ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
eleos

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από eleos »

Γιάννης έγραψε:Καλημέρα! Έχω διαβάσει ορισμενες πολύ καλές απαντήσεις σχετικά με το πρόγραμμα της σχολής και την αποκατάσταση, αλλά δεν έχω δει καμια που να αφορά το ίδιο το επάγγελμα. Με τι ακριβως ασχολείται ο ΣΜΑς όταν ολοκληρώσει τις σπουδές του; Περιέχει και έρευνα και ανάπτυξη; Και αν ναι, πόσο μπορεί κάποιος να εξελιχθει σε αυτόν τον τομέα;


Υπάρχουν τρεις ειδικότητες μηχανικών, από τις οποίες επιλέγεις στο τέλος του πρώτου έτους: Μηχανικός αεροσκαφών, μηχανικός τηλεπικοινωνιών- ηλεκτρονικών και μηχανικός εγκαταστάσεων, που είναι τα αντίστοιχα του μηχανολόγου, ηλεκτρολόγου και πολιτικού μηχανικού. Σημειωτέων δε, ότι το πτυχίο της σχολής αναγνωρίζεται σαν πτυχίο ΑΕΙ αλλά όχι από το ΤΕΕ, οπότε δεν έχεις άδεια ασκήσεως του επαγγέλματος μηχανικού εκτός Πολεμικής Αεροπορίας. Πολλοί απόφοιτοι της ΣΜΑ για αυτό το λόγο μετά τη σχολή τελειώνουν και τα αντίστοιχα τμήματα του πολυτεχνείου.
Κοινώς στη σχολή είναι λίγο ζόρικα τα πράγματα, μην περιμένεις να ζήσεις τη φοιτητική ζωή που θα ζήσεις σε ένα πανεπιστήμιο. Έχεις όμως τη δυνατότητα να ζήσεις μια καλή νεανική ζωή, αφού μετά τη σχολή δουλεύεις κατευθείαν στην Πολεμική Αεροπορία, και φυσικά δεν πας και στρατό.
Μετά τη σχολή γίνεσαι αξιωματικός. Αναλόγως την ειδικότητα, μπορεί να δουλεύεις σε πολεμικές μοίρες ή σε ραντάρ. Η άμεση επαφή με τα αεροπλάνα είναι κυρίως τα πρώτα χρόνια γιατί μετά παίρνεις θέσεις επιτελικές και διοικητικές, δηλαδή ασχολείσαι με το σχεδιασμό, τον προγραμματισμό ή την ποιότητα της τεχνικής υποστήριξης. Γενικά οι μηχανικοί σηκώνουν το κυριότερο βάρος των προβλημάτων της αεροπορίας όσον αφορά την τεχνική υποστήριξη. Για το σκοπό αυτό έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν επιπλέον μεταπτυχιακές σπουδές σε καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού ή της Ελλάδας, με έξοδα της ΠΑ φυσικά.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Terminator »

Τα μεταπτυχιακά με έξοδα δημοσίου έληξα Με το μνημόνιο 2 (2012) πλέον οι επιλογές των σπουδαστών είναι πολύ επιλεγμένες και περιορίζονται στα πανεπιστήμια του εσωτερικού. Παλιότερα τους έστελναν και στην Αμερική σε MIT και Harvard αλλά αυτό πλέον δεν συμβαίνει στα πλαίσια της δημοσιονομικής πολιτικής της κυβέρνησης. Επίσης αυτό με το πτυχίο το επιβεβαιώνω και εγώ θεωρέίται πτυχίο ΑΕΙ αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί πουθενά έξω απο την Πολεμική Αεροπορία. Να έχεις υπόψη σου οτι η υππχρεωτική παραμονή στο στράτευμα παρατείνεται κάθε φορά που παρακολουθείς κάποιο σεμινάριο ή μεταπτυχιακό πληρωμένο απο το στρατό.
Paris98
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 19, 2016 3:59 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Paris98 »

Παιδια με 18.576 και α' ειδικη κατηγορια λετε ΣΜΑ πιανω?
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Terminator »

Ναι ρε έχεις προοπτικές να μπείς βάλτο στο μηχανογραφικό σου.
Paris98

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Paris98 »

Παιδες μπηκα ΣΜΑ!! Αν μπορει καππιος να μου απαντησει τις ακολουθες ερωτησεις:1) Τα ΠΣΚ η εξοδος ειναι αναγκαστικη ή μπορεις να μεινεις στην σχολη; θελω να ξερω για να δω για σπιτι

2) Ποτε και που θα ανακοινωθουν οι ημερομηνιες καταταξης

3)Τι πραγματα πρπει να εχω μαζι μου την 1η μερα; ρουχα και ειδη υγιεινης κλπ;

Evakiii
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 15, 2016 1:27 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Evakiii »

Γεια σας! Είμαι μαθήτρια 3ης λυκείου και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Είμαι ανάμεσα σε ΣΤΥΑ και ΣΜΑ. Ποια προτείνετε και γιατί;
Γιάννης

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Γιάννης »

Στη θέση σου θα πήγαινα ΣΜΑ γιατί προτιμώ να είμαι επιστήμονας και όχι τεχνικός. Οπότε εξαρτάται από εσένα γιατί είναι διαφορετικού αντικειμένου σχολές. Από ΣΜΑ θα είσαι αξιωματικός και θα κάνεις επάγγελμα γραφείου αλλά η σχολή είναι αρκετά δύσκολη όμως με πολλές ευκαιρίες για καλό μεταπτυχιακό και φοίτηση στο πολυτεχνείο σε μεγάλο εξάμηνο για να έχεις δικαιώματα μηχανικού εκτός αεροπορίας ενώ από ΣΤΥΑ θα είσαι υπαξιωματικός και θα έχεις χειρωνακτική εργασία. Έτσι θα έχεις την ευκαιρία να είσαι πιο κοντά στο αεροπλάνο και η σχολή είναι πιο εύκολη. Η διαφορά στις βάσεις είναι μεγάλη πάντως. Καλή επιτυχία!
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Terminator »

Ωπα φίλε ηρέμησε γιατί πήρες φόρα το μεταπτυχιακό δεν έχει καμιά σημασία με το αν είσαι απο ΣΤΥΑ ή απο ΣΜΑ ίσα ίσα που πιο χρήσιμο θα σου είναι το μεταπτυχιακό στην ΣΤΥΑ παρά στην ΣΜΑ. Εαν έχεις τα περίπου 6000 ευρώ που έχουν τα μεταπτυχιακά μηχανικών τα σκάς και πας και κάνεις όπους θες και σε όποιο πανεπιστήμιο της Ελλάδας θέλεις. Οσο για τις κατατακτήριες που λές δεν είναι τόσο εύκολο όσο τα νομίζεις το ΕΜΠ έχει τα κέρατα του απο μαθηματικά και φυσική κι επειδή εσύ δεν μπορείς να παρακολουθείς αφού δουλεύεις τα πρωινά είσαι υποχρεωμένος να διαβάζεις τα πάντα σπίτι χωρίς καθηγητή για βοήθεια και να πας να τα δίνεις.

Εγω αυτό που προτείνω είναι η σχολή που θα πιάσεις στα μόρια όλα τα άλλα είναι δυστυχώς λόγια της παρηγοριάς τα θέματα πανελληνίων κάποιες φορές ξαφνιάζουν το ίδιο και οι διορθωτές των γραπτών.
Ανδρεας

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Ανδρεας »

Καλησπερα αν μπορουσατε να βοηθησατε θα το εκτιμοθσα πολυ. Σκεφτομαι να επιλεξω ΣΜΑ αλλα πιστευω πως ειμαι λιγο παραμυθιασμενος οσον αφορα την σχολη. Αρχικα ισχθει οτι μπορεις να φυγεις εξωτερικο ευκολα και να αποκτησεις δουλεια εκει; Π. Χ (ενας φιλος μαςπερασε σμα και μετα απο 4 χρονιατον προσελαβε η nasa στην ολλανδια) ακομη δεν εχω καταλαβει τι γιωεται με το θεμα του Πολυτεχνιου. Δηλαδη τελειωνεις την σχολη πας πολυτεχνειο και μετα επιστρεφεις αεροπορια ή πας οπου θες; Τελος υπαρχει περιπτωση αν εισαι καλος να σου δωσουν υποτροφία για να σπυδάσεις στο εξωτερικο; Η βοηθεια σας θα ειναι πολυ χρησιμη

Πατέρας μαθητριας

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Πατέρας μαθητριας »

Καλημέρα σας κύριοι. Μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει αν στην ΣΜΑ πηγαινουν γυναίκες, και ποιο ειναι το ποσοστό;
Ανώνυμος

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Ανώνυμος »

Δηλαδή κάποιος από ΣΜΑ δεν έχει την δυνατότητα να είναι μηχανικός αεροσκαφών και σε πρακτικό επίπεδο; Δηλαδή κατσαβίδι, χειρωνακτική δουλειά και τα λοιπά;
Ανώνυμος

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Ανώνυμος »

Κάποιος απο ΣΜΑ μπορεί να πάει στις ειδικές δυνάμεις;
Ανώνυμος

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Ανώνυμος »

Φυσικά και πηγαίνουν γυναίκες γιατί γράφουν και καλά στις εξετάσεις (Πανελλήνιες ) .Τώρα το ποσοστό ακριβώς δεν το γνωρίζω. Πάντως έχει αριστες συνθήκες εργασίας σε σχέση με άλλες ειδικότητες

ipopsifios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2018 2:44 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από ipopsifios »

Παιδια να ρωτησω κατι... Πριν ξεκινησεις τη φοιτηση στη σμα περνας βασικη εκπαιδευση οπως σε ολες τις στρατιωτικες σχολες η οχι;

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από marsupilami »

ipopsifios έγραψε:Παιδια να ρωτησω κατι... Πριν ξεκινησεις τη φοιτηση στη σμα περνας βασικη εκπαιδευση οπως σε ολες τις στρατιωτικες σχολες η οχι;



Ναι φιλε μ κανονικα κ κατοπιν τς βασικης ακολουθει η ορκωμοσια

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες