ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kwstas

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Kwstas »

Darth_Bane έγραψε:
Kwstas έγραψε:Ρε φίλε... Δες τι δουλειές έχουν όσοι έχουν τελειώσει ΗΜΜΥ η ΜΗΧ (από το ΕΜΠ ειδικά αλλά και από αλλά πολυτεχνεία, και δεν εννοώ μόνο παλιά αλλά και τώρα) κυρίως βέβαια στο εξωτερικό και κάνε σύγκριση μετά με την με την καθημερινότητα των ΜΗΧ στην ΠΑ... Οποίος βλέπει καλύτερη επιλογή τη ΣΜΑ για ένα παιδί με διάθεση για διάβασμα μάλλον είναι εκτός πραγματικότητας η ζει 50 χρόνια πριν.


Ή θέλει να πείσει τον εαυτό του πως έκανε τη σωστή επιλογη, παίζει κι αυτό ως σενάριο...

Έχω μιλήσει νομίζω με αρκετούς έως πολλούς ΣΜΑτζιδες... Δεν έχω βρει κανέναν με τέτοια άποψη, ικανοποιημένοι ναι υπάρχουν και τέτοιοι με την επιλογή τους (με αστερισκους όπως παντού όμως) ... Αλλά σε αυτό το στυλ... Κανέναν... Τι να πω...

Άβαταρ μέλους
Togo
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2021 3:43 am
Τοποθεσία: 2ο Γραφείο
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Togo »

Kwstas έγραψε:Ρε φίλε... Δες τι δουλειές έχουν όσοι έχουν τελειώσει ΗΜΜΥ η ΜΗΧ (από το ΕΜΠ ειδικά αλλά και από αλλά πολυτεχνεία, και δεν εννοώ μόνο παλιά αλλά και τώρα) κυρίως βέβαια στο εξωτερικό και κάνε σύγκριση μετά με την με την καθημερινότητα των ΜΗΧ στην ΠΑ... Οποίος βλέπει καλύτερη επιλογή τη ΣΜΑ για ένα παιδί με διάθεση για διάβασμα μάλλον είναι εκτός πραγματικότητας η ζει 50 χρόνια πριν.


Καταρχήν τα "ρε φίλε" και τα σχετικά στα φιλαράκια σου και στο σπίτι σου. Ούτε απάντησα σε μήνυμα σου ούτε γνωριζόμαστε απο χτές. Προφανώς έχεις τους λόγους σου να θες να υπερασπιστείς τα ελληνικά πολυτεχνεία για το χάλι τους.

Επειδή εγώ είμαι μηχανικός με 2 μεταπτυχιακά και έχω εργαστεί πολλά χρόνια σε Ελλάδα και εξωτερικό γνωρίζω απο πρώτο χέρι τί εστί ελληνικό "κομματικό" πολυτεχνείο. Τα λαμόγια που απεφοίτησαν απο κεί και με τα κατάλληλα κονέ σε Υπουργεία καταλήστεψαν το δημόσιο χρήμα σε "τεχνικά έργα" παρωδίες. Δεν θα μου πείς εσύ για την ποιότητά τους.

Ακριβώς για αυτό το λόγο έχουν μεταναστεύσει όλοι οι έμπειροι Ελληνες μηχανικοί στο εξωτερικό. Δέν υπάρχει ποιότητα στα ελληνικά πανεπιστήμια και δέν υπάρχει διασύνδεση με την αγορά εργασίας. Αν υποθέσουμε ότι έχουμε αγορά εργασίας. Γιατι ένας απόφοιτος άν είναι καλός και ξεκινήσει να εργαστεί σε μιά μεγάλη εταιρία θα παίρνει 600 Ευρώ και θα εργάζεται 12 ώρες τη μέρα με την δικαιολογία ότι δέν έχει επαγγελματική εμπειρία. Και φυσικά άν δέν αποδίδει όπως νομίζει η εταιρία ότι πρέπει να αποδίδει απολύεται άμεσα.

Και στην τελική πάρτε ένα πτυχίο ελληνικού πολυτεχνείου και ζητήστε εργασία στο εξωτερικό με αυτό που είναι τοσο ποιοτικό. Και τα λέμε μετα.

Λοιπον σε αυτές τις συνθήκες είναι προτιμότερη η ΣΜΑ ακόμα και άν υποθέσουμε ότι δέν γνωρίζω το καθεστώς εκεί.

Και επειδή βγηκα εκτός θέματος το βασικό κριτήριο για να γίνει κάποιος στρατιωτικός είναι η αγάπη προς την πατρίδα και το αντικείμενο του. Δέν είναι ο "μισθουλάκος Δημοσίου" και η "μονιμότητα for ever".

Η Πολεμική Αεροπορία δέν είναι αεροπορική εταιρεία. Σαφώς και πρέπει να υπάρχει μέγιστη διαθεσιμότητα αεροσκαφών κάθε στιγμή.

Όποιος μας απειλεί θα βρει μπροστά του νέο Μαραθώνα, Σαλαμίνα, ύψωμα 731
Kwstas

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Kwstas »

Ούτε απεξω από τη ΣΜΑ δηλαδή, ούτε καμία επαφή με κάποιον από τη ΣΜΑ. Σαν μηχανικός δηλαδή πως βγάζεις το συμπέρασμα για την ΣΜΑ; Απο αυτά που έχεις στη φαντασία σου;

Έχεις κάποια ελάχιστη σχέση με την ΠΑ;

Αν καταλαβαίνω καλά όχι...

Σε συμβουλεύω να βρεις άτομα που έχουν τελειώσει τη συγκεκριμένη σχολή και να κάνεις μια έρευνα, ναι θα βρεις κάποιους που είναι ικανοποιημένοι αλλά οι περισσότεροι θα σου πουν ότι έχω γράψει, θα μπορούσα να αναφέρω και ονόματα.

Kwstas

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Kwstas »

Αν είναι ποιοτικό το πτυχίο ελληνικού Πολυτεχνείου η όχι ; Κάνε μια έρευνα για το από ποιες σχολές είναι οι Έλληνες στο ΜΙΤ, στο ΣΤΑΝΤΦΟΡΝΤ, στο ΦΕΙΣΜΠΟΥΚ και γενικά σε οποιοδήποτε κορυφαίο πανεπιστήμιο του κόσμου και οποιαδήποτε μεγάλη τεχνολογικη εταιρεία στον κόσμο. Όλοι όλοι δεν έχουν καλές δουλειές γιατί δεν γίνεται και δεν είναι όλοι καλοί, πρόβληματα ναι υπάρχουν στα Πολυτεχνεία αλλά εξακολουθουν να έχουν οι καλοί αποφοιτοι τους τρομερά μεγάλη ζήτηση στο εξωτερικό. Πραγματικά απορώ αν έχεις τελειώσει πολυτεχνείο και αν όντως έχεις σχέσεις με κάποιους καλούς αποφοιτους του, τα λαμογια κλπ ναι υπάρχουν όπως και στην ΠΑ (όπως και τα βυσματα) στην Ελλάδα είναι και τα πολυτεχνεία και η ΣΜΑ εξάλλου.

Ανάμεσα στο να σε λυπούνται και να σε φοβούνται είναι καλύτερα να σε εκτιμούν επειδή μιλάς με ειλικρίνεια για πράγματα που έχεις μια ιδέα νομίζω.(δεν είναι ρητο αλλά μπορούν να καταλάβουν όσοι πρέπει)

Τέλος.

Vivian
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 16, 2022 11:03 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Vivian »

Υπάρχει όντως περίπτωση κάποιος να τελειώσει εκπροθεσμα τις σπουδές του σε τέτοιες σχολές;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες