Εξαγορά θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΓΙΩΡΓΟΣ

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

Γεια σας,

σε λίγες μέρες θα παρουσιαστώ για ένα 20μερο (μιας και είμαι άνω των 33). Μπήκα λίγο στο ιντερνετ από περιέργεια να δω τι περίπου να πάρω μαζί μου μέσα στο στρατόπεδο και δεν έχω βρει κάποιον με τα δικά μας στάνταρ. Ότι έχει γραφτεί και έχω διαβάσει είναι για μία πλήρης θητεία. Επειδή σε αυτό το φόρουμ όποιος έχει γράψει έχει γράψει για μία 15μερη ουσιαστικά θητεία που μαζί με τα σαββατοκύριακα ουσιαστικά μιλάμε για 11 μέρες (εάν βέβαια ισχύουν όλα αυτά που λέτε, που δεν έχω κανέναν λόγο να διαφωνήσω με αυτά γιατί δεν έχω ιδέα τι γίνεται) υπάρχει κανένας να με βοηθήσει προτείνοντας μου το τι να πάρω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μου απαντήσει

Kipa

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Kipa »

Ταγματάρχη, αυτό με τις 45 ημέρες από που προκύπτει;

Είμαι γεννημένος τον Φεβ του 88 και τον Δεκέμβριο του 19 μίλησα με τη στρατολογία (ανυπότακτος εξωτερικού). Μου είπαν ότι από 1/1/2020 μπορώ να μπω για εξαγορά με 20 μέρες. Το ερώτημα είναι: Έκανε λάθος η κοπέλα στο στρατολογικό γραφείο, ή έχει δίκαιο και μπορώ να μπω για 20 (ή 45 που λες παραπάνω) μέρες και μετά να εξαγοράσω;

Κώστας

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Κώστας »

Φίλε μου και γω του 88 είμαι Απρίλη αλλά νομίζω εξαγορά μπορεί να γίνει από 1/1/21 όχι του 2020
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Kipa έγραψε:Ταγματάρχη, αυτό με τις 45 ημέρες από που προκύπτει;Είμαι γεννημένος τον Φεβ του 88 και τον Δεκέμβριο του 19 μίλησα με τη στρατολογία (ανυπότακτος εξωτερικού). Μου είπαν ότι από 1/1/2020 μπορώ να μπω για εξαγορά με 20 μέρες. Το ερώτημα είναι: Έκανε λάθος η κοπέλα στο στρατολογικό γραφείο, ή έχει δίκαιο και μπορώ να μπω για 20 (ή 45 που λες παραπάνω) μέρες και μετά να εξαγοράσω;



Κώστας έγραψε:Φίλε μου και γω του 88 είμαι Απρίλη αλλά νομίζω εξαγορά μπορεί να γίνει από 1/1/21 όχι του 2020


Ακριβως. Γενηθεις το 1988 (οποιονδηποτε μηνα) μπορεις να εξαγορασεις τη θητεια σου ΜΟΝΟΝ απο 1/1/2021 (σε 7 μηνες απο τωρα δηλαδη)

Κώστας

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Κώστας »

Έχω πάρει ενός έτους αναβολή και τώρα πάω για τη δεύτερη λόγω ψυχολογικού (πάσχω από αγχώδη διαταραχή και ακολουθώ αγωγή εδώ και 3 χρόνια minitran,xanax). Μπορώ να πάρω χαρτί πάλι απο το γιατρό μου (ιδιώτης). Υπάρχει περίπτωση επειδή είμαι κοντά στην εξαγορά να μη μου δώσουν την αναβολή; Αυτή τη στιγμή μου είναι αδύνατο να αντέξω στο περιβάλλον του στρατού.
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Κώστας έγραψε:Έχω πάρει ενός έτους αναβολή και τώρα πάω για τη δεύτερη λόγω ψυχολογικού (πάσχω από αγχώδη διαταραχή και ακολουθώ αγωγή εδώ και 3 χρόνια minitran,xanax). Μπορώ να πάρω χαρτί πάλι απο το γιατρό μου (ιδιώτης). Υπάρχει περίπτωση επειδή είμαι κοντά στην εξαγορά να μη μου δώσουν την αναβολή; Αυτή τη στιγμή μου είναι αδύνατο να αντέξω στο περιβάλλον του στρατού.


η αναβολη για λογους υγειας δεν εχει καποια σχεση με ηλικια ή ηλικια για εξαγορα. Αν εχεις παθηση που οριζει ο νομος/ΦΕΚ (που εχεις οντως οπως το γραφεις) θα περασεις κανονικα απο το Φρουραχειο και την Επιτροπη Απαλλαγων και θα παρεις κανονικα την αναβολη σου. Μην αγχωνεσαι τσαμπα.

φριξος

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από φριξος »

Πρόκειται και γω να μπω σύντομα. Θα ήταν πολύ χρήσιμο κάποιος που ξέρει να απαντήσει στα ακόλουθα (γιατι ουτε εδω ουτε αλλου βρηκα πολλα για εμας αυτης της περιπτωσης) :1) Τι προτείνετε να πάρουμε μαζί εμείς που μπαίνουμε για αυτές τις 15-20 το πολύ μερες; Κάτι άλλο από κινητό χρειάζεται;2) Έχει αλλάξει κάτι με τον κορονοιο; Π. Χ. Είναι πιο δυσκολο να παρουμε αδεια και θα παει το 15ημερο σερι;3) Οπως το αντιλαμβανομαι το διαστημα της εξαγορας ειναι γενικα αοπλες υπηρεσιες ξυσιματος και καθισιο, ειναι οντως ετσι;
Duster1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 2:49 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Duster1 »

φριξος έγραψε:Πρόκειται και γω να μπω σύντομα. Θα ήταν πολύ χρήσιμο κάποιος που ξέρει να απαντήσει στα ακόλουθα (γιατι ουτε εδω ουτε αλλου βρηκα πολλα για εμας αυτης της περιπτωσης) :1) Τι προτείνετε να πάρουμε μαζί εμείς που μπαίνουμε για αυτές τις 15-20 το πολύ μερες; Κάτι άλλο από κινητό χρειάζεται;2) Έχει αλλάξει κάτι με τον κορονοιο; Π. Χ. Είναι πιο δυσκολο να παρουμε αδεια και θα παει το 15ημερο σερι;3) Οπως το αντιλαμβανομαι το διαστημα της εξαγορας ειναι γενικα αοπλες υπηρεσιες ξυσιματος και καθισιο, ειναι οντως ετσι;

Μπαινεις ουσιαστικα για 12-15 μερες Σε γενικες γραμμες αλλα αν εισαι τυχερος και για ακομα λιγοτερο.Tην 15 μερα σου δινουν αδεια για να τακτοποιησεις την γραφειοκρατεια της εξαγορας και την 20 επιστρεφεις να παραλαβεις ταυτοτητα. Φροντισε να μπεις εκτος ΕΣΣΟ Παρασκευη καθως ετσι θα σε διωξουν την ιδια μερα και θα σου πουν να επιστρεψεις την Δευτερα.

Μιας και πλησιαζει του Αγιου Πνευματος θα σου προτεινα να καταταχθεις εκεινη την Παρασκευη καθως ετσι θα πας και θα επιστρεψεις Τριτη (αφου την Δευτερα θα ειναι αργια) οποτε θα εχεις ξεμπερδεψει με 5 μερες χωρις καν να μεινεις στο στρατοπεδο. Κινητο απαραιτητο σιγουρα και αδειες δινουνε γενικα αλλα καλο ειναι να το κηνυγησεις και συ λιγο. Πολυ δυσκολο να παει σερι. Ειδικα αν εχεις παιδια Παρασκευες σε αφηνουν να φυγεις και επιστρεφεις Δευτερα.

Οι υπηρεσιες ειναι ολες αοπλες καθως δεν ορκιζεσαι, μπορει να σε βαλουν θαλαμοφυλακα, μαγειρια και διαφορα αλλα. Αναλογως και τον κοσμο που εχουν. Αν εχουν κοσμο θα εχεις πολλες εξοδους.(δεν ξερω με τον κορωνοιο τι γινεται). Το βασικο που συνιστω ειναι να παρουσιαστεις παρασκευη για να φυγουν οι πρωτες μερες ετσι παντως. Αυτα προ κορωνοιου. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι πλεον.

Διαβασε και τις προηγουμενες σελιδες εχει ενδιαφερουσες πληροφοριες το thread.
φριξος

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από φριξος »

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Λέει 5 εργάσιμες μετά οπότε μάλλον δεν προλαβαίνω αυτή την Παρασκευή ακόμη και να πάω σήμερα. Διάβασα προσεκτικά όλο το θρεντ και βρήκα κι άλλα χρήσιμα, αλλά δεν είδα κάπου οδηγίες τι να πάρει κανείς μαζί (στο νετ υπάρχουν άπειρα τέτοια αλλά αφορούν κανονικούς νεοσύλλεκτους σε κανονικές ΕΣΣΟ). Π. Χ. Έχεις κάποιον δικό σου χώρο να φυλάς πράγματα ή πρέπει να'χει σάκο με λουκετάκι; Επίσης, το σμάρτφοουν πλέον κανονικά και με το νόμο επιτρέπεται, τουλάχιστον για μας της εξαγοράς; Επιπλέον, αν μιλάμε για το ίδιο στρατόπεδο της Θήβας, υπάρχει περίπτωση να πας με το ΙΧ σου και να παρκάρεις κάπου ασφαλώς; Ξέρω, λεπτομέρεια το ερώτημα αλλά εκεί που μένω δεν βολεύει με τπτ τρένο. Όποιος έχει οποιαδήποτε συμβουλή ή πληροφορία θα είναι πολύτιμη, ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Duster1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 2:49 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Duster1 »

φριξος έγραψε:Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Λέει 5 εργάσιμες μετά οπότε μάλλον δεν προλαβαίνω αυτή την Παρασκευή ακόμη και να πάω σήμερα. Διάβασα προσεκτικά όλο το θρεντ και βρήκα κι άλλα χρήσιμα, αλλά δεν είδα κάπου οδηγίες τι να πάρει κανείς μαζί (στο νετ υπάρχουν άπειρα τέτοια αλλά αφορούν κανονικούς νεοσύλλεκτους σε κανονικές ΕΣΣΟ). Π. Χ. Έχεις κάποιον δικό σου χώρο να φυλάς πράγματα ή πρέπει να'χει σάκο με λουκετάκι; Επίσης, το σμάρτφοουν πλέον κανονικά και με το νόμο επιτρέπεται, τουλάχιστον για μας της εξαγοράς; Επιπλέον, αν μιλάμε για το ίδιο στρατόπεδο της Θήβας, υπάρχει περίπτωση να πας με το ΙΧ σου και να παρκάρεις κάπου ασφαλώς; Ξέρω, λεπτομέρεια το ερώτημα αλλά εκεί που μένω δεν βολεύει με τπτ τρένο. Όποιος έχει οποιαδήποτε συμβουλή ή πληροφορία θα είναι πολύτιμη, ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Καλυτερα την αλλη που ειναι και του αγιου Πνευματος την Δευτερα για να επιστρεψεις την Τριτη στο στρατοπεδο. Σε οτι αφορα τον χωρο να παρεις μαζι σου βαλιτσα με λουκετο αν και γενικα ειναι καλα τα πραγματα (βεβαια ποτε δεν ξερεις τι γινεται). Σε οτι αφορα το αυτοκινητο εχει χωρο να το αφησεις εκτος στρατοπεδου απεναντι απο το καφε που εχει εκει (με οτι ρισκο συνεπαγεται αυτο βεβαια) και υπο καποιες προυποθεσεις να το βαλεις και μεσα (γενικα δεν το επιτρεπουν), στειλε μου Π. Μ. Για περισσοτερες πληροφοριες. Τα smartphones τυπικα δεν επιτρεπονται αλλα γενικα ειναι χαλαρα τα πραγματα αφου στο 2020 ειμαστε. Αν θες στειλε μου Π. Μ. Και θα σου δωσω πιο αναλυτικες πληροφοριες. Ελπιζω να βοηθησα.
Panos81

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Panos81 »

Ευχαριστω κι εγώ με τη σειρά μου τον Ντάστερ και τα υπόλοιπα παιδιά. Όταν λέτε εκτός ΕΣΣΟ εννοείται εκτός του δικού σου καλέσματος ή όταν έχει τελειώσει η βασική εκπαίδευση της προηγούμενης αλλά δεν έχει κληθεί ακόμη η επόμενη; Επίσης οι ανυπότακτοι και οι αναβολές καλούνται περίπου 2 βδομάδες πριν την ΕΣΣΟ, είναι αυτό πρόβλημα; Και ειδικά στη Θήβα; Επίσης κάποιοι λένε ότι αν δεν έχει κόσμο το κέντρο οι άδειες είναι πιο δύσκολες και οι υπηρεσίες πιο πολλές, πότε είναι ο ιδανικός καιρός λοιπόν; Είναι μόνο 15 μέρες αλλά εφόσον έχεις επιλογή... Θες να τα ζυγίσεις όλα... Τέλος να ρωτήσω υπάρχουν έντονες φυσικές ασκήσεις ή κάτι δύσκολο από άποψη φυσικής κατάστασης; Ή μόνο καθισιό και υπηρεσίες που ο βασικός στόχος είναι να μη σε πάρει ο ύπνος;
Duster1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 2:49 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Duster1 »

Panos81 έγραψε:Ευχαριστω κι εγώ με τη σειρά μου τον Ντάστερ και τα υπόλοιπα παιδιά. Όταν λέτε εκτός ΕΣΣΟ εννοείται εκτός του δικού σου καλέσματος ή όταν έχει τελειώσει η βασική εκπαίδευση της προηγούμενης αλλά δεν έχει κληθεί ακόμη η επόμενη; Επίσης οι ανυπότακτοι και οι αναβολές καλούνται περίπου 2 βδομάδες πριν την ΕΣΣΟ, είναι αυτό πρόβλημα; Και ειδικά στη Θήβα; Επίσης κάποιοι λένε ότι αν δεν έχει κόσμο το κέντρο οι άδειες είναι πιο δύσκολες και οι υπηρεσίες πιο πολλές, πότε είναι ο ιδανικός καιρός λοιπόν; Είναι μόνο 15 μέρες αλλά εφόσον έχεις επιλογή... Θες να τα ζυγίσεις όλα... Τέλος να ρωτήσω υπάρχουν έντονες φυσικές ασκήσεις ή κάτι δύσκολο από άποψη φυσικής κατάστασης; Ή μόνο καθισιό και υπηρεσίες που ο βασικός στόχος είναι να μη σε πάρει ο ύπνος;


Εκτος ΕΣΣΟ σημαινει οτι μπορεις να μπεις εσυ οποια ημερομηνια επιθυμεις εσυ με την απαραιτητη αιτηση στην στρατολογια σου. Οι εξ'αναβολης καλουνται μια βδομαδα με 10 μερες πιο πριν συνηθως, κατα τα αλλα τι προβλημα να ειναι αυτο; Φυσικες ασκησεις για τους εξαγορας αφου ουτε ορκιζονται ουτε οπλο επισης παιρνουνε, δεν υπαρχουν, μονο αοπλες υπηρεσιες.

Panos81

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Panos81 »

Ευχαριστώ φίλε. Πωπώ, πρέπει να παίζει τρελή βαρεμάρα δηλαδή. Αφού το κάναν έτσι, ας το καταργήσουν κιόλας, θα κερδίζουν και καμιά 600αριά παραπάνω (αντί να κάνουν και κάποια -πενιχρά έστω- έξοδα για μας). Έλεγα ότι είναι κοντά 3 βδομάδες θα μαθαίναμε 5 χρήσιμα πράγματα τουλάχιστον... Λίγο πριν μπει η επόμενη ΕΣΣΟ είναι καλά ή είναι καλύτερα να περιμένω να τελειώσει βασική εκπαίδευση η ΕΣΣΟ που θα μπει 13 κ να μπω σε πιο άδειο στρατόπεδο τότε; Τέλος, με κινητό τι γίνεται εβρισκομένοι πια στα μέσα του 2020; Είναι θέμα τύχης που θα πέσεις στον έλεγχο; Καλύτερα τσέπη, εσώρουχο ή αποσκευές; Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον βοηθήσει!
raul

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από raul »

Καλημέρα σας,

πριν από λίγες μέρες τελείωσα με το δικό μου 20ημερο και θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου

Έκατσα και τις 20 μέρες Μέσα. Δεν δικαιόμουν παρόλο που έχω 2 παιδιά εξόδους η διανυκτερεύσεις παρόλο που η μονάδα ήταν 20 χλμ από το σπίτι επειδή δεν είχα ορκιστεί. Μόλις ορκίστηκα είχα μία διανυκτέρευση και την επόμενη πήγα πήρα το χαρτί. Άρα αυτά που είπε ένας φίλος σε προηγούμενες σελίδες είναι πιθανότατα στο χέρι του διοικητή και δεν είναι ο κανόνας και ο κανόνας είναι ότι πρέπει να κάτσεις μέσα για αυτές τις 20 μέρες.

Από την τρίτη μέρα μπήκα να βοηθήσω στο γραφείο πράγμα που μπορώ να πω ότι ήταν καλό γιατί περνούσε η ώρα αλλιώς δεν περνούσε με τίποτα.

Υπηρεσίες δεν έκανα καθόλου παρόλο που τις μέρες που ήμουν εκεί τα υπόλοιπα παιδιά επειδή ήταν λίγα στο στρατόπεδο έφαγαν εμπλοκές

Την 15η μέρα έφυγα με υπηρεσιακό για να πάω να πληρώσω και γύρισα λίγο αργότερα στο στρατόπεδο

Σαν μία μικρή περίληψη θα ήθελα να πω ότι με τον τρόπο που πήγα δεν με χάλασε μιας και είχα με κάτι να ασχοληθώ. Αυτό το οποίο με χαλούσε ήταν τα ΣΟΥΚΟΥ που έμοιαζαν ατελείωτα. Το φαγητό αρκετά καλό. Τα υπόλοιπα παιδιά παρόλο που όλους τους έριχνα 10 χρόνια + ήταν καλά παιδιά και μπορώ να πω ότι περάσαμε καλά. Τώρα όσον αφορά την νοοτροπία που επικρατεί εκεί μέσα από τα στελέχη δεν θα ήθελα να πω το οτιδήποτε εκτός του ότι εκεί μέσα δεν ισχύει τίποτα από αυτά που επικρατούν έξω. Ζουν σε ένα δικό τους κόσμο που απέχει εκατομμύρια έτη φωτός από την πραγματικότητα και όποιος μπει θα πρέπει να το περιμένει.

Λευτερης

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Λευτερης »

Γεια σας Σταματησα την ανυποταξια εξωτερικου και ζητησα καταταξη με την δ εσσο τον ιουλιο. υπαγωμαι στον νομο περι εξαγορας λογω ηλικιας οποτε και θα κανω 18 ημερες θητεια. και μετα εξαγορα. Το σημειωμα καταταξης μου ήρθε για Μυτιλήνη. Θα χρειαστει να ταξιδευω μεχρι εκει η υπαρχει περιπτωση να μπορω να το αλλαξω το συπο για καπου πιο κοντα στην αθηνα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες