ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από yandr »

Ειρήνη ημήν αδέλφια...

Όλοι σε στρατιωτικές σχολές είστε, είναι ανάγκη να τα κάνετε μπάχαλο;

Νομίζω επιτρέπεται να διαφωνείτε...
mrg2
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 20, 2009 6:35 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από mrg2 »

ΕικόναΕιχα γραψει μια ωραια μεγαλη απαντηση αλλα ειχα ξεχασει να συνδεθω κ χαθηκε. Δεν πειραζει. Και αυριο μερα ειναι, αν μου τη δωσει κ προσπαθησω παλι να σε κανω ανθρωπο. Να ευχαριστησω τον φιλο tom που προσπαθησε να σε συνετησει αλλα εκανε ενα λαθος... Πιστεψε πως μπορουσες να καταλαβεις. Κ εσυ τι γυρισες να του πεις; Οπα δεν ειμαι φιλος σου! Ολοι φιλοι ειμαστε, συνφορουμιτες κ συναδελφοι καποιοι απο εμας. Αλλα εσυ αγορι μου εισαι απο αλλη παστα. Οδοντοπαστα μαλλον! Παρακαλειται οποιος αλλος φιλος συμφωνει μαζι μου να γραψει στο θεμα οχι τιποτε αλλο αλλα για να καταλαβουμε ποιος εχει αδικο. Αν εχω εγω υποσχομαι να μην ξαναγραψω ποτε τιποτα κ να μεινω απλος θεατης αν πουνε πως εγω κανω λαθος, για τον απλο λογο οτι δεν θα ηθελα να ενοχλω κανεναν με τις βλακειες μου. Θα τις κρατησω για μενα! Ισως αλλαξω κιολας. Θα μου κανεις κ καλο βρε! Η διαφωνια μου με τον γαλαζοαιματο κατα την γνωμη του κ την συμπεριφορα του δεν ειναι προσωπικη τουλαχιστο οχι για εμενα. Αλλα κατηγορει μια ολοκληρη σχολη ο ασπαλακας. Τυγχανει να ειναι η δικια μου η συδ αλλα κ οποια αλλη να ηταν μαρτυς μου ο θεος την ιδια θεση θα ειχα. Βγανει κ λεει ονοματα ανθρωπων χωρις να τους ρωτησει που ειμαι σιγουρος θα τον βλεπουν κ θα αλλαζουν δρομο! Λεει παραδειγματα σκοπων κτλ τα οποια εγω δεν ακουσα ποτε αλλα επειδη ειμαστε στην ελλαδα σιγουρα συνεβησαν. Συνεβησαν ομως κ στον στρατο κ στο ναυτικο κ στην αστυνομια. Αυτος ομως τα ξερει απο πρωτο χερι! Ξερετε γιατι; Γιατι κατι τετοια μαμοθρεφτα πετανε το οπλο κ τρεχουν να σωσουν το τομαρι τους! Ισως να το εκανε κ ο ιδιος! Λεει για μενα πως δεν ειμαι μαχητης λες κ με γνωριζει προσωπικα! Η αληθεια ειναι πως ειμαι μετριος. Οπως ειμαστε οι περισσοτεροι. Αυτος ομως παω στοιχημα ουτε με σφεντονα δεν ριχνει. Αντε καληνυχτα. Κ ενα τελευταιο. Η πα εκτος απο R-H εχει S-300,PATRIOT,STINGER,TOR M-1. Εσυ ομως μονο για το πρωτο θα λες. Αυτα εμαθες στη γυαλα, α, κ ενα μυστικο. Αν ησουν λιγο σχετικος θα ηξερες πως τα πυροβολα χωρις σεπ (δεν ειναι σχολικος προσανατολισμος) δεν θα χασουν την αξια τους ποτε, κ αν την χασουν δεν ειναι κοντα αυτη η μερα. Ξερεις τον πατερα σου τον σμχο, τον θειο σου τον ασμχο κτλ, μην μπερδευεσαι δεν εισαι αυτοι. Φερεσαι λες κ εσυ ησουν ο πατερας σου ο θειος σου η εκεινοι που εφτασαν στον ταδε δκτη. Κ στον πρωθυπουργο να θες να φτασεις, φτανεις που λενε. Κρατα κ λιγο μονο μυστικα Δεν μας ειπες ως τωρα. Οσο για δκτης που ηθελες να γινεις μην γελιεσαι, δεν θα γινεις. Τους πολυ βλακες δεν τους κανουν. Υπαρχει αξιοκρατια ακομηΕικόνα
Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

@Roverr24... Ονοματα κακως κανεις και λες και περιστατικα που συμβαινουν εντος μοναδων μη ξεχνας οτι πολλοι βλεπουν εδω... Λαθος σου μεγαλο. Επισης Ροβερ ξεχασες να πεις ποσο καλα φυλανε τη σχολη σας που μπηκαν αναρχικοι και σας σπασαν τα αυτοκινητα... Και ξεχασες να πεις οτι ο δικος σας υπαρχος εφταιγε για το Κωστακος... Η ΣΝΔ ειναι πολυ καλη σχολη και καλα εκανες που πηρες μεταπτυχιακο οι περισσοτεροι αυτο κανουν αλλα στο εξωτερικο (και χρειαζεται), μη το παινευεσαι ομως Τοσο, αν δεν υπηρχαν οι υπαξιωματικοι να στηριξουν τους αξιωματικους θα πεφτατε στη θαλασσα γιατι δε μπορειτε εσεις να κανετε δουλεια μηχανουργειου και ελασματουργειου δεν ειναι αυτη η δουλεια σας αλλωστε Και ουτε αντιλαμβανεστε τις αναγκες του στρατου οπως αυτοι @ΣΥΔ

Φιλε μου δε μιλανε ετσι στον κοσμο καταλαβε το εισαι πολυ επιθετικος και δε μας λες αφου δε χρειαζεται επιστημονες η ΠΑ γιατι τοσοι δικοι σας σπουδαζουν με την προοπτικη να γινουν αξ/κοι; Εχεις δει τι πτυχια εχουν οι ξενοι αξιωματικοι; Τα πατριοτ και τα σ300 αν δεν υπηρχαν ελεγχτες αεραμυνας θα ηταν αχρηστα με εσας να τα λειτουργειτε γιατι εχετε αλλη εξειδικευση (Δε νομιζω να ξερετε πχ θεωρια ρανταρ). Τα νεα παιδια απο τη ΣΥΔ ειναι το μελλον της ΠΑ και πρεπει να γινουν οσοι πιο πολλοι γινεται αξιωματικοι γιατι η ΠΑ χρειαζεται τα μυαλα τους. Οσο για το μετριος αποκλειεται να εισαι, εισαι εξυπνος και με λεγειν απ οτι βλεπω αλλα η σχολη σου δεν ειναι και η σχολαρα παραδεξου το. Ενας αξιωματικος απο ΣΥΔ που τελειωσε ΑΕΙ εχει καταλληλη στρατιωτικη αθλητικη επιστημονικη και τεχνικη εκπαιδευση οτι χρειαζεται δηλαδη η ΠΑ. Εγω μπηκα στην ΠΑ με διαγωνισμο αξιωματικων, ειμαι μετεωρολογος-φυσικος υποσμηναγος και πιστευω οτι η στρατιωτικη μου εκπαιδευση ειναι ελλειπης και ετσι τεκμηριωνω τα ανωτερω.

mrg2
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 20, 2009 6:35 pm
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από mrg2 »

Φιλε με ολη τη σημασια της λεξεως borelli, αν κ βαζελος πιθανοτατα το παραβλεπω. Γενικα συμφωνω μαζι σου. Ναι ημουν επιθετικος αλλα γινομαι ετσι οταν αδικουν, κ ο ετερος φιλος αδικει, οχι εμενα αλλα ολους τους αλλους κ εμενα σε μια γωνιτσα. Δεν θιγομαι ευκολα οτι κ να μου πεις κ ετσι με βαζω τελευταιο. Η περιπτωση σου ειναι παλι τελειως διαφορετικη. Κ περιπτωση εννοω τον διαγωνισμο με τον οποιο μπηκες. Μπραβο σου και επικροτω κ τον συγκεκριμενο θεσμο ο οποιος εχει την αξια του οπως ολοι οι αλλοι. Αλλα δεν ισοπεδωνω εναν θεσμο οπως εκανες ο αλλος φιλος ο οποιος δεν ειναι φιλος απο οτι λεει. Η μονη ενσταση μου εχει να κανει με αυτο που ειπες για τους πατριοτ διοτι το βελος σε ενα μεγαλο μερος λειτουργει χωρις εα οι οποιοι βεβαια ειναι μια σημαντικη ειδικοτητα. Στο λεω γιατι ετσι γινεται οχι πως θα αλλαζε κατι στην αλλη περιπτωση. Κ εσυ να ερχοσουν που λενε σε λιγο καιρο θα το μαθαινες τελεια. Απλα το μονο που ζητω να κατανοησεις ηταν πως εγω αμυνθηκα, εστω κ με τον ακομψο τροπο μου. Δεν ξεκινησα κατι. Εχω επιγνωση ποτε υπερβαλλω αλλα το κανω για να ταρακουνησω κ οχι για να πεισω. Παντως δεχομαι καλοπροαιρετα τις επισημανσεις σου κ σε ευχαριστω που πηρες Θεση.
Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Ποσο δημοσιοι υπαλληλοι και αντιεπαγγελματιες τελικα ειναι οι μπατζηδες;

Εκλεψαν κινητηρα απο σουπερ πουμα μεσα στο Κρατικο εργοστασιο αεροσκαφων και αντι να διωξουν ολο το ΣΑΦ που ηταν υπευθυνο για τη φυλαξη της μοναδας, εδιωξαν το διοικητη ο οποιος εκτος απο αποφοιτος ΣΜΑ ειναι και διδακτορας του Παν Πατρων...

Η ΣΥΔ ειναι μια παροδια σχολης, ειναι το μεγαλυτερο δημοσιουπαλληλικι του κρατους και ακομα και οι μπατζηδες απο τη ΣΥΔ να μην ειναι υπευθυνοι για το συμβαν, ειναι υπευθυνοι οι ΕΠΟΠ και οι στρατευσιμοι οι οποιοι εκπαιδευτηκαν απο αποφοιτους ΣΥΔ...

ΑΠΛΑ ΕΛΕΟΣ...

Ανικανοτητα και βλακεια για ακομα μια φορα...

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από yandr »

Υπενθυμίζω κάτι Hammer που 'απόδρασαν' από τους πεζοναύτες, κάτι αντιαρματικά που κλάπηκα, κάτι όπλα που βγήκαν λιγότερα και άλλες περιπτώσεις στρατιωτικού υλικού που έκανε φτερά. Αν ήταν αυτό το μόνο δείγμα γραφής, ούτε οι ειδικές δυνάμεις δεν θα ξέφευγαν από τον χαρακτηρισμό 'για τα μπάζα'.

Για να μην μπλέκουμε τα θέματα όμως, αν θέλεις να αναφερθείς στην τελευταία κλοπή (που κατά πάσα πιθανότητα έγινε από μόνιμους στρατιωτικούς και όχι από εξωτερικά άτομα ή στρατεύσιμους) μπορείς να ρίξεις μια ματιά στη σχετική συζήτηση του φόρουμ "Επικαιρότητα".

MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από MGEN »



Έχω αναφερθεί σε άλλο θέμα του forum για την παραδοσιακή αλαζονεία που διακρίνει τους αξκούς του ναυτικού, με συνέπεια να θεωρούν τους εαυτούς τους σαν την αφρόκρεμα, τρομάρα τους, των ΕΔ. Αυτή η κατάρα, διότι πρόκειται πράγματι για κατάρα, έχει σοβαρές επιπτώσεις στη συνοχή και συνεργασία των κλάδων των ΕΔ.

Θα αναφέρω ένα πρόσφατο συμβάν κατά την τελική φάση της διακλαδικής ασκήσεως «ΚΑΤΑΙΓΙΣ '09»

Είναι γνωστή η συνεργασία που καθιερώθηκε μετά την κρίση των Ιμίων, μεταξύ των κανονιοφόρων του ΠΝ που περιπολούν στην μεθόριο και ομάδων Αμφιβίων Καταδρομέων (ΟΥΚ) του Στρατού που επιβαίνουν σε αυτές, ως φιλοξενούμενοι, προκειμένου να υλοποιήσουν την ταχεία αντίδραση, εάν απαιτηθεί. Από την ημέρα που ξεκίνησε η επαφή αυτή, δεν έλειψαν οι τριβές, οφειλόμενες κυρίως στο ότι οι ναυτικοί παρεξηγούν εντελώς τον χαρακτήρα της παρουσίας των καταδρομέων του Στρατού, αφού αφαίρεσαν την αποστολή αυτή από τους ΟΥΚ του ναυτικού.

Έτσι,13 χρόνια μετά τα Ίμια, δεν παύουν να υπάρχουν τριβές και επεισόδια.

Πρόσφατα παραδείγματα, άφθονα. Οι καταδρομείς, πειθαρχημένοι και προσεκτικοί επάνω στο πλοίο, αντιλαμβάνονται πλήρως τον ρόλο τους και προσαρμόζονται εύκολα. Στο πνεύμα της καλώς νοούμενης ευγενείας, δεν πολυμπερδεύονται στα πόδια του πληρώματος. Οι ναύτες είδαν ότι οι άνθρωποι αυτοί διέφεραν αρκετά από τους δικούς τους "αγριάνθρωπους", τους αρκετά παρεξηγημένους βατραχανθρώπους. Τα ναυτάκια δεν τολμούν να μιλήσουν στους ανθρώπους αυτούς, αφήνοντάς τους στην ησυχία τους, δίχως να διανοούνται την οποιαδήποτε πρόκλησή τους. Με τους καταδρομείς όμως, αντιλήφθηκαν ότι τα πράγματα είναι πιο νορμάλ. Οι άνθρωποι είναι πιο προσιτοί, πιο "καλά παιδιά" και με άλλη νοοτροπία. Έτσι λοιπόν, οι ναύτες άρχισαν να... Εκδηλώνονται.

Δίχως καμιά αντίρρηση οι καταδρομείς, βοηθούν μετά από το φαγητό στην λεγόμενη "λάντζα", όπως συμφωνεί ο επικεφαλής αξιωματικός τους με τον κυβερνήτη του πλοίου. Έλα όμως που οι ναύτες άρχισαν να ξεπερνούν τα όρια. Νομίζοντας προφανώς ότι βρήκαν τα κορόιδα, ζητούν υπερβολικό αριθμό καταδρομέων να ασχολείται με την λάντζα ή και αυτή να αναλαμβάνεται μόνο απ' αυτούς, επειδή είναι... Φιλοξενούμενοι. Για ένα καράβι με πλήρωμα 40 άτομα, στο οποίο φιλοξενούνται 10 καταδρομείς, είναι αγενές και παράλογο από τον κυβερνήτη να ζητεί ανάληψη τέτοιων δουλειών από τους καταδρομείς.
Η παράλογη αξίωση, προκαλεί όπως είναι φυσικό την αντίδραση του επικεφαλής αξιωματικού των καταδρομέων, ο οποίος, προκειμένου να μην προκαλέσει επεισόδιο, επικοινωνεί με τον διοικητή του. Αυτός, επειδή έχει και πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθεί από τον κομπλεξικό κυβερνήτη, συστήνει στον αξιωματικό του να αδιαφορήσει για την πρόκληση και να αντιδράσει καταδρομικά: Διακοπή της διατροφής των ανδρών του από το καράβι και περιορισμός στις συσκευασμένες τροφές μάχης που μεταφέρουν οι άνδρες του.
Ο καπετάνιος, μακρινός συγγενής του συμπαθούς γαΐδάρου, αισθάνεται θιγμένος από την "ντρίπλα" των καταδρομέων και περιμένει την κατάλληλη ευκαιρία. Στην επομένη ομάδα καταδρομέων που επιβιβάζεται στο καράβι του, αρνείται να προσφέρει καμπίνα στον επικεφαλής αξιωματικό των καταδρομέων! Νέο τηλεφώνημα στον διοικητή, ο οποίος έχει βεβαιωθεί πλέον ότι οι "συνάδελφοι" του Ναυτικού έχουν παρακολουθήσει όλες τις παραστάσεις του προσφάτως συχωρεμένου Ευγένιου Σπαθάρη με πρωταγωνιστή τον Καραγκιόζη. Με την γνωστή ανταλλαγή απειλών και προειδοποιήσεων, οι ναύτες θα υποχρεωθούν να αποκαταστήσουν και πάλι την... "διακλαδική" συνεργασία.

Με αυτά τα τραγελαφικά έρχονται συχνά αντιμέτωποι οι διοικητές των Ειδικών Δυνάμεων, στα μάτια των οποίων η εικόνα του ναυτικού συναδέλφου έχει καταποντιστεί. Αλλά τα πράγματα είναι χειρότερα και πιο σοβαρά, όταν στην διάρκεια κοινών ασκήσεων αντιλαμβάνονται ότι οι άνθρωποι αυτοί βρίσκονται στην κυριολεξία στον "κόσμο τους". Δηλαδή αδιαφορούν πλήρως για την όποια Ειδική Επιχείρηση σχεδιάζεται και εκτελείται από το καράβι τους, σε σημείο που να δίνουν την εντύπωση ότι ανήκουν ...
MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από MGEN »

roverr24 έγραψε:Και οσο για τους ξενους στρατους που ανεφερες ναι συμφωνω οι μαχητες νικανε που ειναι συνηθως υπαξιωματικοι σαν εσενα ειναι ομως εκπαιδευμενοι στην τσιτα και διοικουνται απο αξιωματικους ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ που βγαινουν απο τα καλυτερα ΑΕΙ ειδικα στην αμερικη και εισερχονται στο στρατο μεσω του ROTC που τους πληρωνει και τις σπουδες και οταν γινουν ταγματαρχες κανουν μαστερ στο χαρβαρντ και στο yale. Δες παραδειγμα τον David petraeus που ειναι αρχηγος στο αυγανισταν η δες το στρατηγο παγωνη που ηταν στη β φαση του κολπου ελληνοαμερικανος στρατηγος



Κατ' αρχάς ο στρατηγός Petraeus δεν προέρχεται από ROTC, αλλά από το West Point αντίστοιχη στρατ, σχολή με τη δική μας ΣΣΕ και δεν είναι αρχηγός στο Αφγανιστάν (όχι αυγανιστάν), αλλά διοικητής της United States Central Command.
MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από MGEN »

roverr24 έγραψε:Στις περισσοτερες μοναδες της ΠΑ μπαινει οποιος θελει μεσα για πλακα και το ξερεις απο ανεπαρκεια δικη σας, οι τακτικες που χρησιμοποιειτε Στο βελος ειναι επιεικως παροχυμενες και δειχνουν την ασχετοσυνη σας τα ποσοστα επιτυχιας σε βολες RH202 ειναι απαραδεκτα και οι κοπελες μπατζηνες τι να πω...

Εφτασαν στο σπιτι του διοικητη της 111 4 ασφαλιτες απο ΓΕΑ γιατι τους αφησε η ΑΚΠ να περασουν μεσα...

Αυτα ειναι λογια που μου ειπε ο ιδιος ο διοικητης της 111 σμχος Δ... ς για την καταντια των μπατζηδων

Εχει καταγραφει περιστατικο να μπουν ταραξιες σε μοναδα της ΠΑ και να προκαλεσουν ζημιες να πετανε πετρες κτλ εχει καταγραφει περιστατικο σκοποι να δουν αλβανους που μπηκαν μεσα απο λαθος κ να πετανε τα οπλα τους κ να φευγουν... Εγω αν ημουν διοικητης σου θα σας ξυλωνα τα σηματακια με το σπαθι που φορατε και θα σας πεταγα εξω απ την ΠΑ



Η διαφορά με το ναυτικό που έχει παράδοση σ' αυτά, είναι ότι κυβερνήτης με τον ύπαρχο χρησιμοποίησαν πολεμικό πλοίο σαν ξενοδοχείο ΧΧΧ επιβιβάζοντας σ' αυτό δυο τουρίστριες που είχαν ψαρέψει στο νησί που λιμενιζόταν το πλοίο. Αν ένας διοικητής μονάδος της ΠΑ έκανε κάτι ανάλογο Θα τον περνούσαν αεροδικείο, για το ναυτικό όμως αυτό θεωρείται "μαγκιά" και τους έκαναν ναυάρχους.

Αν πάμε και πολλά χρόνια πίσω, το 1930 οι εφημερίδες έγραφαν ότι ο πλωτάρχης υποδιοικητής του ναυτικού αεροδρομίου Τατοΐου πετούσε με επιβάτες τρεις μυστηριώδεις κυρίες και το αεροπλάνο συντρίφθηκε κατά την προσγείωση ευτυχώς χωρίς θύματα.

Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια επειδη βλεπω οτι το κατεχετε αλλα επισης οτι αναλωνεστε στο ποια σχολη βγαζει καλυτερους στρατιωτες και γενικα αποφοιτους κατι το οποιο δεν με απασχολει θα ηθελα να μ απαντησετε σε τρεις ερωτησουλεσ... ! 1) ποια σχολη προσφερει καλη ποιοτητα ζωης (καλα λεφτα, λιγες μεταθεσεις, καθησιο) Εικόνα Δηλαδη συνθηκες καταλληλες και ιδανικεσ Για μια σωστη οικογενεια αυριο μεθαυριο; Σκεφτομαι συδ. Πληρει τα παραπανω;

2) για τη συδ γραφει πως μετα τον βαθμο του ανθυποσμηναγου ακολουθεις εξελιξη αξιωματικου. Και ρωταω. Σε ποσα χρονια μετα την αποφοιτηση απο την σχολη φτανεις στον βαθμο του ανθυποσμηναγου;

και 3) παλι για την συδ γραφει πως μπορεις να φτασεις μεχρι σμηναρχος αρκει να κατεχεις πτυχιο αει. Και ρωταω. Πως παιρνεις πτυχιο απο αει αφου μπεις στη σχολη;

ευχαριστω προκαταβολικα

Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Εχουν απαντηθει ολα, η ΣΥΔ ειναι η καλυτερη σχολη για να κανεις μια αξιοπρεπη ζωη εσυ και η οικογενεια σου, εχει μεταθεσεις Φυσικα αλλα οι περισσοτερες ειδικοτητες εχουν δουλεια γραφειου. Η ειδικοτητα αμυνης αεροδρομιων ειναι λιγο πιο σκληρη θα εκπαιδευεις στρατιωτες κτλ αλλα εχει και το αναλογο ενδιαφερον αν πας σε μοιρες πατριοτ s300 η τορμ1 που απαιτουν και το αναλογο διαβασμα, επισης η ειδικοτητα του μετεωρολογου ειναι ενδιαφερουσα και θα μπλεξεις με μαθηματικα, φυσικη υπολογιστες κτλ, ολες οι αλλες ειδικοτητες ειναι καθαρα γραφειου. Εγω αν πηγαινα ΣΥΔ παντως θα επαιρνα ειδικοτητα πληροφοριων, ειναι αρκετα undercover μερικες φορες. Μετα απο 20 περιπου χρονια γινεσαι αξιωματικος αφου προαχθεις απο ανθυπασπιστης σε ανθυποσμηναγος. Αν τελειωσεις οποιοδηποτε ασχετο ΑΕΙ απο μονος σου φτανεις μεχρι σμηναρχος, αν ομως τελειωσεις ΑΕΙ που εχει σχεση με την ειδικοτητα σου φτανεις μεχρι υποπτεραρχος, σχεδον τερμα δηλαδη και γινομαι πιο συγκεκριμενος, αν απο μετεωρολογος (ΥΜΕ) τελειωσεις μαθηματικο η φυσικο και αν απο στρατολογος (ΥΣΛ) τελειωσεις νομικη. Αδειες παιρνεις μονο στην εξεταστικη για να δωσεις μαθημα.

Αλλα γενικα στην ΠΑ δινουν αδειες αν χρειαστει να παρακολουθησεις, εξαρταται απο το διοικητη απο το ποστο απο το ποση δουλεια θα εχεις κτλ κτλ.

Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

O Πετρεους ηταν διοικητης στο Αφγανισταν και ηταν οντως απ το γουεστ ποιντ, οι σπουδες ομως που ανεφερα ειναι αυτες, μαστερ και διδακτορικο... Μη συγκρινεις τη ΣΣΕ με το γουεστ ποιντ ελεος ... Ουτε και τη ΣΝΔ φυσικα με την αντιστοιχη αμερικανικη...

Ετσι ειναι ολα αυτα που λες για το ναυτικο, δε θα διαφωνησω καθολου και καλως τονιζεις τα κακως κειμενα οπως και εγω τονιζω τα κακως κειμενα της ΠΑ που κατα την αποψη μου οφειλονται κυριως σε μπατζηδες και ΕΑ

Οσο για το ορθογραφικο λαθος, ηταν λογω κεκτημενης ταχυτητας οπως βλεπεις και εσυ και εγω δεν εχουμε προβλημα ορθογραφιας

Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Παλαια η ΣΝΔ επαιρνε γονους αριστοκρατικων οικογενειων και τους σπουδαζε στα καλυτερα πανεπιστημια της Ευρωπης ειχαν 7-8 χρονια σπουδες οταν το 90 τοις εκατο των Ελληνων ηταν αγραμματο. Τα πραγματα ομως αλλαξαν και η χαζη νοοτροπια του αριστοκρατη εμεινε... Κατα τη διαρκεια της χουντας και πιο πριν μπαιναν στο στρατο σε ολα τα σωματα ασχετοι και το επιπεδο του στρατου επεσε τραγικα. Μετα τη δεκαετια του 80 παρατηρηθηκε ανακαμψη οταν η ΑΣΟΕΕ ΕΜΠ και λοιπες σχολες αρχισαν να παιρνουν αποφοιτους ΑΣΕΙ για μεταπτυχιακα.

Εγω παντως κυριε μπατζη θα συμφωνησω μαζι σου, ο στρατος ειναι 3 σωματα αλλα μια ψυχη... ΔΙΑΚΛΑΔΙΚΟΤΗΤΑ

Anonymous

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από Anonymous »

μπορεις μετα τα 2 χρονια της σχολης να πας να Γραφεις Σε ενα αει της επιλογης σου που θα ηταν καλο να εχει σχεση με την ειδικοτητα; Αυτο ρωταω ετσι γινεται;

epsilon
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Ιαν 09, 2009 1:47 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΥΔ - Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών

Δημοσίευση από epsilon »

Να γραφτείς σε ένα ΑΕΙ έτσι απλά φυσικά και δεν γίνεται. Θα πρέπει να δώσεις κατατακτηριες εξετάσεις. Δεν υπάρχει πλέον άλλος τρόπος μιας και το 10% άλλαξε μορφή και ισχύει μόνο για δυο χρονιές μετά την αποφοίτηση από το λύκειο. Αν θες λοιπόν να μπεις σε ΑΕΙ σχετικό με την ειδικότητα σου θα πρέπει να δώσεις κατατακτηριες.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες