψε:Καλησπέρα!
του χρόνου δίνω πανελλήνιες και σκέφτομαι σοβαρά να περάσω αν βγάλω τα απαιτούμενα μόρια στη ΣΥΔ... Αλλά "φοβάμαι" αρκετά την ιδέα του στρατού... Είναι πολυ αυστηρά εκεί ρε παιδιά; Έχει πολύ στρατιωτική εκπαίδευση; Δεν σε αφήνουν να κουνηθείς; Και αφου τελειώσεις τη σχολή που σε διορίζουν; Οπου γουστάρουν αυτοί ε;
Είναι αυστηρά και σε όλες τις στρατιωτικές σχολές έχει εκπαίδευση αλλά δεν είναι σαν την Σ. Ι. Ας πούμε... Μέσα στη σχολή είναι κάπως (κυρίως όταν είσαι Άσσος) και όσο για τον διορισμό (μετάθεση ή τοποθέτηση με στρατιωτικούς όρους) ανάλογα με την ειδικότητα που θα πάρεις μέσα θα σε στείλουν και σε αντίστοιχη Πτέρυγα Μάχης.
anna_pas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 7:47 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από anna_pas »

Είμαι τελείως άσχετη... Αρχικά ποιος λέγεται Άσσος; Και όταν λες οτι στη σχολή είναι κάπως τ εννοείς;
Άβαταρ μέλους
-erased-
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2008 9:15 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από -erased- »

anna_pas έγραψε:Είμαι τελείως άσχετη... Αρχικά ποιος λέγεται Άσσος; Και όταν λες οτι στη σχολή είναι κάπως τ εννοείς;


Άσσος λέγεται ο πρωτοετής σπουδαστής. Το "κάπως" μέσα στη σχολή παραπέμπει σε ένα περίεργο κλίμα που επικρατεί γενικά σε στρατιωτικές σχολές, κάτι που μόνο από μέσα μπορείς να αντιληφθείς. Γενικά δηλαδή είναι εντελώς διαφορετικός τρόπος ζωής από αυτόν που ζεις τώρα. Το αν θα το αντέξεις είναι καθαρά στον χαρακτήρα και τη θέληση του καθενός Εικόνα
Every soldier has two families.Those you raise,and those you raise hell with.
ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

billaras έγραψε:Ρε παιδια πως και η ΣΥΔ εχει 18100 μορια... Υπαξιωματικος δεν βγαινεις; Τι προνομια ς παρεχουν και ειναι τοσο << Κελεπουρι>>
απλα απο την συδ βγαινεις διηκοιτικος.(Σχολη Υπαξιωματικων Διηκοιτικων).
Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδια. Λεω να παω ΣΥΔ ΕΧΩ και τα μορια. Μια απορια μονο
το σαββατοκυριακο θα ειμαι εξω;
Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας. Ειμαι φοιτητης οικονομικης σχολης. Πως μπορω τελειονωντας τη σχολη να εισαχθω στη ΣΥΔ η οποια εχει σχεση και με τα οικονομικα... Και μεχρι ποια ηλικια...

Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

H ΣΥΔ ειναι η χειροτερη σχολη της αεροποριας, ειδικα η ειδικοτητα της αμυνας αεροδρομιων, εχει πολλα μορια επειδη προσφερει αμεση αποκατασταση και εκτος απ την προαναφερθεισα ειδικοτητα προσφερει δουλεια γραφειου, απο τη σχολη βγαινουν υπαξιωματικοι, ειναι διετους φοιτησης και ο καταληκτικος βαθμος ειναι αντισμηναρχος, για μενα δεν αξιζει με τιποτα... Το ακαδημαικο επιπεδο ειναι μετριο εως χαμηλο... Εκει πας για να γινεις στρατιωτης μονιμος και οχι για να γινεις επιστημονας, παλια οι αποφοιτοι ΣΥΔ δεν ειχαν ουτε απολυτηριο λυκειου. Κατα καιρους η ΠΑ προσλαμβανει αξιωματικους με διαγωνισμο με ειδικοτητες μετεωρολογου (που απαιτει να εχεις τελειωσει Φυσικος η μαθηματικος), διοικητικου που απαιτει να εχεις τελειωσει δικηγορος και εφοδιαστη που απαιτει να εχεις τελειωσει οικονομικο πανεπιστημιο και η εξελιξη ειναι μεχρι την ανωτατη βαθμιδα. Αν κοιτατε καμια φορα στο σαιτ της ΠΑ μπορει να πετυχετε τετοιο διαγωνισμο που αξιζει πραγματικα

Ειμαι αξιωματικος.

Ευχαριστω

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες