ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
elena

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από elena »

Γειά σας παιδιά!

Ενδιαφέρομαι για στρατιωτικές σχολές και θέλω όποιος ξέρει να μου απαντήσει αν η ΣΜΑ έχει πολλές μεταθέσεις και ποιές είναι οι μονάδες ανά την Ελλάδα;

ρ

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από ρ »

H σχολη μηχανικων αεροποριας ειναι τετραετους φοιτησης, εχει εδρα το Τατοι Αττικης και πλεον ονομαζεται τμημα μηχανικων της σχολης Ικαρων, εχει τρεις ειδικοτητες, μηχανικοι αεροσκαφων, μηχανικοι ηλεκτρονικων (Ραδιοηλεκτρολογοι Α') και μηχανικοι εγκαταστασεων. Ξεκινας με το βαθμο του ανθυποσμηναγου και μπορεις να φτασεις ως την ανωτατη κλιμακα της ιεραρχιας (αντιπτεραρχος). Καθ ολη τη διαρκεια της σταδιοδρομιας θα περνας εξειδικευσεις και σχολεια πανω στην ειδικοτητα σου και θα μετατιθεσαι καθε περιπου 4 χρονια σε οποιοδηποτε μερος της Ελλαδας, απο νησι μεχρι Εβρο η Λευκαδα η Αθηνα παντου εχει μοναδες η αεροπορια.

Μπορεις να κανεις μεταπτυχιακες σπουδες και να γλιτωσεις καποιες μερες δουλεια αλλα πρεπει να το δηλωσεις υποχρεωτικα στην υπηρεσια η μπορεις να μπεις στα δυο τελευταια ετη του πολυτεχνειου στην αντιστοιχη ειδικοτητα.

Δες την ιστοσελιδα της σχολης και τα μαθηματα

http://www.haf.gr/el/career/academies/si/training/academic/acad_syllabus.asp

sav25
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Απρ 16, 2010 11:21 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από sav25 »

Για σας παιδια. ειμαι τριτη λυκειου και πριν απο λιγες βδομαδες δηλωσα σαν πρωτη μου επιλογη μηχανικος ικαρων. γενικα μου αρεσει η δουλεια του μηχανικου αλλα με προβληματιζει καπως η

ζωη στη σχολη. επειδη δεν ειμαι και λατρης της σρατιωτικης ζωης και της πειθαρχιας δεν ειμαι σιγουρος αν θα μου αρεσει η ζωη στη σχολη. γι' αυτο θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις επειδη εδω στην κυπρο δεν γνωριζουν να μου απαντησουν.

1. ποτε παιρνουν αδεια οι μηχανικοι;

2. επειδη ειμαι και λιγο υπναρας τι ωρα ξυπνουν οι ικαροι το πρωι;

3. που μενουν οι ικαροι στα 4 χρονια;

4. υπαρχει καψωνι στη σχολη και γενικα οταν λενε υπαρχει ' πολυ πειθαρχια' τι εννουν;

5. υπαρχει καθολου ελευθερος χρονος στη σχολη;

6. σε τι βαθμο υπαρχει στρατιωτικη εκπαιδευση;

αν μπορει καποιος να μου απαντησει αυτες τις ερωτησεις και σκεφτω και εγω καλυτερα την επιλογη μου

19adonis92
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 7:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από 19adonis92 »

Αν δεν σ'αρεσει η στρατιωτικη ζωη καλυτερα να μην πας γιατι θα στερησεις και απο καποιον αλλον που θελει να παει την ευκαιρεια... Ξυπνανε νωρις το πρωι κατα τις 7 αδεια παιρνουν παρασκευοσαββατοκυριακο αν δεν εχουν υπηρεσια αλλιως μπορει και να μενουν μεσα και για βδομαδες. Στα 4 χρονια μενουν μεσα στη σχολη και γενικα ειναι στρατος
giorgos

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από giorgos »

Γειά σας παιδιά!

Ενδιαφέρομαι για ΣΜΑ Μηχανικοί αλλά επειδή έχω ακούσει ότι έχει αρκετές μεταθέσεις, ξέρει κάποιος να μου πει κάθε πόσα χρόνια αλλάζεις μέρος και αν μετά τη σχολή η έδρα είναι μόνο στην Αθήνα ή έχει και σε άλλα μέρη;

ρ

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από ρ »

Η εδρα της σχολης ειναι Αθηνα, μεταθεσεις θα παρεις αρκετες αλλα σε λελογισμενα πλαισια, οταν θα σαι υποσμηναγος εως επισμηναγος θα πηγαινεις συνεχεια εξω για σπουδες και σχολεια, μεχρι κ για 4 χρονια

μοναδες η ΠΑ εχει σε ολη την Ελλαδα, καθε λογικα 4 χρονια θα παιρνεις μεταθεση, αλλα δεν υπαρχει κατι στανταρ, πχ αν πας στα φ16 στο βολο αξιωματικος γραμμης θα κατσεις εκει αρκετα χρονια ισως μεχρι και το βαθμο του σμηναγου, η αν παρεις ειδικοτητα εγκαταστασεων θα εισαι κατα κυριο λογο Αθηνα και αν δηλωσεις και να σπουδασεις στο πολυτεχνειο θα σαι σχεδον παντα Αθηνα

Αν παρεις παλι ειδικοτητα ηλεκτρονικων μπορει να πας παντου, γενικα αυτα που σου λεω ειναι ενδεικτικα δεν ειναι τιποτα σιγουρο, παντως επειδη αυτοι απο ΣΜΑ ειναι αξιωματικοι μετα απο καμια 15αρια χρονια πανε οπου θελουν, ειναι το πιο χαλαρο σωμα η αεροπορια ουτε τυπικουρες κτλ κτλ, μονο στη σχολη

giorgos

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από giorgos »

Α μάλιστα. Και στο τέλος που λες "μόνο στη σχολή" εννοεις ότι εκεί είναι μόνο ζόρικα; Πάντως πιστεύω ότι όποιος είναι προετοιμασμένος να ακολουθήσει έναν στρατιωτικό τρόπο ζωής δεν έχει κανένα πρόβλημα.
ρ

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από ρ »

Ε στη σχολη εχει τρεξιμο, προσκλητηρια τα κλασσικα στρατιωτικα εντος λελογισμενων οριων. Καμια σχεση με ευελπιδων.

mitsos

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από mitsos »

Γειά σας παιδιά! Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας Τι είναι καλύτερο να δηλώσω πρώτη τη ΣΜΑ και μετά τη νέα σχολή ελεγκτών αεράμυνας αν βέβαια πιάσω τα μόρια; Πείτε μου ότι πιστεύετε.

ρ

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από ρ »

ΣΜΑ ασυζητητι, το προγραμμα σπουδων των ελεγκτων αεραμυνας ειναι απαραδεκτο κατα την αποψη μου και δεν ανταπεξερχεται στο προγραμμα ενος συγχρονου ανωτατου ιδρυματος

Απο τη ΣΜΑ μετα απο 2 χρονια φοιτηση σε πολυτεχνειο γινεσαι κανονικος μηχανικος και αυτο ειναι καλο και για τον εαυτο σου και για την αεροπορια...

mitsos

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από mitsos »

Δηλαδή τι ακριβώς εννοείς για το πρόγραμμα σπουδών; Δύσκολα μαθήματα και ακατάλληλο προσωπικό;

διμιτρις

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από διμιτρις »

Στη σχολη εισαι 4 χρονια εσωκληστος, επισης η ΣΜΑ θελει αρκετα μεγαλο βαθμο για να μπεις αλλα μετα απο λιγα χρονια απο οταν βγεις απο τη σχολη καθεσε σε γραφειο και διαταζεις αλλα και διαταζεσε. Το καλο με την σμα ειναι οτι δεν ψαχνεις για δουλεια, αλλα αμεσως δουλευεις και ο μισθος πεφτει σιγουρα .ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΦΟΒΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΕΤΥΧΑΤΕ ΤΟ ΣΤΟΧΟ ΣΑς ΟΠΟΙΟς ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ.
r

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από r »

Κανεις δε διαταζει στην τεχνικη βαση της ΠΑ η δουλεια γινεται σε φιλικο επιπεδο και κλιμα συνεργασιας ο σκοπος ειναι να ειναι τα μεσα της ΠΑ διαθεσιμα και ασφαλη κατα το μεγιστο και χρειαζεται γνωση επιστημη διαβασμα κουραση συνεργασια Μια μοιρα εχει περιπου 100 τεχνικους 10 απο ΣΜΑ,70 απο ΣΤΥΑ και 20 ΕΠΟΠ περιπου, αυτοι απο τη ΣΜΑ ειναι τεχνικοι προισταμενοι και ελεγχουν τυποποιουν αξιολογουν οργανωνουν τη συντηρηση, οι απο ΣΤΥΑ τεχνικοι ειναι η επιθεωρητες εργασιων η εκτελεστες αναλογα το βαθμο και την εμπειρια και οι ΕΠΟΠ ειναι συνηθως αποφοιτοι πχ σχοληΙΕΚ ΩΜΕΓΑ τεχνικοι αεροσκαφων και ειναι συνηθως υπολογοι, ελασματουργοι, τεχνιτες σκευων κτλ κτλ

Cpt.Tsakalof
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 3:38 am
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Cpt.Tsakalof »

Θα συμφωνήσω με τον r με την διαφορά ότι οι ΣΜΑτζήδες είναι στην αρχή για 1,5 μήνα περίπου έξω. Μετά είναι μεσα στην χαρτούρα. Θα διαφωνήσω για τους ΕΠΟΠ για τους οποίους πιστεύω ότι οι περισσότεροι δεν είναι καν αυτό που είπες (τεχνικοί αεροσκαφών κτλ.), αλλά απλοί υπόλογοι, δηλαδή πολύ λίγοι έχουν τις γνώσεις.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες