ΛΟΚ vs ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΟΥΚ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 19, 2010 3:27 pm
Τοποθεσία: ΣΚΑΡΑΜΑΝΓΚΑ
Ενδιαφέροντα: ΤΑ ΟΥΚ
Επικοινωνία:

ΛΟΚ vs ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από ΟΥΚ »

PrinCePanoSS έγραψε:Και ειμαστε η μονη χωρα σε ολο των κοσμο που οι πεζοναυτες ειναι στον ΣΞ ενω παραδοσιακα ειναι στο ναυτικο... Και αντι να δοσουν βαρος σε αυτους που ειναι οι μονοι που ειναι ειδικοι στην ανακαταλιψη βραχονισιδας... Στα ιμια πχ επρεπε να μας διδαξει αυτο το πραγμα και οχι στην διμιουργια ΜΑΚ... Αλλα τι να πεις στην Ελλαδα ολα γινονται, οσο για το αν ειναι ειδικες δυναμεις η οχι μπορουν να το κρινουν μονο οσοι εχουν παει.(διαολε αυτοι ειναι καλοι !) αυτο ειπε ενας αμερικανος αξιματικος σε μια προσφατη κοινη εκπεδευση με Αμερικανους και Ελληνες πεζοναυτες, και για να το λεει αυτος κατι θα ξερει, πιος μπωρει να πει κατι για τους αμερικανους πεζοναυτες που ειναι ξεχωρισο κοματι του Αμερικανικου στρατου;
Εικόνα
panos commando
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Ιουν 29, 2010 5:14 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ vs ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από panos commando »

Παιδια οι πεζοναυτες ειναι ενα πολυ καλο σωμα οπως κιολα τα σωματα των ειδικων δυναμεων. Τωρα η επιλογη εχει να κανει σχεση με το τι θες νασχοληθεις αποβασεις πτωσεις μαλεξιπτωτο και τα λοιπα. Οσοι εχουν αποριες καλυτερα να ρωτανε να μαθουν με το τι ασχολειται καθε σωμα κιετσι να καταλειξουν καπου. Υπαρχουν πολλοι στο site που χουν υπηρετησει ειδικες δυναμεις. Ρωτηστε να μαθετε.

Hel
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 25, 2010 4:36 pm
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

ΛΟΚ vs ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Hel »

Καλημέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω ποιες οι διαφορές μεταξύ ΜΑΚ και ΛΟΚ.
Βασικά εγώ το σκεφτόμουν για Ο. Υ. Κ. Αλλά αφού πλέον παίρνουν μόνο μονιμάδες άκυρο. Απλά επειδή έχω ασχοληθεί και με water polo και γενικά μ' αρέσει το κολύμπι θα θελα κάτι που να χει σχέση με Θάλασσα, κατάληψη βραχονησίδας κτλ. Οπότε πάω για ΜΑΚ; Κάποιος που να χει κάποια εμπειρια από κει; Γενικά από θέμα εκπαίδευσης είναι πιο χαλαρά σε σχέση με Ο. Υ. Κ. ... Πέρα από αυτά τα 2 έχω κάποια άλλη επιλογή σε ό, τι αφορά τις ειδικές δυνάμεις;
Τέλος, επειδή προς το παρόν σπουδάζω και έχω 2 χρονάκια ακόμα τουλ. Σπουδών, όταν είχα περάσει περιοδεύον είχα δηλώσει και πήγα για αεροπορία. Θα πρέπει να πάω να το δηλώσω από τώρα ότι τελικά θέλω για ειδικές δυνάμεις ή όταν έρθει ο καιρός να πάω να το δηλώσω τότε;
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

ΛΟΚ vs ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Η διαφορα ΛΟΚ ΜΑΚ ειναι ιδια με την διαφορα Βουνο η Θαλασσα. Τοσο απλα
VakisG
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2010 3:53 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ vs ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από VakisG »

Δεν υπάρχει διαφορά ΛΟΚ με ΜΑΚ. Αντί να κάνεις αντάρτες κ κρούσεις στο βουνό θα τις κάνεις με λέμβους κ MAGNA στη θάλασσα. Κ στις 2 περιπτώσεις λίγο πολύ η εκπαίδευση είναι όμοια, με κυρίαρχη διαφορά το υγρό στοιχείο. Κ κόψτε λίγο αυτήν την κόντρα με ΛΟΚ-ΜΑΚ-Πεζοναύτες, φίλε ΟΥΚ δε ξέρω αν έχεις υπηρετήσει κ που αλλά εγώ βγήκα σε άσκηση με την Δ΄ Μοίρα σε Μέγα Αλέξανδρο με Έλληνες Πεζοναύτες κ Αμερικανούς. Είναι πολύ καλό το επίπεδο τους, παρόμοιο των Καταδρομών με συγκεκριμένο πλαίσιο δράσης.
Αν σταματήσουν κ αυτές οι παλινδρομήσεις μεταξύ ειδικών δυνάμεων (βλέπε Πεζοναύτες), κατάργηση μονάδων (βλέπε 1 ΜΑΛ, Δ' Μοίρα, Γ' ΜΑΚ), επαναφορά μονάδων (όπως οι παραπάνω) κ αλλαγή διοικήσεως (όπως η 13 ΔΕΕ που ήταν ΙΙΙ ΜΕΔ κ ξανά άλλαξε γιατί κάποιοι δεν έχουν ιδέα τι τους γίνεται) τότε τα πράματα ίσως ομαλοποιηθούν κ ξεκαθαρίσουν
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

ΛΟΚ vs ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από kampf »

Μην ξεχνατε οτι μιλαμε για ΜΟΝΙΜΟΥΣ οχι κληρωτους. Δεν υπαρχει συγκριση στην
εκπαιδευση.
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
joeyj
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 2:45 am
Επικοινωνία:

ΛΟΚ vs ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από joeyj »

joeyj έγραψε: Παιδια μολις τελειωσα το σχολειο κ θα μπω στρατο κ συγκεκριμενα ειδικες δυναμεις, αλλα εχω διλλημα για το αν θα πρεπει να δηλωσω ΛΟΚ η πεζοναυτες. Μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας οσοι γνωριζετε; Βασικα πεζοναυτες θελω αλλα ακουω οτι δεν κανουν σοβαρη κ σκληρη Εκπαιδευση αναλογη των ΛΟΚ κ αφου θα μπω που θα μπω θελω τουλαχιστον να αξιζει ο κοπος... Ισχυει αυτο; Ξερει κανεις τιποτα σχετικα με το ποια ειναι η εκπαιδευση κ των δυο; ... Ας απαντησει καποιος αν μπορει!

GoLdEN

ΛΟΚ vs ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από GoLdEN »

Ρε παδια μπορει καποιος να μου εξηγησει τι διαφορες Υπαρχουν μεταξυ Λ. Ο. Κ----πεζοναυτες-----αμφιβιοι καταδρομεις?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης