Εξαγορά θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Duster1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 2:49 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Duster1 »

Λευτερης έγραψε:Γεια σας Σταματησα την ανυποταξια εξωτερικου και ζητησα καταταξη με την δ εσσο τον ιουλιο. Υπαγωμαι στον νομο περι εξαγορας λογω ηλικιας οποτε και θα κανω 18 ημερες θητεια. Και μετα εξαγορα. Το σημειωμα καταταξης μου ήρθε για Μυτιλήνη. Θα χρειαστει να ταξιδευω μεχρι εκει η υπαρχει περιπτωση να μπορω να το αλλαξω το συπο για καπου πιο κοντα στην αθηνα.


Επειδη πας για εξαγορα μπορεις να κανεις καταταξη εκτος ΕΣΣΟ οποια ημερομηνια επιθυμεις εσυ και διαλεγεις και το στρατοπεδο. Θα ελεγα να παρεις τηλεφωνο στην στρατολογια να τους το πεις και να ζητησεις εκτος ΕΣΣΟ (θα πρεπει να κανεις αιτηση) και να ζητησεις να μπεις Θηβα ας πουμε που πανε πολλοι εξαγορας. Ειναι κριμα να τραβιεσαι μεχρι τη Μυτιλινη ενω μπορεις να εισαι κοντα στον τοπο σου (υποθετω Αθηνα).

Άβαταρ μέλους
benjamin
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2020 4:33 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από benjamin »

Χαίρετε,
Παρουσιάζομαι 24/7. Σκοπεύω να εξαγοράσω μετά το 20ήμερο (επιστήμονας εξωτερικού).Θα ήθελα να γνωρίζω τι εξοπλισμό προτείνεται να πάρω για αυτή την περίοδο.

Στο στρατόπεδο που κάλεσα δεν ήταν πολύ βοηθητικοί.

Σας ευχαριστώ.

frixos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2020 4:50 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από frixos »

benjamin έγραψε:Στο στρατόπεδο που κάλεσα δεν ήταν πολύ βοηθητικοί.



πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω. Στο στρατόπεδο το τηλ το απαντάει φαντάρος (αν έχει όρεξη και δεν έχει και άλλη γραμμή), δύσκολο να κάτσει να συζητήσει ανθρώπινα. Η πρότασή μου είναι να πάρεις αρκετά εσώρουχα και κάλτσες γιατί λόγω εποχής θα ιδρώνεις πολύ και το καθημερινό ντους δεν είναι πάντα τόσο εύκολο (ανάλογα κιόλας), να πάρεις κάποιο σπρέι για κοριούς γιατί είναι και η εποχή τους τώρα και αν σου τύχει μετά δεν κοιμάσαι εύκολα... , κάποιο σπρέι μάλλον για κουνούπια, κι από εκεί και πέρα ότι είδη ατομικής υγιεινής θα έπαιρνες ούτως ή άλλως. Μη το παρακάνεις όμως, είναι μάλλον εξαιρετικά σπάνιο να πέσεις σε περίπτωση σαν του φίλου πιο πάνω όπου δεν θα πάρεις κάποια άδεια. Στη χειρότερη θα πάρεις μια ημερήσια στα μισά και στο τέλος πάλι για την εξαγορά, άρα υπολόγιζε ανεφοδιασμούς τότε. Κατά τα άλλα κανένα βιβλίο ή κάτι να περνάς την ώρα σου σε βαρετές υπηρεσίες (πόσο ίντερνετ να χαζέψεις... ).

frixos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2020 4:50 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από frixos »

Απολύθηκα μόλις κι εγώ από ΚΕΠΒ (εκτός ΕΣΣΟ) οπότε ας πω την φρέσκια εμπειρία μου αν και τα περισσότερα που θα πω επικαλύπτονται με όσα έχει πει ο Duster και άλλοι πριν από μένα. Πήγα στη Στρατολογία που υπάγομαι (πλέον έχουν ανοίξει με τον κόβιντ, πας ελεύθερα ώρες γραφείου, τότε ήθελε ακόμη κάποιο ραντεβού) και λες ότι θες καταταγή εκτός ΕΣΣΟ είτε για διακοπή ανυποταξίας είτε επειδή τη δικαιούσαι. Σε κάθε περίπτωση αυτό είναι γρήγορη διαδικασία. Σε 1-2 μέρες σου έρχεται το χαρτί. Αν ζητήσεις το συντομότερο (δλδ σε 5 εργάσιμες) θα σου πουν να πάρεις από εκεί το χαρτί για να μην εμπλακεί αστυνομία και αργήσει. Παίζει να μην ς' ενημερώσουν όμως εγκαίρως οπότε κάνε όχληση στα τηλ. Και ίσως στο στείλουν με ημέιλ (αν δεν εμφανίζεται στο σάιτ, που είναι πιθανό να μην εμφανίζεται).

Το εκτός ΕΣΣΟ σου δίνει έλεγχο:1) το στρατόπεδο (ακόμη και να μην το διαλέξεις εσύ, θα είναι κοντά σου, για Αττική, Βοιωτία, Εύβοια κτλ. Είναι 99% είναι το ΚΕΠΒ Θήβας) 2) την ακριβή ημερομηνία 3) λίγο πολύ τη θητεία σου. Αν μπεις με ΕΣΣΟ ακολουθείς την πορεία των κανονικών νεοσύλλεκτων. Προσοχή: Αυτό μπορεί να σημαίνει και πιο χαλαρό πρόγραμμα, οι κανονικοί νεοσύλλεκτοι ουσιαστικά δεν έχουν υπηρεσίες μέχρι να ορκιστούν. Στην περίπτωσή μου (αλλά και όλων των άλλων εξαγοραίων που μπήκαν αυτό το διάστημα) συνέβη ακριβώς αυτό. Οι εκτός ΕΣΣΟ πάνε σε ειδική "μονάδα" που όμως έχει πολλές αρμοδιότητες. Αν τύχεις σε περίοδο υποστελέχωσής της, είναι πιθανό να'χεις καθημερινές υπηρεσίες κ ελάχιστο ύπνο. Οι υπηρεσίες λόγω υποστελέχωσης μπορούν να είναι σχεδόν όλες που υπάρχουν (απλά άοπλες). Από τη στιγμή που θα πάρεις στολή χώνεσαι. Οπότε ίσως αξίζει να το τρενάρεις (αν και οι περισσότεροι βιάζονται να την πάρουν για κάποιο λόγο). Σε τέτοια περίοδο, δεν μπορείς να ποντάρεις σε παραπάνω από μια μονοήμερη άδεια. Σε πιο καλές περιόδους, κι ειδικά αν έχεις οικογένεια, κάθε ΣΚ είσαι έξω. Απλά και σε δύσκολη περίοδο, ο διοικητής που μαζί με τον λοχαγό της μοίρας που αναλαμβάνει τους εκτός ΕΣΣΟ (μιλάμε πάντα για Θήβα) είναι συμπαθείς, νέοι και βοηθούν όσο μπορούν, μπορεί να σε απαλλάξει νωρίτερα από τις 15 μέρες για άδεια εξαγοράς. Στην περίπτωσή μου όλοι φύγαν γύρω στις 12-13.

Αν έχεις καλή σχέση με Η/Υ ή/και πτυχία τριτοβάθμιας, είναι πολύ πιθανό να σε ζητήσουν στην Στρατολογία σαν πόστο γραφιά τα πρωινά. Παρότι δεν είναι απαραίτητα ξεκούραστη δουλειά, είναι καλύτερο από το να μείνεις στη μονάδα οπού είναι αρκετά πιθανό να σε χώσουν σε καθαριότητες, βαψίματα ή γενικότερα χειρότερες εργασίες. Δεν είναι δηλαδή ότι αν δεν πας σε πόστο θα καααάθεσαι μέχρι το μεσημέρι. Οι 2 γυναίκες ΕΠΟΠ της Στρατολογίας είναι από τα πιο αγαπητά πρόσωπα του ΚΕΠΒ και αυτό θα το καταλάβεις είτε δουλέψεις μαζί τους είτε απλά τις δεις στην κατάταξη και στην απόλυση. Καμία σχέση με κολλημένους κι επηρμένους στρατολόγους που θα δεις στο Ρουφ (δεν είναι όλοι έτσι, αλλά... ) και φυσικά καμία σχέση με καραβανάδες. Αυτούς, π. Χ. Τους ΑΥΔΜ, θα μάθεις να τους αγνοείς, φωνάζουν ως μέρος του σόου. Οι περισσότεροι είναι από άκακοι εώς και καλοί, απλά καραβανάδες... Γενικό τιπ: Ζήτα να κάνεις όσο μεγαλύτερο εύρος υπηρεσιών γίνεται. Όχι ότι υπάρχει κάποια σούπερ αλλά όσο κάνεις διαφορετικά πράγματα και μαθαίνεις τα βασικά. Περνάει η ώρα. Αν εγκλωβιστείς μόνο σε θαλαμοφυλίκια θα σιχαθείς και η ώρα θα περνάει δύσκολα.

Για κινητά επιβεβαιώνω ότι δεν έγινε καν έλεγχος και όλοι τα χρησιμοποιούσαν ελεύθερα, έως και προκλητικά κάποιες φορές οπότε το σμάρτφοουν με αρκετά δεδομένα επιβάλλεται.
Τέλος, στην τελική άδεια μην τα αφήσεις όλα για την τελευταία στιγμή. Το Ρουφ μπορεί να κάνει τα δικά του κ να γίνει καμιά στραβή και να τρέχεις. Πήγαινε στρατολογία τη συντομότερη δυνατή ημερομηνία που θα σου πουν στο στρατόπεδο κ μάλιστα νωρίς το πρωί. Θεωρητικά μπορεί να τελειώσεις με όλα την ίδια εργάσιμη (να φέρεις δλδ και την απόδειξη πληρωμής του παραβόλου) αλλά αν κάτσει η στραβή θα θες μίνιμουμ 2 εργάσιμες &Ισως χρειαστεί να ξανανεβεις Θήβα για επέκταση άδειας...
Tom87
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 07, 2020 3:45 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Tom87 »

Καλησπερα παιδια.

Υπαρχει καποιος αλλος που να μπαινει προς τελος Ιουλιου (εκτος ΕΣΣΟ) για εξαγορα;

Επισης, εχετε να προτεινετε καμια λιστα με πραγματα που θα χρειαστουμε για αυτες τις 15-20 μερες;

Απο τα προηγουμενα μυνηματα καταλαβα οτι δεν ειναι πολυ αυστηροι με τα κινητα πλεον.

Ευχαριστω

Alex

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Alex »

Παιδια να ρωτησω οταν εξαγορασει καποιος την θητεια μπορει να δουλεψει στο δημοσιο;
frixos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2020 4:50 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από frixos »

Πρόχειρη λίστα με πράγματα:

  • Κινητό (κανονικά σμάρτφοουν, πρακτικά απίθανο να΄χεις πρόβλημα, δεν γίνεται καν έλεγχος και όλοι χρησιμοποιούν αλλά αν θες να'σαι καλυμμένος πάνω από 99.99999% τότε πάρε και μια σακαράκα χωρίς κάμερα), δεν περνάει η ώρα χωρίς...
  • Αντικουνουπικό σπρέι (λόγω δάσους και υγρασίας έχει πολλά στη Θήβα αυτή την περίοδο) και λόγω καλοκαιριού σπρέι για κοριούς/ψύλλους για το κρεβάτι
  • Ό, τι είδη σωματικής υγιεινής θα έπαιρνες για ταξίδι 2-3 εβδομάδων (με έμφαση σε ξυριστικά κι αποσμητικά, ντους δεν είναι πάντα εύκολο να κάνεις 1-2/ημέρα όπως θα έπρεπε για τέτοια εποχή και σωματική άσκηση)
  • ΜΗΝ πάρεις πολλά ρούχα, ειδικά πολιτικά, αφού είναι απίθανο να μην πάρεις έστω μια ημερήσια άδεια (στο χειρότερο σενάριο αυτό) για ανεφοδιασμό, οπότε πάρε εσώρουχα κ κάλτσες για 8-9 μέρες και αυτό θα φτάνει και με το παραπάνω. Πολιτικά 2 αλλαξιές θα φτάνουν. Τώρα αν είσαι άτυχος και αργήσεις πολύ να πάρεις στολή οκ, ίσως και παραπάνω, αλλά νομίζω ότι τελευταία πάνω από 2-3 μέρες δε μένει κανείς χωρίς στολή.
  • Μπόλικα χαρτιά υγείας και μωρομάντηλα.
  • 2-3 λουκέτα
  • Κάτι άλλο να περνάς την ώρα σου σε περίπτωση που πέσεις σε χαλαρή περίοδο (π. Χ. Βιβλίο, σημειωματάριο) ή/και στις βαρετές υπηρεσίες γιατί πόσο να ασχοληθείς με το σμάρτφοουν, άσε που το σήμα δεν είναι τόσο καλό σε πολλά σημεία (4g δύσκολα) ...
  • Ό, τι άλλο λένε σάιτ με συμβουλές για τους γενικούς φαντάρους (π. Χ. Παρακεταμόλη) απλά προφανώς προσαρμοσμένα σε είδος και ποσότητα στην εξαγορά. Π. Χ. Όπλο δε θα πάρεις οπότε δε χρειάζεται να πάρεις λουκέτο γι'αυτό αλλά γενικά και τπτ παραπάνω απ' όσα είπα εδώ να μην πάρεις, δε θα'χεις θέμα.
Όσο για το δημόσιο εξ όσων γνωρίζω ναι, κανονικά, γιατί θεωρείται ότι εκπλήρωσες κανονικά τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις.

Duster1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 2:49 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Duster1 »

Alex έγραψε:Παιδια να ρωτησω οταν εξαγορασει καποιος την θητεια μπορει να δουλεψει στο δημοσιο;


Κανονικοτατα αφου περνεις απολυτηριο οπως καθε φανταρος, οπως επισης και αν εχεις Ι5 μπορεις κανονικα να δουλεψεις στο δημοσιο.

Το Ι5 σε αποκλειει ΜΟΝΟ για θεσεις στα σωματα ασφαλειας.

Κάτοικος Εξωτερικού

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Κάτοικος Εξωτερικού »

Καλησπέρα σε όλους,αρχές Αυγουστου θα παρουσιαστώ εκτός ΕΣΣΟ στην Τρίπολη. Θα τους δηλώσω για εξαγορά όταν θα πάω και διαβάζοντας το forum κανόνισα να παρουσιαστώ Παρασκευή.

Εχει κανείς εμπειρία από Τρίπολη για άδειες / ΣΚ; Επίσης χωρίς να θέλω να ακουστώ προκλητικός έχει δοκιμάσει κανείς να πάρει μαζί του laptop; Ευχαριστώ

pitsix
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 28, 2020 2:49 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από pitsix »

Καλημέρα

Είμαι γεννημένος το '82. Ήμουνα χρόνια στο εξωτερικό. Το 2015 μου είχε επιβληθεί 6000 ευρώ πρόστιμο σαν ανυπότακτος το οποίο και διεγράφη γιατί προσκόμισα χαρτί ΜΚΕ.

Τώρα αποφάσισα να κάνω εξαγορά της θητείας αλλά Δε μπορώ να προσκομίσω χαρτί ΜΚΕ για διάφορους λόγους (Η διαμονή μου ήταν σε περισσότερα Από ένα κράτη τα τελευταία χρόνια) και η προξενική αρχή του τελευταίου τόπου κατοικίας μου δε μπορεί να μου δώσει τέτοιο πιστοποιητικό.

Η ερώτησή μου είναι η εξής > Στο ποσό της εξαγοράς θα προστεθεί εκ νέου πρόστιμο ή αυτό το θέμα διευθετείται για πάντα με την προσκόμιση του πρώτου πιστοποιητικού ΜΚΕ;

Υ. Γ από τη στρατολογία μου είπανε να προσκομίσω μια υπεύθυνη δήλωση όπου να αναφέρω ότι δε μπορώ να παρουσιάσω νέο πιστοποιητικό ΜΚΕ.

Desert Vlahos

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Desert Vlahos »

Καλημέρα παιδιά,

Ευχαριστώ πολύ για τη λίστα, εξαιρετικά χρήσιμη. Μπαίνω και εγώ για το 20ημερο την επομένη εβδομάδα.

Από ρούχα (φανελάκια, κάλτσες) να πάρω αρκετά

Επίσης, ξέρει κανείς τι γίνεται τώρα με COVID19; Μάσκες, αντισηπτικά κλπ; Η ζητάω πολλά

frixos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2020 4:50 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από frixos »

Για λάπτοπ περισσότερο κινδυνεύει η ασφάλειά του παρά να σε δουν και να σε τιμωρήσουν γι' αυτό (αν προσέχεις κάπως, εννοείται). Στην εποχή των παντοδύναμων σμάρτφοουν εγώ θα το απέφευγα για 2-3 βδομάδες θητείας. Τα παραπάνω βέβαια ισχύουν στο ΚΕΠΒ, δεν ξέρω αν είναι διαφορετικά Τρίπολη. Πάντως μη φαντάζεστε ότι έχετε άπειρο χρόνο για χάζεμα στο κρεβάτι σας οπότε υπολογίζετε λάπτοπ για δουλειές διαρκείας, ταινίες ή οτιδήποτε. Το πιο πιθανό είναι να'ναι λίγος ο εντελώς ελεύθερος χρόνος και να τον χρησιμοποιήσετε για ύπνο ή ΚΨΜ, προσωπική υγιεινή κλπ.

Με covid19 λίγα πράγματα, σε μας δίναν μια μάσκα επαναχρησιμοποιούμενη και ατομικό αντισηπτικό και είχε κάτι κοινόχρηστα αντισηπτικά (αμφιβόλου προελεύσεως) στην είσοδο των κτιρίων. Λογικά με τα νέα μέτρα θα παίζει περισσότερη μάσκα. Πιο πριν ήταν μόνο σε πόστα που είχαν επαφή με το "κοινό".

ΑντεΝαΤελειωσουμε

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από ΑντεΝαΤελειωσουμε »

Παιδι καλησπέρα. Αρχικά να πω ενα μεγάλο Ευχαριατω σε όλους για τις πληροφορίες. Ειμαι ανυπότακτος εξωτερικού, εκανα διακοπή &μπαίνω Δευτέρα στη Θήβα. Σημερα μου ήρθε το χαρτί (με email) και αναφέρει οτι χρειάζεται ακτινογραφία θώρακος. Ισχύει αυτο; Δεν το ήξερα και σημερα είναι δύσκολο να πάω να βγάλω. Ξέρεις κάποιος να μου πει; Ευχαριστώ &παλι!
frixos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2020 4:50 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από frixos »

Ισχύει. Αλλά αν μένεις Αθήνα δεν είναι απίθανο να πας Δευτέρα πρωί-πρωί σε οποιοδήποτε δημόσιο ή στρατιωτικό νοσοκομείο σε βολεύει και να την παραλάβεις εντός μισάωρου και μετά να συνεχίσεις για ΚΕΠΒ. Το να βγει παίρνει 15 λεπτά και η γνωμάτευση (ειδικά αν όλα είναι καλά) αλλά 2 λεπτά... Άντε βάλε και άλλα 15-25 λεπτά μήπως έχει αναμονή και για το πίνμπολ μεταξύ γραφείου κίνησης και υποδοχής. Μπορεί βέβαια να σου την πουν "γιατί ήρθες τελευταία στιγμή" αλλά θα πεις τώρα παρέλαβα το σημείωμα, κάντε κάτι, χάνομαι :P και θα γίνει η δουλειά.

Ωστόσο, ακόμη και αν πας ΚΕΠΒ χωρίς ακτινογραφία δεν είναι ότι θα σε διώξουν ή ότι θα πάθεις κάτι, είτε θα σε πάνε μετά από λίγες μέρες μαζί με όλους τους άλλους που δεν είχαν σε στρατιωτικό νοσοκομείο είτε -επειδή απ' ότι κατάλαβα μπαίνουν πολλοί αυτές τις μέρες- θα έρθει γιατρός εκεί με τον κατάλληλο εξοπλισμό. Παίζει και ο γιατρός απ' τον οποίον θα περάσεις να μην ασχοληθεί καν με την ακτινογραφία αν είναι ζαλισμένος. Γενικά όλα φλου, αλλά αν θες να ξεμπερδεύεις από αυτή την απροσδιοριστία, πετάξου Δευτέρα πρωί.

Με την ευκαιρία, καλή θητεία σε σένα και όσα παιδιά μπήκαν σήμερα ή θα μπουν από βδομάδα (πρέπει να'ναι αρκετά)
Ανδρεας

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Ανδρεας »

Γεια σας ηθελα να ρωτησω σε περιπτωση που εχω πληρωσει το προστιμο ανυποταξιας εξωτερικου, μετραει σε σχεση με τα λεφτα που πρεπει να δωσω για να εξαγορασω την θητεια. ευχαριστω.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες