Άοπλος στο Στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από ILARXOS »

Ναι, και εμένα μου κάναν παράπονα οι κεπικάριοι, είναι κουραστικό.
από την άλλη, γλιτώνεις όρχο, εκπαιδεύσεις, βροχή, καύσωνα..
Anonymous

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Άοπλο είναι πολύ βρώμα. Αυλώνα τουλάχιστον κάθε πρωί στην αναφορά ρωτούσαν "ποιός ειναι ι3 ή ι4 αοπλό" και καπάκι όλους αγγαρεία... Άσχετα αν το απόγευμα είχες άοπλη υπηρεσία... Σε όλη την θητεία όταν δεν έχεις υπηρεσία, έχεις αγγαρεία...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Τα ίδια ακριβώς θα κάνεις και στη μονάδα.
Anonymous

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Nassos έγραψε: Τα ίδια ακριβώς θα κάνεις και στη μονάδα.
Τι είναι το μηχανοκίνητο τάγμα πεζικού;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Πεζικό με ερπυστριοφόρα και οχήματα μεταφοράς προσωπικού. Το λέει η λέξη άλλωστε.
Anonymous

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Σας ευχαριστώ πολύ. Απλώς δεν ξέρω τι αρμοδιότητες θα έχει ένας κληρωτός που καλείται να υπηρετήσει σε ένα τέτοιο τάγμα μετά τη βασική εκπαίδευση. Φαντάζομαι δεν θα οδηγήσει ερπυστριοφόρο.
referee
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 21, 2009 11:33 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από referee »

Καλησπέρα φιλαράκια.

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο με το θέμα μου, αλλά εδώ και 4 ημέρες εχει αλλάξει η ζωή μου, και θα ήθελα να τα... Βγάλω από μέσα μου.

Μόλις εκλεισα τα 18 πήγα και έκανα τα χαρτιά μου για εθελοντής στον στρατό ξηράς. Ημουν αθλητής και απο τους πολύ καλούς στον στίβο [ 3 θέση στο τριπλούν -μήκος σε πανελήνιους αγώνες ].

Πράγματι παρουσιάστηκα τον Μάιο και ζήτησα να πάω στην Κύπρο.

Ξέχασα να σας πώ οτι ειχα σκοπό να πάω και ΕΠΟΠ μετά την θητεία μου.

Ολα πήγαιναν πολύ καλά, μέχρι που εκανα βολές και πόνεσε το αυτί μου.

Πήγα στον γιατρό του κέντρου και απο εκεί στο 401.

Με έβαλαν σε ένα μηχάνημα που ακούς ήχους, και εσύ μόλις τους ακούς πατάς ένα κουμπί.

Μόλις τελείωσε η διαδικασία, και εγώ είμαι χαλαρός, μου ερχεται μια καταιγίδα που ακόμα και σήμερα δεν μπορώ να το πιστευσω.

Μου λεει ο γιατρός βγήκες 1/3 [μου βρήκε στο ένα αυτί 30 db και στο άλλο 55 db ].

ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ, ΕΝΟΙΩΘΑ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΡΕΥΣΩ.

Του απαντώ Γιατρέ μου Εγώ πάω Κύπρο την αλλη εβδομάδα [ και 1/2 πηγαίνεις Κύπρο ], εγώ θέλω να υπηρετήσω, πήγα εθελοντής στα 18 μου και εσείς μου λέτε για αοπλος ;

Εκείνος τελείως ψυχρά μου λέει φευγεις 1/3 ο επόμενος.

Του λέω να κάνω θεραπεία, κάτι...

Ο Γιατρός, ο επόμενος ειπα...

Παω στην μονάδα μου, και εκεί με πήραν τα κλάματα. Ηρθε ο Λοχαγός μου, και ***** τα παλληκάρια [ συγγνώνη για την εκφραση ] και μου ειπε για πολύ ωρα, λόγια παρηγοριάς [ ήξερε ολα τα δικά μου θέματα ].

Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις,τι ειδικότητα θα μου δώσουν και που θα πάω.

Απλά φοβάμαι, οτι στην μονάδα ΘΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΟΥΦΑΡΩ, ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥ ΚΛΩΤΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΠΑΤΣΟΥ ] .

Τελειώνοντας θα ήθελα και πάλι να σας ζητήσω συγγνώμη που σας κούρασα με το προσωπικό μου θέμα, αλλά δεν 'ηξερα που να τα πώ - να τα βγάλω από μέσα μου, διότι πνίγομαι.

Χώρια ότι φοβάμαι στο χωριό μου, να μην με ξεφτιλήσουν που με εβγαλαν 1/3 .

Καλό σας βράδυ...

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

1) Στις βολές φοράγατε ωτοασπίδες ή όχι;

2) Ι3 Άοπλο δεν θα έχεις ειδικότητα με όπλο. Θα είσαι "αγγαρειομάχος", όπως ήμουν εγων.

3) Δεν θα σε έχουν του κλώτσου και του μπάτσου, εκτός και αν γενικώς λουφάρεις και "χώνεις" άλλους. Και δεν θα είσαι ο μοναδικός που έχει πρόβλημα ακοής ή όρασης ή οτιδήποτε άλλο.

4) Συγγνώμη, στο χωριό σου έχουν ακόμη τη νοοτροπία του 1960; Χωρίς να θέλω να φανώ αγενής, μου ακούγεται άκρως απαράδεκτο.

Υπάρχει ένα σύνθημα που πολλοί ένοπλοι φνωάζουν: "Γιώτα, γιώτα, ζωή και κότα". Τρόπος του λέγειν βέβαια γιατί είτε Ένοπλος είτε Άοπλος τα ίδια χωσίματα θα έχεις.

Λυπάμαι πραγματικά για τη περίπτωση σου, γιατί τώρα πλέον γίνεται πολύ δύσκολο να δηλώσεις ΕΠΟΠ, εκτός και αν υπάρχει περίπτωση να ξαναπεράσεις από εξετάσεις και να αλλάξουν τη Σωματική σου Ικανότητα.
Anonymous

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Nassos έγραψε:1) Στις βολές φοράγατε ωτοασπίδες ή όχι; την δευτερη φορά οχι, διότι ενώ ήμουν υπηρεσία, άλλαξα με ένα συναδελφό μου που ήταν αδιάθετος, και ξέχασα να τις πάρω μαζί μου.

2) Ι3 Άοπλο δεν θα έχεις ειδικότητα με όπλο. Θα είσαι "αγγαρειομάχος", όπως ήμουν εγω.

Αέρα στις λαμαρίνες δηλαδή ...

3) Δεν θα σε έχουν του κλώτσου και του μπάτσου, εκτός και αν γενικώς λουφάρεις και "χώνεις" άλλους. Και δεν θα είσαι ο μοναδικός που έχει πρόβλημα ακοής ή όρασης ή οτιδήποτε άλλο.

Νοιώθω ασχημα διότι δεν το κάνω επίτηδες να μπαίνουν άλλα παλληκάρια στην θέση μου. Μακάρι να γινόταν κάτι και από 1/3 να πήγαινα 1/2 [ και στην Κύπρο θα με έπαιρναν ].

4) Συγγνώμη, στο χωριό σου έχουν ακόμη τη νοοτροπία του 1960; Χωρίς να θέλω να φανώ αγενής, μου ακούγεται άκρως απαράδεκτο.

Δυστυχώς ετσι είναι. Στο χωριό μου είναι όλοι κα ιόλοι περίπου 45 κάτοικοι, μεγάλης ηλικίας.

Υπάρχει ένα σύνθημα που πολλοί ένοπλοι φωάζουν: "Γιώτα, γιώτα, ζωή και κότα". Τρόπος του λέγειν βέβαια γιατί είτε Ένοπλος είτε Άοπλος τα ίδια χωσίματα θα έχεις.

Πολλά παιδιά στην μονάδα μου, μου λένε εμείς παρακαλάμε να γίνουμαι αοπλοι, και εσύ θέλεις το αντίθετο ; Εγώ ομως πράγματι το ήθελα κα ιτο θέλω φυσικά αυτό.

Λυπάμαι πραγματικά για τη περίπτωση σου, γιατί τώρα πλέον γίνεται πολύ δύσκολο να δηλώσεις ΕΠΟΠ, εκτός και αν υπάρχει περίπτωση να ξαναπεράσεις από εξετάσεις και να αλλάξουν τη Σωματική σου Ικανότητα.

Μου είπε ο Λοχαγός μου, οτι όταν θα πάω στην μονάδα μετά από μερικές ημέρες να ζητήσω να πάω στο Νοσοκομείο τις περιοχής, για να κάνω εξετάσεις. Διότι μέχρι τώρα κανένας γιατρός δεν μου είπε τι θεραπεία να κάνω.

ΕΡΩΤΗΣΗ :

Στα χαρτιά που στέλνονται στην μονάδα, γράφουν ότι είχα ζητήσει να πάω Κύπρο και μου έτυχε αυτό το περιστατικό,και ότι δεν το έκανα για να λουφάρω στην Θητεία μου ;

υ. Γ. Σας ευχαριστώ πολύ που διαθέσατε τον χρόνο σας για να μου απαντήσετε.



rchris

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από rchris »

Επίσης, επειδή έχω 1 θεματάκι με το χέρι μου οι περισσότεροι μου λένε οτι θα βγω άοπλο. Σε περίπτωση που πάρω ειδικότητα χημικού και βγώ και άοπλος τι υπηρεσίες θα κάνω; Και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει το όλο θέμα του άοπλου;
Σας ευχαριστώ και πάλι
stelef

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από stelef »

Καλημέρα Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε την διαδικασία.

Απο το κέντρο εκαπίδευσης που ήμουν λόγω συνθηκών ζήτησα να πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Με έστειλαν στο στρ. Νοσ. Θεσσαλονίκης και μου πρότειναν να γίνω ι4 άοπλος. Θα παραμείνω στην μονάδα που είμουν για εκπαίδευση μέχρι την ημερομηνία (επόμενον μήνα) που θα παω στην επόμενη μονάδα που με είχαν τοποθετήσει η θα φύγω απο το κέντρο εκπαίδευσης με καινούρια τοποθέτηση;

Αν γνωρίζετε την διαδθκασία ενημερώστε με παρακαλώ.

jagi

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από jagi »

Ισχύει ότι όσοι είναι άοπλοι θα υπηρετούν στα αστικά κέντρα και όχι παραμεθόριο;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

jagi έγραψε:Ισχύει ότι όσοι είναι άοπλοι θα υπηρετούν στα αστικά κέντρα και όχι παραμεθόριο;



δεν νομίζω

Άβαταρ μέλους
Powarz
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 4:17 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Powarz »

Καλησπέρα παιδιά.

Παρουσιαστηκα 14 Μαιου στο ΚΕΕΜ. Πηγα παθολογο και με εβγαλε Ι3 ενοπλο λογω κιλων και μετα πηγα στον ΩΡΛ στο 401 και με εβγαλε αοπλο Ι3 επειδη δε πιανω τις υψηλες συχνοτητες. Το θεμα ειναι οτι δε θελω να παρω οπλο οχι για να λουφαρω, απλα εχω μερικα ψυχολογικα τραυματα και δε θελω να το κρατησω. Πηγα σημερα στο 411 της Τριπολης ομως μου ειπαν οτι πρεπει να παρω οπλο. Τι να κανω;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Να ξανά πας στο γιατρό και να δηλώσεις ότι αυτά τα ψυχολογικά τραύματα που έχεις σου δημιουργούν οπλοφοβία και δεν θέλεις να έχεις καμία επαφή με όπλα... Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες