Ετοιμότητα Πολεμικού Ναυτικού

Κλειδωμένο

Πως κρίνετε τον χρόνο αντίδρασης του ελληνικού στόλου όποτε απαιτήθηκε

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Μαρ 03, 2016 9:29 pm

Άριστο
34
47%
Πολύ καλό
27
37%
Καλό
9
12%
Μέτριο
3
4%
Κακό
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 73

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Ετοιμότητα Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από MIRAGE »

Στις κρίσεις και γενικότερα όποτε απαιτήθηκε ο στόλος ανταποκρίθηκε σε ικανοποιητικό χρονικό διάστημα; Τι πιστεύετε;
Anonymous

Ετοιμότητα Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Άριστο... Εικόνα

ΔΙΟΠΟΣ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2009 5:26 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ετοιμότητα Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ΔΙΟΠΟΣ »

Με τα σημερινά δεδομένα και με τα πλοία που έχουμε που ούτε τα μισά δεν λειτουργούν πλήρως μια χαρά ειναι!
Anonymous

Ετοιμότητα Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Εχουμε εναν αξιοπρεπές στόλο αλλά αστεία ηγεσία στο ΠΝ. Πάντως μπορεί το ναυτικό να είναι σε λίγο καλύτερη μοίρα από τα άλλα 2 σώματα αλλά η ανυπαρξία πλέον των εξοπλισμών θα στοιχίσει πολύ και θα ανατρέψει την υπάρχουσα ισορροπία στο Αιγαίο.

ΔΙΟΠΟΣ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2009 5:26 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ετοιμότητα Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ΔΙΟΠΟΣ »

Αξιοπρεπες στολο; Μαλλον δεν εχεις σχεση με το πολεμικο ναυτικο φιλε μου. Χωρις παρεξηγηση αλλα μονο αξιοπρεπεια δεν υπαρχει στο στολο. Οσο για το αλλο που λες για την ηγεσια θα συμφωνησω μαζι σου.
Anonymous

Ετοιμότητα Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Εγω διαφωνώ μαζί σου και σε πληροφορώ ότι εκτός ότι υπηρέτησα ναυτικό είχα την τύχη να βρεθώ 1-2 φορές σε συζητήσεις με εν ενεργεία και ε. Α ναυάρχους. Οι επιτελάρχες μας να ξέρεις (από όλα τα σώματα) εδώ και πολλά χρόνια θεωρούσαν το Ναυτικό ως η την πλέον αξιόπιστη αποτρεπτική δύναμη. Στα Ιμια άμα γινόταν σύρραξη ο Λυμπέρης είχε στήσει το στόλο με τέτοιο τρόπο που θα πάθαιναν ότι και πέρσες από τον Θεμιστοκλή. Αλλά δυστυχώς τα τελευταία χρόνια η τουρκία αναλογικά έχει ενισχύσει πολύ περισσότερο τις ναυτικές δυνάμεις και ήδη τρέχει Project με ναυπήγηση νέων πλοίων, υ/β κτλ. Οπότε πάμε και για αλλαγή ισσοροπιών στις Ναυτικές δυνάμεις. Η΄σημερινή ηγεσία είναι τραγική, μη μάχιμη και κομματόσκυλα καριερίστες. Υγ. Που είσαι ρε Mirage να παρέμβεις;

Anonymous

Ετοιμότητα Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Δίοπε είσαι εκτός πραγματικότητας!
ΔΙΟΠΟΣ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2009 5:26 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ετοιμότητα Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ΔΙΟΠΟΣ »

Αγαπητε sniper δεν ξερω ποτε υπηρετησες αλλα εγω μιλαω για το τωρα. Ειμαι εν ενεργεια και ειμαι 6 χρονια στο στολο. Οσο για τους ναυαρχους και γενικως για τους αξιωματικους δυστυχως γιαυτους δεν εξυπηρετω τα δικα τους συμφεροντα και γιαυτο λεω την αληθεια, μην παραμυθιαζαστε. Και για να μην νομιζετε τιποτα παραξενο ριμαι και πολυ πατριώτης και θα εκανα τα παντα για τη σημαια μου σε αντιθεση με τους παραπανω που κοιταζουν μονο τις μιζες τα ρουσφετια και την (καριερα) τους.
Οσο για σενα UFO αν κρινω απο το ονομα σου μαλλον εσυ εισαι εκτος πραγματικοτητας. Εγω τουλαχιστον αν και Διοπος με οτι και αν αυτο συνεπαγεται εχω τα κοτσια να ερθω σε αντιπαραθεση και να τεκμηριωσω τα λεγωμενα μου. Για πες μας εσυ UFO πια ειναι η δικια σου πραγματικοτητα.
Τελος παντων υπαρχει και η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του λογου οποτε ο καθενας μπορει να πει την αποψη του οπως τη βλεπει εγω παντως σας συστηνω να δινετε φαση στα εγγυρα πραγματα και ειδικα απο ατομα που ειναι μεσα στα πραγματα.
MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Ετοιμότητα Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

sniper έγραψε:Εγω διαφωνώ μαζί σου και σε πληροφορώ ότι εκτός ότι υπηρέτησα ναυτικό είχα την τύχη να βρεθώ 1-2 φορές σε συζητήσεις με εν ενεργεία και ε. Α ναυάρχους. Οι επιτελάρχες μας να ξέρεις (από όλα τα σώματα) εδώ και πολλά χρόνια θεωρούσαν το Ναυτικό ως η την πλέον αξιόπιστη αποτρεπτική δύναμη. Στα Ιμια άμα γινόταν σύρραξη ο Λυμπέρης είχε στήσει το στόλο με τέτοιο τρόπο που θα πάθαιναν ότι και πέρσες από τον Θεμιστοκλή. Αλλά δυστυχώς τα τελευταία χρόνια η τουρκία αναλογικά έχει ενισχύσει πολύ περισσότερο τις ναυτικές δυνάμεις και ήδη τρέχει Project με ναυπήγηση νέων πλοίων, υ/β κτλ. Οπότε πάμε και για αλλαγή ισσοροπιών στις Ναυτικές δυνάμεις. Η΄σημερινή ηγεσία είναι τραγική, μη μάχιμη και κομματόσκυλα καριερίστες. Υγ. Που είσαι ρε Mirage να παρέμβεις;

Παρόν! Σόρρυ παίδες αλλά τρέχω με τη σχολή αυτό τον καιρό και η εξεταστική προ των πυλών! Δευτέρα ξεκινάω...mama mia.

Αγαπητέ μου Δίοπε δεν είσαι μόνο εσύ μέσα στα πράγματα. Τα παιδιά εδώ με ξέρουν. Πατέρα αξιωματικό Στο ναυτικό έχω. Λοιπόν, Ο στόλος μας είναι από τους πλέον αξιόμαχους της ευρύτερης περιοχής της νοτιοανατολικής Μεσογείου αλλά και της Μεσογείου γενικότερα Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ελλείψεις και αδυναμίες. Θα ήταν μη ρεαλιστικό να μην το παραδεχθούμε. Αυτή τη στιγμή ο πολεμικός στόλος της πατρίδας μας βρίσκεται σε Ένα στάδιο εξέλιξης, σε ένα σημαντκό στάδιο εξέλιξης. Για να γίνω πιο ακριβής παραθέτω τα εξής:

1) Ο Παπανικολής δεν θα παραληφθεί

2) Τα υπόλοιπα τρία του ιδίου τύπου θα παραληφθούν με τiς βελτιώσεις και να είστε σίγουροι πως δεν θα γέρνουν

3) Στις πυραυλακάτους θα έχουμε έναν ισχυρό πυρήνα από 7 σύγχρονες τύπου Super vita + τις Υπόλοιπες που είναι αξιόπιστες (σκάφη που φέρουν exocet γ... Ε και μην πείτε όχι)

4) Στις φρεγάτες πρόσφατα το ΑΝΣ (Ανώτατο Ναυτικό συμβούλιο) αποφάσισε αύξηση της οροφής από 14 σε 16. Οι Τούρκοι θα έχουν 24 -26 πλοία επιπέδου φρεγατών (βάζω και τις milgem κορβέτες μέσα).16 εναντίον 26. Είναι καλή αναλογία και μας επιτρέπει ακόμα και επικράτηση σε καθαρά ναυτική αναμέτρηση. Εγώ σου λέω ότι οι Τούρκοι έγιναν καλοί στο ναυτικό Και έχουν και ναυτοσύνη ισάξια μας. Πόσα θα τους μείνουν μετά; Έστω τρείς φρεγάτες. Οκ πείτε μου τι κάνεις με τρεις φρεγάτες ενώ η αεροπορία σου δεν έχει επιτύχει πλήρη υπεροχή γιατί οκ σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να επικρατήσουν στον αέρα. Επιπλέον σε αρχιπέλαγος μια φρεγάτα κινδυνεύει ακόμα και από ΚΟRNET ( Βεληνεκές 5 χλμ). Αλλά τα νησία έχουν και πυροβολικό. Εγώ σου λεώ και "απαρχαιομένο ρυμουλκούμενο" Σε κάποιες περιπτώσεις Αλλά έχουν. Πόσο ανοιχτά από το νησί να Περάσει πια αν θέλει να ρίξει πυρά υποστηρίξεως Στα αποβατικά;

Συνεχίζω στο επόμενο μήνυμα

MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Ετοιμότητα Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

Και συνεχίζω.

Στα υποβρύχια και στις πυραυλακάτους θέλω να σταθώ ιδιαίτερα διότι μαζί με αεροπορία, ειδικές δυνάμεις και ελικόπτερα είναι οι ουσιαστικοί παράγοντες επικράτησης στο Αιγαίο. Για τα υποβρύχια έχει γίνει πολύ θόρυβος αλλά σε αριθμούς αυτή τη στιγμή επικρατεί ισορροπία ενώ και σε ποιότητα τα πάμε καλά. Οι πυραυλάκατοι ειδικά οι 7 καινούργιες μπορούν να επιφέρουν αποφασιστικό πλήγμα σε όλο το αρχιπέλαγος ενώ και οι αντιεροπορικές ικανότητες (το RAM) τους είναι σημαντικές ειδικά αν σκεφτούμε ένα σενάριο όπως το εξής: Προσβολή Φαρμακονησίου μεταφορά ενός τάγματος εδικών δυνάμεων της Τουρκίας με 50 ελικόπτερα. Έχουν αυτή τη δυνατότητα και το δοκίμασαν σε πρόσφατη άσκηση τους. Μπορούν να το κάνουν είτε μέρα είτε νύχτα.

Αντίδραση Ελλάδας. Σε πολιτικό επίπεδο: Επέκταση Στα 12 ναυτικά μίλια μετά από θυελλώδη συνεδρίαση της βουλής. Κήρυξη επισήμως του πολέμου και έκτακτη έκδοση της εφημερίδας της κυβερνήσεως με τα αναμενόμενα περί επιστράτευσης κτλ.

Σε στρατιωτικό επίπεδο: Μεταφορά και διασπορά σε κρίσιμους τομείς του αχιπελάγους Με ναυτικά και αεροπορικά μέσα (έστω και Με κάποια σαράβαλα) Της 71ης αερομεταφερόμενης και της 32ης πεζοναυτών + μοίρες αμφίβιων

Απογείωση των αεροσκαφών επιφυλακής. Υπολογίστε περίπου 70 αεροσκάφη σε πρώτη φάση από τη μεριά μας. Διασπορά του στόλου στο Αιγαίο σε κρίσιμους τομείς ήτοι: Στα Δαρδανέλια, Στα ανοιχτά Κρήτης, και μερικά σκάφη σχετικά κοντά στον Ναύσταθμο Αkcaz. Της εξόδου του στόλου προηγούνται κατά πάγια τακτική οι πυραυλάκατοι λόγω ταχύτητας και προστασίας έναντι ασύμμετρων απειλών. Ζεύγος Αpache,12 μαχητικά και δύο πυραυλάκατοι μαζί με μια κανονιοφόρο προσβάλουν το τάγμα επί του καταληφθέντος νησιού ενώ ταυτόχρονα Όλα μαζί προσβάλουν τα ελικόπτερα που συνεχίζουν να μεταφέρουν Στο νησάκι μεχμετζίκ (ειδικές δυνάμεις Τούρκων). Να είστε σίγουροι πως η προσβολή από τα τουρκικά κομμάντο θα έχει Γίνει νύχτα για περιορισμό απωλειών λόγω αιφνιδιασμού της Αμυνόμενης φρουράς και θα ενισχύονται συνέχεια και τη μέρα. Φυσικά Η τουρκική αεροπορία θα αναμιχθεί και θα γίνει της τρελλής από αερομαχίες ενώ τα Αpache θα αποχωρήσουν μόλις ρίξουν το 80% των πυραύλων- ρουκετών, τα χρονικά περιθώρια απαγκίστρωσης θα περιορίζονται και οι Αερομαχίες θα φέρνουν πτώσεις εκατέρωθεν. Οι πυραυλάκατοι θα χρειαστεί να αποχωρήσουν αλλά θα έχουν επιφέρει σημαντικό πλήγμα σε μεταφορικά ελικόπτερα αλλά και στο νησάκι. Το Ram είναι κίνδυνος θάνατος για ελικόπτερα και όχι μόνο. Ο στόχος θα έχει επιτευχθεί (απάντηση άμεση λόγω ταχύτητας μέσων Με περιορισμένες σχετικά απώλειες) Χωρίς να χρειαστούν άσκοπες απώλειες ικανότατων ανδρών όπως πχ αμφιβίων καταδρομών Κτλ. Σε περίπτωση ανάμιξης και του αντίπαλου ναυτικού (πχ φρεγάτας) παίζει να ρίξουμε και κάνα exocet στη φάση αποχώρησης. Είναι διαφορετικό να χάνεις 6 - 8 μαχητικά σου και ο άλλος να έχει ένα τάγμα επίλεκτων αλλά Νεκρών πάνω σε νησάκι...

MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Ετοιμότητα Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

Ο στόλος είναι σε καλό επίπεδο. "Μπορούμε και θέλουμε αν ποτέ χρειαστεί", αυτό το έχω ακούσει από κάποιον ικανότατο Από κοντά στο σπίτι (όχι ο πατέρας μου). Γενικά ο στόλος είναι διαχρονικά ο πλέον ανοιχτόμυαλος και αποδοτικότερος κλάδος μαζί με το ΑΤΑ φυσικά.

Και κάτι από τον πατέρα μου που είναι μέσα στα πράγματα: Στα υποβρύχια σε άσκηση στην Ιταλία πριν 5 χρόνια Ένα υποβρύχιο μας σε "μάχη" εναντίον αμερικάνικου υποβρυχίου κατασκευής 1994 πυρινοκίνητου παρέμεινε "αθέατο" και μας ψάχνανε με τα σόναρ τους οι yankees ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα. Στην Απενημέρωση όλοι άκουγαν τον πλοίαρχο μας πως ανέλυε την τακτική που ακολούθησε ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Anonymous

Ετοιμότητα Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Anonymous »

ΔΙΟΠΟΣ έγραψε:Οσο για σενα UFO αν κρινω απο το ονομα σου μαλλον εσυ εισαι εκτος πραγματικοτητας.

Είναι λογικό να κρίνεις μόνο από το όνομα;
ΔΙΟΠΟΣ έγραψε: Εγω τουλαχιστον αν και Διοπος με οτι και αν αυτο συνεπαγεται εχω τα κοτσια να ερθω σε αντιπαραθεση και να τεκμηριωσω τα λεγωμενα μου. Για πες μας εσυ UFO πια ειναι η δικια σου πραγματικοτητα.

Τα δικά μου λεγόμενα έχουν τεκμηριωθεί σε άλλο πάρομοιο θέμα.
Μην τα ξαναλέμε!
Αν θέλεις διάβασε και μετά κρίνε.
ΔΙΟΠΟΣ έγραψε:Εγω παντως σας συστηνω να δινετε φαση στα εγγυρα πραγματα και ειδικα απο ατομα που ειναι μεσα στα πραγματα.

Δηλαδή εσύ δίοπε είσαι μέσα στα πράγματα;
Anonymous

Ετοιμότητα Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Από:mirage2000-5mk2: Επιπλέον σε αρχιπέλαγος μια φρεγάτα κινδυνεύει ακόμα και από κοrnet ( Βεληνεκές 5 χλμ). Αλλά τα νησία έχουν και πυροβολικό. Εγώ σου λεώ και "απαρχαιομένο ρυμουλκούμενο" Σε κάποιες περιπτώσεις Αλλά έχουν ποσο μαλλον οταν εχουν φορτωθει Καποια νησια Με mlrs. Οι τουρκοι τωρα τελευταια βελτιωσαν το ναυτικό τους. Εκει υστερουσαν ενω εμεις πλεον υστερουμε σε... Ηγεσια. Δυστυχως!

ΔΙΟΠΟΣ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2009 5:26 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ετοιμότητα Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ΔΙΟΠΟΣ »

Φιλε sniper και φίλε mirage καταρχήν Συμφωνώ απόλυτα σχεδόν με όλα όσα αναγράψατε πιο πάνω. Το πρόβλημα όμως είναι ότι άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη. Αλλά επειδή είναι δύσκολη η θέση μου εδώ στο να πώ όλη την πραγματικότητα γιατί δεν ξερουμε ποιος μπορεί να διαβάζει (αν με καταλαβαίνετε) και δεν μπορώ να εκθέσω ετσι δημόσια ούτε την υπηρεσία μου ούτε την πατρίδα μου, το μόνο που θα πω είναι ότι έχουμε σοβαρότατο πρόβλημα και δεν πέφτουν οι ευθύνες μόνο στην ανύπαρκτη ηγεσία όπως είπατε αλλά σε όλους από τον μεγάλύτερο μέχρι το μικρότερο. Αυτά τουλάχιστον όσον αφορά το ναυτικό μας.
ΔΙΟΠΟΣ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2009 5:26 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ετοιμότητα Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ΔΙΟΠΟΣ »

Οσο για τον UFO ναι φιλε είμαι μέσα στα πράγματα! Και δεν σε έκρινα από το nickname αλλά από την θρασύτητά σου απέναντί μου από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο μύνημά σου όσον αφορά τα σχόλιά μου/απόψεις μου.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης