ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
searching

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από searching »

Θα σου πω: Δεν μπορώ να φανταστώ αυτό που μου είπε πρώην ΜΗΧ για την ηγεσία : δουλους θέλουν να τους έχουν τα αεροπλάνα έτοιμα στη γραμμή πτησεων και τίποτα άλλο

Δεν μπορώ να φανταστώ πως ενώ βγαζω 19000 μόρια θα μπω σε μια σχολή όπου ανώτεροι μου θα ειναι μια ζωή παιδιά των 15-17 χιλ μοριων( δεν μιλάω μόνο για ιπταμενους αλλά και για αξιωματικόυς από αλλά σώματα) (ξέρω δεν καθορίζει τη ζωή αυτό( τα μόρια) αλλά ούτε και απλα μια ειδικότητα ( σημαντική κιόλας πιστεύω ) γίνεται να σε κάνει δεύτερο ξαφνικά ) και ξέρω καλά πως τώρα δεν με νοιάζει αλλά κάποτε θα με νοιάζει.

Τέλος δεν θέλω να γίνω αξιωματικός από ότι μου περίέγραψαν, μου μοιάζει αδιάφορο προσωπικά αυτό που μου περιεγραψαν.

Από την αλλη ήταν η μόνη στρατιωτική σχολή που κοιταξα και αυτό ίσως κάτι λέει για εμένα προφανώς. Εσύ αν θες να γίνεις στρατιωτικός κοίταξε το ποιο ΑΣΕΙ σε καλύπτει.

searching

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από searching »

Δεν θέλω να γινω μηχανικός που κάνει aircraft maintenance (αν κάποιος που κάνει αυτό είναι μηχανικός κιόλας και όχι τεχνικός) Και επίσης θα μπω σε μια σχολη που πιθανών να γίνω ΜΑΤ η ΤΗ (ανάλογα με το τη θέλει η ΠΑ)

πράγμα που για εμένα πρεπει να το καθορίζει η ΠΑ πριν τις πανελλήνιες (μπήκαν άνθρωποι να γίνουν ΜΗΧ, και βγήκαν κάτι άλλο και ανάποδα.

Αυτό δείχνει ότι απλά γίνεσαι αξιωματικός (χωρίς προοπτικές καριέρας στο στρατό σαν ΜΗΧ( νομίζω )) και τίποτα άλλο.

Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από GeoCommand »

searching έγραψε:Δεν θέλω να γινω μηχανικός που κάνει aircraft maintenance (αν κάποιος που κάνει αυτό είναι μηχανικός κιόλας και όχι τεχνικός) Και επίσης θα μπω σε μια σχολη που πιθανών να γίνω ΜΑΤ η ΤΗ (ανάλογα με το τη θέλει η ΠΑ)

πράγμα που για εμένα πρεπει να το καθορίζει η ΠΑ πριν τις πανελλήνιες (μπήκαν άνθρωποι να γίνουν ΜΗΧ, και βγήκαν κάτι άλλο και ανάποδα.

Αυτό δείχνει ότι απλά γίνεσαι αξιωματικός (χωρίς προοπτικές καριέρας στο στρατό σαν ΜΗΧ( νομίζω )) και τίποτα άλλο.

Καταλαβαίνω και σε ευχαριστω για οσα γράφεις και προϊδεάζεις εμένα και άλλους πολλούς. είναι πράγματι άδικο να επικρατεί τέτοιο καθεστως( αν και η αδικία παντού βασιλεύει *δυστυχώς*) Όσο για εμένα θα δω τι θα αποφασίσω (γαιτι οχι ιπτάμενοςς)

Πάντως είναι κρίμα στελέχη μηχανικοί (οχι τεχνικοί) να δέχονται τέτοια περιθωριοποίηση καθώς αποτελούν τον κορμό της αεροποριας

Τέλως πάντων , το χω ξαναδιαβασει από αλλού ότι οι ιπτάμενοι υπερέχουν (σε ; κύρος και όχι σε ικανοτητες )των υπολοίπων στελεχών της ΠΑ

Στη δικη μου περίπτωση , ενώ θα μπορούσα να περάσω στο ΕΜΠ καιεδω και χρόνια είχα υπ'όψην μου την αρχιτεκτονική... τι να πω θέλω να περάσω σε στρ. Σχολη (Ικάρων) ... Και είχα την εντυπωση ότι η ΣΜΑ άξιζε... Βλέποντας και κάνοντας...

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
searching

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από searching »

Ένας ΜΗΧ μου είπε πώς αν στο γιο του είχε να προτείνει ΑΣΕΙ θα έλεγε Μάχιμος Ναυτικό, όπλα ΣΣΕ η Ικαρων ΙΠΤ, αν ήθελε να φορέσει στολή γιατί τελικά περί αυτού πρόκειται (δικά του λόγια)

searching

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από searching »

Πάντως υπήρχαν και ένας δύο από όσους ρώτησα που ήταν οκ με την επιλογή τους πχ ένας (αν και είπε πώς όλο το παιχνίδι έχει στηθεί για τους ιπταμενους, και ενώ οι ΜΗΧ βάζουν πλατη δεν τους το αναγνωριζουν ουσιαστικά )ηταν ευχαριστημένος. Δικη μου άποψη από ότι ειδα πως ευχαριστημένοι ειναι οι πολύ μικρές ηλικίες (δεν έχουν καταλάβει απόλυτα τι γίνεται και έχουν ελπίδες (καλό και κακό αυτό) ) και οι πιο μεγάλες (αλλα χρόνια και άλλες επιλογές ζωής ) οι ενδιάμεσα μάλλον δεν ήταν ικανοποιημένοι.

Αυτά απο εμένα...

Θα ξαναμπώ όταν πάω φαντάρος ίσως..

Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από GeoCommand »

searching έγραψε:Πάντως υπήρχαν και ένας δύο από όσους ρώτησα που ήταν οκ με την επιλογή τους πχ ένας (αν και είπε πώς όλο το παιχνίδι έχει στηθεί για τους ιπταμενους, και ενώ οι ΜΗΧ βάζουν πλατη δεν τους το αναγνωριζουν ουσιαστικά )ηταν ευχαριστημένος. Δικη μου άποψη από ότι ειδα πως ευχαριστημένοι ειναι οι πολύ μικρές ηλικίες (δεν έχουν καταλάβει απόλυτα τι γίνεται και έχουν ελπίδες (καλό και κακό αυτό) ) και οι πιο μεγάλες (αλλα χρόνια και άλλες επιλογές ζωής ) οι ενδιάμεσα μάλλον δεν ήταν ικανοποιημένοι.

Αυτά απο εμένα...

Θα ξαναμπώ όταν πάω φαντάρος ίσως..

ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις , καλό υπόλοιπο

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
kwstas

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από kwstas »

Η σχολή είναι σχολή μηχανικών αεροπορίας όχι αεροσκαφών (είναι ειδικότητα) επίσης όπως είπε ένας φίλος πιο πάνω κάνουν συντήρηση αεροσκαφών

οι μηχανικοί λοιπόν της Ικάρων είναι προϊστάμενοι σε συντήρηση

τώρα εκτός αεροπορίας συντήρηση κάνεις τελειώνοντας ιεκ τει κλπ και οπουδήποτε στον κόσμο τελειώνοντας κάτι παραπλήσιο, η φοίτηση είναι 4 έτη Γιατί βγαίνουν αξιωματικοί, το πρόγραμμα σπουδών τους είναι προφανώς ανώτερο από τις απαιτήσεις που έχει ένας τεχνικός άλλα δεν είναι μηχανικοί με την έννοια μπορώ να κάνω έρευνα σε αεροπλάνα να δουλέψω σε πρότζεκτ Κατασκευής κλπ. Δεν έχει ανάγκη η ΠΑ Κάτι τέτοιο όποτε δεν βγαίνουν απότη σμα τέτοιου είδους μηχανικοί.

σε γενικές γραμμές είναι ίσως το πτυχίο σαν πτυχίο κάτι ανάμεσα σε τει και αει (αναγνωρισμενο σαν αει αλλά οχι σαν μηχανικού)

το υψηλό επίπεδο των παιδιών που μπαίνουν γενικά στη σχολή δίνει ενα "κύρος" απο μόνο του και συνήθως αυτά τα παιδιά από μόνα τους (πλέον επειδή Τα μεταπτυχιακά μεσώ ΠΑ ειδικά για μηχ έχουν κοπεί πολύ) συνεχίζουν όσο μπορούν τις σπουδές τους

Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Nontas »

Η πεποίθηση που υπήρχε ότι οι "μηχανικοί" της σμα είναι ανώτεροι από αυτούς του Πολυτεχνείου είναι εντελώς λανθασμένη απ' όλες τις απόψεις. Φυσικά τα παιδιά έχουν γνώσεις αλλά ασχολούνται κυρίως ως προϊστάμενοι τεχνικών οπότε όπως είπε κι ο φίλος πάνω δεν χρειάζονται τις υπόλοιπες γνώσεις που έχει ενας μηχανικός του ΕΜΠ ας πούμε. Έτσι κι αλλιώς είναι εκ των πραγμάτων αδύνατο να έχει κάποιος περισσότερες γνώσεις με σπουδές 4 χρόνια οι οποίες περιλαμβάνουν και στρατιωτική εκπαίδευση από κάποιον που σπουδάζει 5 χρόνια μόνο σε αυτό το αντικείμενο. Εξάλλου το ότι το πτυχίο τους δεν τους δίνει δικαιώματα μηχανικού είναι ενδεικτικό της κατάστασης.
Kwstas

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Kwstas »

Η σύγκριση είναι κάτι αδύνατο... Ακόμα και η οποία καριέρα κάνουν ( και οι καλύτεροι) οι "μηχανικοί" της ΣΜΑ αφού φύγουν από την ΠΑ( δυσαρεστημενοι) επιστημονικά δεν έχει καμία σύγκριση με έναν καλό του ΕΜΠ... Υπάρχει δυνατότητα να βρουν κάποια καλή δουλειά (καθόλου εύκολο βέβαια, ακόμη και με διδακτορικό) αλλά ως εκεί... Ένας πραγματικά καλός από το ΕΜΠ, που έχει τελειώσει με μεγάλο βαθμό και έχει κάνει σωστές επιπλέον σπουδές έχει παρά μα παρά πολύ καλύτερες επιλογές... Τα παιδιά της ΣΜΑ λόγω ικανοτητων πρέπει να τα συγκρίνουμε με τους καλούς και πάνω του ΕΜΠ νομίζω. Η σύγκριση αυτή όμως προκαλεί θλίψη για την επιλογή της ΣΜΑ.
_.lambrou._
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 7:02 pm
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΤΗΣ
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από _.lambrou._ »

Γεια σας είμαι 15 χρόνων και θα με ενδιέφερε να μπω στη ΣΜΑ όταν με το καλό δώσω πανελλήνιες και για αυτό έχω κάποιες απορίες

α) Ο μισθός κατά την διάρκεια των σπουδών;

β) Ποιες είναι οι ειδικότητες μηχανικών όταν τελειώσουν την σχολή ;

γ) Οι μηχανικοί έχουν λιγότερες μεταθέσεις από τους ιπτάμενους ; Α ναι πόσες περίπου ;

δ) Ως προς το ωράριο εργασίας οι μηχανικοί ακολουθούν σταθερό ωράριο η αλλάζει κάθε λίγο δηλαδή είναι με βάρδιες όπως οι αξιωματικοί του στρατού

ε) Κάπου είχα δει ότι οι μηχανικοί έχουν λίγες μεταθέσεις λόγω το ότι υπάρχουν λίγες πτέρυγες ισχύει;

Άβαταρ μέλους
Μεγιστος
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:33 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Μεγιστος »

_.lambrou._ έγραψε:Γεια σας είμαι 15 χρόνων και θα με ενδιέφερε να μπω στη ΣΜΑ όταν με το καλό δώσω πανελλήνιες και για αυτό έχω κάποιες απορίες

α) Ο μισθός κατά την διάρκεια των σπουδών;

β) Ποιες είναι οι ειδικότητες μηχανικών όταν τελειώσουν την σχολή ;

γ) Οι μηχανικοί έχουν λιγότερες μεταθέσεις από τους ιπτάμενους ; Α ναι πόσες περίπου ;

δ) Ως προς το ωράριο εργασίας οι μηχανικοί ακολουθούν σταθερό ωράριο η αλλάζει κάθε λίγο δηλαδή είναι με βάρδιες όπως οι αξιωματικοί του στρατού

ε) Κάπου είχα δει ότι οι μηχανικοί έχουν λίγες μεταθέσεις λόγω το ότι υπάρχουν λίγες πτέρυγες ισχύει;

φιλε μου εκανες 5 ερωτησεις και οι 4 ερωτησεις ειναι για το ποσα λεφτα θα παιρνεις και αν εχεις μεταθεσες. Το επάγγελμα του στρατιωτικου ειναι ιερο και καλο θα ηταν να το διαλεγουμε επειδη μας αρεσει. Οσο αναφορα τις ερωτησεις σου μεσα στην σχολη παιρνεις 120$ και οι μεταθεσεις απο οτι γνωριζω ειναι Πιο λιγες απο τον ΣΞ και των ιπτάμενων. Οσο για τις ειδικοτητες υπαρχουν 23 Σελιδες με το τι μεταπτυχιακα μπορεις να κανεις και τετοια. Καλο διαβασμα Εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μεγιστος την Σάβ Ιουν 26, 2021 10:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Togo
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2021 3:43 am
Τοποθεσία: 2ο Γραφείο
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Togo »

Πρίν πολλά χρόνια όταν έδινα πανελλήνιες εξετάσεις η ΣΜΑ ήταν μακράν η καλύτερη σχολή (της 1ης Δέσμης) με μεγάλη διαφορά απο τη δεύτερη στη λίστα προτίμησης και περνούσαν μόνο οι καλύτεροι μαθητές.

Το κατεστημένο δέν έχει αλλάξει στην Ελλάδα.

Η μόνη διαφορά είναι ότι μετά την "αποσοβιετοποίηση" της χώρας οι σχολές μηχανικών στο Πολυτεχνείο που είναι συγγενικές σχολές με τη ΣΜΑ έχουν εξευτελιστεί τελείως. Δηλαδή σήμερα δεν έχει λόγο κάποιος να ξοδέψει χρήματα και να διαβάσει για να πάρει πτυχίο απο ελληνικό Πολυτεχνείο.

Ούτε κάν να πάρει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος απο το ΤΕΕ και να πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ.

Η αγορά εργασίας στην Ελλάδα συνεχίζει να λειτουργεί με καθεστώς πρωτόγονου καπιταλισμού και αναξιοκρατίας.

Εξάλλου η Ελλάδα δέν ειναι βιομηχανική χώρα και δέν εξάγει αντίστοιχα προιόντα.

Ας μην αναφερθώ καλύτερα για τις αμυντικές βιομηχανίες. Εκεί χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα.

Συνεπώς η ΣΜΑ είναι απο αναγκη εθνικής ασφάλειας ότι καλύτερο υπάρχει στο τομέα της μηχανικής στη χώρα.

Όποιος μας απειλεί θα βρει μπροστά του νέο Μαραθώνα, Σαλαμίνα, ύψωμα 731
Kwstas

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Kwstas »

Ρε φίλε... Δες τι δουλειές έχουν όσοι έχουν τελειώσει ΗΜΜΥ η ΜΗΧ (από το ΕΜΠ ειδικά αλλά και από αλλά πολυτεχνεία, και δεν εννοώ μόνο παλιά αλλά και τώρα) κυρίως βέβαια στο εξωτερικό και κάνε σύγκριση μετά με την με την καθημερινότητα των ΜΗΧ στην ΠΑ... Οποίος βλέπει καλύτερη επιλογή τη ΣΜΑ για ένα παιδί με διάθεση για διάβασμα μάλλον είναι εκτός πραγματικότητας η ζει 50 χρόνια πριν.
Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Togo έγραψε:Πρίν πολλά χρόνια όταν έδινα πανελλήνιες εξετάσεις η ΣΜΑ ήταν μακράν η καλύτερη σχολή (της 1ης Δέσμης) με μεγάλη διαφορά απο τη δεύτερη στη λίστα προτίμησης και περνούσαν μόνο οι καλύτεροι μαθητές.

Το κατεστημένο δέν έχει αλλάξει στην Ελλάδα.

Η μόνη διαφορά είναι ότι μετά την "αποσοβιετοποίηση" της χώρας οι σχολές μηχανικών στο Πολυτεχνείο που είναι συγγενικές σχολές με τη ΣΜΑ έχουν εξευτελιστεί τελείως. Δηλαδή σήμερα δεν έχει λόγο κάποιος να ξοδέψει χρήματα και να διαβάσει για να πάρει πτυχίο απο ελληνικό Πολυτεχνείο.

Ούτε κάν να πάρει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος απο το ΤΕΕ και να πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ.

Η αγορά εργασίας στην Ελλάδα συνεχίζει να λειτουργεί με καθεστώς πρωτόγονου καπιταλισμού και αναξιοκρατίας.

Εξάλλου η Ελλάδα δέν ειναι βιομηχανική χώρα και δέν εξάγει αντίστοιχα προιόντα.

Ας μην αναφερθώ καλύτερα για τις αμυντικές βιομηχανίες. Εκεί χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα.

Συνεπώς η ΣΜΑ είναι απο αναγκη εθνικής ασφάλειας ότι καλύτερο υπάρχει στο τομέα της μηχανικής στη χώρα.



Το ξυπνητήρι θα χτυπήσει σε 2 ώρες. Κοιμήσου απο το άλλο πλευρό λίγο ακόμα. Γιατί δεν έχεις ιδέα για το τι συμβαίνει ούτε στα πολυτεχνεία, ούτε στην αγορά εργασίας.

Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Kwstas έγραψε:Ρε φίλε... Δες τι δουλειές έχουν όσοι έχουν τελειώσει ΗΜΜΥ η ΜΗΧ (από το ΕΜΠ ειδικά αλλά και από αλλά πολυτεχνεία, και δεν εννοώ μόνο παλιά αλλά και τώρα) κυρίως βέβαια στο εξωτερικό και κάνε σύγκριση μετά με την με την καθημερινότητα των ΜΗΧ στην ΠΑ... Οποίος βλέπει καλύτερη επιλογή τη ΣΜΑ για ένα παιδί με διάθεση για διάβασμα μάλλον είναι εκτός πραγματικότητας η ζει 50 χρόνια πριν.


Ή θέλει να πείσει τον εαυτό του πως έκανε τη σωστή επιλογη, παίζει κι αυτό ως σενάριο...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες